Σελ. 282 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287292302 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.216-4.230 από 5024
  1. #4216
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Είναι προφανές οτι ζούμε σε έναν τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα και ένα SA δεν θα σώσει την κατάσταση. Αυτο που θα κάνει ο οτε είναι (άκρως υποκειμενικά) προφανές. Θα δώσει ξεχωριστή λύση σε 5G gigabit με τιμες αντίστοιχες του FTTH χωρίς κόφτες και λοιπές αηδίες. Και επίσης σε βάθος χρόνου θα βάλει κόφτες στις extraSIM (εάν δεν το έχει κάνει ήδη) σε σημείο που ο κόσμος απλά θα τις καταργεί και θα τις κρατησουν όσοι δεν εχουν θέμα να έχουν ταχύτητες download κότας που κατεβάζει αβγά. Το οτι ορισμένοι τραγικοί βρήκαν τρόπο να βγάζουν λεφτά πουλώντας sim δεξιά και αριστερά προφανώς θα έχει αντίκτυπο και στους υπόλοιπους (η γυφτιά του μέσου νεοέλληνα σε όλο της το μεγαλείο).
    Από την άλλη όταν έβγαζαν τις extraSIM ήξεραν πολύ καλά τι θα κάνει ο κόσμος σε μια χώρα όπου το μέσο download είναι στα τάρταρα. Απλά δεν τους νοιάζει. Πήραν νέες συνδέσεις και φρέσκο χρήμα και στο τέλος θα το κόψουν.
    Ούτως ή άλλως οι πάροχοι κάνουν τα κουμάντα.

  2. #4217
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές οτι ζούμε σε έναν τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα και ένα SA δεν θα σώσει την κατάσταση. Αυτο που θα κάνει ο οτε είναι (άκρως υποκειμενικά) προφανές. Θα δώσει ξεχωριστή λύση σε 5G gigabit με τιμες αντίστοιχες του FTTH χωρίς κόφτες και λοιπές αηδίες. Και επίσης σε βάθος χρόνου θα βάλει κόφτες στις extraSIM (εάν δεν το έχει κάνει ήδη) σε σημείο που ο κόσμος απλά θα τις καταργεί και θα τις κρατησουν όσοι δεν εχουν θέμα να έχουν ταχύτητες download κότας που κατεβάζει αβγά. Το οτι ορισμένοι τραγικοί βρήκαν τρόπο να βγάζουν λεφτά πουλώντας sim δεξιά και αριστερά προφανώς θα έχει αντίκτυπο και στους υπόλοιπους (η γυφτιά του μέσου νεοέλληνα σε όλο της το μεγαλείο).
    Από την άλλη όταν έβγαζαν τις extraSIM ήξεραν πολύ καλά τι θα κάνει ο κόσμος σε μια χώρα όπου το μέσο download είναι στα τάρταρα. Απλά δεν τους νοιάζει. Πήραν νέες συνδέσεις και φρέσκο χρήμα και στο τέλος θα το κόψουν.
    Ούτως ή άλλως οι πάροχοι κάνουν τα κουμάντα.
    Αυτό ακριβώς, δεν ήξεραν τι θα γίνει? Απλά σου λέει, θα τους γλυκανουμε και όσοι τελικά μεινουν θα είναι κέρδος. Επίσης με τη γλύκα της ταχύτητας του 5g , αν το κόψεις τότε δεν γυρίζεις εύκολα σε 100mbit αλλά σε μεγαλύτερο αν έχεις ftth.
    Μιλάμε για το win win τώρα, μπράβο τους και κοροϊδεύουμε την vodafone.

  3. #4218
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα τι λετε?
    Γλυκανουμε και οσοι μεινουν κερδος... Η μονη αρπαχτη θα μπορουσε να ειναι σε router 5g που μετα μενουν αχρησιμοποιητα... (που δεν θα μεινουν).
    Ολα ταλλα ειναι για μπακαλικο οχι για παροχους. Εκτος αν με τα 3 ευρω στην extrasim ειναι το πραφιτ...
    Εκτος αν εισεπραξαν συνδρομη 2-3 χρονια μπροστα και μετα τους εκοψαν και κρατησαν το πραφιτ, (λεμε τωρα)

  4. #4219
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι λετε?
    Γλυκανουμε και οσοι μεινουν κερδος... Η μονη αρπαχτη θα μπορουσε να ειναι σε router 5g που μετα μενουν αχρησιμοποιητα... (που δεν θα μεινουν).
    Ολα ταλλα ειναι για μπακαλικο οχι για παροχους. Εκτος αν με τα 3 ευρω στην extrasim ειναι το πραφιτ...
    Εκτος αν εισεπραξαν συνδρομη 2-3 χρονια μπροστα και μετα τους εκοψαν και κρατησαν το πραφιτ, (λεμε τωρα)
    βρε πόσος κόσμος ήταν με καρτοκινητό και γύρισε σε συμβόλαιο για αυτό το λόγο και πληρώνει 50άρικα από τότε? ανοίγουμε ένα γκάλοπ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4220
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και γιατι αυτο ηταν αρπαχτη?
    Αρπαχτη ηταν αυτοι που πηραν τη συνδεση , εβγαλαν και 4 sim και μοιρασαν το κοστος /5.
    Οι οποιοι στη συνεχεια εκοψαν μεχρι και τις ftth.

    Αν καποιος πηρε μια συνδεση unlimited επειδη ΔΕΝ ειχε της προκπης ταχυτητες διαθεσιμες, σαν παροχη το βλεπω. Τι εχασε δλδ? Ακομα και αν κοπουν /η περιοριστουν οι extra sims ποιο ειναι το θεμα.

    Αν εκανε 200 το μηνα, με δεσμευση 3 τιας να το συζητησουμε

  6. #4221
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πολλοί υπάλληλοι/μέτοχοι μαζευτήκατε εδώ μέσα.

  7. #4222
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά είχα 4 watch up στην οικογένεια τα έκανα συμβόλαιο και δίνω κάθε μήνα 78 ευρώ και πήρα 2 extra sim μια για το σπίτι που οι ταχύτητες είναι τις πλάκας και μια για την κόρη μου που σπουδάζει .

  8. #4223
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί υπάλληλοι/μέτοχοι μαζευτήκατε εδώ μέσα.
    Θα μπορουσα να πω με τον ιδιο τροπο οτι μαζευτηκαμε πολλοι τζαμπατζηδες.

    Υπηρχε μια "τρυπα" η οποια εκλεισε. 3 ευρω απεριοριστα terrabyte απλα δεν. Δες το οπως θες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είχα 4 watch up στην οικογένεια τα έκανα συμβόλαιο και δίνω κάθε μήνα 78 ευρώ και πήρα 2 extra sim μια για το σπίτι που οι ταχύτητες είναι τις πλάκας και μια για την κόρη μου που σπουδάζει .
    Καλο deal ηταν. Απλα δεν γινεται πλεον γιατι ειναι παραπλευρη απωλεια.

  9. #4224
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Οι extra sim ήταν δυνατό εργαλείο, καταλαβαίνω γιατί κόπηκαν αλλά σε αυτό δεν φταίει ο χρήστης αλλά οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες που δεν έχουν δίκτυο και τιμολογιακή πολιτική της προκοπής!
    Μια τίμια υπήρχε κάποτε η forthnet...αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως εγώ είχα ένα καλό συμβόλαιο business, πλήρωνα 35€ δεν το ξεπερνούσα ποτέ, και έβαλα το unlimited με 55€ για να έχω data για το γραφείο με την extrasim γιατί οι ταχύτητες είναι τραγικές. Είμαι σε θέση να γνωρίζω εδώ και χρόνια ότι ο όγκος των data είναι πολύ φθηνός για τους παρόχους...Δηλαδή τα +20€ που πήρε η cote, είναι όφελος για την εταιρεία. Είναι παράλογο να έχεις τέτοιο πακέτο και να μην δίνεις extrasim και άσε την κατάχρηση, έχουμε και tablet, laptop που θέλουμε να δουλεύουμε on the go και βόλευε η extrasim για να μην κάνουμε hotspot συνέχεια το κινητό και καίμε τζάμπα μπαταρία.

    Τέλος πάντων η εναλλακτική λύση της Frog δεν μου άφησε καλή γεύση, έστειλα τον αδερφό μου χθες στο κατάστημα (μένω επαρχία) και αφού τον είχαν 1 ώρα στο περίμενε, μαζί με κάνα 5άρι ακόμα πελάτες, στο τέλος τους έδιωξαν όλους γιατί δεν μπορούσαν να βγάλουν άλλες κάρτες γιατί λέει είχαν πουλήσει πολλές εκείνη την ημέρα, και τους είπαν να ξαναπάνε σήμερα. Επίσης μου είπε και κάτι άλλο που δεν μου έκανε πολλή καλή εντύπωση αλλά δεν το γράφω δημόσια γιατί είναι παράνομο και δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στο κατάστημα, και σταματήσει να εξυπηρετεί κόσμο που θα βολευτεί με αυτή τη λύση.

    ΟΠΟΤΕ το ρεζουμέ είναι, ΔΕΝ προχωράω σε FROG, κάθομαι προς το παρόν αορίστου και δεν κάνω ανανέωση την FTTH και θα περιμένω να δω πού θα κάτσει η μπίλια με τις extrasim.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  10. #4225
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Η οποιαδήποτε landline για την cosmote κοστίζει πολύ περισσότερο απ'όσες extra sim και να δώσει από την στιγμή που δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth στο συμβόλαιο. Αυτό που γινόταν συνέφερε 100 φορές την cosmote και 5 εμάς. Σαφέστατα όσοι κατάργησαν ή δεν έβαλαν οπτική λόγω extra sim ήταν απείρως λιγότεροι από αυτούς που διατήρησαν μόνο για το αριθμό ή κατάργησαν σάπιες συνδέσεις χαλκού(τις οποίες έχει υποχρέωση να συντηρεί η COTE) για να κάνουν την δουλειά τους ή για διασκέδαση. Η cosmote κάνει ανάπτυξη δικτύου 5G με τον δικό της ρυθμό είτε έχει δώσει 1000 είτε 100000 extra sim και αν τώρα οι περισσότεροι που δεν είναι στο forum αναγκαστούν να αλλάξουν σε double play sim λόγω της αλλαγής και θα ανεβάσει πολύ τα έσοδα και θα καλυτερέψει το δίκτυο αφού η χρήση θα μειωθεί. Να δω το καλοκαίρι τι θα κάνει πάλι με τα unlimited καρτοκινητά. γενικώς το gigamax unlimited ήταν μία ουτοπία, καλά ήταν όσο κράτησε και μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα ότι το mobile internet στην Ελλάδα είναι ακριβό.

  11. #4226
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσα να πω με τον ιδιο τροπο οτι μαζευτηκαμε πολλοι τζαμπατζηδες.

    Υπηρχε μια "τρυπα" η οποια εκλεισε. 3 ευρω απεριοριστα terrabyte απλα δεν. Δες το οπως θες.
    Δημιούργησαν μια "τρύπα" για να μαζέψουν κόσμο και τώρα κάνουν τούμπες. Αλλά όχι εδώ μέσα κάποιοι το θεωρούν λογικό και κατηγορούν τους καταναλωτές. Ναι ΟΚ πες τους τζαμπατζήδες άμα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα για την εταιρεία σου.

  12. #4227
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Προς τον netblues.
    Έχεις το τμήμα μάρκετινγκ για ΤΟΣΟ χαζούς;
    Ήρεμα ρωτάω.

    Δηλαδή μου παρέχεις 4 extra SIM να τις βάλω εξοχικό, σπίτι, κινητό συζύγου, αμάξι και φταίω εγώ που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ το προιόν σου;
    Σε ενοχλεί που τώρα με 3 ευρώ έχω 400+Mbps στο εξοχικό ενώ στην καλύτερη είχαν 16Mbps;
    Σε ενοχλεί που στο σπίτι ζητάς Fiber 100 στα 40 ευρώ και το κόβω;

    Όχι φίλε μου, πιάσανε top tier συμβόλαια γνωρίζοντας ΤΙ δίνουν. Και τώρα πάνε για άρμεγμα.
    Guess what, όσοι ασχολήθηκαν με το σπορ δεν είναι ο μέσος μη γνώστης και θα τους ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ.
    Δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Θα γίνει στην αγορά ότι επιτάσσουν οι ανάγκες του κόσμου.
    Εγώ προσωπικά έχω έτοιμες κάρτες frog και onthespot με 20 ευρώ 200GB κλπ.
    Σίγουρα θα με πονέσει το 5G δίκτυο αλλά δεν ήμασταν και τίποτε τρελοί με 1TB από 4 συνδέσεις. (τότε που το όριο ήταν 100ΤΒ)
    Μια χαρά θα την βρούμε την άκρη.
    Η Cosmote θα δει ΛΑΛΑ.
    Με πήρε τηλ σήμερα και μου λέει έχετε και ένα Fiber 100 + Tv entry (ξεχωριστά).
    Της λέω ωραία κάντε μου μια προσφορά για 2 χρόνια Fiber 500 + Tv entry και μου απαντάει ΔΕΝ υπάρχει. Έχουμε μόνο 500 + Full pack.
    Δυστυχώς της λέω ούτε το ΔΗΜΟΣΙΟ δεν λειτουργεί έτσι. Άρα ΔΕΝ θέλετε τα παραπάνω λεφτά μου μένω ως έχω με 100 + entry, που όταν θέλω εγώ θα το πάω ξεχωριστά 500 + entry. Έμεινε μερικά sec μου λέει θα σας ξαναπάρω.
    Με ξαναπαίρνει. Μου λέει δυστυχώς... δεν γίνεται.

    Γίνεται της λέω αλλά δεν θα πάρετε από μένα λεφτά.

    Οι ίδιες πρακτικές με top tier Unlimited + extra SIM.
    Περιμένουμε τις ανακοινώσεις και θα πράξουμε
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #4228
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τα προγράμματα COSMOTE Mobile Internet (που θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν τις extra sim) ζητάνε 31 ευρώ πάγιο για 60Gb. Είναι για κλάματα.
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...-internet.html

  14. #4229
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DGN3500-WDR7500v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Interleaved
    28-30 ευρώ αξίζει έστω και μια σιμ σε κεντρικό ρουτερ σε σπίτι στην επαρχία,γιατι θα το φτιάξω σε κάποιον και το έχω και εγώ με 2 εξτρα σιμ και έκοψα το σάπιο booster που είχα.

  15. #4230
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Damned Εμφάνιση μηνυμάτων
    28-30 ευρώ αξίζει έστω και μια σιμ σε κεντρικό ρουτερ σε σπίτι στην επαρχία,γιατι θα το φτιάξω σε κάποιον και το έχω και εγώ με 2 εξτρα σιμ και έκοψα το σάπιο booster που είχα.
    Απλά το 28 το παίρνεις αν έχει ήδη σταθερό και υποτίθεται το θες για να κόψεις το "σάπιο" σταθερό άρα αν πεις 28+23€(μια σταθερή) σου έρχεται 51€ συν το 300-500αρι που έχει σκάσει για το ρούτερ...

Σελ. 282 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287292302 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας