Σελ. 301 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 281291296299300301302303306311321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.501-4.515 από 5024
  1. #4501
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ παραπάνω από τα ο 1tb / χρήστη σηκώνει το δίκτυο, ακόμη και το τωρινό NSA της cosmote. Το SA δεν το συζητάμε, ανάλογα τον πληθυσμό και τα 100 μπορεί να σηκώνει.
    Και μην κολλάτε ότι όλοι ξαφνικά πήγαν και χτύπησαν συμβόλαια 40άρια + 300άρες για router ώστε να κόψουν όλοι σταθερά, χαλαρώστε και σκεφτείτε. Γίνατε και αυτά, αλλά όχι στο βαθμό που νομίζετε ή παρουσιάζετε.
    Δείξε μας και τις πράξεις σου για να σου πούμε πού έκανες λάθος

  2. #4502
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το καρναβάλι εδώ στην Πάτρα το δίκτυο ήταν πίτα ακόμα και σε 5G N78, δεν είναι οτι σερνόταν αλλά δεν είχε καθόλου πρόσβαση σε πολλά σημεία. Εν τέλη το έκανα τράμπα vodafone/cosmote όπου δεν είχε η μια είχε η άλλη. Μπορώ να πω πως η vodafone όπου ήμουν είχε πρόσβαση έστω και αργή. Η κοτέ σαν να είχε πάθει τσοτσό σε πολλά σημεία. (Iphone 5g και στους 2 παρόχους).

    Φίλη με nova, μόνο κλήσεις έκανε αλλά έχει 4g κινητό (δεδομένα δεν δούλευαν καν).
    Σε εμένα μόνο στο κάψιμο το βράδυ μαρίνα δεν είχα καλές ταχύτητες, γύρω στα 150 έπεσα στο 5G, αλλά εντάξει, εδώ δε χωράγαμε να περάσουμε στους δρόμους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείξε μας και τις πράξεις σου για να σου πούμε πού έκανες λάθος
    Csum=∑Hetnets∑Channels Bi log2 (1+Pi/Np)
    Αλλά μπορείς και χωρίς πράξεις να με διορθώσεις δε μαλώνω, ούτε τεχνικός δικτύων είμαι, ούτε σχετικός με το άθλημα Αν πάντως θέλεις, μπορείς να μου πεις ανά τ.χ. , πόσες καμπίνες adsl - vdsl κλπ απαιτούνται και πόσοι 5g cores? Γιατί εγώ ως άσχετος βλέπω 1 κεραία και καμια 10αρια καμπίνες από το "παράθυρο".
    Φυσικά και οι bands δεν έχουν ίδια (θεωρητικά) απεριόριστη χωρητικότητα της οπτικής, αλλά όχι και ότι δε μπορούν να υποστηρίξουν 1tb/χρήστη το μήνα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rioener : 20-03-24 στις 12:04.
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  3. #4503
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή βλέπω τι γράφεις σου απάντησα, και σου απαντώ ξανά:
    όλοι όσοι έκοψαν σταθερό και παίζουν με extra sim, παραπάνω δίνουν από όσα έδιναν. Η πλειοψηφία ναι με 13 ευρώ κάρτα παίζει, κι εγώ έτσι έπαιζα μέχρι να βάλω το gigamax και να δίνω υπέρ διπλάσια το μήνα. Και εννοείται έχω χρόνια μετατρέψει το σταθερό σε VOIP intertelecom. Παραπάνω δίνω συνολικά από όσα έδινα πριν, αλλά τουλάχιστον έχω ταχύτητα στο σπίτι και όχι σάπιο vdsl (ο θεός να το κάνει). Με το που μου φέρουν ftth, εννοείται ξανά πως θα το επιλέξω. Μέχρι τότε χωρίς κλασσικό σταθερό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NURSE MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    13€ το τρίμηνο λέω.
    Σου ξαναλέω, δεν το λέω για όσους δεν είχαν καλή γραμμή.
    Το λέω για όσους έκαναν κατάχρηση.
    Τέλος πάντων, άδικα συζητάμε, η πράξη έδειξε, ότι το έκοψαν.
    Δεν αρκεί μόνο να έχεις διαθεσιμότητα...
    Από τη μια είναι η όλη βαβούρα που χρειάζεται για να βάλεις και μιλάω για ftth..
    Και από την άλλη τα πάγια...
    Τα έχω γράψει ξανά...
    Εγώ επέλεξα να κόψω τη vdsl50 που θεώρησα ότι ήταν too much τα 29€ για ένα μέρος που κατοικείται 6 μήνες το χρόνο και να κάνω το gigamax που θα το έχω πάντα μαζί μου...
    Στη τελική όπως αναφέρθηκε περισσότερα δίνω...
    Και όλο αυτό επειδή το σπίτι είναι και σε περιοχή κάλυψης ΟΤΕ....
    Αν ήταν σε περιοχή Νόβα θα ήταν ένα extra push για να βάλω ftth.... Όπως άλλωστε έκανα και στο σπίτι στην Αθήνα... Και το gigamax παίζει backup για κάμερες...
    Λόγω τιμών που έχει ο ΟΤΕ το όλο από πάνω...
    Αν μπορούσα να βρω τιμή 10€ κάτω για τη vdsl50 σε άλλο πάροχο τότε προφανώς και δεν θα την είχα κόψει αλλά και ούτε θα είχα κάνει μάλλον το gigamax....
    Είναι λίγο πολύπλοκο και ανάλογα το τι θέλει ο καθένας...
    Για εμένα το ξαναλέω, εφόσον οι κάρτες παίζουν εντός του ίδιου νοικοκυριού και είναι εκεί που εκπέμπει και η κυρίως κάρτα τότε οκ.... Αν περάσουν πχ 3-6 μήνες χωρίς να είναι δίπλα στη κυρίως σιμ στη τύχη το παραπάνω νούμερο τότε ας έκοβαν τις έξτρα...
    Με το ένα και το άλλο και εγώ έχω κάνει τα σταθερά μου voip στην Intertelecom και έχω νέα νούμερα που εύκολα θα κόψω στη λήξη του συμβολαίου...
    Πριν το gigamax ήμουν με onthespot και αν γίνει στραβή με το gigamax μάλλον εκεί θα επιστρέψω... Αν και θα μου λείψει η public ip...
    Επίσης και εγώ την έβγαζα με καρτοκινητη πριν το gigamax...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-03-24 στις 12:05.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4504
    Εγγραφή
    01-11-2023
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 100TB όριο ή το "απεριόριστα" είναι μάρκετιγκ. Ποτέ το δίκτυο δε θα σήκωνε 100TB ανά πελάτη. Αμφιβάλλω αν σηκώνει και 1 TB ανά πελάτη. Όταν κάποιοι μιλάμε για abuse, αναφερόμαστε στο τι αντέχει το δίκτυο για το κάθε χρήστη. Όχι το αν καλύπτουν τη χρήση οι όροι ενός συμβολαίου. Μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε.

    Επίσης, abuse ήταν ο διαμοιρασμός στα 5 μίας συνδρομής + 4 extra sim. Και πάλι μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε - αυτό συνέβαινε κατά κόρον. Και δε μιλάω για εμπόριο, 5 γνωστοί ή 5 συγγενείς μοιράζονταν ένα πακέτο στα 5. Ο ένας κράταγε το νούμερο στο κινητό του να έχει τα πάντα όλα απεριόριστα με 10 ευρώ και οι άλλοι 4 με άλλα 10 ευρώ ο καθένας είχε απεριόριστο mobile internet. Αυτό ήταν abuse και του συμβολαίου, γιατί δε προβλέπεται να μοιράζεσαι τις SIM με τρίτα άτομα.

    Παρ' ολ' αυτά, η Cosmote θα συνέχιζε να δίνει το πακέτο αν δεν άρχιζαν οι αποσυνδέσεις συνδρομητών σταθερής. Ε όταν το είδαν αυτό, τελείωσε το παραμύθι.
    Αν το πρόβλημα ήταν οι αποσυνδέσεις σταθερών τότε θα μπορούσαν να το λύσουν με αντικατάσταση των extra sim με τις multi-sim... δεν νομιζω να έδινε κάποιος κάρτα σε συγγενείς και φίλους ή με πληρωμή που θα χτυπουσε και το κινητό του όταν τον καλούσε κάποιος ή τα sms των τραπεζών θα πήγαιναν παντού....

    Το πρόβλημα του υποτιθέμενου abuse μπορούσαν να το λύσουν ΕΥΚΟΛΑ... δες την μεγάλη εικόνα... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ abuse - πετάξαν το δόλωμα και τώρα που τα ψάρια συνήθισαν θα ανεβάσουν τιμές αφού πρώτα σε έχουν πείσει ότι το χρειάζεσαι...

  5. #4505
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 100TB όριο ή το "απεριόριστα" είναι μάρκετιγκ. Ποτέ το δίκτυο δε θα σήκωνε 100TB ανά πελάτη. Αμφιβάλλω αν σηκώνει και 1 TB ανά πελάτη. Όταν κάποιοι μιλάμε για abuse, αναφερόμαστε στο τι αντέχει το δίκτυο για το κάθε χρήστη. Όχι το αν καλύπτουν τη χρήση οι όροι ενός συμβολαίου. Μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε.

    Επίσης, abuse ήταν ο διαμοιρασμός στα 5 μίας συνδρομής + 4 extra sim. Και πάλι μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε - αυτό συνέβαινε κατά κόρον. Και δε μιλάω για εμπόριο, 5 γνωστοί ή 5 συγγενείς μοιράζονταν ένα πακέτο στα 5. Ο ένας κράταγε το νούμερο στο κινητό του να έχει τα πάντα όλα απεριόριστα με 10 ευρώ και οι άλλοι 4 με άλλα 10 ευρώ ο καθένας είχε απεριόριστο mobile internet. Αυτό ήταν abuse και του συμβολαίου, γιατί δε προβλέπεται να μοιράζεσαι τις SIM με τρίτα άτομα.

    Παρ' ολ' αυτά, η Cosmote θα συνέχιζε να δίνει το πακέτο αν δεν άρχιζαν οι αποσυνδέσεις συνδρομητών σταθερής. Ε όταν το είδαν αυτό, τελείωσε το παραμύθι.
    Πόσοι μωρέ έκοψαν το VDSL/ADSL για να μείνουν με το 5G? πόσα άτομα πανελλαδικά δλδ... adslgr.com είμαστε με κύριο θέμα το ίντερνετ και τον τρόπο σύνδεσης σε αυτό, θες να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι το έκαναν σε ένα σύνολο χιλιάδων χρηστών που είναι εδώ μέσα? πόσοι θα είναι αυτοί? 4? 5 άτομα? και αυτοί που το έκαναν δεν είναι τρελοί με την τεχνολογία οπότε ΞΕΡΟΥΝ πως δεν αντικαθίσταται η ασφάλεια της σταθερής σύνδεσης με 4G/5G..

    Ή ο αδαείς που διαβάζει την πληροφορία στο techmaniac ή οποιοδήποτε άλλο κουκουsite θα πει ααααααααααααααααα τι λες τώρα.. ευκαιρία!!!!!! ας πάω να δώσω 500€ για ρούτερ και τα 20-30€ το μήνα για ίντερνετ/τηλεφωνία αργό θα τα κάνω 10.50€ το μήνα για ίντερνετ γρήγορο και θα το μοιράζομαι με άλλους 4 που αν δεν είναι της οικογένειας μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ τώρα.

    Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα... άκου λέει έκοψαν τις σταθερές.

    Συζητάμε για την niche της niche ω niche κατάσταση τώρα.

    Υ.Γ. και είναι τόοοοοοσο έξυπνοι οι αδαείς που περιγράφω ποιο πάνω που ξέρουν και να μεταφέρουν και το σταθερό τους σε VoIP provider και τα χώνουν για VoIP στο σπίτι είτε με VoIP ασύρματα ή κέντρα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #4506
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliondocs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι η όλη αντιπαράθεση στο γιατί μια εταιρεία κόβει μια παροχή είναι σε τελείως λάθος κατεύθυνση.
    Οι εταιρείες δεν σκέφτονται όπως εμείς.... κατάχρηση και άλλα αστεία... πόσοι ήταν αυτοί που έκαναν κατάχρηση και πόσο πια traffic είχαν που έπεσε το δίκτυο και ξαφνικά έπρεπε να κοπούν οι παροχές...

    Οι εταιρείες και τα μανατζεράκια τους σκέφτονται με ένα βασικό τρόπο:
    ΠΩΣ ΘΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ τα ΚΕΡΔΗ για να πάρουμε BONUS για να το φάμε όπου τελος πάντων τα τρώνε τα bonus τα μανατζεράκια...ξέρετε εσείς...

    Καλόμαθαν τον κόσμο με απεριόριστα data και μετά ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ όλοι μαζί οι πάροχοι είτε καταργούν extra sim είτε βάζουν αστεία όρια...
    Το σχέδιο? κάποιοι καλομαθημένοι καταναλωτές να πληρώσουν περισσότερο... να βγούνε τα κέρδη να πάρουμε τα bonus να τα φάμε εκεί που τα τρώμε ....

    Όλα τα υπόλοιπα περί abuse και περί όγκου και περί δικτύου είναι παραμύθια να είχαμε να λέγαμε...

    Οπότε τώρα μετράνε αντιδράσεις --- όχι εδώ στα forum, αλλά σε πραγματικές συνδέσεις σε πραγματικούς αριθμούς... αν δούνε ότι τα ψάρια θέλουν απεριόριστα και είναι διατεθειμένα να πληρώνουν καμιά 25αριά ευρώ για κάθε σύνδεση απεριόριστα, τότε αντίο extra sim... τα κέρδη θα ανεβούν, τα bonus θα πληρωθούν και η ζωή συνεχίζεται... αν τα έσοδα μειωθούν θα τις ξαναφέρουν... μέχρι το καλοκαίρι το αργότερο θα ξέρουμε...

    Μέχρι τότε κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω... οι βιαστικοί θα πληρώσουν ως συνήθως...

    Εγώ που δεν είμαι μανατζεράκι σαν αυτούς αλλά νογάω οικονομικά, πάω και στοίχημα ότι θα δούν πωλήσεις και κέρδη να βουτάνε.. και θα έρθουν πάλι τρέχοντας... ίσως όχι με το ίδιο μοτιβο (41 πάγιο και 3 κάθε extra) αλλά με κάποιο πιο λογικό πάγιο και κάποιο πιο λογικό κόστος για τις extra (πχ 25 πάγιο και 6 με 8 κάθε εξτρα) αλλά αυτό μένει να το δούμε....

    Όσον αφορά τα abuse και τις διακοπές των vdsl είναι πραγματικά αστεία σαν δικαιολογίες που μπορεί και κάποιοι από εμάς να παπαγαλιζουμε είτε ασυναισθητα είτε με κάποιο σκοπό... από την στιγμή που υπάρχει απεριόριστα 5g με κόστος γύρω στα 30 ευρώ στον ανταγωνισμό ποιος θα κρατήσει τις vdsl? εξάλλου ούτε οι εταιρίες θέλουν vdsl γιατί έχουν μεγάλο κόστος συντήρησης...

    Απλά είναι τα πράγματα ... κέρδη - bonus ==> rinse and repeat...

    Να σας πω κι ένα μυστικό... το αργότερο τέλη του 2024 έρχεται μεγάλη παγκόσμια ύφεση με έντονο deflation που θα εκτινάξει ανεργία και θα ρίξει εισοδήματα και έτσι θα συμπιεστούν πολύ οι τιμές --- το ξέρουν αυτό τα μανατζεράκια? πολύ αμφιβάλλω ... ειπαμε --- κέρδη - bonus rinse and repeat... και όταν σκάσει κάτι το βλέπουμε...
    Πάντως το 6-8 για κάθε έξτρα τρώγεται... Το 25 όμως όχι....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #4507
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliondocs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρόβλημα ήταν οι αποσυνδέσεις σταθερών τότε θα μπορούσαν να το λύσουν με αντικατάσταση των extra sim με τις multi-sim... δεν νομιζω να έδινε κάποιος κάρτα σε συγγενείς και φίλους ή με πληρωμή που θα χτυπουσε και το κινητό του όταν τον καλούσε κάποιος ή τα sms των τραπεζών θα πήγαιναν παντού....

    Το πρόβλημα του υποτιθέμενου abuse μπορούσαν να το λύσουν ΕΥΚΟΛΑ... δες την μεγάλη εικόνα... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ abuse - πετάξαν το δόλωμα και τώρα που τα ψάρια συνήθισαν θα ανεβάσουν τιμές αφού πρώτα σε έχουν πείσει ότι το χρειάζεσαι...
    Αυτό ακριβώς, δημιούργησαν ανάγκες και τώρα θέλουν να δρέψουν τους καρπούς των κόπων τους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι μωρέ έκοψαν το VDSL/ADSL για να μείνουν με το 5G? πόσα άτομα πανελλαδικά δλδ... adslgr.com είμαστε με κύριο θέμα το ίντερνετ και τον τρόπο σύνδεσης σε αυτό, θες να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι το έκαναν σε ένα σύνολο χιλιάδων χρηστών που είναι εδώ μέσα? πόσοι θα είναι αυτοί? 4? 5 άτομα? και αυτοί που το έκαναν δεν είναι τρελοί με την τεχνολογία οπότε ΞΕΡΟΥΝ πως δεν αντικαθίσταται η ασφάλεια της σταθερής σύνδεσης με 4G/5G..

    Ή ο αδαείς που διαβάζει την πληροφορία στο techmaniac ή οποιοδήποτε άλλο κουκουsite θα πει ααααααααααααααααα τι λες τώρα.. ευκαιρία!!!!!! ας πάω να δώσω 500€ για ρούτερ και τα 20-30€ το μήνα για ίντερνετ/τηλεφωνία αργό θα τα κάνω 10.50€ το μήνα για ίντερνετ γρήγορο και θα το μοιράζομαι με άλλους 4 που αν δεν είναι της οικογένειας μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ τώρα.

    Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα... άκου λέει έκοψαν τις σταθερές.

    Συζητάμε για την niche της niche ω niche κατάσταση τώρα.

    Υ.Γ. και είναι τόοοοοοσο έξυπνοι οι αδαείς που περιγράφω ποιο πάνω που ξέρουν και να μεταφέρουν και το σταθερό τους σε VoIP provider και τα χώνουν για VoIP στο σπίτι είτε με VoIP ασύρματα ή κέντρα?
    Πες τα γιατί θα με τρελάνουν με τις σταθερές
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  8. #4508
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 100TB όριο ή το "απεριόριστα" είναι μάρκετιγκ. Ποτέ το δίκτυο δε θα σήκωνε 100TB ανά πελάτη. Αμφιβάλλω αν σηκώνει και 1 TB ανά πελάτη. Όταν κάποιοι μιλάμε για abuse, αναφερόμαστε στο τι αντέχει το δίκτυο για το κάθε χρήστη. Όχι το αν καλύπτουν τη χρήση οι όροι ενός συμβολαίου. Μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε.

    Επίσης, abuse ήταν ο διαμοιρασμός στα 5 μίας συνδρομής + 4 extra sim. Και πάλι μη κάνετε πως δε καταλαβαίνετε - αυτό συνέβαινε κατά κόρον. Και δε μιλάω για εμπόριο, 5 γνωστοί ή 5 συγγενείς μοιράζονταν ένα πακέτο στα 5. Ο ένας κράταγε το νούμερο στο κινητό του να έχει τα πάντα όλα απεριόριστα με 10 ευρώ και οι άλλοι 4 με άλλα 10 ευρώ ο καθένας είχε απεριόριστο mobile internet. Αυτό ήταν abuse και του συμβολαίου, γιατί δε προβλέπεται να μοιράζεσαι τις SIM με τρίτα άτομα.

    Παρ' ολ' αυτά, η Cosmote θα συνέχιζε να δίνει το πακέτο αν δεν άρχιζαν οι αποσυνδέσεις συνδρομητών σταθερής. Ε όταν το είδαν αυτό, τελείωσε το παραμύθι.
    Για το 1ΤΒ όριο είμαστε σύμφωνοι...
    Για το άλλο που έδιναν τις κάρτες σε τρίτους το είπα ξανά ότι είμαι αντίθετος...
    Ποτέ δεν θα έδινα κάρτα στο όνομα μου σε άλλον....
    Και το ξαναλέω ότι εφόσον η έξτρα παίζει σε οποιαδήποτε συσκευή μέσα στο ίδιο νοικοκυριό και εκεί που εκπέμπει και η κύρια σιμ, τότε οκ.... Αν δουν ότι περνάνε πχ κάποιοι μήνες χωρίς να είναι η κυρίως κοντά τοτε ας την έκοβαν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ παραπάνω από τα ο 1tb / χρήστη σηκώνει το δίκτυο, ακόμη και το τωρινό NSA της cosmote. Το SA δεν το συζητάμε, ανάλογα τον πληθυσμό και τα 100 μπορεί να σηκώνει.
    Και μην κολλάτε ότι όλοι ξαφνικά πήγαν και χτύπησαν συμβόλαια 40άρια + 300άρες για router ώστε να κόψουν όλοι σταθερά, χαλαρώστε και σκεφτείτε. Γίνατε και αυτά, αλλά όχι στο βαθμό που νομίζετε ή παρουσιάζετε.
    Για την αντοχή του δικτύου συμφωνώ και εγώ....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4509
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ παραπάνω από τα ο 1tb / χρήστη σηκώνει το δίκτυο, ακόμη και το τωρινό NSA της cosmote. Το SA δεν το συζητάμε, ανάλογα τον πληθυσμό και τα 100 μπορεί να σηκώνει.
    Και μην κολλάτε ότι όλοι ξαφνικά πήγαν και χτύπησαν συμβόλαια 40άρια + 300άρες για router ώστε να κόψουν όλοι σταθερά, χαλαρώστε και σκεφτείτε. Γίνατε και αυτά, αλλά όχι στο βαθμό που νομίζετε ή παρουσιάζετε.
    Διαφωνώ, το δίκτυο σηκώνει αρκετούς με TB επειδή πολύ περισσότεροι κάνουν χρήση σαν τη δική μου, δηλαδή 80-100GB max το μήνα (έχω unlimited και 3 έξτρα sim, οι δύο στα κινητά των παιδιών αφού δε χρειάζονται voice και η άλλη για 4g backup στην FTTH και για mobile internet στα ταξίδια). Αν όμως όλοι έκαναν χρήση TB, δε θα έφτανε.
    ---
    mp

  10. #4510
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliondocs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρόβλημα ήταν οι αποσυνδέσεις σταθερών τότε θα μπορούσαν να το λύσουν με αντικατάσταση των extra sim με τις multi-sim... δεν νομιζω να έδινε κάποιος κάρτα σε συγγενείς και φίλους ή με πληρωμή που θα χτυπουσε και το κινητό του όταν τον καλούσε κάποιος ή τα sms των τραπεζών θα πήγαιναν παντού....

    Το πρόβλημα του υποτιθέμενου abuse μπορούσαν να το λύσουν ΕΥΚΟΛΑ... δες την μεγάλη εικόνα... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ abuse - πετάξαν το δόλωμα και τώρα που τα ψάρια συνήθισαν θα ανεβάσουν τιμές αφού πρώτα σε έχουν πείσει ότι το χρειάζεσαι...
    Multisim 25€ its a no no....
    Συμφωνώ όμως στο άλλο ότι με το νούμερο σιγά μην έδιναν τις κάρτες...
    Τέλος, και να ανεβάσουν τις τιμές, το χρειάζεσαι η όχι, σιγά μη το κρατήσεις....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι μωρέ έκοψαν το VDSL/ADSL για να μείνουν με το 5G? πόσα άτομα πανελλαδικά δλδ... adslgr.com είμαστε με κύριο θέμα το ίντερνετ και τον τρόπο σύνδεσης σε αυτό, θες να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι το έκαναν σε ένα σύνολο χιλιάδων χρηστών που είναι εδώ μέσα? πόσοι θα είναι αυτοί? 4? 5 άτομα? και αυτοί που το έκαναν δεν είναι τρελοί με την τεχνολογία οπότε ΞΕΡΟΥΝ πως δεν αντικαθίσταται η ασφάλεια της σταθερής σύνδεσης με 4G/5G..

    Ή ο αδαείς που διαβάζει την πληροφορία στο techmaniac ή οποιοδήποτε άλλο κουκουsite θα πει ααααααααααααααααα τι λες τώρα.. ευκαιρία!!!!!! ας πάω να δώσω 500€ για ρούτερ και τα 20-30€ το μήνα για ίντερνετ/τηλεφωνία αργό θα τα κάνω 10.50€ το μήνα για ίντερνετ γρήγορο και θα το μοιράζομαι με άλλους 4 που αν δεν είναι της οικογένειας μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ τώρα.

    Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα... άκου λέει έκοψαν τις σταθερές.

    Συζητάμε για την niche της niche ω niche κατάσταση τώρα.

    Υ.Γ. και είναι τόοοοοοσο έξυπνοι οι αδαείς που περιγράφω ποιο πάνω που ξέρουν και να μεταφέρουν και το σταθερό τους σε VoIP provider και τα χώνουν για VoIP στο σπίτι είτε με VoIP ασύρματα ή κέντρα?
    Αυτό για τη σύγκριση σταθερής γραμμής με τη κινητή ασύρματη σωστή....
    Από την άλλη προσωπικά 5g router δεν θα έπαιρνα...
    Όσο για το κόψιμο της σταθερής τα έχω γράψει... Στη κυρίως κατοικία μου δεν την έχω κόψει την οπτική... Για το εξοχικό τα έχω γράψει πολλές φορές, μη τα γράφω πάλι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ, το δίκτυο σηκώνει αρκετούς με TB επειδή πολύ περισσότεροι κάνουν χρήση σαν τη δική μου, δηλαδή 80-100GB max το μήνα (έχω unlimited και 3 έξτρα sim, οι δύο στα κινητά των παιδιών αφού δε χρειάζονται voice και η άλλη για 4g backup στην FTTH και για mobile internet στα ταξίδια). Αν όμως όλοι έκαναν χρήση TB, δε θα έφτανε.
    Σωστά τα γραφόμενα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #4511
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι μωρέ έκοψαν το VDSL/ADSL για να μείνουν με το 5G? πόσα άτομα πανελλαδικά δλδ... adslgr.com είμαστε με κύριο θέμα το ίντερνετ και τον τρόπο σύνδεσης σε αυτό, θες να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι το έκαναν σε ένα σύνολο χιλιάδων χρηστών που είναι εδώ μέσα? πόσοι θα είναι αυτοί? 4? 5 άτομα? και αυτοί που το έκαναν δεν είναι τρελοί με την τεχνολογία οπότε ΞΕΡΟΥΝ πως δεν αντικαθίσταται η ασφάλεια της σταθερής σύνδεσης με 4G/5G..

    Ή ο αδαείς που διαβάζει την πληροφορία στο techmaniac ή οποιοδήποτε άλλο κουκουsite θα πει ααααααααααααααααα τι λες τώρα.. ευκαιρία!!!!!! ας πάω να δώσω 500€ για ρούτερ και τα 20-30€ το μήνα για ίντερνετ/τηλεφωνία αργό θα τα κάνω 10.50€ το μήνα για ίντερνετ γρήγορο και θα το μοιράζομαι με άλλους 4 που αν δεν είναι της οικογένειας μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ τώρα.

    Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα... άκου λέει έκοψαν τις σταθερές.

    Συζητάμε για την niche της niche ω niche κατάσταση τώρα.

    Υ.Γ. και είναι τόοοοοοσο έξυπνοι οι αδαείς που περιγράφω ποιο πάνω που ξέρουν και να μεταφέρουν και το σταθερό τους σε VoIP provider και τα χώνουν για VoIP στο σπίτι είτε με VoIP ασύρματα ή κέντρα?
    Πολλοί το έκαναν, και δε χρειαζόταν να πάρουν 5g ρούτερ των 500 ευρώ. Αν είσαι με καλή κάλυψη, το 4g class 4 της tp-link σου δίνει πολύ καλύτερες ταχύτητες από μία dsl που πιάνει 8mbit down / 1 up. Και το έπαιρνες με 50 ευρώ. Επίσης κάτι Xiaomi class 6 με 70-80 ευρώ.
    ---
    mp

  12. #4512
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το κόψιμο της σταθερής τα έχω γράψει... Στη κυρίως κατοικία μου δεν την έχω κόψει την οπτική... Για το εξοχικό τα έχω γράψει πολλές φορές, μη τα γράφω πάλι...
    Οκ μην κάνω poll... μετράω 1 μέχρι τώρα. Εμένα η αδελφή ζει με μια κάρτα μου στην Άνδρο. Έχω και τις γνώσεις και την όρεξη να μπορώ να της πω "κόψε στο χωριό τελείως τα πάντα και μείνει με το mifi που σου έδωσα" εεε ναι καλά... θα είναι στο σπίτι οικογένεια και ΔΕΝ θα έχει ένα σταθερό και θα εξαρτάται από το κινητό της αδελφής μου? φυσικά έμεινε η γραμμή στο σπίτι της στο χωριό με τα αξιοπρεπέστατα 3mbit της

    Το γιατί η γραμμή κύριοι στον ΟΤΕ και στον κάθε ΟΤΕ είναι 3mbit δεν το εξετάζουμε ε? Ελλάδα 2.0 της 4ης βιομηχανικής επανάστασης μιλάμε.... λες και αν υπήρχε έστω VDSL θα πήγαινε κανείς να κάνει γιόγκα με 5g και παπαρίες...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί το έκαναν, και δε χρειαζόταν να πάρουν 5g ρούτερ των 500 ευρώ. Αν είσαι με καλή κάλυψη, το 4g class 4 της tp-link σου δίνει πολύ καλύτερες ταχύτητες από μία dsl που πιάνει 8mbit down / 1 up. Και το έπαιρνες με 50 ευρώ. Επίσης κάτι Xiaomi class 6 με 70-80 ευρώ.
    Περιέγραψε το πολλοί... πες μου μια οικογένεια με ανθρώπους μέσα άνω των 45-50 που θα δεχόντουσαν να κοπεί το σταθερό τους, έτσι για να καταλάβω και εγώ γιατί νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα.
    Είναι niche φάση για μένα και δικαιολογίες ότι έγινε ότι έγινε γιατί κόπηκαν σταθερές... δεν το πιστεύω και αν υπάρχουν στατιστικά να με βάλουν στη θέση μου τα θέλω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #4513
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιέγραψε το πολλοί... πες μου μια οικογένεια με ανθρώπους μέσα άνω των 45-50 που θα δεχόντουσαν να κοπεί το σταθερό τους, έτσι για να καταλάβω και εγώ γιατί νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα.
    Είναι niche φάση για μένα και δικαιολογίες ότι έγινε ότι έγινε γιατί κόπηκαν σταθερές... δεν το πιστεύω και αν υπάρχουν στατιστικά να με βάλουν στη θέση μου τα θέλω.
    Γιατί έχεις στο μυαλό σου οικογένειες; Φοιτητές που είχαν σταθερό μόνο για internet και δε τους ενδιέφερε το voice. Ειδικά άτομα αυτής της κατηγορίας ήταν και αυτοί που διαμοιράζονταν συμβόλαιο + 4 extra sim στα πέντε.

    edit: συν ότι άτομα αυτής της κατηγορίας ήταν και heavy downloaders συνήθως.
    ---
    mp

  14. #4514
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοιτητές που είχαν σταθερό μόνο για internet και δε τους ενδιέφερε το voice. Ειδικά άτομα αυτής της κατηγορίας ήταν και αυτοί που διαμοιράζονταν συμβόλαιο + 4 extra sim στα πέντε.
    Ok δεκτόν αλλά οι φοιτητές δεν είναι που έχουν τα πάντα μισοτιμής???? ... αλλά οκ μιλάμε για ανθρώπους οικονομικά σφιγμένους που για κινητό έχουν ένα whatsup/frog/cu κλπ άρα δίνουν ελάχιστα στο κινητό και ξαφνικά μειώνουν το κόστος σταθερού και αυξάνουν το κόστος του κινητού σωστά? άρα μιλάμε για μια χασούρα στον ΟΤΕ του πόσο? τα 30€ έγιναν 11?

    θα τους πειράξει τώρα δλδ που κόπηκαν οι έξτρα sim να μαζευτούν 4άδες και να κάνουν οικογενειακό συμβόλαιο 4 άτομα και να βγει 15€ στον καθένα? σοβαρή διαφορά δλδ? ή τώρα δεν είναι έξυπνοι για να το κάνουν αυτό?

    @manosdoc πόσα σου πήγε το οικογενειακό unlimited στα κινητά? 21€ το καθένα? και πήγε cosmote... πάω στοίχημα πως η Vodafone είναι ποιο φτηνή...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #4515
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι μωρέ έκοψαν το VDSL/ADSL για να μείνουν με το 5G? πόσα άτομα πανελλαδικά δλδ... adslgr.com είμαστε με κύριο θέμα το ίντερνετ και τον τρόπο σύνδεσης σε αυτό, θες να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι το έκαναν σε ένα σύνολο χιλιάδων χρηστών που είναι εδώ μέσα? πόσοι θα είναι αυτοί? 4? 5 άτομα? και αυτοί που το έκαναν δεν είναι τρελοί με την τεχνολογία οπότε ΞΕΡΟΥΝ πως δεν αντικαθίσταται η ασφάλεια της σταθερής σύνδεσης με 4G/5G..

    Ή ο αδαείς που διαβάζει την πληροφορία στο techmaniac ή οποιοδήποτε άλλο κουκουsite θα πει ααααααααααααααααα τι λες τώρα.. ευκαιρία!!!!!! ας πάω να δώσω 500€ για ρούτερ και τα 20-30€ το μήνα για ίντερνετ/τηλεφωνία αργό θα τα κάνω 10.50€ το μήνα για ίντερνετ γρήγορο και θα το μοιράζομαι με άλλους 4 που αν δεν είναι της οικογένειας μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ τώρα.

    Μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα... άκου λέει έκοψαν τις σταθερές.

    Συζητάμε για την niche της niche ω niche κατάσταση τώρα.

    Υ.Γ. και είναι τόοοοοοσο έξυπνοι οι αδαείς που περιγράφω ποιο πάνω που ξέρουν και να μεταφέρουν και το σταθερό τους σε VoIP provider και τα χώνουν για VoIP στο σπίτι είτε με VoIP ασύρματα ή κέντρα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok δεκτόν αλλά οι φοιτητές δεν είναι που έχουν τα πάντα μισοτιμής???? ... αλλά οκ μιλάμε για ανθρώπους οικονομικά σφιγμένους που για κινητό έχουν ένα whatsup/frog/cu κλπ άρα δίνουν ελάχιστα στο κινητό και ξαφνικά μειώνουν το κόστος σταθερού και αυξάνουν το κόστος του κινητού σωστά? άρα μιλάμε για μια χασούρα στον ΟΤΕ του πόσο? τα 30€ έγιναν 11?

    θα τους πειράξει τώρα δλδ που κόπηκαν οι έξτρα sim να μαζευτούν 4άδες και να κάνουν οικογενειακό συμβόλαιο 4 άτομα και να βγει 15€ στον καθένα? σοβαρή διαφορά δλδ? ή τώρα δεν είναι έξυπνοι για να το κάνουν αυτό?

    @manosdoc πόσα σου πήγε το οικογενειακό unlimited στα κινητά? 21€ το καθένα? και πήγε cosmote... πάω στοίχημα πως η Vodafone είναι ποιο φτηνή...
    Δεν πείθονται με τίποτα τι να κάνουμε μην παλεύεις
    Νέο για το gigamax SA που λέγανε έχουμε τελικά?
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

Σελ. 301 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 281291296299300301302303306311321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας