Σελ. 61 από 334 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 901-915 από 4997
  1. #901
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 4G+ φτανεις και 1000 αν βεβαια το κινητο ειναι cat18... Και φυσικα αν εισαι σε καλο σημειο, και αν τα εχει ο σταθμος να στα δωσει.

    Μετρα με το Netmonitor να δουμε σε ποιον σταθμο εισαι.
    Aυτό με LTE carrier aggregation κι μόνο στο Αεροδρόμιο Αθηνών το έχω δει...

    - - - Updated - - -

    Ωρίστε κι μετρήσεις...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%CE%B1)/page95

  2. #902
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Μια βοήθεια για το chataue. Όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, παρότι το εικονίδιο δείχνει ότι έχει πρόσβαση στο ίντερνετ στην πραγματικότητα δεν έχει. Στο μενού του chataue γράφει a new version is avaliable αλλά όταν το κάνω κλικ να κατέβει πάλι δε γίνεται τίποτα. Τα λαμπάκια που δείχνουν ότι έχει σήμα είναι αναμμένα (τα 4 από αυτά) άρα συνδέεται με το δίκτυο.
    Καμία ιδεα;
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  3. #903
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια βοήθεια για το chataue. Όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, παρότι το εικονίδιο δείχνει ότι έχει πρόσβαση στο ίντερνετ στην πραγματικότητα δεν έχει. Στο μενού του chataue γράφει a new version is avaliable αλλά όταν το κάνω κλικ να κατέβει πάλι δε γίνεται τίποτα. Τα λαμπάκια που δείχνουν ότι έχει σήμα είναι αναμμένα (τα 4 από αυτά) άρα συνδέεται με το δίκτυο.
    Καμία ιδεα;
    Ψαξε λίγο στο θέμα του mikrotik.. Αχνοθυμάμαι ότι είχε να κάνει με κάποια ρύθμιση για το DNS αλλά δεν έχω mikrotik να σου πω σίγουρα, απλά είχε τύχει να το διαβάσω κάπου εδώ μέσα..
    Κάτι ήταν να τικάρεις/ξετικάρεις σε μια επιλογή για χρήση local DNS ή κάτι σχετικό..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #904
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια βοήθεια για το chataue. Όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, παρότι το εικονίδιο δείχνει ότι έχει πρόσβαση στο ίντερνετ στην πραγματικότητα δεν έχει. Στο μενού του chataue γράφει a new version is avaliable αλλά όταν το κάνω κλικ να κατέβει πάλι δε γίνεται τίποτα. Τα λαμπάκια που δείχνουν ότι έχει σήμα είναι αναμμένα (τα 4 από αυτά) άρα συνδέεται με το δίκτυο.
    Καμία ιδεα;
    ξετικαρε το use network apn

  5. #905
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαξε λίγο στο θέμα του mikrotik.. Αχνοθυμάμαι ότι είχε να κάνει με κάποια ρύθμιση για το DNS αλλά δεν έχω mikrotik να σου πω σίγουρα, απλά είχε τύχει να το διαβάσω κάπου εδώ μέσα..
    Κάτι ήταν να τικάρεις/ξετικάρεις σε μια επιλογή για χρήση local DNS ή κάτι σχετικό..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξετικαρε το use network apn
    Καλά θυμόμουν ότι έπρεπε να τικάρεις/ξετικάρεις κάτι... Βέβαια θυμόμουν τελείως λάθος πράγμα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #906
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξετικαρε το use network apn
    Σε ποιο μενού το βρίσκω;
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  7. #907
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο μενού το βρίσκω;
    interface->lte->lte1
    ή interface->lte->apn->profile x.

    Σ'ένα εκ των 2 είναι, αλλά δε θυμάμαι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #908
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Μήπως κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να γκρινιάζουμε στην cosmote για το 150/150 όριο στο vpn-profile; Αν όχι για την κατάργηση του, έστω για την αύξηση του. Πραγματικά δεν κατανοώ καθόλου το νόημα του.

  9. #909
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diamadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να γκρινιάζουμε στην cosmote για το 150/150 όριο στο vpn-profile;
    Εγώ θα πρότεινα να μην ανασαίνουμε κάν, μην γίνει το όριο 15/15.
    Δεδομένου του τι γίνεται παγκοσμίως, η cosmote είναι ήδη πολύ γενναιόδωρη που
    επιτρέπει public ip απλώς με ένα αίτημα και χωρίς επαγγελματικό πρόγραμμα και extra χρέωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diamadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν κατανοώ καθόλου το νόημα του.
    Για τον isp, όταν δίνει public ip και επιτρέπει την εισερχόμενη κίνηση,
    τυπικά το κάνει για χρήση iot, ή/και vpn σε road-warriors, που τα 150 είναι πολλά.
    Αντε και backup σε μία άλλη "κανονική" σύνδεση.
    Ο x isp ήδη συνοφρυώνεται με την σκέψη ότι οι sim με την χρήση τους σε router κλέβουν πωλήσεις από dsl/fiber.
    Αν άφηνε τις ταχύτητες χωρίς κόφτη οι sim με το upload που έχουν μπορεί να άρχιζαν να κλέβουν πελάτες και απο μισθωμένα,
    που απο εμπορικής απόψεως είναι no-no.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #910
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Θα συμφωνούσα μαζί σου αν μιλούσαμε για static ip. Για την public δεν βλέπω πως θα ακουμπήσει business/μισθωμένα κτλ.
    Επίσης μιλάμε για ένα προϊόν που είναι αισθητά πιο ακριβό από το fiber, οπότε δεν νομίζω πως θα μπορούσε να το ανταγωνιστεί. Ίσα ίσα έχει δώσει extra πωλήσεις γιατί αποτελεί λύση για πολλούς που δεν μπορούν να έχουν fiber, με πολύ παραπάνω κόστος (μηνιαίο + hardware).

  11. #911
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    interface->lte->lte1
    ή interface->lte->apn->profile x.

    Σ'ένα εκ των 2 είναι, αλλά δε θυμάμαι.
    Ευχαριστω πολυ.Τωρα μενει να βρω τις βελτιστες ρυθμισεις.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  12. #912
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    1- Με ενα dyndns εχεις αμεσως μια pseudo-static IP και μπορεις να στεγαζεις ενα σωρο υπηρεσιες.

    2- Upload 50 (νομιζω, οχι 150) δεν σου δινει κανεις εκ του καρτελ σε FO...

    3- Εμεις που μεγαλωσαμε αρχιζοντας απο τα 300 baud και την χρεωση ανα λεπτο, λεμε: Ε Λ Ε Ο Σ ! ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θελετε να δινετε με περισσοτερη ταχυτητα, και σ΄ ΑΥΤΕΣ τις τιμες;

    Η απληστια παει συννεφο μου φαινεται. Σε εθνικο επιπεδο πλεον (εχω πεσει ξερος με το χαβαλε για το turkaegean, λες και τα παραλιά τους δεν ειναι στο Αιγαιο...). Βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας.

  13. #913
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά θα έλεγα μην το λέτε του Παπά πως δίνει σε static 150/50. Επίσης τι κάνετε με τη γραμμή? αν κάνετε παπάδες, νοικιάστε ένα server κάπου, στην OVH πχ, συνδέστε το σπίτι με vpn προς το server το νοικιασμένο και κάντε port forward τα πάντα στο vpn του σπιτιού οπότε μετά ελέγχεται το port forward στο σπίτι.

    Εγώ έχω 2 sim αφιερωμένες.. μια με public που απλά υπάρχει για freepbx και home assistant και ότι άλλο θέλω εισερχόμενο και μια νορμαλ για να βγαίνουμε ίντερνετ... σύνολο 600+150mbit download και 80+50 upload...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #914
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Μόνο και μόνο που μου λες για business/μισθωμένα και μου τα συγκρίνεις με dyndns, η κουβέντα για μένα σταματάει εδώ. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ με VPN να έχω static και πίσω από CGNAT και να αποφύγω το όριο. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν σοβαρό εταιρικό πελάτη που να βασίζεται στις λύσεις αυτές.

    ΥΓ: Και εγώ με 56k μεγάλωσα, αλλά δε βλέπω πως είναι σχετικό στην κουβέντα μας. Ανάλογα τι δουλειά του καθενός μπορεί να κερδίζει αρκετό χρόνο σε κάποια συγκεκριμένα tasks. Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με απληστία. Έχει να κάνει με τη λήψη της πλήρους υπηρεσίας που έχει συμφωνήσει.

  15. #915
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Diamadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο και μόνο που μου λες για business/μισθωμένα και μου τα συγκρίνεις με dyndns, η κουβέντα για μένα σταματάει εδώ. Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ με VPN να έχω static και πίσω από CGNAT και να αποφύγω το όριο. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν σοβαρό εταιρικό πελάτη που να βασίζεται στις λύσεις αυτές.

    ΥΓ: Και εγώ με 56k μεγάλωσα, αλλά δε βλέπω πως είναι σχετικό στην κουβέντα μας. Ανάλογα τι δουλειά του καθενός μπορεί να κερδίζει αρκετό χρόνο σε κάποια συγκεκριμένα tasks. Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με απληστία. Έχει να κάνει με τη λήψη της πλήρους υπηρεσίας που έχει συμφωνήσει.
    Τυπικα η υπηρεσια την οποια εχεις συμφωνησει ειναι μια συνδεση κινητης τηλεφωνίας υπερεκτιμημενη , η οποια ομως μεσα άπο το παραθυρακι των extra data sim ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ χρησιμοποιείται απο τους περισσοτερους απο εμας για να αντικαταστησουμε σταθερες συνδεσεις.
    Εαν μιλησεις με τις εταιρείες στο Support σου λενε οτι τετοια χρηση δεν προβλέπεται. Η καρτες δίνονται για να μην κανεις tethering το κινητο σου, της Vodafone η λογικη προγραμμα και μια καρτα εξτρα ειναι πιο fair και προς τον καταναλωτή και την εταιρεία. Αυτο με το gigamax της κοσμοτε ειναι το απολυτο vfm της αγορας με τις 4 καρτες ακομη και στην κανονική τιμη των 54 ευρω , οχι στα 37 που το πηραμε. Πρωτη φορα λεω σε εταιρεία take my money. Τοσα χρονια ενοιωθα οτι με κλέβουν με τις σκατοπαροχες τους και το υψηλό κόστος.

    Και οσον αφορα την public IP κι εγω προσωπικα ειμαι υπερευχαριστημενος. Σε 5G δεν εχω οριο 50up , εχω πιασει και 120up. Οταν θελησω γρήγορα να κατεβασω πολυ μεγαλο ογκο δεδομενων γυρναω σε κανονικο apn και τουρμπιζει.

    Συμφωνοι πως ιδανικα θα θελαμε και το πιατο γεματο και το σκυλο και τη γατα και το καναρινι και το χρυσοψαρο και το σοι ολοκληρο χορτατο. Αλλα να μην γκρινιαζουμε με το πιάτο γεματο και το σκυλο χορτατο .

    Και τελος , οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα (βλ. Vodafone).

Σελ. 61 από 334 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας