Σελ. 305 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 285295300303304305306307310315325 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.561-4.575 από 5024
  1. #4561
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1bee Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι διαφορα εχουν τα απεριοριστα του vdsl απο τα wireless απεριοριστα ;
    Και τα δυο στις ιδιες γραμμες internet καταληγουν ειτε προς εξωτερικο ειτε προς το grix ειτε εσωτερικα στην cosmote.
    απο την στιγμη που θα μπουν μεσα στην κεραια λογικα ενωνονται με ολα τα υπολοιπα data.
    Το να σε χρεωνουν τα mobile και οχι τα vdsl gigabytes ειναι καταλοιπο του παρελθοντος και για να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι κατα την γνωμη μου
    Στο VDSL ο περιορισμός είναι το backbone. Στα ασύρματα ο περιορισμός είναι η χωρητικότητα του μέσου + σε δεύτερη φάση το backbone. Δε συγκρίνονται τα δύο.
    ---
    mp

  2. #4562
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο VDSL ο περιορισμός είναι το backbone. Στα ασύρματα ο περιορισμός είναι η χωρητικότητα του μέσου + σε δεύτερη φάση το backbone. Δε συγκρίνονται τα δύο.
    Η χωρητικότητα του μέσου ποια είναι;
    Για το wifi να φανταστώ η ταχύτητα...
    Στη κινητή όμως;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν τεράστια διαφορά. Γιατί νομίζεις ότι έχουν πληρώσει δεκάδες εκατομμυρίων ευρώ για το φάσμα;
    Το φάσμα είναι πεπερασμένος πόρος, και παρά την αύξηση της χωρητικότητας σε δεδομένα λόγω βελτίωσης της τεχνολογίας κινητής, η στενωπός παραμένει το ασύρματο, και όχι το backbone. Το πρόβλημα δε με την υπερβολική χρήση του δικτύου κινητής είναι ότι επρηρεάζει την εμπειρία χρήσης όλων που το χρησιμοποιούν.
    Όπως λοιπόν το κράτος βάζει 0,10€ χρέωση για την πλαστική σακούλα για να αποθαρρύνει τη χρήση, έτσι και ο πάροχος ρυθμίζει τη ζήτηση του δικτύου κινητής αυξομειώνοντας τις τιμές.
    Το παραπάνω είναι σημαντική παράμετρος του προβλήματος που συζητάμε, και είναι άτοπο να παραβλέπεται.
    Πως επηρεάζει τη συνολική εμπειρία που λες; Με μπούκωμα και σύρσιμο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4563
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Απλά ας βάλουν πιο πολλές antenna mmWave (Στην ουσία πολλά OTE micro WIFI)
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #4564
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.827
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    προς το παρον δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ενα. Οταν και αν μπουν, μιλαμε για ενα αλλο δικτυο κινητης.

  5. #4565
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν τεράστια διαφορά. Γιατί νομίζεις ότι έχουν πληρώσει δεκάδες εκατομμυρίων ευρώ για το φάσμα;
    Το φάσμα είναι πεπερασμένος πόρος, και παρά την αύξηση της χωρητικότητας σε δεδομένα λόγω βελτίωσης της τεχνολογίας κινητής, η στενωπός παραμένει το ασύρματο, και όχι το backbone. Το πρόβλημα δε με την υπερβολική χρήση του δικτύου κινητής είναι ότι επρηρεάζει την εμπειρία χρήσης όλων που το χρησιμοποιούν.
    Όπως λοιπόν το κράτος βάζει 0,10€ χρέωση για την πλαστική σακούλα για να αποθαρρύνει τη χρήση, έτσι και ο πάροχος ρυθμίζει τη ζήτηση του δικτύου κινητής αυξομειώνοντας τις τιμές.
    Το παραπάνω είναι σημαντική παράμετρος του προβλήματος που συζητάμε, και είναι άτοπο να παραβλέπεται.
    Είναι σημαντική παράμετρος αλλά μην ξεχνας το profit margin που ανακοίνωσε στους επενδυτές του η εταιρεια για το Q4-2023 ΠΕΡΙΠΟΥ 40%, οπότε υπάρχει πολύυυυυυυυυυ λιπος αν θες την γνώμη μου - δλδ έχουν πολύ περιθώριο οι τιμές προς τα κάτω... το κόστος του φάσματος δεν αποτελεί σε αυτές τις τιμές τροχοπέδη...

    Τα στοιχεία τα έχω ανεβάσει λίγες σελίδες πιο πίσω μπορείς να τα δεις...

  6. #4566
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σημαντική παράμετρος αλλά μην ξεχνας το profit margin που ανακοίνωσε στους επενδυτές του η εταιρεια για το Q4-2023 ΠΕΡΙΠΟΥ 40%, οπότε υπάρχει πολύυυυυυυυυυ λιπος αν θες την γνώμη μου - δλδ έχουν πολύ περιθώριο οι τιμές προς τα κάτω... το κόστος του φάσματος δεν αποτελεί σε αυτές τις τιμές τροχοπέδη...

    Τα στοιχεία τα έχω ανεβάσει λίγες σελίδες πιο πίσω μπορείς να τα δεις...
    Σε αυτό έχεις δίκιο. Έχω συνειδητά αποφύγει να κάνω οικονομική συζήτηση και η παρατήρησή μου ήταν βασικά τεχνική, αλλά προφανώς τα δύο είναι αλληλένδετα.
    Μία τεχνικο-οικονομική λύση θα ήταν περισσότερες κεραίες, ακόμα και mmWave που αναφέρθηκε. Όμως για τις κεραίες που έχουμε το φάσμα είναι πεπερασμένο και κατ' επέκταση και η αθροιστική ταχύτητα/αριθμός χρηστών.

  7. #4567
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εννοείτε αυτές τις κεραίες για τις οποίες γίνονται κινητοποιήσεις από πολίτες για την απομάκρυνσή τους;

    (Σαρκαστικό μήνυμα ^)
    Ανυπόγραφος

  8. #4568
    Εγγραφή
    05-03-2024
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έλαβα αυτό

    Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι η παύση διάθεσης της COSMOTE Mobile Internet EXTRA SIM για Nέες ενεργοποιήσεις σε συνδρομητές που βρίσκονται σε προγράμματα με Unlimited GB & Family είναι προσωρινή. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστείς είμαστε στη διάθεση σου!

  9. #4569
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλαβα αυτό

    Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι η παύση διάθεσης της COSMOTE Mobile Internet EXTRA SIM για Nέες ενεργοποιήσεις σε συνδρομητές που βρίσκονται σε προγράμματα με Unlimited GB & Family είναι προσωρινή. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστείς είμαστε στη διάθεση σου!
    Έχει πέσει πολύ excel μέχρι να δούνε τι τιμή θα κάτσει
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #4570
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλαβα αυτό

    Θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι η παύση διάθεσης της COSMOTE Mobile Internet EXTRA SIM για Nέες ενεργοποιήσεις σε συνδρομητές που βρίσκονται σε προγράμματα με Unlimited GB & Family είναι προσωρινή. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστείς είμαστε στη διάθεση σου!
    Αν ξεκινήσεις με πρόγραμμα χωρίς απεριόριστα και μόλις πάρεις τις extra sim κάνεις upgrade σε unlimited, δεν θα λειτουργούν και οι extra?

  11. #4571
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξεκινήσεις με πρόγραμμα χωρίς απεριόριστα και μόλις πάρεις τις extra sim κάνεις upgrade σε unlimited, δεν θα λειτουργούν και οι extra?
    Θα ακυρωθούν
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #4572
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξεκινήσεις με πρόγραμμα χωρίς απεριόριστα και μόλις πάρεις τις extra sim κάνεις upgrade σε unlimited, δεν θα λειτουργούν και οι extra?
    Αναφέρθηκε και πιο πίσω αυτό σαν ερώτημα και είπαν μάλλον ότι δεν...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #4573
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εμένα 3η ημέρα πανηγυριού σπίτι. Γύρισα πριν λίγο και νοιώθω ότι κάτι σέρνεται (έχω το pc να παίρνει μόνιμα από το FWA710) , κοιτάω και ήμουν μόνο LTE-A... ότι και να κάνω, η N78 εξαφανίστηκε από όλες τις μπάντες... B7 πουθενά και ξαφνικά συνδέομαι στην N28....
    Τι κάνουνε πάλι?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #4574
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα 3η ημέρα πανηγυριού σπίτι. Γύρισα πριν λίγο και νοιώθω ότι κάτι σέρνεται (έχω το pc να παίρνει μόνιμα από το FWA710) , κοιτάω και ήμουν μόνο LTE-A... ότι και να κάνω, η N78 εξαφανίστηκε από όλες τις μπάντες... B7 πουθενά και ξαφνικά συνδέομαι στην N28....
    Τι κάνουνε πάλι?
    Λογικα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει προσωρινό. Ίσως κλείνουν και μπάντες για οικονομία τα ξημερώματα.

  15. #4575
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα 3η ημέρα πανηγυριού σπίτι. Γύρισα πριν λίγο και νοιώθω ότι κάτι σέρνεται (έχω το pc να παίρνει μόνιμα από το FWA710) , κοιτάω και ήμουν μόνο LTE-A... ότι και να κάνω, η N78 εξαφανίστηκε από όλες τις μπάντες... B7 πουθενά και ξαφνικά συνδέομαι στην N28....
    Τι κάνουνε πάλι?
    Σε ανακαλύψανε
    Βάλε nova
    Σαρακοστή
    Βάλε και κανά παϊδάκι ταιριάζει με την nova
    Κάντο Τσικοπέμπτη
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 305 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 285295300303304305306307310315325 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας