Σελ. 71 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 4699
  1. #1051
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά μετα την αλλαγή του ttl πλέον επιλέγει αμέσως 1080 στο YouTube ενώ πριν έβαζε 480.

  2. #1052
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά μετα την αλλαγή του ttl πλέον επιλέγει αμέσως 1080 στο YouTube ενώ πριν έβαζε 480.
    Αυτό λέω.. κάτι γίνεται.. όχι μεγάλο αλλά κάτι κάνει.

    Εγώ χτες ταλαιπωρήθηκα πάντως...γιατί τη μέρα που ήθελα να κάνω δοκιμές με το Μτικ μου έκανε νερά και πλην cosmote δεν είχα πάνω από 200mbit.... τελικά αυτό που είδα είναι πως ανεξαιρέτως TTL μόλις έβαλα στο Mtik τη σύνδεση με NordVPN με IkeV2 προς έναν από τους 3 συγκεκριμένους σέρβερ τους και συνδέθηκε πάνω εκεί, ε πήγαινε τέρμα παντού.

    Αυτό θα ήθελα να παλέψω να δω... γιατί το κάνει αυτό... τι είναι αυτό που αλλάζει? οκ είναι UTP οι συνδέσεις αυτές αλλά το OpenVPN μου από το σπίτι προς τη δουλειά και από το σπίτι προς την OVHείναι UTP επίσης... να παίζει ρόλο η πόρτα? να δοκιμάσω το WireGuard? δεν ξέρω πως να το κάνω trace γιατί είναι ευκαιρία που έχω το mikrotik τώρα στη γραμμή....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #1053
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Καλημέρα το Setup μου είναι:

    ZTE MU5001 (5G modem) <--- bridge ---> Mikrotik RB1100 AHX4 DE (Router) <-----> Devices

    Λόγω bridge θα χρειαστεί να βάλω 64 ή 65 TTL στο mikrotik;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DarkNik : 28-07-22 στις 10:58.

  4. #1054
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkNik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα το Setup μου είναι:

    ZTE MU5001 (5G modem) <--- bridge ---> Mikrotik RB1100 AHX4 DE (Router) <-----> Devices

    Λόγο bridge θα χρειαστεί να βάλω 64 ή 65 TTL στο mikrotik;
    Λογικά 65 αλλά κάνε δοκιμή και με τα 2 να δεις ποιο θα παίξει καλύτερα

  5. #1055
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί το κάνει αυτό... τι είναι αυτό που αλλάζει?
    Υποθέσεις:
    1) Κάνουν traffic shapping αναλόγως πρωτόκολλου (/προορισμού?) και το tunnel το παρακάμπτει?
    2) Κάνουν shapping, αλλά το vpn traffic είναι εκτός λόγω εταιρικών ή/και γιατί προορίζεται για "δουλειά"?

    ΥΓ
    Τα chr images δεν έχουν default config (άρα ούτε firewall), ξεκινάνε blank.
    Οπότε, έχεις στήσει ένα βασικό firewall, ε?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #1056
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέσεις:
    1) Κάνουν traffic shapping αναλόγως πρωτόκολλου (/προορισμού?) και το tunnel το παρακάμπτει?
    2) Κάνουν shapping, αλλά το vpn traffic είναι εκτός λόγω εταιρικών ή/και γιατί προορίζεται για "δουλειά"?
    3) Κάνουν traffic shapping αν δουν οτι έχεις βάλει την extra sim σε ρουτερ και όχι σε τηλέφωνο. Το βλέπουν επειδή μειώνεται το ttl.

  7. #1057
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέσεις:
    1) Κάνουν traffic shapping αναλόγως πρωτόκολλου (/προορισμού?) και το tunnel το παρακάμπτει?
    2) Κάνουν shapping, αλλά το vpn traffic είναι εκτός λόγω εταιρικών ή/και γιατί προορίζεται για "δουλειά"?

    ΥΓ
    Τα chr images δεν έχουν default config (άρα ούτε firewall), ξεκινάνε blank.
    Οπότε, έχεις στήσει ένα βασικό firewall, ε?
    Ναι δεν με νοιάζει , για δοκιμή το έκανα ούτως ή άλλως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Κάνουν traffic shapping αν δουν οτι έχεις βάλει την extra sim σε ρουτερ και όχι σε τηλέφωνο. Το βλέπουν επειδή μειώνεται το ttl.
    με το Μτικ κόλπο όλα δεν έχουν πια 64? δλδ ότι και το κινητό απευθείας?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #1058
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το Μτικ κόλπο όλα δεν έχουν πια 64? δλδ ότι και το κινητό απευθείας?
    ναι είναι σαν να χρησιμοποιείς κινητό με android.

  9. #1059
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουν traffic shapping αν δουν οτι έχεις βάλει την extra sim σε ρουτερ και όχι σε τηλέφωνο. Το βλέπουν επειδή μειώνεται το ttl.
    Δεν θα ήμουν βιαστικός να βγάλω συμπεράσματα του τι/πώς κάνουν.
    Στο wAP μου, όλη η εξερχόμενη κίνηση είναι με ttl=64,
    παρόλα αυτά vpn/non-vpn έχει διαφορές.
    edit: αντίθετα, ttl=64 με ttl=whatever δεν έχω δει διαφορά.

    Το ζήτημα της χρήσης του ttl για billing/non-tethering σε κάποιους isp είναι γνωστό.
    Μέχρι στιγμής δεν έχω δει να το εφαρμόζει κάποιος στην Ελλάδα (που μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει και να μην έχω ιδέα...),
    αλλά σε cosmote/gigamax που έχω δεν έχω δει καμία διαφορά παίζοντας με το ttl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 28-07-22 στις 13:17.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #1060
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thx παίδες σήκωσα Mikrotik Chr 7.3 σε vm , έχω ήδη κάνει τα 2 interfaces (lan και το vlan του huawei οπου τα pingάρω όλα) και συνεχίζω.
    Θα ενημερώσω μόλις τελειώσω γιατί έχω να ακουμπήσω mikrotik 7-8 χρόνια.

    Υ.Γ. αυτά είναι πολύ νυχτερινές δουλειές για μένα κανονικά γιατί έχω τον μικρό να θέλει διάφορα ο κακομοίρης αλλά σήμερα έχει μπάλες και ειμαι σχετικά ήσυχος

    - - - Updated - - -

    Ένας Άγιος μικροτίκης αν γίνεται να βοηθήσει γιατί δεν το παλεύω και δεν μου δίνει ίντερνετ στο PC...

    Έχουμε και λέμε... Vlan 61 βρίσκεται το Huawei... το κάνει Ping to mikrotik ok
    Mikrotik Wan IP 192.168.8.2
    Huawei IP 192.168.8.1


    Για Local Lan του έχω βάλει IP 192.168.10.1 και στο pc μου 192.168.10.39 το κάνει Ping οκ
    Το mikrotik κάνει ping παντού στο ίντερνετ ..

    Κάτι κάπου έχω κάνει λάθος και δεν το βρίσκω... για βοηθήστε κάποιος αν μπορεί

    Συνημμένο Αρχείο 239786

    - - - Updated - - -

    Ώπα άκυρο το βρήκα, είχα ξεχάσει να ρυθμίσω στο interface list τα Lan/Wan... έχω internet τώρα οπότε πάω να δοκιμάσω τα TTL κλπ...

    Συνημμένο Αρχείο 239788
    να θυμάσαι οτι το chr χωρίς άδεια...έχει περιορισμό ανα interface στο 1mbps
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #1061
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    να θυμάσαι οτι το chr χωρίς άδεια...έχει περιορισμό ανα interface στο 1mbps
    Όχι αυτό που εγκατέστησα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1062
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ομολογώ δεν έχω καταλάβει τι θέλετε να πετύχετε με το μαγείρεμα του TTL αλλά επειδή μ' αρέσει η επιμονή σας -ειδικά του bluechris- επιτρέψτε μου να χωθώ με μερικές παρατηρήσεις. Σημειώστε ότι αμφιβάλω πολύ ότι θα δείτε κάτι διαφορετικό στο teathering ή στο QoS ή εν πάση περιπτώσει σε αυτό που θέλετε να χακέψετε καθώς οι σοβαροί ISP ξέρουν ότι το TTL μπορεί εύκολα να μαγειρευτεί/αλλάξει στη διαδρομή και αμφιβάλω πολύ αν βασίζονται σε αυτή την μπακάλικη λύση για να σας παιδέψουν αλλά αφού επιμένετε να χωθείτε τόσο βαθιά έχετε υπόψιν σας τα παρακάτω:

    - Το TTL είναι πεδίο στον header του IP πρωτοκόλλου (είτε IPv4 είτε IPv6). Είναι στο layer 3 δηλαδή και όχι στα ανώτερα layer (π.χ. όχι μόνο στο tcp που είδα κάποιος να γράφει νωρίτερα).

    - Βάσει του πρωτοκόλλου, οποιοδήποτε σύστημα κάνει FORWARD IP πακέτα από ένα interface σε άλλο -παίζει τον ρόλο του router δηλαδή- οφείλει να μειώσει το TTL κατά ένα (-1) πριν βάλει το πακέτο στο output interface και το στείλει στο επόμενο hop ή στον τελικό (destination) host. Router που αποφασίζει ότι το πακέτο πρέπει να γίνει FORWARD και δει στον IP header TTL value = 0 οφείλει να πετάξει στα σκουπίδια (discard) το συγκεκριμένο πακέτο και -αν είναι ευγενικός- να στείλει στον source host ICMP type 11/code 0 (Time to Live exceeded in Transit). Σκοπός του TTL είναι να αποτρέψει το πακέτο να κυκλοφορεί "αιώνια" στο δίκτυο σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο loop στο routing table.

    - Το τι θα βάλει σαν TTL value ο SOURCE host που "γεννάει" (generate) το πακέτο είναι στην κρίση του. Για την ακρίβεια και η ίδια εφαρμογή που τρέχει στον host μπορεί να επιλέξει το αρχικό TTL που θα έχει το πακέτο που γεννάει και θέλει να στείλει. Το TCP/IP stack του κάθε λειτουργικού έχει μια default value για όσες εφαρμογές δεν το κάνουν αυτό. Πολλές φορές ακόμα και στην ίδια την οικογένεια των λειτουργικών το default ttl έχει διαφορές (πχ άλλο default ttl είχαν τα windows XP και άλλο τα 7 αν θυμάμαι καλά). Aυτό ακριβώς κάνει στο Linux το /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl όπως ειπώθηκε ήδη. Επίσης chris αποκλείεται η τιμή που έκανες edit απ' ευθείας στο /proc να σώθηκε μεταξύ των reboot. Το /proc filesystem δημιουργείται από την αρχή με κάθε boot και μόνο αν έχεις κάποιο startup/systemd script ή κάποιο sysctl.conf αρχείο στο /etc/sysctl.conf.d/* θα αλλάξει μόνο του κάθε φορά που κάνεις reboot. Επαναλαμβάνω ότι αυτή η τιμή αφορά στα πακέτα που δημιουργεί/στέλνει ο ίδιος ο host/router και όχι για αυτά που λαμβάνονται και προορίζονται είτε για τον ίδιο τον host/router είτε για άλλο σύστημα (FORWARD). Το τι θα βάλετε εσείς από τη μεριά σας στα πακέτα που επιστρέφετε στον πάροχο ως απάντηση ουδεμία σημασία έχει.

    - Νωρίτερα είδα έναν πίνακα που έκανε κάποιος copy/paste με "default" TTL values που πήγαιναν κλιμακωτά του στυλ 0 -> 1 -> 32 -> 64 -> 128 -> 256 και πολύ κολλήσατε σε αυτό. Καταρχήν αν διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο θα δείτε ότι ο συντάκτης του techtarget.com γράφει ότι αφορά στην MULTICAST κίνηση και όχι στα unicast πακέτα. Ακόμα και έτσι, όσο και αν έψαξα, δεν είναι κάποιο διεθνώς αναγνωρισμένο standard RFC/BCP. Κανένα standard δεν προτείνει κάποιο συγκεκριμένο TTL value ακόμα και για multicast κίνηση. Ο πίνακας είναι προφανώς κλεμμένος από το αρχαίο https://tldp.org/HOWTO/Multicast-HOWTO-2.html. Funny thing: ο συντάκτης παραθέτει τον πίνακα λες και είναι οι πέτρες του Μωυσή αλλά "ξέχασε" να αναφέρει το κυριότερο:

    Nobody knows what "site" or "region" mean exactly. It is up to the administrators to decide what this limits apply to.

    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν έχετε κανένα έλεγχο/control στο TTL value που θα έχει το πακέτο που λαμβάνετε. Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από α) τι αρχικό TTL έβαλε η εφαρμογή του SOURCE host που γέννησε το πακέτο και β) από πόσους ενδιάμεσους routers πέρασε.

    Από την στιγμή όμως που το λαμβάνετε μπορείτε να το κάνετε ότι θέλετε στη συνέχεια.

    Bluechris εφόσον έχεις linux στη μέση, δεν χρειάζεται να κάνεις VM με ΜΤ μόνο και μόνο για να παίξεις με το TTL. Το xtables target "TTL" -το οποίο ελπίζω να υπάρχει ακόμα στις μοντέρνες διανομές- σου αρκεί για να μαγειρέψεις in-transit το TTL value του πακέτου:

    ~# iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j TTL --ttl-set 64

    ή:

    ~# iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j TTL --ttl-inc 1

    (εξάλλου, αυτό ακριβώς το xtables target είμαι σίγουρος χρησιμοποιεί και το MT)


    https://www.netfilter.org/documentat...s-HOWTO-4.html
    https://www.linuxtopia.org/Linux_Fir...les/x4799.html

    ειλικρινά όμως δεν έχω καταλάβει ποια είναι η υπόθεση/το πρόβλημα και τι θέλετε να πετύχετε με το TTL

    sources για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει τις πραγματικές πέτρες του Μωυσή:
    https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc791
    https://datatracker.ietf.org/doc/htm...ection-4.2.2.9

  13. #1063
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομολογώ δεν έχω καταλάβει τι θέλετε να πετύχετε με το μαγείρεμα του TTL αλλά επειδή μ' αρέσει η επιμονή σας -ειδικά του bluechris- επιτρέψτε μου να χωθώ με μερικές παρατηρήσεις. Σημειώστε ότι αμφιβάλω πολύ ότι θα δείτε κάτι διαφορετικό στο teathering ή στο QoS ή εν πάση περιπτώσει σε αυτό που θέλετε να χακέψετε καθώς οι σοβαροί ISP ξέρουν ότι το TTL μπορεί εύκολα να μαγειρευτεί/αλλάξει στη διαδρομή και αμφιβάλω πολύ αν βασίζονται σε αυτή την μπακάλικη λύση για να σας παιδέψουν αλλά αφού επιμένετε να χωθείτε τόσο βαθιά έχετε υπόψιν σας τα παρακάτω:

    - Το TTL είναι πεδίο στον header του IP πρωτοκόλλου (είτε IPv4 είτε IPv6). Είναι στο layer 3 δηλαδή και όχι στα ανώτερα layer (π.χ. όχι μόνο στο tcp που είδα κάποιος να γράφει νωρίτερα).

    - Βάσει του πρωτοκόλλου, οποιοδήποτε σύστημα κάνει FORWARD IP πακέτα από ένα interface σε άλλο -παίζει τον ρόλο του router δηλαδή- οφείλει να μειώσει το TTL κατά ένα (-1) πριν βάλει το πακέτο στο output interface και το στείλει στο επόμενο hop ή στον τελικό (destination) host. Router που αποφασίζει ότι το πακέτο πρέπει να γίνει FORWARD και δει στον IP header TTL value = 0 οφείλει να πετάξει στα σκουπίδια (discard) το συγκεκριμένο πακέτο και -αν είναι ευγενικός- να στείλει στον source host ICMP type 11/code 0 (Time to Live exceeded in Transit). Σκοπός του TTL είναι να αποτρέψει το πακέτο να κυκλοφορεί "αιώνια" στο δίκτυο σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο loop στο routing table.

    - Το τι θα βάλει σαν TTL value ο SOURCE host που "γεννάει" (generate) το πακέτο είναι στην κρίση του. Για την ακρίβεια και η ίδια εφαρμογή που τρέχει στον host μπορεί να επιλέξει το αρχικό TTL που θα έχει το πακέτο που γεννάει και θέλει να στείλει. Το TCP/IP stack του κάθε λειτουργικού έχει μια default value για όσες εφαρμογές δεν το κάνουν αυτό. Πολλές φορές ακόμα και στην ίδια την οικογένεια των λειτουργικών το default ttl έχει διαφορές (πχ άλλο default ttl είχαν τα windows XP και άλλο τα 7 αν θυμάμαι καλά). Aυτό ακριβώς κάνει στο Linux το /proc/sys/net/ipv4/ip_default_ttl όπως ειπώθηκε ήδη. Επίσης chris αποκλείεται η τιμή που έκανες edit απ' ευθείας στο /proc να σώθηκε μεταξύ των reboot. Το /proc filesystem δημιουργείται από την αρχή με κάθε boot και μόνο αν έχεις κάποιο startup/systemd script ή κάποιο sysctl.conf αρχείο στο /etc/sysctl.conf.d/* θα αλλάξει μόνο του κάθε φορά που κάνεις reboot. Επαναλαμβάνω ότι αυτή η τιμή αφορά στα πακέτα που δημιουργεί/στέλνει ο ίδιος ο host/router και όχι για αυτά που λαμβάνονται και προορίζονται είτε για τον ίδιο τον host/router είτε για άλλο σύστημα (FORWARD). Το τι θα βάλετε εσείς από τη μεριά σας στα πακέτα που επιστρέφετε στον πάροχο ως απάντηση ουδεμία σημασία έχει.

    - Νωρίτερα είδα έναν πίνακα που έκανε κάποιος copy/paste με "default" TTL values που πήγαιναν κλιμακωτά του στυλ 0 -> 1 -> 32 -> 64 -> 128 -> 256 και πολύ κολλήσατε σε αυτό. Καταρχήν αν διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο θα δείτε ότι ο συντάκτης του techtarget.com γράφει ότι αφορά στην MULTICAST κίνηση και όχι στα unicast πακέτα. Ακόμα και έτσι, όσο και αν έψαξα, δεν είναι κάποιο διεθνώς αναγνωρισμένο standard RFC/BCP. Κανένα standard δεν προτείνει κάποιο συγκεκριμένο TTL value ακόμα και για multicast κίνηση. Ο πίνακας είναι προφανώς κλεμμένος από το αρχαίο https://tldp.org/HOWTO/Multicast-HOWTO-2.html. Funny thing: ο συντάκτης παραθέτει τον πίνακα λες και είναι οι πέτρες του Μωυσή αλλά "ξέχασε" να αναφέρει το κυριότερο:

    Nobody knows what "site" or "region" mean exactly. It is up to the administrators to decide what this limits apply to.

    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν έχετε κανένα έλεγχο/control στο TTL value που θα έχει το πακέτο που λαμβάνετε. Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από α) τι αρχικό TTL έβαλε η εφαρμογή του SOURCE host που γέννησε το πακέτο και β) από πόσους ενδιάμεσους routers πέρασε.

    Από την στιγμή όμως που το λαμβάνετε μπορείτε να το κάνετε ότι θέλετε στη συνέχεια.

    Bluechris εφόσον έχεις linux στη μέση, δεν χρειάζεται να κάνεις VM με ΜΤ μόνο και μόνο για να παίξεις με το TTL. Το xtables target "TTL" -το οποίο ελπίζω να υπάρχει ακόμα στις μοντέρνες διανομές- σου αρκεί για να μαγειρέψεις in-transit το TTL value του πακέτου:

    ~# iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j TTL --ttl-set 64

    ή:

    ~# iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j TTL --ttl-inc 1

    (εξάλλου, αυτό ακριβώς το xtables target είμαι σίγουρος χρησιμοποιεί και το MT)


    https://www.netfilter.org/documentat...s-HOWTO-4.html
    https://www.linuxtopia.org/Linux_Fir...les/x4799.html

    ειλικρινά όμως δεν έχω καταλάβει ποια είναι η υπόθεση/το πρόβλημα και τι θέλετε να πετύχετε με το TTL

    sources για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει τις πραγματικές πέτρες του Μωυσή:
    https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc791
    https://datatracker.ietf.org/doc/htm...ection-4.2.2.9
    Thx φίλε μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1064
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Υπάρχει throttling όταν υπάρχει hot spot.
    Για να το δείτε κι εσείς κάντε το εξής:
    -Κάντε ένα speed test από το κινητό σας.
    -Μετά ανοίξτε το hot spot στο κινητό σας και συνδέστε ένα άλλο τηλέφωνο.
    -Κάντε ένα speed test από το άλλο τηλέφωνο.
    Βλέπετε τη ίδια ταχύτητα;

  15. #1065
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δεν υπάρχει throttling απλά τα hotspot σε κάποια κινητά δεν ανοίγουν 5ghz και σε περιορίζει το φάσμα.

Σελ. 71 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας