Σελ. 185 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 165175180183184185186187190195205 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.761-2.775 από 5024
  1. #2761
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε το chateau σου να κλειδώσει μόνο σε Β7 και πιθανότατα θα έχεις μόνο 2 μπάντες με 30Mhz μαζί και Κανε ένα speedtest. Έτσι θα καταλάβεις αν είναι για σενα η όχι το CAT6. Το TP LINK δεν είναι σοβαρό μόντεμ να συγκρίνεις.

    - - - Updated - - -



    Δεν είχα σκεφτεί αυτήν την λύση. Κανε δοκιμές πρώτα να δεις ότι η κεραία σου δίνει τόσο ψηλά με τον τρόπο που έγραψα και στον φίλο παραπάνω. Έτσι θα καταλάβεις αν κάνει για εσένα. Στην περιοχή μου, η κεραία δίνει τόσο ψηλά και θα ειναι μια χαρά.
    Μόνο το Huawei CPE Pro2 έχω σπίτι τώρα, να το γυρίσω σε 4G και μόνο την B7 και να τσεκάρω λες?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2762
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο το Huawei CPE Pro2 έχω σπίτι τώρα, να το γυρίσω σε 4G και μόνο την B7 και να τσεκάρω λες?
    Ναι η Β7 θα σου δώσει την μεγαλύτερη ταχύτητα (2600mhz). Απο εκεί και πέρα βάλε CA με μια Β3 ή Β1 ή άλλη μια Β7 για tests

    - - - Updated - - -

    Αν θυμάμαι καλά εσύ Χρήστο έχεις απέναντι σου κεραία ακριβώς, συνεπώς το σήμα δεν θα είναι πρόβλημα. Χωρητικότητα να έχει η κεραία και θα είσαι μια χαρά!

    Με Β7+Β7 πιάνω 140/40 με Β3+Β3 πιάνω 80/35. Ήθελα να το βάλω Β1+Β7 αλλά δεν κλειδώνει σε Β1 δυστυχώς(το mt προτιμάει 2η B7 παρά την Β1... ίσως να γίνεται με command να το αλλάξω ή το cat6 που φοράει η Lhgg μου δεν επιτρέπει ca B7+B1.. ). Λέω δυστυχώς γιατί είναι 2100mhz 20mhz πλάτος + το 20αρι πλατος της 2600 της Β7 εκεί θα έπιανε πάνω απο 200..

    - - - Updated - - -

    FYI το modem/router αυτό φοράει ακριβώς το ίδιο modem με το chateau lte6 για όποιον θέλει wifi 5ghz...

    edit: τελικά το modem της lhgg που έχω δεν επιτρέπει B1+B7 (φωτό) άρα για αυτό δεν κάνει τον συνδιασμό. Το fibocom του hap lite lte6 νομίζω επιτρέπει όμως

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  17,1 KB 
ID: 249935

    - - - Updated - - -

    Ναι τελικά το κάνει αφού φοράει το: FG621-EA που απο το datasheet του chateau 6 βλέπουμε τον παρακάτω συνδιασμό:

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 249937

    - - - Updated - - -

    Το κάθε CA είναι διαφορετικό, μην βλέπουμε μόνο το CAT + μην προσπερνάμε δωρεάν χαρακτηριστικά plug n play των mikrotik όπως ddns + vpn
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 31-07-23 στις 11:29.

  3. #2763
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Και πως διαλεγεις την ca band?
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #2764
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα αυτό το mtik είναι μανούλα για ταράτσα σε κουτί και να εξυπηρετεί public ip (max 150/50 στην cosmote που λογικά τα πιάνει). Ούτε 2.4G ούτε τίποτα παπάδες χρειάζεται κάποιος για αυτό. Στα 100€ αν βγει, τι άλλο μπορείς να βάλεις εκεί? κάνα mifi? το θεωρώ ποιο σοβαρό από οποιοδήποτε mifi για την δουλειά που περιέγραψα και συμφωνώ με τον @xristostsilis σε αυτό. (οκ του αφήνεις το 2.4g ανοιχτό για να έχεις ίντερνετ και στην ταράτσα )
    Συμφωνώ αλλά τι θα τους στοίχιζε να βάλουν κι ένα WiFi 5Ghz να το κάνουν χρήσιμο σε μια ολόκληρη αγορά που θέλει μια συσκευή για το σπίτι; Τώρα το αχρήστευσαν γιατί; Για το πουλήσουν 10€ πιο φθηνά;

    Λύση θα βρούμε για να το χρησιμοποιήσουμε αλλά με ενοχλεί η ηλιθιότητα της εταιρίας και γίαυτο δεν θα το πάρω.

  5. #2765
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δεν είναι για όλους προφανώς. Όσοι θέλουν κάτι παραπάνω υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Σκεφτείτε πόσοι επαγγελματίες θα το βάλουν στα αμάξια τους πχ να τυπώνουν τιμολόγια κλπ μέσω VPN. Οι δυνατότητες είναι εκατοντάδες με τέτοια τιμή και 5v τάση.

  6. #2766
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι για όλους προφανώς. Όσοι θέλουν κάτι παραπάνω υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Σκεφτείτε πόσοι επαγγελματίες θα το βάλουν στα αμάξια τους πχ να τυπώνουν τιμολόγια κλπ μέσω VPN. Οι δυνατότητες είναι εκατοντάδες με τέτοια τιμή και 5v τάση.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φτάνουν σε ασύρματο 40-70mbit του 2.4g ξαφνικά λες και κάποιος θα κάνει σοβαρή δουλειά με υπολογιστή και θα το έχει ασύρματο για να κάνει video editing πχ σε κάποιο file server στο σπίτι του...α και αυτός να είναι ασύρματα συνδεδεμένος. Θέλω να δω κάποιον να δουλεύει έτσι να του πω μπράβο lol.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #2767
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κινέζος βγάζει το λιγότερο WiFi 6 και ο ευρωπαίος συνεχίζει να βγάζει τέτοια σκουπίδια με 2.4G κι εμείς να τον δικαιολογούμε.

  8. #2768
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φτάνουν σε ασύρματο 40-70mbit του 2.4g ξαφνικά λες και κάποιος θα κάνει σοβαρή δουλειά με υπολογιστή και θα το έχει ασύρματο για να κάνει video editing πχ σε κάποιο file server στο σπίτι του...α και αυτός να είναι ασύρματα συνδεδεμένος. Θέλω να δω κάποιον να δουλεύει έτσι να του πω μπράβο lol.
    Συμφωνώ 100%. Btw η MT ανακοίνωσε σήμερα VPN που δουλεύει πίσω από nat. Δες νήμα mikrotik

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κινέζος βγάζει το λιγότερο WiFi 6 και ο ευρωπαίος συνεχίζει να βγάζει τέτοια σκουπίδια με 2.4G κι εμείς να τον δικαιολογούμε.
    Δεν γνωρίζω αν είσαι χρήστης LTE/5G αλλά στο 90% των περιπτώσεων το ενσωματωμένο Wi-Fi που έχουν αυτά τα ρουτερ δεν το χρησιμοποιείς διότι αναγκάζεσαι να τοποθετήσεις το μόντεμ σε παράθυρο η σε ταράτσα και τραβάς καλώδιο για εσωτερικό AP. Στο chateau 5G το εχω κλειστο εντελώς πχ. Επίσης στο DIY μόντεμ που φτιάξαμε με τον @dalton δεν έχουμε καν ενσωματωμένο AP.

  9. #2769
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Άραγε θα υπάρχει δυνατότητα για εξωτερική κεραία στο hAP ax lite LTE6 (φαντάζομαι όπως έκαναν εδώ)?
    Ή να κοιτάξω για το Chateau LTE6?
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  10. #2770
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Μετα απο τις φετινες διακοπες σκεφτομαι αντι να βασιζομαι στο unlimited της Vodafone που σερνεται να το γυρισω εγω κι η συντροφος μου σε πικογενειακο unlimited συν 1-2 εξτρα σιμ.
    Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια προσφορα;

  11. #2771
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο τις φετινες διακοπες σκεφτομαι αντι να βασιζομαι στο unlimited της Vodafone που σερνεται να το γυρισω εγω κι η συντροφος μου σε πικογενειακο unlimited συν 1-2 εξτρα σιμ.
    Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια προσφορα;

    Έχεις Τσεκαρει εκεί που είσαι τις ταχύτητες της Cosmote ή της wind?

  12. #2772
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Εχω δικαρτο το εταιρικο της Vodafone και το προσωπικο της Cosmote. Η Cosmote οπου εχει καλυψη πεταει. Εχω και με τις δυο καλη καλυψη απλα η Vodafone εχει πιταρει σε πολλες περιοχες (ειδικα νησιωτικες).

  13. #2773
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δικαρτο το εταιρικο της Vodafone και το προσωπικο της Cosmote. Η Cosmote οπου εχει καλυψη πεταει. Εχω και με τις δυο καλη καλυψη απλα η Vodafone εχει πιταρει σε πολλες περιοχες (ειδικα νησιωτικες).
    Ε μην το συζητάς, αν και θα σου βγει πιο ακριβά, αν όντως τη χρειάζεσαι την παραπάνω ταχύτητα προχωρά.
    Οικογενειακό θα κάνετε? Με 2 νούμερα μόνο δεν ξέρω αν συμφέρει πολύ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #2774
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε μην το συζητάς, αν και θα σου βγει πιο ακριβά, αν όντως τη χρειάζεσαι την παραπάνω ταχύτητα προχωρά.
    Οικογενειακό θα κάνετε? Με 2 νούμερα μόνο δεν ξέρω αν συμφέρει πολύ.
    Ναι γιατι κι η συντροφος πλεον θα χρειαστει κατι αξιοπιστο λογω δουλειας. Θα παρω την Cosmote τηλ να τους ρωτησω απευθειας και να κοψω κινηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 06-08-23 στις 15:10.

  15. #2775
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τρέχει ακόμη μία προσφορά,
    δες αν μπορείς να την πάρεις..

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...unlimited.html
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

Σελ. 185 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 165175180183184185186187190195205 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας