Σελ. 1 από 314 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 4699
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Μελέτησα λίγο το COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED με το μικρό πακέτο ομιλίας στα 55,00 το μήνα, σε ερώτηση που έκανα στο 13888 μπορεί να πάρει μέχρι και 4 έξτρα sim για data με +3,02 το μήνα ανα sim.

    τους ρώτησα για Public ip... αλλά δεν γνώριζε η κοπέλα που μίλησα (θα ξανά προσπαθήσω).

    πριν που έκανα μια μέτρηση με το κινητό (samsung A6) μου έβγαλε 180/45 σε ταχύτητα, οκ βράδυ είναι... και η περιοχή ως τουριστική δεν εχει κίνηση ακόμα, σίγουρα το καλοκαίρι δεν θα είναι τόσο.

    αυτήν την στιγμή δίνω 30,00ε για την 24αρα + το booster και άλλα τόσα για κινητό και μια κάρτα ιντερνετ στο αμάξι.

    Σταθερή τηλεφωνία έχω μέσο modulus & ephone

    το ερώτημα, θα άξιζε μια τέτοια αλλαγή "όλα σε ένα" η θα βρεθώ προ εκπλήξεως.

    σίγουρα χρειάζομαι public ip, για vpn, pbx, cameras...

    και για το σπίτι...τι εξοπλισμό να κοιτάξω σε 4g...πχ κάτι εξωτερικό σε μικροτικ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puntomania : 21-04-21 στις 19:08.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελέτησα λίγο το COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED με το μικρό πακέτο ομιλίας στα 55,00 το μήνα, σε ερώτηση που έκανα στο 13888 μπορεί να πάρει μέχρι και 4 έξτρα sim για data με +3,02 το μήνα ανα sim.

    τους ρώτησα για Public ip... αλλά δεν γνώριζε η κοπέλα που μίλησα (θα ξανά προσπαθήσω).

    πριν που έκανα μια μέτρηση με το κινητό (samsung A6) μου έβγαλε 180/45 σε ταχύτητα, οκ βράδυ είναι... και η περιοχή ως τουριστική δεν εχει κίνηση ακόμα, σίγουρα το καλοκαίρι δεν θα είναι τόσο.

    αυτήν την στιγμή δίνω 30,00ε για την 24αρα + το booster και άλλα τόσα για κινητό και μια κάρτα ιντερνετ στο αμάξι.

    Σταθερή τηλεφωνία έχω μέσο modulus & ephone

    το ερώτημα, θα άξιζε μια τέτοια αλλαγή "όλα σε ένα" η θα βρεθώ προ εκπλήξεως.

    σίγουρα χρειάζομαι public ip, για vpn, pbx, cameras...

    και για το σπίτι...τι εξοπλισμό να κοιτάξω σε 4g...πχ κάτι εξωτερικό σε μικροτικ?
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω περί εξοπλισμού, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα.

    Αν σου δώσουν public IP στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (στο https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CF%85%CE%BF έχω δει κάποια αναφορά ότι έδωσαν) , θα παίξουν κανονικά κάμερες, VPN κλπ και σε ταχύτητες πιστεύω ότι θα είσαι σίγουρα καλύτερα από την ADSL.

    Επειδή από τα posts σου έχω καταλάβει ότι είναι απομακρυσμένη η περιοχή σου, στην θέση σου θα κράταγα και την ADSL σαν backup, ποτέ δεν ξέρεις τι στραβή θα κάτσει.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελέτησα λίγο το COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED με το μικρό πακέτο ομιλίας στα 55,00 το μήνα, σε ερώτηση που έκανα στο 13888 μπορεί να πάρει μέχρι και 4 έξτρα sim για data με +3,02 το μήνα ανα sim.

    τους ρώτησα για Public ip... αλλά δεν γνώριζε η κοπέλα που μίλησα (θα ξανά προσπαθήσω).

    πριν που έκανα μια μέτρηση με το κινητό (samsung A6) μου έβγαλε 180/45 σε ταχύτητα, οκ βράδυ είναι... και η περιοχή ως τουριστική δεν εχει κίνηση ακόμα, σίγουρα το καλοκαίρι δεν θα είναι τόσο.

    αυτήν την στιγμή δίνω 30,00ε για την 24αρα + το booster και άλλα τόσα για κινητό και μια κάρτα ιντερνετ στο αμάξι.

    Σταθερή τηλεφωνία έχω μέσο modulus & ephone

    το ερώτημα, θα άξιζε μια τέτοια αλλαγή "όλα σε ένα" η θα βρεθώ προ εκπλήξεως.

    σίγουρα χρειάζομαι public ip, για vpn, pbx, cameras...

    και για το σπίτι...τι εξοπλισμό να κοιτάξω σε 4g...πχ κάτι εξωτερικό σε μικροτικ?
    καλημερα, δες το θεμα εδω αν ειναι να λες για Mikrotik https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-Routerboard
    ειμαι δουλεια τωρα οταν θα εχω χρονο θα σου γραψω.
    Δες και αν εχεις αποριες και αφορουν το μικροτικ γραψε εκει στο θεμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω περί εξοπλισμού, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα.

    Αν σου δώσουν public IP στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (στο https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CF%85%CE%BF έχω δει κάποια αναφορά ότι έδωσαν) , θα παίξουν κανονικά κάμερες, VPN κλπ και σε ταχύτητες πιστεύω ότι θα είσαι σίγουρα καλύτερα από την ADSL.

    Επειδή από τα posts σου έχω καταλάβει ότι είναι απομακρυσμένη η περιοχή σου, στην θέση σου θα κράταγα και την ADSL σαν backup, ποτέ δεν ξέρεις τι στραβή θα κάτσει.
    το διάβασα το νήμα χτες... έστειλα το ερώτημα περι public ip στην cosmote στο φβ... να δω τι θα απαντήσουν.

    ναι επαρχία είμαι, τόσα χρόνια να πω την αλήθεια, έχοντας το speedbooster με ξελάσπωσε πολλές φορές όταν είχε βλάβη η adsl...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    το διάβασα το νήμα χτες... έστειλα το ερώτημα περι public ip στην cosmote στο φβ... να δω τι θα απαντήσουν.
    ναι επαρχία είμαι, τόσα χρόνια να πω την αλήθεια, έχοντας το speedbooster με ξελάσπωσε πολλές φορές όταν είχε βλάβη η adsl...
    Στο εξοχικο ειχα cosmote 4G για χρονια, πριν βαλω ADSL, ειχα ομως και AWMN και εδινα ιντερνετ με αυτο απο Αθηνα, αλλα μετα αρχισε να τα χανει, μεγαλα pings, επεφταν κομβοι κτλ και εβαλα κινητη με προγραμμα 25GB τον μηνα.
    Εκανα πολλες δοκιμες αρχικα με whats up twin sim αλλα ηταν πισω απο ΝΑΤ. Eχω και εγω καμερες με dvr cctv και openvpn server και φυσικα δεν δουλευαν πισω απο NAT. Οταν ρωτησα και στο τηλ και σε μαγαζι μου ειπαν οτι πρεπει να εχω προγραμμα συμβολαιου ΜΟΝΟ ιντερνετ (οχι κινητο) και να ζητησω vpn-internet.
    Ετσι και εγινε οταν εβαλα δεν ειχα public, πηρα τηλ ζητησα APN vpn-internet αντι σκετο vpn και απο τοτε ΜΟΝΟ dynamic-public ip για οσα χρονια το κρατησα μεχρι που εβαλα ADSL.
    Δουλευα με ενα Mikrotik 951 (οχι το gigabit μοντελο που εχω για awmn) και ενα stick huawei 4G, επισης ειχα βαλει εξωτερικη κεραια στο παραθυρο και ειχα παντα σημα τερμα 4G με συνδεση dual chain CRC9.

    Zητα και εσυ ΑPN vpn-internet να καταλαβουν, υπαρχουν ασχετοι με τις ονομασιες και δεν καταλαβαινουν με το public.

    Επισης τωρα τελευταια εμαθα οτι γινεται να παρακαμψουμε το ΝΑΤ αλλα θελει στις 2 ακρες linux μηχανημα πχ raspi.
    Χρησιμοποιεις τις πορτες της πλευρας που εχει public. Αν θυμαμαι καλα reverse SSH tunneling το λενε αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε, δεν το χρειαζομαι τωρα.

    - - - Updated - - -

    Το stick που λεω ειναι το ιδιο μοντελο που δινουν τωρα με τα speedport για backup 4G. Απλα εγω το πηρα απο ebay-Μοσχα και ειναι μαυρο ενω εκεινα ειναι λευκα.
    Το εχω στην δουλεια και το εχω τσεκαρει.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    εκεί που μένω τώρα έχω και την δουλειά μου μαζί... στο ίδιο κτήριο... σκοπεύω όμως να μετακομίσω. Στο νεο σπίτι το ίντερνετ ειναι χάλια 16/1,4 πιάνει τώρα και δεν υπάρχει φως άμεσα για κάτι καλύτερο.

    Οπότε έχω 2 σταθερά σημεία που θα θέλω ιντερνετ, το κινητό μου, το κινητό της συζύγου ( 2 κάρτες παίρνει ). εφόσον μπορώ να έχω στην ουσία 1+4 σιμ... περισσεύει και μια ακόμη για το αυτοκίνητο που θέλω.

    Κοστολογικά τώρα, αν τα βάλω κάτω 55 + 12 οι 4 εξτρα σιμ = 67,00 το μήνα... για 5 συνδέσεις ιντερνετ + τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ για τα 2 σπίτια... στο νεο σίγουρα κάτι σε εξωτερική κεραία πιθανόν το LHG LTE6 kit μιας και ο πύργος της cosmote είναι στο χιλιόμετρο περίπου και κάτι παρόμοιο για το τωρινό σπίτι. ενα 4g στικάκι δεν ξέρω αν μπορεί να ανταπεξέλθει όταν γίνετε χρήση για πολλές ώρες ειδικά το καλοκαίρι λόγο θερμοκρασιών.

    στις δε "σταθερές" συνδέσεις δεν θέλω μαξ ταχύτητα και 100/20 να πιάνει... μου φτάνει... πιο πολύ το upload με νοιάζει στο υπάρχων σπίτι που θα παραμείνουν το PBX, o nas server κτλ.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1. Στις σιμ των κινητων δεν δινουν ποτε public.

    2. Στις data sim μπορεις να παρεις σε ολες public ( θα αλλαξεις απλα το apn μετα)

    3. Αν δεν κανω λάθος δινουν 1 και 3 με την πρωτη να ειναι η voice / data.

    4. Το πακετο των 55 δεν ειναι απεριοριστα ολα (voice / data) των 70 ειναι ολα απεριοριστα.

    5. Θα παρεις το LHGG που ειναι gigabit η λαν του αλλιως θα εχεις τον περιορισμο της 100αρας.

    6. Η εντελως καθαρη οπτικη επαφη δεν ειναι απαραίτητη με την κεραια αλλα ειναι επιθυμητη.

    7. Θα πρεπει να κανεις υπομονή και δοκιμες πριν παρεις την αποφαση να κοψεις τη σταθερη γραμμή.

    Οτι χρειαστεις γραψε

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο νεο σίγουρα κάτι σε εξωτερική κεραία πιθανόν το LHG LTE6 kit μιας και ο πύργος της cosmote είναι στο χιλιόμετρο περίπου και κάτι παρόμοιο για το τωρινό σπίτι. ενα 4g στικάκι δεν ξέρω αν μπορεί να ανταπεξέλθει όταν γίνετε χρήση για πολλές ώρες ειδικά το καλοκαίρι λόγο θερμοκρασιών.
    Εγω εβαλα στικακι επειδη με βολευε το 951 σαν switch + wireless ap.
    Τοτε δεν ειχε και τα σημερινα μοντελα για LTE που ειναι εξωτερικα ολα σε ενα και το ειχα πετυχει σε προσφορα.
    Μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο που ειναι και κεραια να το βαλεις να κοιταει προς τα εκει και καθαρισες με το σημα.
    Εγω για το παραθυρο που ειπα ηταν στην κατευθυνση που ηταν οι κεραιες στο ΑΚ της Cosmote 1,5χλμ μακρια το πολυ και την ειχα μεσα απο το παραθυρο αλλα ηταν και κεραια με απολαβη 35dbi.
    Mε θερμοκρασιες κανενα απολυτως προβλημα και στις διακοπες ημουν εκει τοτε και του επινα το αιμα καθε μερα, αγοραζα και ξεχωριστα πακετα για να εχω παραπανω GB.
    Εχει περασει καυσωνες και το σπιτι δεν εχει A/C και τιποτα δεν καταλαβε χωρις καμια ψυξη. Μονο το παραθυρο ηταν ψιλοκοντα του.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Στις σιμ των κινητων δεν δινουν ποτε public.

    2. Στις data sim μπορεις να παρεις σε ολες public ( θα αλλαξεις απλα το apn μετα)

    3. Αν δεν κανω λάθος δινουν 1 και 3 με την πρωτη να ειναι η voice / data.

    4. Το πακετο των 55 δεν ειναι απεριοριστα ολα (voice / data) των 70 ειναι ολα απεριοριστα.

    5. Θα παρεις το LHGG που ειναι gigabit η λαν του αλλιως θα εχεις τον περιορισμο της 100αρας.

    6. Η εντελως καθαρη οπτικη επαφη δεν ειναι απαραίτητη με την κεραια αλλα ειναι επιθυμητη.

    7. Θα πρεπει να κανεις υπομονή και δοκιμες πριν παρεις την αποφαση να κοψεις τη σταθερη γραμμή.

    Οτι χρειαστεις γραψε


    η σταθερή μου γραμμή τελειώνει το συμβόλαιο 15/7/21... οπότε έχω ενα 3μηνο να σκεφτώ αν τελικός κάνω την αλλαγή, το πακέτο των 55... δίνει 300 λεπτά προς όλους... μου φτάνουν θα έλεγα... πιο πολύ μέσω zoiper (modulus) μιλάω.

    το ζητούμενο ειναι καθαρά το κομμάτι data στα σημεία που είπα, 1+4 σιμ δίνουν, η κεραία της κοσμοτε στο τωρινό σπίτι είναι σε ευθεία καμιά 350μ και αν βάλω το LHGG πάνω στην σκεπή θα έχει οπτική επαφή. στο 2ο σπίτι ναι μεν πιο μακριά...αλλα έχω την εντύπωση οτι θα έχω παλι οπτική επαφή...θέλει να το τσεκάρω.

    τι είδους δοκιμές να κάνω... έχω το booster εδώ και 2 χρόνια... καλά δουλεύει. και με το κινητό που τσέκαρα χτες... καλό αποτέλεσμα είχα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_184.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 226931


    εκτός αν μου διαφεύγει κάτι...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν χρειαζεται να υπαρχει οπτικη επαφη με κεραια κινητης.
    Εγω την κεραια την ειχα μεσα απο παραθυρο οχι απεξω, 1,5χλμ περιπου μακρια χωρις οπτικη και ΠΑΝΤΑ ειχα τερμα σημα 4G.
    Aλλα ειπαμε κεραια dual chain (2 καλωδια δλδ) και 35dbi απολαβη.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζεται να υπαρχει οπτικη επαφη με κεραια κινητης.
    Εγω την κεραια την ειχα μεσα απο παραθυρο οχι απεξω, 1,5χλμ περιπου μακρια χωρις οπτικη και ΠΑΝΤΑ ειχα τερμα σημα 4G.
    Aλλα ειπαμε κεραια dual chain (2 καλωδια δλδ) και 35dbi απολαβη.
    ποια κεραία ηταν..εχεις κανα λινκ>
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια κεραία ηταν..εχεις κανα λινκ>
    ακριβως αυτη αλλα την ειχα παρει κανα 25αρι τοτε https://www.ebay.ie/itm/303906396645...QAAOSws5pZNhvO
    βγαινει η ιδια σε ολες τις εκδοσεις βυσματων που υπαρχουν, πολυ προσοχη να ειναι τα σωστα. Υπαρχουν αρκετα.

    - - - Updated - - -

    Επισης προσοχη στις συχνοτητες, αμα δεις καλυπτει πολλες , και 3G (H, H+) μια χαρα με τερμα σημα, δεν ειναι μονο για 4G.
    Tα στικακια της Huawei εχουν CRC9 connectors, οσα εχω δει τουλαχιστον.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπε και ο BillyVan παίρνεις μια MikroTik LHGG και κανεις παιχνίδι.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    https://mikrotik.com/product/lhgg_lte6_kit

    ε ναι μαμει τι να λεμε! απλα πρεπει να εχεις και καποιο εσωτερικο μηχανημα ετσι?

  15. #15
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Οχι δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

    Οκ αν θες wifi στον χωρο βάζεις ενα ap και τελος.

    Αν τα θες όλα σε ένα τότε το

    https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte6_kit

    Στα ασύρματα και στη κινητη δηλάδη ισχύει οτι ο πάροχος σερβίρει πάντα καλύτερα

    αυτον που εχει τις καλύτερες προυποθέσεις ( σήμα, θόρυβος κλπ ).

    Υπάρχουν κι άλλες προσεγγίσεις.

    1) π.χ. βάζεις ένα κινητο με usb σε ενα Μικροτικ και έχεις usb Tethering.

    https://blog.ligos.net/2017-08-16/Mi...a-Android.html

    2) Κάνεις το ίδιο σε openwrt router πχ raspberry pi.

    3) Βάζεις το στικάκι που είπε ο Νικηφόρος.

    Μια χαρα είναι ολα.

    Ολα έχουν να κανουν με τη δουλειά που θες να κάνεις και την προσέγγιση που έχεις.

    Ποτε για τη δουλεια μου και για κρισιμα πραγματα πχ τηλέφωνο δεν θα έκανα τα παραπάνω.

    Να δοκιμάσω όμως αν αξίζει ο κόπος για να κάνω το έξοδο της αγορας του εξοπλισμού ναι οκ θα την εκανα την δοκιμή.

    Ισως να το παραέκανα κιόλας για καμια βδομάδα να δω τι ακριβως συμβαίνει κι αν ειμαι 100% οκ απ την κινητη.

    Σπιτι μου πχ έχω ενα στικακι σαν wan2 έτοιμο αν γινει η στραβή.

    Για βασική πρόσβαση 24/24 όμως όχι δεν το συστήνω.

    Υπάρχουν και τα huawei 4g και 5g κάποια βγάζουν και τηλέφωνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 21-04-21 στις 22:41. Αιτία: Συπλήρωμα

Σελ. 1 από 314 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας