Σελ. 216 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.226-3.240 από 5024
  1. #3226
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ένα φιλαράκι που δεν τον παίρνει να κάνει δεσμευση σε συμβόλαιο κινητής γιατί έχει ήδη συμβόλαιο σε άλλη εταιρία και η ρήτρα είναι μεγάλη. Του είπα και έκανε ένα καρτοκινητό για όλο το καλοκαίρι και έκανε την δουλειά του αλλά τις επόμενες ημέρες ληγει (είχε ενεργοποιήσει τελευταία φορά τον σεπτέμρβη unlimited 10,9 απο whatsup). Τέλος πάντων είναι σε φάση τώρα τι κάνουμε.. Του πρότεινα να βάζει το week unlimited με 4,5€ ανα εβδομάδα δηλαδή, αλλά προφανώς δεν είναι εύκολο να βγάζεις την καρτα απο το ρούτερ και να ενεργοποιείς πρόγραμμα κάθε εβδομάδα.. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να το ενεργοποιήσει σε μια μέρα 4 φορές να κρατήσει ένα μήνα; Η έστω αν γίνεται να έχει συνδεδεμένη την εφαρμογή της cosmote στο κινητό του ενώ η σιμ θα είναι στο ρούτερ και να το ενεργοποιει τσακ μπαμ εκει.. Προσωρινή λύση μέχρι να κάνει το συμβόλαιο...
    Οπως ανεφερε και ο BlueChris θα εχει περασμενα τα νουμερα στην εφαρμογη της κοσμοτε και απο εκει θα κανει ανανεωσεις χρονου και προγραμματων. Ομως , το εβδομαδιαιο απεριοριστο νομιζω πως μπορει να ενεργοποιηθει 2 φορες καθε μηνα. Οποτε αναγκαστικα θα αλλαζει καθε 2 εβδομαδες καρτα (ισως χρειαστει και 3ο νουμερο γιατι ο μηνας δεν ειναι στρογγυλες 2 εβδομαδες) , και θα ενεργοποιει αναλογα.
    Ειναι φυσικα ταλαιπωρια , αλλα η μονη λυση για καρτοκινητο απο οσο εχω δει.

  2. #3227
    Εγγραφή
    21-02-2023
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα παιδιά,
    μέχρι προχτές είχα κουμπωμένη στο mikrotik LHG LTE18 την B3@20Mhz earfcn: 1700 phy-cellid: 377 σε Primary και CA την B1@20Mhz earfcn: 500 phy-cellid: 377 και έκανα την δουλίτσα μου. Ελα μου ντε που κάτι άλλαξε στο cell και τώρα μου επιτρέπει μόνο μια από τις δύο. Παίζει να έφαγα ban στο multiconnection;

  3. #3228
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Τελικά για το vpn-internet ο κόφτης στα πόσα Mbps είναι up/down;

  4. #3229
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spigias Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα παιδιά,
    μέχρι προχτές είχα κουμπωμένη στο mikrotik LHG LTE18 την B3@20Mhz earfcn: 1700 phy-cellid: 377 σε Primary και CA την B1@20Mhz earfcn: 500 phy-cellid: 377 και έκανα την δουλίτσα μου. Ελα μου ντε που κάτι άλλαξε στο cell και τώρα μου επιτρέπει μόνο μια από τις δύο. Παίζει να έφαγα ban στο multiconnection;
    Κοίτα, η B1 δεν προσφέρει και κάτι από ταχύτητα και που την είχες πριν δλδ, B7 δεν πιάνεις?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #3230
    Εγγραφή
    21-02-2023
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, η B1 δεν προσφέρει και κάτι από ταχύτητα και που την είχες πριν δλδ, B7 δεν πιάνεις?
    b7 μονο σε άλλο cell(391 b1+b3+b7), αλλα έχω χαμηλά download εκει(κακό σήμα) οπότε πήγα 377 b1,b2 δεν εχει b7
    Θα δοκιμάσω στόχευση της κεραίας μπας και τσιμπήσω αυτή με την b7

  6. #3231
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    στο Auto τι πιάνει ακριβώς?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #3232
    Εγγραφή
    21-02-2023
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο Auto τι πιάνει ακριβώς?
    391 b1+b3+b7
    20-40 mbps down

  8. #3233
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Κατάλαβα... εγώ θα πάλευα με την 391 μήπως με πέρα δώθε την κεραία την έπιανα λίγο καλύτερα..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3234
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά για το vpn-internet ο κόφτης στα πόσα Mbps είναι up/down;
    150/50 νομίζω
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #3235
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν κόφτες. Το έχουμε ξαναπεί τώρα λέει εδώ ο καθένας τι θέλει.
    Load balancing αναλόγως φόρτου αυτό δεν είναι κόφτης. Αυτό είναι QoS.
    Δεν έχω δει κόφτη στην Cosmote ακόμη και σε σημεία που οριακά άλλοι μιλάνε με 4G, το 5G πετάει.


    Επίσημο όριο είναι τα 200TB.
    Μην λέτε ότι να'ναι.
    Αν δεν είναι κόφτης και είναι qos τότε δεν είναι λογικό να σε ρίχνει στα 5mbps 1πμ που δεν έχει κίνηση και το κινητό πιάνει άνετα 250mbps.

    Για το όριο, δεν αναφέρθηκα στο όριο των 200TB. Έχει αναφερθεί από μέλη πως ο κόφτης στο tethering και στις extra sim αρχίζει να μπαίνει στις περιοχές με κίνηση μετά την κατανάλωση 150-200GB. Μπορεί να μπαίνει όμως και ανεξαρτήτως κατανάλωσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tethering από κινητό είναι σχετικά πιο εύκολο να το ανιχνεύσει ο πάροχος.
    Εάν η κάρτα μπει σε ρούτερ και με πειραγμένο TTL, θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο ο πάροχος να το καταλάβει ή και να βάλει κόφτη.
    Με πειραγμένο ttl στο pc δε φεύγει ο κόφτης. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν τίποτα περασμένο στο carrier profile των iPhone για να καταλαβαίνουν το tethering. Για router δε ξέρω και δεν έχει ο φίλος για να του πω να δοκιμάσει. Προσωρινά το θέλει έτσι και αλλιώς μέχρι να του περάσουν την οπτική.

  11. #3236
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι κόφτης και είναι qos τότε δεν είναι λογικό να σε ρίχνει στα 5mbps 1πμ που δεν έχει κίνηση και το κινητό πιάνει άνετα 250mbps.

    Για το όριο, δεν αναφέρθηκα στο όριο των 200TB. Έχει αναφερθεί από μέλη πως ο κόφτης στο tethering και στις extra sim αρχίζει να μπαίνει στις περιοχές με κίνηση μετά την κατανάλωση 150-200GB. Μπορεί να μπαίνει όμως και ανεξαρτήτως κατανάλωσης.
    Δεν ισχύουν αυτά που λες και μη λέμε ραδιοαρβύλες γενικά που διαβάζουμε αλλού. Πρώτος εγώ από όλους έθεσα το θέμα QoS και αποδείχτηκε πως ήταν θέμα δρομολόγησης και το έφτιαξαν στο δρόμο. Όταν έχεις μια γραμμή ιντερνετ που βγαίνουν από εκεί με CGNat 1000000 συσκευές, κάπου πρέπει να οργανώσεις το δίκτυο να πηγαίνουν και κάποιοι από αλλού. Αυτό δεν γίνεται με αυτόματο τρόπο δυστυχώς αλλά παρακολουθώντας τα στατιστικά των συνδέσεων που κάνει η Cosmote αλλά λύνεται ποιο γρήγορα αν τους πάρεις τηλ και γκρινιάξεις και τους πεις "είμαι στην τάδε κεραία και λειώνω ανεξαιρέτως πίεσης του δικτύου" και τους δίνεις αποδείξεις. Πίστεψέ με βοηθάς και αυτούς και τον εαυτό σου. Δεν γίνεται δλδ να έχεις 5mbit στις 4 το πρωί. Εγώ αυτό είχα πάθει.

    Εσύ δηλαδή έχεις 5 mbit στις 1μμ και 500mbit στις 4 το πρωί?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #3237
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύουν αυτά που λες και μη λέμε ραδιοαρβύλες γενικά που διαβάζουμε αλλού. Πρώτος εγώ από όλους έθεσα το θέμα QoS και αποδείχτηκε πως ήταν θέμα δρομολόγησης και το έφτιαξαν στο δρόμο. Όταν έχεις μια γραμμή ιντερνετ που βγαίνουν από εκεί με CGNat 1000000 συσκευές, κάπου πρέπει να οργανώσεις το δίκτυο να πηγαίνουν και κάποιοι από αλλού. Αυτό δεν γίνεται με αυτόματο τρόπο δυστυχώς αλλά παρακολουθώντας τα στατιστικά των συνδέσεων που κάνει η Cosmote αλλά λύνεται ποιο γρήγορα αν τους πάρεις τηλ και γκρινιάξεις και τους πεις "είμαι στην τάδε κεραία και λειώνω ανεξαιρέτως πίεσης του δικτύου" και τους δίνεις αποδείξεις. Πίστεψέ με βοηθάς και αυτούς και τον εαυτό σου. Δεν γίνεται δλδ να έχεις 5mbit στις 4 το πρωί. Εγώ αυτό είχα πάθει.

    Εσύ δηλαδή έχεις 5 mbit στις 1μμ και 500mbit στις 4 το πρωί?
    Τον φίλο μου τον ρίχνει στα 5mbps μόνο στην χρήση μέσω tethering ανεξαρτήτως ώρας και φόρτου δικτύου ενώ την ίδια ώρα στο κινητό δίνει τα μέγιστα. Θα του πω να τους πάρει ένα τηλέφωνο όμως.

  13. #3238
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον φίλο μου τον ρίχνει στα 5mbps μόνο στην χρήση μέσω tethering ανεξαρτήτως ώρας και φόρτου δικτύου ενώ την ίδια ώρα στο κινητό δίνει τα μέγιστα. Θα του πω να τους πάρει ένα τηλέφωνο όμως.
    A sorry το έχασα αυτό.. φυσικά να πάρει τηλ.. τι βλακεία είναι αυτή?? κάνω tethering συνέχεια παντού και παίζει τέρμα. Unlimited συμβόλαιο έχει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #3239
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A sorry το έχασα αυτό.. φυσικά να πάρει τηλ.. τι βλακεία είναι αυτή?? κάνω tethering συνέχεια παντού και παίζει τέρμα. Unlimited συμβόλαιο έχει?
    Ναι unlimited. Πρέπει να είναι και family γιατί είχε κάνει 3 συνδέσεις μαζί.

  15. #3240
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tethering από κινητό είναι σχετικά πιο εύκολο να το ανιχνεύσει ο πάροχος.
    Εάν η κάρτα μπει σε ρούτερ και με πειραγμένο TTL, θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο ο πάροχος να το καταλάβει ή και να βάλει κόφτη.
    Το ttl εννοείς για ping; Η κάτι άλλο;
    Και πως/που το αλλάζεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ένα φιλαράκι που δεν τον παίρνει να κάνει δεσμευση σε συμβόλαιο κινητής γιατί έχει ήδη συμβόλαιο σε άλλη εταιρία και η ρήτρα είναι μεγάλη. Του είπα και έκανε ένα καρτοκινητό για όλο το καλοκαίρι και έκανε την δουλειά του αλλά τις επόμενες ημέρες ληγει (είχε ενεργοποιήσει τελευταία φορά τον σεπτέμρβη unlimited 10,9 απο whatsup). Τέλος πάντων είναι σε φάση τώρα τι κάνουμε.. Του πρότεινα να βάζει το week unlimited με 4,5€ ανα εβδομάδα δηλαδή, αλλά προφανώς δεν είναι εύκολο να βγάζεις την καρτα απο το ρούτερ και να ενεργοποιείς πρόγραμμα κάθε εβδομάδα.. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να το ενεργοποιήσει σε μια μέρα 4 φορές να κρατήσει ένα μήνα; Η έστω αν γίνεται να έχει συνδεδεμένη την εφαρμογή της cosmote στο κινητό του ενώ η σιμ θα είναι στο ρούτερ και να το ενεργοποιει τσακ μπαμ εκει.. Προσωρινή λύση μέχρι να κάνει το συμβόλαιο...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε, εγώ από το κινητό μου με την εφαρμογή της Cosmote, πως ανανεώνω το καρτοκινητό του πατέρα μου κάθε μήνα χωρίς να κάνει εκείνος κάτι? πάω στον αριθμό του που τον έχω στην εφαρμογή , βάζω λεφτά , του βάζω πακέτα κλπ...
    Μέσω της εφαρμογής γίνεται και από άλλο κινητό... Αλλά ορισμένες φορές σε πετάει έξω και θέλει ξανά επαλήθευση με μήνυμα για να μπεις....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ανεφερε και ο BlueChris θα εχει περασμενα τα νουμερα στην εφαρμογη της κοσμοτε και απο εκει θα κανει ανανεωσεις χρονου και προγραμματων. Ομως , το εβδομαδιαιο απεριοριστο νομιζω πως μπορει να ενεργοποιηθει 2 φορες καθε μηνα. Οποτε αναγκαστικα θα αλλαζει καθε 2 εβδομαδες καρτα (ισως χρειαστει και 3ο νουμερο γιατι ο μηνας δεν ειναι στρογγυλες 2 εβδομαδες) , και θα ενεργοποιει αναλογα.
    Ειναι φυσικα ταλαιπωρια , αλλα η μονη λυση για καρτοκινητο απο οσο εχω δει.
    Και η εφαρμογή που δεν μένει συνέχεια συνδεδεμένη;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A sorry το έχασα αυτό.. φυσικά να πάρει τηλ.. τι βλακεία είναι αυτή?? κάνω tethering συνέχεια παντού και παίζει τέρμα. Unlimited συμβόλαιο έχει?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι unlimited. Πρέπει να είναι και family γιατί είχε κάνει 3 συνδέσεις μαζί.
    Ερώτηση...
    Το tethering γενικά επιτρέπεται σωστά;
    Στην εξυπηρέτηση να πάρεις να ρωτήσεις τι αλήθεια; Κατευθείαν για το tethering;
    Ερώτηση2... Στη σύνδεση κινητού με υπολογιστή το link που κάνει η ταχύτητα είναι σωστή; Με άλλο κινητό δοκιμάσατε tethering να δείτε μήπως είναι καμιά ρύθμιση η κάποια εφαρμογή κάτι τέλος πάντων;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-10-23 στις 17:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 216 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας