Σελ. 280 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 260270275278279280281282285290300 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.186-4.200 από 5024
  1. #4186
    Εγγραφή
    30-08-2021
    Περιοχή
    Στα Βότανα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/29995
    ISP
    OTE RURAL NORTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΑΜΠΟΥΡΙΑ
    Router
    Αsus DSL-AC55U
    SNR / Attn
    12(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άκουσα πως δίνουν τώρα το double play sim χωρίς ιδιαίτεροτητες υποδομής. Όσοι είναι σε μάπα χαλκό, ίσως αξίζει να το κοιτάξουν καθώς δίνει σταθερό και 4g/5g router. (δεν ξέρω εάν δίνουν public ip)

    Οι extra sim πέθαναν, οποίος προλαβε. Μπαλωσαν το μοίρασμα τύπου netflix και πάνε για κέρδος...
    Τουλάχιστον μέχρι τηνν ανανέωση συμβολαίου να έρθει ο καιρός για οπτική XD

  2. #4187
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ κάλυψη για οπτική έχω και στο σπίτι Αθήνα και στο εξοχικό σε περιοχή του Σαρωνικού...
    Αθήνα έκανα τη βουτιά και δάγκωσα τη λαμαρίνα με ότι αυτό συνεπάγεται και πέρασα τη σκόπελο της εγκατάστασης, συνελεύσεις, εργασίες, βαβουρες και παράξενοι πάνω από το κεφάλι σου...
    Είμαστε 15... Θέμα να έχουμε οπτική οι 4-5....
    Τουλάχιστον εδώ Αθήνα ήμασταν 4-5 που θέλαμε...
    Μετά, Εδώ την έξτρα σιμ την ήθελα ως backup για τις κάμερες σε περίπτωση που κάποιος καλοθελητης πάει και ξηλώσει την οπτική, πράγμα που είναι ΠανΕυκολο έτσι όπως εγκαθίσταται η οπτική στη χώρα μας θα μου επιτρέψετε να πω... Θεωρείται αυτό κατάχρηση;
    Στο εξοχικό είμαστε 22 και θέμα είναι αν έχουμε οι 4-5 πάλι τηλέφωνο... Εξοχικές κατοικίες γαρ... Δεν βλέπω από κανέναν ενδιαφέρον για να βάλει οπτική και προσωπικά δεν θα ήθελα να είμαι ξανά εγώ από τους πρώτους που θα κάνει όλη την αρχή... Αν έβλεπα ενδιαφέρον και από τους άλλους η αν η οπτική γινόταν υποχρεωτική τότε ίσως κάτι γινόταν...
    Μέχρι σήμερα ήμουν με καλουτσικη adsl που ήταν κοντά στα 20 λόγω του ότι είναι δίπλα το α.κ, αλλά το 1 up ήταν ανυπόφορο..... Κυριολεκτικά... Δεν μπορούσες να στείλεις τίποτα...
    Μετά δάγκωσα πάλι τη λαμαρίνα και έβαλα vdsl50 από α.κ.. Αλλά το κόστος ήταν ανυπόφορο στα 28€ από το κόστος της adsl που ήταν γύρω στο 20αρι... Και αυτό που με έκανε να βαρεσω κανόνι ήταν η κατάργηση του ebill και η αύξηση του παγίου κατά 1€..
    Δεν ήταν τόσο το 1€ αλλά η συνολική αύξηση σε σχέση με το κόστος της adsl...
    Κάποτε με τη hol που έδινε 2up κάτι γινόταν αλλά μετά το έκοψαν και αυτό...
    Θεώρησα λοιπόν σωστό να κόψω τη vdsl50 και να κάνω gigamax unlimited ώστε να το έχω μεν πάντα μαζί μου και να βάλω και μια από τις σιμ σε ρούτερ και στο εξοχικό...
    Αυτό θεωρείται κατάχρηση;
    Προσωπικά για τους λόγους που ανέφερα δεν είχα άλλη λύση βελτίωσης....
    Τα γράφω όλα αυτά σε απάντηση του: Το ftth είναι η λύση....
    Δεν είναι πάντα η λύση...
    Χώρια που εκεί πάω το μισό χρόνο μόνο επειδή είναι οικογενειακό το σπίτι και το μοιράζομαι και οι συγκάτοικοι συγγενείς δεν θέλουν τηλέφωνο... Επομένως και η οπτική θα μου ήταν ψιλό άχρηστη το μισό χρόνο...
    Προσωπικά τώρα σαν κόστος, έδινα στη κοτε 29€ από τη vdsl50.... Τώρα το πάγιο πλησιάζει τα 45+ ευρώ... Οπότε δεν είναι να πεις ότι βγήκαν χαμένοι...
    Και προσωπικά ποτέ δεν έκανα κατάχρηση του δικτύου με κατεβάσματα κλπ...
    Πάντα οι έξτρα κάρτες ήταν νορμάλ η χρήση...
    Με ενδιέφερε περισσότερο η νομαδικότητα..
    Και άνετα θα μπορούσα και χωρίς έξτρα σιμ στο εξοχικό με χρήση μόνο του κινητού..
    Τι να πω... Ας ελπίσουμε να μη τη δουν εντελώς στραβά με τις έξτρα κάρτες και να μας λυπηθούν... Που τέτοια χαρά ε;
    Γιατί είναι και η public ip που με ψιλό ενδιαφέρει μέσα στο παιχνίδι...
    Προσωπικά με κάποια μικρή αύξηση του παγίου πχ στα 7€ και κάποια όρια όπως 1-10ΤΒ (εδώ γελάμε γιατί αφαίρεσαν πρόσφατα τα 100-200ΤΒ) και μετά 15/5 θα ήμουν καθ' όλα οκ και θα το κρατούσα....
    Επίσης προσωπικά θεωρώ ότι το δίκτυο της κοτε δεν έχει ανάγκη από κοφτες... Διαφορετικά λοιπόν θα πέσει πάλι κόψιμο και εδώ αν ξεφύγουν στους περιορισμούς η το πάγιο και θα γυρίσω πάλι στη καρτοκινητη σε συνδυασμό με onthespot όπως ήμουν εν μέρει πριν...
    Σταθερό πάντως το "πείραγμα" των έξτρα σιμ, δεν θα με κάνει να βάλω ξανά.... Όχι εύκολα δηλαδή και μιλάω πάντα για το εξοχικό...
    Αθήνα την οπτική τη θέλω ως κύρια κατοικία... Δεν τη κόβω εύκολα αν και το σκέφτηκα... Το συζηταγα πρόσφατα με φίλο που σκεφτόταν και αυτός να κόψει την οπτική... Αλλά εγώ όχι, μάλλον θα τη κρατήσω στο σπίτι Αθήνα...
    Αυτά....
    Σόρρυ για το κατεβατο.... Είμαι ανοιχτός σε οποίες σχετικές ιδέες - προτάσεις - συζήτηση...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκουσα πως δίνουν τώρα το double play sim χωρίς ιδιαίτεροτητες υποδομής. Όσοι είναι σε μάπα χαλκό, ίσως αξίζει να το κοιτάξουν καθώς δίνει σταθερό και 4g/5g router. (δεν ξέρω εάν δίνουν public ip)

    Οι extra sim πέθαναν, οποίος προλαβε. Μπαλωσαν το μοίρασμα τύπου netflix και πάνε για κέρδος...
    Τουλάχιστον μέχρι τηνν ανανέωση συμβολαίου να έρθει ο καιρός για οπτική XD
    Αυτό έχει κάποιο όριο; Σε όγκο η ταχύτητα;
    Θα το ψάξω βέβαια... Αλλά είπα να ρωτήσω...
    Public δε νομίζω να δίνουν σε αυτό..
    Κάπου είχε αναφερθεί κάτι σε κάποιο νήμα αλλά δε θυμάμαι ξεκάθαρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-02-24 στις 08:40.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4188
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με μια φραση τα ειπες ολα. Ενας φιλος που σκεφτοταν να κοψει την οπτικη.
    Οχι επειδη δεν ειναι καλη. Οχι επειδη μετακομιζει. Αλλα γιατι βολευεται με κατι εξευτελιστικα φτηνοτερο, πρακτικα δωρεαν.

    Ε αυτο ΔΕΝ παιζει. Δεν γινεται να αλλαξεις τον τροπο σκεψης, ουτε διαλεγουν ολοι υπηρεσιες με μοναδικο παραγοντα την ποιοτητα.

    Λαθος εμπορικης πολιτικης. Και τα λαθη διορθωνονται. Ειναι σαφες οτι ενα unlimited 5g ΔΕΝ μπορει να πωλειται φτηνοτερα απο μια 200ρα vdsl/ftth.
    Απο το να μην υπαρχει καθολου, ειναι μια τεραστια βελτιωση.

  4. #4189
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαθος εμπορικης πολιτικης. Και τα λαθη διορθωνονται. Ειναι σαφες οτι ενα unlimited 5g ΔΕΝ μπορει να πωλειται φτηνοτερα απο μια 200ρα vdsl/ftth.
    Συμφωνω και προσαυξανω, να πωλειται ομως και η 200αρα ετσι; οχι να ειμαστε 10 χρονια στο περιμενε και να ελπιζουμε για την επομενη 10ετια. Εχω κοπυρασει το ξερω, αλλα το κεντρο της Πατρας παιζει με αθλιες ταχυτητες, μιλαμε για ολες τις επιχειρησεις/μαγαζια και 1000αδες σπιτια/διαμερισματα.

    Πρεπει καποια στιγμη με καποιο τροπο να γινει υποχρεωτικο το FTTH η να μπουν υποχρρεωτικα καμπινες και εντος των 500μ ακτινας απο τα Α/Κ. Πρεπει να γινει υποχρεωτικο, δε ξερω με νομο, με διαταγμα, με βουρδουλα, με καποιο τροπο τελος παντων ωστε να μην μπορει κανεις να προβαλει εντστασεις που εξυπηρετουν τα συμφεροντα του. Ειμαστε 2024 και καποιοι τυχεροι παλευουμε ακομα με ταχυτητα 2012 υπολοιποι με ταχυτητες 2008.


  5. #4190
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλημέρα για να καταλάβω έβαλε τέρμα η cosmote στις extra sim ?

  6. #4191
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    alcatel
    Public ip οχι. Επισεις εχει cap 400gb και μετα απεριόριστα 15/15

    Εδιτ: παει για τον φιλο πιο πανω που ρωταει για double sim.

  7. #4192
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Επειδή εγώ είμαι αυτός που θα έκοβα την ftth για να βάλω 4g με extrasim, ναι ήταν κενό εμπορικής πολιτικής, θα είχα τζάμπα ίντερνετ και θα το έκανα, γιατί θέλω πιο οικονομικό ίντερνετ από τα 33€ το μήνα. Τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει, 2 χρόνια τώρα δεν την έχω χρησιμοποιήσει καν, θα έκανα μια φορητότητα σε voip για να παραμείνει μόνο το νούμερο.
    Και τώρα που κόπηκε η extrasim αυτό θα κάνω, απλά με παραπάνω κόστος, από σχεδόν τζάμπα τώρα θα μου βγει 10€ το μήνα συν το κόστος του 4g router.
    Καταλαβαίνω ότι ξενερώνω κάποιους που θέλουν οπτική και δεν έχει έρθει ακόμα στην περιοχή τους, αλλά τι να κάνουμε...(εξάλλου την 1η extrasim γι'αυτό την πήρα, γιατί παίζω με adsl 24άρα στα 12mbps στο γραφείο...καλά θα μου καθόταν μια 2η, δεν πειράζει, μένω με την 1 και στο σπίτι frog)
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  8. #4193
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω και προσαυξανω, να πωλειται ομως και η 200αρα ετσι; οχι να ειμαστε 10 χρονια στο περιμενε και να ελπιζουμε για την επομενη 10ετια. Εχω κοπυρασει το ξερω, αλλα το κεντρο της Πατρας παιζει με αθλιες ταχυτητες, μιλαμε για ολες τις επιχειρησεις/μαγαζια και 1000αδες σπιτια/διαμερισματα.

    Πρεπει καποια στιγμη με καποιο τροπο να γινει υποχρεωτικο το FTTH η να μπουν υποχρρεωτικα καμπινες και εντος των 500μ ακτινας απο τα Α/Κ. Πρεπει να γινει υποχρεωτικο, δε ξερω με νομο, με διαταγμα, με βουρδουλα, με καποιο τροπο τελος παντων ωστε να μην μπορει κανεις να προβαλει εντστασεις που εξυπηρετουν τα συμφεροντα του. Ειμαστε 2024 και καποιοι τυχεροι παλευουμε ακομα με ταχυτητα 2012 υπολοιποι με ταχυτητες 2008.
    Αν δεν υπαρχει, για οποιδηποτε λογο, να μπορεις τουλαχιστον να παιξεις με 5g. To γιατι ΔΕΝ υπαρχει εχει παρα πολλες τοπικες απαντησεις. Απο δημαρχους μεχρι κλητηρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εγώ είμαι αυτός που θα έκοβα την ftth για να βάλω 4g με extrasim, ναι ήταν κενό εμπορικής πολιτικής, θα είχα τζάμπα ίντερνετ και θα το έκανα, γιατί θέλω πιο οικονομικό ίντερνετ από τα 33€ το μήνα. Τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει, 2 χρόνια τώρα δεν την έχω χρησιμοποιήσει καν, θα έκανα μια φορητότητα σε voip για να παραμείνει μόνο το νούμερο.
    Και τώρα που κόπηκε η extrasim αυτό θα κάνω, απλά με παραπάνω κόστος, από σχεδόν τζάμπα τώρα θα μου βγει 10€ το μήνα συν το κόστος του 4g router.
    Καταλαβαίνω ότι ξενερώνω κάποιους που θέλουν οπτική και δεν έχει έρθει ακόμα στην περιοχή τους, αλλά τι να κάνουμε...(εξάλλου την 1η extrasim γι'αυτό την πήρα, γιατί παίζω με adsl 24άρα στα 12mbps στο γραφείο...καλά θα μου καθόταν μια 2η, δεν πειράζει, μένω με την 1 και στο σπίτι frog)
    Αν ησουν ενας, προφανως δεν θα πειραζε. Ομως ειναι πολλοι και απλα δεν γινεται. Οι extra sim θα κοπουν. Οπως ειπες και συ ειναι κενο εμπορικης πολιτικης.
    Και ειναι επισης λογικο καποιος να κοιταει την τσεπη του πρωτα και μετα ολα τα αλλα.

  9. #4194
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπαρχει, για οποιδηποτε λογο, να μπορεις τουλαχιστον να παιξεις με 5g. To γιατι ΔΕΝ υπαρχει εχει παρα πολλες τοπικες απαντησεις. Απο δημαρχους μεχρι κλητηρες.
    Aυτο κανω το τελευταιο χρονο. Πληρωνω vdsl 35Ε (ο Θεος να τη κανει αλλα επειδη μενω με γεροντια δεν θελω να διακινδυνεχω να το κοψω + οτι τουλαχιστο αργο αλλα δουλευει παντα).
    Πληρωνω και 42Ε για το 5G +1sim (δεν υπολογιζω το κοστος του 5G router ουτε το κοστος για να το ανεβασω ταρατσα για να εχω κατι σε 300/50 και 150/50 τις ωρες αιχμης τους τελευταιτους μηνες).
    Πληρωνω τοσα χρηματα για κατι που θα μπορουσα να εχω με τα μισα χρηματα και με καλυτερη ποιοτητα. Το να παει η εξτρα sim στα +15-25Ε οπως καταλαβαινεις ανεβαζει το κοστος δραματικα σε φαση του να νομιζω οτι ειμαι πλουσιος και αντεχω να τα πληρωνω.
    Καθε μηνα ακροβατω το 1ΤΒ πανω κατω οποτε ορια της φασης μερικα GB επισης ειναι απαγορευτικα.

    Εν κατακλειδι, δραματικη αυξητη τιμης η/και ορια μερικων GB απλα θα κανουτν τη διατηρηση του 5G ασυμφορη για μενα οποτε θα αναγκαστω να μεινω με τη γραμμη που ποσταρα πιο πανω, το 2024....

    Ελλαδα 2 ταχυτητων, αλλοι εχουν υπηρεσιες αλλα θελουν να πληρωνουν τσαμπα και αλλοι δεν εχουν αλλα πληρωνουν τα κερατα τους γιατι δεν εχουν επιλογη, σα το φορολογικο ενα πραμα


  10. #4195
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο κανω το τελευταιο χρονο. Πληρωνω vdsl 35Ε (ο Θεος να τη κανει αλλα επειδη μενω με γεροντια δεν θελω να διακινδυνεχω να το κοψω + οτι τουλαχιστο αργο αλλα δουλευει παντα).
    Πληρωνω και 42Ε για το 5G +1sim (δεν υπολογιζω το κοστος του 5G router ουτε το κοστος για να το ανεβασω ταρατσα για να εχω κατι σε 300/50 και 150/50 τις ωρες αιχμης τους τελευταιτους μηνες).
    Πληρωνω τοσα χρηματα για κατι που θα μπορουσα να εχω με τα μισα χρηματα και με καλυτερη ποιοτητα. Το να παει η εξτρα sim στα +15-25Ε οπως καταλαβαινεις ανεβαζει το κοστος δραματικα σε φαση του να νομιζω οτι ειμαι πλουσιος και αντεχω να τα πληρωνω.
    Καθε μηνα ακροβατω το 1ΤΒ πανω κατω οποτε ορια της φασης μερικα GB επισης ειναι απαγορευτικα.

    Εν κατακλειδι, δραματικη αυξητη τιμης η/και ορια μερικων GB απλα θα κανουτν τη διατηρηση του 5G ασυμφορη για μενα οποτε θα αναγκαστω να μεινω με τη γραμμη που ποσταρα πιο πανω, το 2024....

    Ελλαδα 2 ταχυτητων, αλλοι εχουν υπηρεσιες αλλα θελουν να πληρωνουν τσαμπα και αλλοι δεν εχουν αλλα πληρωνουν τα κερατα τους γιατι δεν εχουν επιλογη, σα το φορολογικο ενα πραμα
    Aυτό είναι το θέλω σου.
    Εχεις δει το τι χρειάζεσαι ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #4196
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό είναι το θέλω σου.
    Εχεις δει το τι χρειάζεσαι ?
    Eαν εννοεις χρειαζομαι παραπανω απο 20mbps και 5 mbps upload?

    Θα σου απαντησω, με 3 παιδια (2 σε εφηβεια) και 2 γονεις και 2 ακομα (παππου-γιαγια που παραδοξως ειναι "το εχουν" με τα smartphones) δε φτανουν ουτε για δειγμα
    Τι να πρωτοκανουν τα 20mbps?
    Παιζω παιχνιδια και τους εχω δωσει ολο 5G και κραταω τη dsl μονος μου (edit: βασικα γυριζουμε στη dsl για οταν θελουμε να παιξουμε στα pc μας μπαμπας και 2 γιοι ) γιατι αλλιως ηταν unplayable απο το σκαμπανευασμα του ping.
    Τι αλλο να κανω με μια 20/5?


  12. #4197
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ησουν ενας, προφανως δεν θα πειραζε. Ομως ειναι πολλοι και απλα δεν γινεται. Οι extra sim θα κοπουν. Οπως ειπες και συ ειναι κενο εμπορικης πολιτικης.
    Και ειναι επισης λογικο καποιος να κοιταει την τσεπη του πρωτα και μετα ολα τα αλλα.
    Δεν είναι ένας, ξέρω μάνι μάνι 3 εταιρίες εδώ στη Μαγούλα που μετά από οδηγία το τοπικού ήρωα υπεύθυνου της Cosmote (αφού με πήρε εμένα τηλέφωνο και του εξήγησα τα πως και τα γιατί) πήγαν σε 5G routers και σώθηκαν. Εννοείται πως και οι 3 δεν κατάλαβαν κάτι από το κλείσιμο των extra sim και απλά όταν κοπούν θα βάλουν επάνω κανονικές κάρτες unlimited.

    Είναι τεράστιο το πρόβλημα των LandLines εδώ και μιλάμε για βιομηχανική ζώνη. Το καλύτερο που μπορείς να έχεις από το Θριάσιο και πάνω είναι ADSL στα 4-8 mbit οπότε το μόνο που υπάρχει είναι μικροκυμματικό της Cosmote με 800€ τα 100mbit(ok τώρα το έχουν στα 200mbit). Σίγουρα δεν συγκρίνεται αυτό με ένα 5G αλλά άλλο 800€ και άλλο 50€ για ένα συμβόλαιο unlimited.
    Φταίνε δλδ η εταιρείες για το ότι ο ΟΤΕ μας δουλεύει από το 2014 και δεν τραβάει νέες γραμμές σε όλη τη λεωφόρο Γεννηματά να μπει έστω VDSL? όχι.. βολεύεται η Cosmote με τα μικροκυμματικά και κονομάει τα μαλλιά της.
    Εμείς ήμασταν τυχεροί γιατί κοντινή εταιρεία από εμάς τα έσκασε στην Vodafone (15χιλ πήγε το έργο) και έφερε πίσω μας οπτική οπότε τσιμπήσαμε και εμείς χωρίς κόστη εγκατάστασης.. οι υπόλοιπες εταιρείες όμως εδώ πάνω πληρώνουν τα μαλλιά τους.....

    Θέλουνε δλδ να στηρίξουμε τα landlines χωρίς να βάζουν landlines και μετά φταίμε εμείς? ε όχι δεν φταίμε εμείς, η απληστία τους φταίει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eαν εννοεις χρειαζομαι παραπανω απο 20mbps και 5 mbps upload?

    Θα σου απαντησω, με 3 παιδια (2 σε εφηβεια) και 2 γονεις και 2 ακομα (παππου-γιαγια που παραδοξως ειναι "το εχουν" με τα smartphones) δε φτανουν ουτε για δειγμα
    Τι να πρωτοκανουν τα 20mbps?
    Παιζω παιχνιδια και τους εχω δωσει ολο 5G και κραταω τη dsl μονος μου (edit: βασικα γυριζουμε στη dsl για οταν θελουμε να παιξουμε στα pc μας μπαμπας και 2 γιοι ) γιατι αλλιως ηταν unplayable απο το σκαμπανευασμα του ping.
    Τι αλλο να κανω με μια 20/5?
    this... ο μόνος που χρησιμοποιεί το Fiber σπίτι μου είναι το Freepbx μου και ένα Playstation που υπάρχει στους πιτσιρικάδες που δίνω ίντερνετ 2 ορόφους κάτω από εμένα.... τα πάντα όλα τα υπόλοιπα γίνονται με το 5G
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #4198
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλουνε δλδ να στηρίξουμε τα landlines χωρίς να βάζουν landlines και μετά φταίμε εμείς? ε όχι δεν φταίμε εμείς, η απληστία τους φταίει.
    Εγω παρακαλω να τους στηριξω, δε ζηταω τη φθηνοτερη τιμη, μπορω να δωσω 35+45 80Ε το μηνα (οσα δινω τωρα) για μια υπηρεσια αντι για δυο για να το εχω, αλλα δεν εχω καν την επιλογη να το εχω Θα το επελεγα και εας μην ειχα απεριοριστο στο κινητο μου, δε με πειραζει.


  14. #4199
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φταίνε δλδ η εταιρείες για το ότι ο ΟΤΕ μας δουλεύει από το 2014 και δεν τραβάει νέες γραμμές σε όλη τη λεωφόρο Γεννηματά να μπει έστω VDSL? όχι.. βολεύεται η Cosmote με τα μικροκυμματικά και κονομάει τα μαλλιά της.
    Αν δούλευες στον ΟΤΕ, τι θα πρότεινες ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #4200
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ένας, ξέρω μάνι μάνι 3 εταιρίες εδώ στη Μαγούλα που μετά από οδηγία το τοπικού ήρωα υπεύθυνου της Cosmote (αφού με πήρε εμένα τηλέφωνο και του εξήγησα τα πως και τα γιατί) πήγαν σε 5G routers και σώθηκαν. Εννοείται πως και οι 3 δεν κατάλαβαν κάτι από το κλείσιμο των extra sim και απλά όταν κοπούν θα βάλουν επάνω κανονικές κάρτες unlimited.

    Είναι τεράστιο το πρόβλημα των LandLines εδώ και μιλάμε για βιομηχανική ζώνη. Το καλύτερο που μπορείς να έχεις από το Θριάσιο και πάνω είναι ADSL στα 4-8 mbit οπότε το μόνο που υπάρχει είναι μικροκυμματικό της Cosmote με 800€ τα 100mbit(ok τώρα το έχουν στα 200mbit). Σίγουρα δεν συγκρίνεται αυτό με ένα 5G αλλά άλλο 800€ και άλλο 50€ για ένα συμβόλαιο unlimited.
    Φταίνε δλδ η εταιρείες για το ότι ο ΟΤΕ μας δουλεύει από το 2014 και δεν τραβάει νέες γραμμές σε όλη τη λεωφόρο Γεννηματά να μπει έστω VDSL? όχι.. βολεύεται η Cosmote με τα μικροκυμματικά και κονομάει τα μαλλιά της.
    Εμείς ήμασταν τυχεροί γιατί κοντινή εταιρεία από εμάς τα έσκασε στην Vodafone (15χιλ πήγε το έργο) και έφερε πίσω μας οπτική οπότε τσιμπήσαμε και εμείς χωρίς κόστη εγκατάστασης.. οι υπόλοιπες εταιρείες όμως εδώ πάνω πληρώνουν τα μαλλιά τους.....

    Θέλουνε δλδ να στηρίξουμε τα landlines χωρίς να βάζουν landlines και μετά φταίμε εμείς? ε όχι δεν φταίμε εμείς, η απληστία τους φταίει.

    - - - Updated - - -



    this... ο μόνος που χρησιμοποιεί το Fiber σπίτι μου είναι το Freepbx μου και ένα Playstation που υπάρχει στους πιτσιρικάδες που δίνω ίντερνετ 2 ορόφους κάτω από εμένα.... τα πάντα όλα τα υπόλοιπα γίνονται με το 5G
    Αρα συμφωνεις. Αυτοι που το χρειαζονται δεν εχουν προβλημα να πληρωσουν οσο μια vdsl 200 φτανει να υπαρχει το unlimited 5g

    Τωρα ειδικα εσυ που δινεις προτεραιτοτητα στο 5g ειναι μονο για να τρεχουν τα speedtest.
    Οταν θα σου περασει, η σταθεροτητα, latency και προβλεψιμοτητα του ftth απλα δεν συγκρινεται με τα wireless ψιψιψινια σου

Σελ. 280 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 260270275278279280281282285290300 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας