Σελ. 85 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 5014
  1. #1261
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Λοιπόν το θέμα με την κεραία συνεχίζει σε εμένα.

    Κεραία "Α" είναι η κοντινότερη μου που μου δίνει και καλές ταχύτητες.
    Κεραία "Β" είναι μια πιο μακρυά που επίσης δίνει καλές ταχύτητες.


    Εδώ και μισό χρόνο είμαι στην Α και όλα καλά όμως πλέον οταν συνδεθώ σε αυτήν μου κάνει αποσυνδέσεις το ίντερνετ συνέχεια(κάθε 5 λεπτά). Δεν χάνει το link με την κεραία αλλά δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ. Με την κεραία Β όλα καλά (χωρίς να μετακινήσω το ρούτερ κλπ) όμως αναγκάζομαι να κάνω cell lock που ήταν κάτι που θα ήθελα να αποφύγω μιας και αν ζητήσει ο πάροχος (cosmote) να πάω σε άλλη κεραία θα χάνω ολοκληρωτικά την πρόσβαση.

    Αυτην την στιγμή είμαι στην κεραία Β για 4g και για 5g παίρνω απο την Α με cell lock. Συνεπώς κάτι παίζει με το 4g της "Α".

    Έκανα Live chat + κάλεσα 13888 και δεν έβγαλα άκρη

    Υπάρχει και σε iphone το ίδιο θέμα όταν συνδέεται στην ίδια κεραία αλλά δεν το κάνει συχνά . Μια μέρα δεν έκανε ούτε κλήσεις το κινητό (με άλλη sim cosmote)...

    Πως θα μπορούσα να το προσεγγίσω? Η βοντα έχει μια Online πλατφόρμα που δηλώνεις τυχόν βλάβες.

    Το κάνει και με apn: vpn-internet και με σκέτο internet..

  2. #1262
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    αν κλειδωσεις στην Α με 4G μονο τι γινεται?

  3. #1263
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinos_gb Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κλειδωσεις στην Α με 4G μονο τι γινεται?
    Πέφτει και τότε.

  4. #1264
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    E το δινεις βλαβη και πιεζεις να βγει ακρη.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #1265
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    @manosdoc δίπλα από κεραία κινητής είσαι; Πριν λίγο καιρό δοκίμαζα σε όποια περιοχή πήγαινα και ένα speedtest από το κινητό και πάνω από 220Mbit δεν είδα πουθενά, μου κάνει εντύπωση το 500άρι...
    I see dead pixels

  6. #1266
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    @manosdoc δίπλα από κεραία κινητής είσαι; Πριν λίγο καιρό δοκίμαζα σε όποια περιοχή πήγαινα και ένα speedtest από το κινητό και πάνω από 220Mbit δεν είδα πουθενά, μου κάνει εντύπωση το 500άρι...
    Είναι σε όχι τόσο πυκνοκατοικημένη περιοχή αν θυμάμαι καλά! Με τι κινητό δοκιμάζεις;

  7. #1267
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    @manosdoc δίπλα από κεραία κινητής είσαι; Πριν λίγο καιρό δοκίμαζα σε όποια περιοχή πήγαινα και ένα speedtest από το κινητό και πάνω από 220Mbit δεν είδα πουθενά, μου κάνει εντύπωση το 500άρι...
    Εγώ είμαι σταθερά 400+ σε Αγίους Αναργύρους, Νέα Χαλκηδόνα (σε άλλη κεραία), Μαγούλα και το καλοκαίρι στο καμπινγκ στα Ίρια.

    Οκ ο Μάνος είναι όντως σχετικά μόνος του στην κεραία και έχω και φωτογραφία που μένει
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails img_0117-29-03-19-08-39-fx.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #1268
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι σταθερά 400+ σε Αγίους Αναργύρους, Νέα Χαλκηδόνα (σε άλλη κεραία), Μαγούλα και το καλοκαίρι στο καμπινγκ στα Ίρια.

    Οκ ο Μάνος είναι όντως σχετικά μόνος του στην κεραία και έχω και φωτογραφία που μένει
    Εκπληκτικό, να μπορείς πλέον στο πιο απομονωμένο μέρος να έχεις υπερυψηλες ταχύτητες! Ιδανικό για όσους δουλεύουν από απόσταση!

    Τον κάνω εικόνα με αυτόνομο pv εκεί πέρα!

  9. #1269
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.681
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι στο κέντρο των Γιαννιτσών, σχετικά κοντά στην κεραία με οπτική επαφή αν βγω μπαλκόνι, αλλά το ρούτερ είναι μέσα στο σπίτι.
    Το πιο πιθανό είναι πως στα Γιαννιτσά ακόμη δεν μπούκωσε η κεραία.
    Με xiaomi Mi 11 Lite 5G (γυναίκας, όχι δικό μου σε κάτι burst βραδιάτικα ίσως δεις και 1.2Gbit)

    Σήμερα έβαλα και το Huawei AX3 στο 5G Huawei και θα δω εντυπώσεις.
    Με τα παιδιά στο τάμπλετ κλπ δεν είχα χρόνο να το κλείσω και να κάνω δοκιμές.
    Απλά το πέταξα σε bridge mode και έβαλα έκανα replicate το WIFI setup γιατί θα με δαγκώνανε αν δεν έπαιζε το internet
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 08-10-22 στις 20:29.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #1270
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στο κέντρο των Γιαννιτσών, σχετικά κοντά στην κεραία με οπτική επαφή αν βγω μπαλκόνι, αλλά το ρούτερ είναι μέσα στο σπίτι.
    Το πιο πιθανό είναι πως στα Γιαννιτσά ακόμη δεν μπούκωσε η κεραία.
    Με xiaomi Mi 11 Lite 5G (γυναίκας, όχι δικό μου σε κάτι burst βραδιάτικα ίσως δεις και 1.2Gbit)

    Σήμερα έβαλα και το Huawei AX3 στο 5G Huawei και θα δω εντυπώσεις.
    Με τα παιδιά στο τάμπλετ κλπ δεν είχα χρόνο να το κλείσω και να κάνω δοκιμές.
    Απλά το πέταξα σε bridge mode και έβαλα έκανα replicate το WIFI setup γιατί θα με δαγκώνανε αν δεν έπαιζε το internet
    Πες εντυπώσεις από το ΑΧ3 γιατί είναι τσάμπα και είναι καλή λύση.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #1271
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με xiaomi Mi 11 Lite 5G (γυναίκας, όχι δικό μου σε κάτι burst βραδιάτικα ίσως δεις και 1.2Gbit)
    Με την ιδια συσκευη στα Μελισσια εφτασα 1020, και η νορμα ειναι 600-800. Στα 300 μετρα με 3500.

    Στο Γενικο Κρατικο σημερα στον 2ο οροφο, απο τον ΟΤΕ στον Υμηττο (4.15 χλμ.) ΜΕ 3500 και σημα 2/5 :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  COSM-221008.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  80,2 KB 
ID: 242000

    Στο ιδιο σημειο η Vodafone με 5G στα 850 μετρα εφτασε με το ζορι τα 24/8. Στα πισω παραθυρα με σταθμο στα 400 μετρα εφτασε τα 36/42.

  12. #1272
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.681
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλό κινητό το Mi 11 lite 5G.

    Δύο τυπικά τεστ, αύριο Κυριακή αν βρω χρόνο θα το τεσταρω. Προς το παρόν μου μοιάζει μια χαρά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20221008-232236~2.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  102,5 KB 
ID: 242002Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20221008-233141.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  67,5 KB 
ID: 242003

    Για το mi 8 καλά πάει.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #1273
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    Router
    Draytek Vigor
    καλησπέρα κύριοι,

    Πως το ζητάω το πρόγραμμα αυτό της Cosmote με τα απεριοριστα data για να βάλω το vpn-internet (δηλαδη να εχω εξωτερική IPv4)

    Υπάρχει κάποιο λίνκ να το δείξω στο κατάστημα (γιατί πήγανε να μου κάνουν συμβολαιο κανονικού προγράμματατος με λεπτα ομιλιας κτλ.. ενώ ξέρω ειναι μόνο DATA και SMS!

    Είναι για ιδιώτες ή Business (προτιμώ το business);

  14. #1274
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα κύριοι,

    Πως το ζητάω το πρόγραμμα αυτό της Cosmote με τα απεριοριστα data για να βάλω το vpn-internet (δηλαδη να εχω εξωτερική IPv4)

    Υπάρχει κάποιο λίνκ να το δείξω στο κατάστημα (γιατί πήγανε να μου κάνουν συμβολαιο κανονικού προγράμματατος με λεπτα ομιλιας κτλ.. ενώ ξέρω ειναι μόνο DATA και SMS!

    Είναι για ιδιώτες ή Business (προτιμώ το business);
    Το προγραμμα για το οποιο μιλαμε εδω περα ειναι κανονικό ομιλίας. Εχει απεριοριστα τα παντα (ομιλια , sms , data ) . Πανω στο προγραμμα δικαιουσαι να παρεις extra data sim , (εως 4 επιπλεον δηλαδη) οι οποιες μοιραζονται τα data του προγραμματος σου με χρεωση 3€ περιπου η καθεμια ανα μηνα. Επειδη το προγραμμα λοιπον εχει απεριοριστα data , εχουν και οι εξτρα καρτες απεριοριστα.

    ΑΦΟΥ κανεις την συνδεση λοιπον , και παρεις τις οσες καρτες πιστευεις οτι χρειαζεσαι , καλεις την τεχνικη υποστηριξη και ζητας να σου ενεργοποιησουν για τις DATA SIM (οχι το βασικο νουμερο με την ομιλια - εκει δεν γινεται) την PUBLIC IP , οπου πλεον με APN αν βαλεις VPN-INTERNET θα εχεις εξωτερικη IP Που σε ενδιαφερει. Οποιαδηποτε στιγμη θα μπορεις να το γυρνας αναμεσα σε απλο internet χωρις κοφτη ή vpn-internet με περιορισμο 150mbps , αν αλλαζεις το APN.

    Απο το καταστημα λοιπον καλα καταλαβαν και πηγαν να σου κανουν. Δεν θεωρειται business πακετο μεν αλλα δεν υπαρχει καποιος περιορισμος στο να το δηλωνεις εταιρικο και με τιμολογιο φανταζομαι.

  15. #1275
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    Router
    Draytek Vigor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προγραμμα για το οποιο μιλαμε εδω περα ειναι κανονικό ομιλίας. Εχει απεριοριστα τα παντα (ομιλια , sms , data ) . Πανω στο προγραμμα δικαιουσαι να παρεις extra data sim , (εως 4 επιπλεον δηλαδη) οι οποιες μοιραζονται τα data του προγραμματος σου με χρεωση 3€ περιπου η καθεμια ανα μηνα. Επειδη το προγραμμα λοιπον εχει απεριοριστα data , εχουν και οι εξτρα καρτες απεριοριστα.

    ΑΦΟΥ κανεις την συνδεση λοιπον , και παρεις τις οσες καρτες πιστευεις οτι χρειαζεσαι , καλεις την τεχνικη υποστηριξη και ζητας να σου ενεργοποιησουν για τις DATA SIM (οχι το βασικο νουμερο με την ομιλια - εκει δεν γινεται) την PUBLIC IP , οπου πλεον με APN αν βαλεις VPN-INTERNET θα εχεις εξωτερικη IP Που σε ενδιαφερει. Οποιαδηποτε στιγμη θα μπορεις να το γυρνας αναμεσα σε απλο internet χωρις κοφτη ή vpn-internet με περιορισμο 150mbps , αν αλλαζεις το APN.

    Απο το καταστημα λοιπον καλα καταλαβαν και πηγαν να σου κανουν. Δεν θεωρειται business πακετο μεν αλλα δεν υπαρχει καποιος περιορισμος στο να το δηλωνεις εταιρικο και με τιμολογιο φανταζομαι.
    Σε ευχαριστώ @asteroulis, ήσουν κατατοπιστικότατος!

    Τώρα κάπου διάβασα οτι μόνο στο πρόγραμμα των 70 ευρώ ειναι πραγματικά απεριόριστα, αλλιώς εχει κόφτη στα 200gb ?

Σελ. 85 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας