Σελ. 80 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 5025
  1. #1186
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα , αυτή την στιγμή έχω το booster και πιάνω κάπου στα 10 mbps η σταθερή μου πάει max μέχρι τα 1,8 mbps. σκέφτομαι να κόψω το booster και να βάλω αυτό το πρόγραμμα. τι ρούτερ προτείνεται να πάρω ώστε να βάλω την κάρτα σιμ μέσα ώστε να πιάνω κάπου στα 15-20 mbps ?
    Πρώτα βρες κάποιον που να έχει 5G κινητό αν δεν έχεις εσύ ο ίδιος να έρθει σπίτι σου να δεις τι ψάρια πιάνεις γιατί για να πάει τόσο αργά το Booster σημαίνει πως δεν έχεις καθόλου καλό σήμα. Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #1187
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greek
    5g router δεν θα παρω γιατί μου βγαίνει ακριβο και δεν χρειάζομαι τόση ταχύτητα . στο κινητο που είναι 4G+ πιάνω 60-70 το booster όταν τελειώνουν τα gb κλειδώνει στα 15 mbps αργα την πιάνει αυτή την ταχύτητα.

  3. #1188
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5g router δεν θα παρω γιατί μου βγαίνει ακριβο και δεν χρειάζομαι τόση ταχύτητα . στο κινητο που είναι 4G+ πιάνω 60-70 το booster όταν τελειώνουν τα gb κλειδώνει στα 15 mbps αργα την πιάνει αυτή την ταχύτητα.
    A οκ δεν το ήξερα , σε πουν οι πιο γνωστες για 4G , εγώ θα έπαιρνα σε 4G αυτό το καλό της mikrotik που είναι εξωτερική κεραία πάντως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #1189
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το τελειώσω ναι.

    Πάντως σήμερα με το VoLTE ενεργό με μια κάρτα, είχα ίντερνετ κανονικά.

    Τα κακά ήταν 2... Το 1ο η ποιότητα ήχου ήταν περίεργη, σα να άλλαζε δυναμικά η συμπίεση και δεν μου άρεσε και 2ο έχασε το κινητό 10-15% παραπάνω μπαταρία με το VoLTE ανοιχτό.
    Μπορεί να παίζει ρόλο το σήμα σου αν έχεις θέματα με την ποιότητα στο VoLTE.

    Εγώ με Vodafone και VoLTE στο Samsung Galaxy S20 Plus 5G δεν έχω κανένα θέμα, η ποιότητα είναι πάντα άριστη. Μπαταρία ίσως να τρώει λίγο παραπάνω, δεν έχω δώσει σημασία όμως γιατί θέλω να έχω πάντα internet ακόμα και όταν μιλάω.

  5. #1190
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A οκ δεν το ήξερα , σε πουν οι πιο γνωστες για 4G , εγώ θα έπαιρνα σε 4G αυτό το καλό της mikrotik που είναι εξωτερική κεραία πάντως.
    ποιο είναι αυτό ? δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 50-60 ευρώ βέβαια σε αυτή την τιμή δεν ξερω αν θα μπορούσα να κανω αυτό που θέλω

  6. #1191
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έφερε η Cosmote το ZTE MC8020 στα 499€. Η αλήθεια είναι περίμενα λίγο χαμηλότερη τιμή. Μήπως το έχει προμηθευτεί κανένας να μας πει εντυπώσεις και αν αξίζει την διαφορά τιμής με το MU 5001;
    Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ότι θέλει στη ζωή, αλλά αυτός που θέλει ότι έχει...

  7. #1192
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο είναι αυτό ? δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 50-60 ευρώ βέβαια σε αυτή την τιμή δεν ξερω αν θα μπορούσα να κανω αυτό που θέλω
    Με 60 ευρώ μην περιμένεις ταχύτητες πάνω από 30 με 40Mbps εκτός και είσαι αγκαλιά με την κεραία
    Για σοβαρές ταχύτητες πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 120€

  8. #1193
    Εγγραφή
    23-11-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Greek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 60 ευρώ μην περιμένεις ταχύτητες πάνω από 30 με 40Mbps εκτός και είσαι αγκαλιά με την κεραία
    Για σοβαρές ταχύτητες πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 120€
    αν πιανω 30 μια χαρα ικανοποιημενος θα ειμαι

  9. #1194
    Εγγραφή
    08-10-2014
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12036 kbps/1036 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΘΕΑ
    Router
    DSL-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 37.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στους φίλους,συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.Θα απαντήσω σε όλα.Ξεκινωντας από το φιλο που λέει για έξτρα κάρτα,αυτό εννοούσα και έκανα λάθος με τη λέξη κλώνο,είναι η αλήθεια πως δεν ήξερα τη διαφορά.Στο φίλο που ρωτάει για την τιμη και στον άλλο που λέει 37.50 ,να πω πως είναι 35.70 ακριβώς.Ηταν 39 κάτι και τους ζήτησα έξτρα έκπτωση και μου έκαναν δέκα τοις εκατό.Μιλαμε πάντα για τιμή cosmote one με σταθερό cosmote δηλαδή.Δεν έχω εγώ αλλά θα βάλω στο πακέτο αυτό της πεθεράς μου που είναι ήδη cosmote.Τωρα όσον αφορά το modemακι που έλεγα έκανα το λάθος και πήγα και το πήρα.Δεν κλαίω τα λεφτά μου γιατί όλο και σε κάποιες διακοπές , σε ένα εξοχικό θα χρειαστεί και το πήρα μόνο 31.90.Απλως μια απαγοητευση τη νιώθω.Οκ κατάλαβα πως δεν θα έπιανα 150 mbs ,αλλά μονο 30 στο download;Ο άλλος φίλος το πρωί μου το είπε αλλά νόμιζα πως μιλούσε καθ'υπερβολή.Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχει μεγαλύτερο upload από download ακόμα και από το κινητό μου που δεν έχω δει ποτέ πάνω απο 30 στο up.Θα βάλω και μια παλιά 4g συσκευή που έχω να δω τη διαφορά και θα ενημερώσω το νήμα, έτσι για το γούστο.Παντωε η dlink είναι πολύ ωραία συσκευουλα,με ωραίο και γρήγορο interface ποιοτική και ομορφη.Κριμα που θα την ξαναδώ του χρόνου το καλοκαίρι.Συνημμένο Αρχείο 240710

    - - - Updated - - -

    Παρακαλω τα φώτα σας γιατί μόλις έχασα τη μπάλα.Συνημμένο Αρχείο 240711 Η πρώτη ειναι η μέτρηση σε redmi note 7. Συνημμένο Αρχείο 240712 Η δεύτερη σε redmi note 4 και η τρίτη στο realmeΣυνημμένο Αρχείο 240713 gt neo 2 .Πως γίνεται αυτό;Εντάξει θα το καταλάβαινα μεταξύ note 4 και note 7 που το ένα ειναι4g και το άλλο 4g plus( άσε που στο note 4 μετρησα όλες τις φορές παραπάνω upload).Στο realme γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά προς τα πάνω;Παίζει κάτι μήπως με ρυθμίσεις; **Ένα edit ακόμα γιατί ξέχασα να απαντήσω στο φίλο που ρώτησε για τις τιμές αν είναι με έκπτωση παγιου η συσκευής και να πω ότι είναι παγιου.

    Είναι θέμα modem. Δεδομένου ότι το realme είναι 5g φοράει καλύτερο modem από τα προηγούμενα

  10. #1195
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ήρθε και το επίσημο βίντεο από τη Mikrotik για την επιλογή καναλιού

    MikroTik LTE band selection

  11. #1196
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε και το επίσημο βίντεο από τη Mikrotik για την επιλογή καναλιού

    MikroTik LTE band selection
    Πόσο τους πήρε? κάνα χρόνο από τότε που βγήκε??
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1197
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο τους πήρε? κάνα χρόνο από τότε που βγήκε??
    Έπρεπε να μάθουν Αγγλικά πρώτα..

  13. #1198
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ+ΚΟΖΑΝΗ
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    WIND FTTH + COSMOTE VDSL5
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    SPEEDPORT PLUS +ZYXEL
    Χαιρετώ τα πλήθη.

    Αυτή την στιγμή οι συνδέσεις μου είναι οι εξής

    1. Φάληρο. FTTH wind στα 100 και επίσης έχω και cosmote adsl που κλειδώνει σταθερα 20/1. Δεν θελω να το πειράξω ειναι το απολυτο back up αφου ειναι και POTS και μια χαρα τα παει στις διακοπες ρευματος.
    2. Κοζάνη. adsl wind που κλειδώνει στα 8/1 POTS

    Σκέφτομαι να κόψω -εστω προσωρινά μεχρι να δουμε τι γινεται μετα νεα πακετα και ταχυτητες κτλπ- το FTTH και το adsl στην Κοζάνη και να πάρω gigamax unlimited με δυο εξτρα σιμ. Είμαι δίπλα σε κεραία κοσμοτέ στο φάληρο και με το κινητό σε 4g μετραω 175dl ενω στην Κοζάνη μετράω 40-50.
    Αυτη την στιγμή πληρώνω κινητό και FTTH 55 ευρώ με 10gb σε data και απεριόριστα κινητα και σταθερα σε σταθερο και κινητό και 21 ευρώ adsl Κοζάνης.
    Με τις εξτρα σιμ και gigamax unlimited νομιζω θα δινω λιγοτερα και θα εχω και καλυτερο δικτυο (ετσι θελω να πιστευω).
    Πως το βλέπετε σαν κίνηση? Ποιο external modem 4g με εξωτερική κεραία (δηλαδη στο μπαλκόνι) προτείνετε?

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις Σας

  14. #1199
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvixos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ τα πλήθη.

    Αυτή την στιγμή οι συνδέσεις μου είναι οι εξής

    1. Φάληρο. FTTH wind στα 100 και επίσης έχω και cosmote adsl που κλειδώνει σταθερα 20/1. Δεν θελω να το πειράξω ειναι το απολυτο back up αφου ειναι και POTS και μια χαρα τα παει στις διακοπες ρευματος.
    2. Κοζάνη. adsl wind που κλειδώνει στα 8/1 POTS

    Σκέφτομαι να κόψω -εστω προσωρινά μεχρι να δουμε τι γινεται μετα νεα πακετα και ταχυτητες κτλπ- το FTTH και το adsl στην Κοζάνη και να πάρω gigamax unlimited με δυο εξτρα σιμ. Είμαι δίπλα σε κεραία κοσμοτέ στο φάληρο και με το κινητό σε 4g μετραω 175dl ενω στην Κοζάνη μετράω 40-50.
    Αυτη την στιγμή πληρώνω κινητό και FTTH 55 ευρώ με 10gb σε data και απεριόριστα κινητα και σταθερα σε σταθερο και κινητό και 21 ευρώ adsl Κοζάνης.
    Με τις εξτρα σιμ και gigamax unlimited νομιζω θα δινω λιγοτερα και θα εχω και καλυτερο δικτυο (ετσι θελω να πιστευω).
    Πως το βλέπετε σαν κίνηση? Ποιο external modem 4g με εξωτερική κεραία (δηλαδη στο μπαλκόνι) προτείνετε?

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις Σας
    Είναι θέμα χρημάτων πόσα διαθέτεις βασικά για αυτό το λόγο. 5G πιάνεις εκεί καλά? Από περιέργεια ρωτάω. Εγώ προτείνω παντού το MU5001 με αγορά από Vodafone στα 250€.

    Δεν είναι λάθος ο συλλογισμός σου αλλά είναι φτηνά αν βάλεις την Adsl στη Cosmote one που θα έχεις και έκπτωση οπότε η τιμή πέφτει και άλλο και έχεις και τη σιγουριά του vdsl με λίγα παραπάνω.

    Εγώ συγκεκριμένα δίνω (απο 37.5 το ulimited συν 4 κάρτες χ 3.5€ = 14€ άρα σύνολο 51.5) 31.62€ και για την 100 vdsl στον ΟΤΕ άλλα 32.9
    Γενικό σύνολο 64.5€ περίπου για 4 κάρτες data, ένα κινητό και ένα σταθερό 100αρι.

  15. #1200
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvixos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ τα πλήθη.

    Αυτή την στιγμή οι συνδέσεις μου είναι οι εξής

    1. Φάληρο. FTTH wind στα 100 και επίσης έχω και cosmote adsl που κλειδώνει σταθερα 20/1. Δεν θελω να το πειράξω ειναι το απολυτο back up αφου ειναι και POTS και μια χαρα τα παει στις διακοπες ρευματος.
    2. Κοζάνη. adsl wind που κλειδώνει στα 8/1 POTS

    Σκέφτομαι να κόψω -εστω προσωρινά μεχρι να δουμε τι γινεται μετα νεα πακετα και ταχυτητες κτλπ- το FTTH και το adsl στην Κοζάνη και να πάρω gigamax unlimited με δυο εξτρα σιμ. Είμαι δίπλα σε κεραία κοσμοτέ στο φάληρο και με το κινητό σε 4g μετραω 175dl ενω στην Κοζάνη μετράω 40-50.
    Αυτη την στιγμή πληρώνω κινητό και FTTH 55 ευρώ με 10gb σε data και απεριόριστα κινητα και σταθερα σε σταθερο και κινητό και 21 ευρώ adsl Κοζάνης.
    Με τις εξτρα σιμ και gigamax unlimited νομιζω θα δινω λιγοτερα και θα εχω και καλυτερο δικτυο (ετσι θελω να πιστευω).
    Πως το βλέπετε σαν κίνηση? Ποιο external modem 4g με εξωτερική κεραία (δηλαδη στο μπαλκόνι) προτείνετε?

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις Σας
    Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, θα κάνεις μέτρηση με το κινητό σου τι ταχύτητες πιάνει το 4g της Cosmote και στις δύο περιοχές. Και μετά αποφασίζεις.

    Το backup που έχεις πάντως στο Φάληρο, είναι πολύ καλό γιατί είναι δύο τελείως ανεξάρτητα δίκτυα (χαλκός και ftth) και δύο διαφορετικοί παροχοι.

    Ενώ με το 4G ναι μεν είναι ανεξάρτητα δίκτυα, αλλά όμως είναι ο ίδιος πάροχος.

Σελ. 80 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας