Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 74
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,τι πεις /s

    - - - Updated - - -



    Το ότι είναι βλάκας (ή αδαής ή οτιδήποτε άλλο) ο κάποιος, δε σημαίνει ότι είναι και υπέυθυνος.
    Απο την στιγμή που έχει λεφτά και γνωρίζει πάντως την χρήση του Internet Και τα βασικά ώστε να περάσει τα στοιχεία του και να κάνει την αγορά με κατάθεση σε λογαριασμό δεν είναι βλάκας ή αδαής όπως λές.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    High horse brigade στο adslgr.com και ειδικά σε τέτοιο θέμα, δεν περίμενα να δω.
    Υπογραφή

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    High horse brigade στο adslgr.com και ειδικά σε τέτοιο θέμα, δεν περίμενα να δω.
    αρχίσαμε βλέπω.....

  4. #34
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Το κρατος οριζει τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα ηλεκτρονικο καταστημα. Ωστε ο αγοραστης με ενα scrol down να δει αν εχει "πιστοποιηση" .Οποτε το κρατος οφειλει να μου επιστρεψει τα χρηματα που εδωσα στον απατεωνα, και ας του παρει τα διπλα, δεν με αφορα (ή να μου πει το ονομα του και που μενει, αν δεν ειμαστε πολιτισμενη χωρα).
    Τωρα αν εγω ειμαι τοσο ηλιθιος και δεν ξερω τι εχει ορισει το κρατος σαν νομιμο "ηλεκτρονικο καταστημα", ειναι αλλο θεμα.
    Η απάτη ΔΝΤ και τραπεζών:
    http://www.youtube.com/watch?v=bhJZN96hw5A

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κρατος οριζει τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα ηλεκτρονικο καταστημα. Ωστε ο αγοραστης με ενα scrol down να δει αν εχει "πιστοποιηση" .Οποτε το κρατος οφειλει να μου επιστρεψει τα χρηματα που εδωσα στον απατεωνα, και ας του παρει τα διπλα, δεν με αφορα (ή να μου πει το ονομα του και που μενει, αν δεν ειμαστε πολιτισμενη χωρα).
    Τωρα αν εγω ειμαι τοσο ηλιθιος και δεν ξερω τι εχει ορισει το κρατος σαν νομιμο "ηλεκτρονικο καταστημα", ειναι αλλο θεμα.
    Απο αύριο αγορές μόνο μέσω του skroutz.gov.gr, πλήρης έλεγχος όλων των συναλλαγών και καταγραφή σε ιστορικό για όλους.
    Ακόμα εξετάσεις κάθε χρονο για τους αγοραστές και κάθε μήνα για τους πωλητές

  6. #36
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Όταν το μυαλό σου είναι "λειψό" δε φταίει κανένα κράτος. Και όπως λέει και ένας φίλος μου "Τσάμπα δεν μαμάς".

    Όλα έχουν μια τιμή και πρέπει να ξέρεις ποια είναι αυτή. Εδώ δε μιλάμε για τη γιαγιά που θεωρεί τα κινητά 666 του διαβόλου. Μιλάμε για νέους ανθρώπους που νομίζουν πως είναι οι "έξυπνοι" μιας και βρήκαν Adidas παπούτσια στα 25€ ενώ ο απατεώνας γείτονας μαγαζάτορας τα πουλάει 85.

    Για να βρεις τον Χ απατεώνα μπορείς. Να κάνεις μια ρημάδα αναζήτηση στο Amazon δε μπορείς. Έστω στη Google βρε αδερφέ. Να δεις τι παίζει.

  7. #37
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.
    ΟΚ! Αν δεν μπορείς να δεις την προφανή απάτη λογο τιμής είσαι βλάκας ή ευκολόπιστος.

    Όμως κι από την άλλη ζούμε στην εποχή που άνθρωποι που φαγανε λεφτά από πολύ κόσμο αλλα και από το δημόσιο και υπάρχουν και στοιχεία.. Όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν αλλά ζουν βασιλικά και κάποιοι είναι και στο δημοσιο βίο.

    Όταν λοιπόν υπάρχει ατιμωρησία, στραβά μάτια και προφανώς και διαπλοκή, σορυ φταίει το κράτος, η δικαιοσύνη κλπ
    Και δεν μιλάω μόνο για 1 λαμογιο που δάγκωσε 1000 ευκολοπιστους

  8. #38
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.
    ΟΚ! Αν δεν μπορείς να δεις την προφανή απάτη λογο τιμής είσαι βλάκας ή ευκολόπιστος.

    Όμως κι από την άλλη ζούμε στην εποχή που άνθρωποι που φαγανε λεφτά από πολύ κόσμο αλλα και από το δημόσιο και υπάρχουν και στοιχεία.. Όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν αλλά ζουν βασιλικά και κάποιοι είναι και στο δημοσιο βίο.

    Όταν λοιπόν υπάρχει ατιμωρησία, στραβά μάτια και προφανώς και διαπλοκή, σορυ φταίει το κράτος, η δικαιοσύνη κλπ
    Και δεν μιλάω μόνο για 1 λαμογιο που δάγκωσε 1000 ευκολοπιστους
    όλοι αυτοί οι "απατεώνες" δεν άρπαξαν μόνο λεφτά από πολίτες αλλά άρπαξαν και λεφτά από το κράτος (η μαγική λέξη είναι ΦΠΑ) για όσους διαβάζουν/καταλαβαίνουν...

  9. #39
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    106880/10996
    ISP
    other
    SNR / Attn
    10(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν από 2 μέρες συζητούσαμε με το νονό του γιου μου να του πάρουμε παπούτσια converse. Το μόνο κατάστημα που είχε αυτό που θέλαμε στο νούμερό του ήταν ένα που λεγόταν conversestore . gr.

    To site έμοιαζε πραγματικά με επίσημο site της Converse, δε θα σου πήγαινε στο μυαλό τουλάχιστον αισθητικά ότι είναι κάτι άλλο. "30 ημέρες εγγύηση επιστροφής χρημάτων" και δωρεάν μεταφορικά.

    Ο κουμπάρος μου ήταν έτοιμος να τα παραγγείλει και ευτυχώς του βγάζει 16€ μεταφορικά το οποίο τον οδήγησε να κοιτάξει λίγο καλύτερα το site. Έγραφε κάτω με μικρά γράμματα "powered by Australia stores" και σκέφτηκε τι στο καλό από Αυστραλία όντως τα στέλνουν στην Ελλάδα και θέλουν 16€?! Και επειδή ήθελε να έρθει το δώρο εγκαίρως για το Πάσχα ευτυχώς δεν προχώρησε.

    Όταν μου το είπε για να βρούμε εναλλακτική, το έψαξα παραπάνω και είδα οτι δεν υπάρχει about us και τηλέφωνο στο site, οτι το SSL certificate ήταν generic Cpanel χωρίς ταυτότητα, κρυμμένο Whois info, και η IP ήταν κάπου στη Νότια Αφρική. https://ipinfo.io/AS41564/196.245.155.0/24

    Μπήκαμε μετά στο επίσημο site της Converse και είδαμε οτι δεν έχει επίσημο store στην Ελλάδα.

    Με αφορμή αυτήν εδώ την είδηση μπαίνω να ξαναδώ το site και βλέπω οτι πλέον δεν υπάρχει! Έχει αλλάξει η απάντηση του DNS server από IP στην Αφρική σε IP στη Γαλλία. Δεν αποκλείεται να συνδέεται με τα υπόλοιπα site που αναφέρονται σε αυτή την είδηση.

    Δεν είμαστε ούτε αδαείς ούτε άπειροι, έχουμε ανοίξει εταιρείες, έχουμε φτιάξει οι ίδιοι sites, γνωρίζουμε από πιστοποιητικά, domains, IPs κλπ αλλά παραλίγο να την πατήσουμε. Βασικά αν δεν ήταν 16€ τα μεταφορικά μάλλον θα το είχε παραγγείλει ο κουμπάρος μου και θα περίμενε ο γιος μου το δώρο του..

  10. #40
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω οι δυο μεγαλες μηχανες αναζητησης τιμης στην Ελλαδα θα μπορουσαν να βοηθησουν την κατασταση και να προλαβαινουν τετοια φαινομενα. Τα μεσα τα εχουν και μονο κερδος θα υπαρχει για ολους.
    Πέραν των υπολοίπων ανακριβειών που έχουν ειπωθεί και λέγονται κατά καιρούς στο forum, περί ΙΚΕ και επικινδυνότητας τους κλπ, θα σχολιάσω λίγο το παραπάνω.

    Το skroutz πλέον είναι κάτι σαν αναγκαίο κακό για τα ΣΟΒΑΡΑ e-shop.

    Ένα σοβαρό e-shop, με σταθερό και σχετικά μικρό τζίρο ( 300Κ - 3Μ το χρόνο ), που έχει ένα υποτυπώδες branding, μία σταθερή συνεργασία για SEO/links/άρθρα/adwords/remarketing/display και πάει λέγοντας, πλέον ΔΕΝ έχει ανάγκη το skroutz. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

    Με το τελευταίο update που πήραν σχεδόν όλες οι κατηγορίες του skroutz και με την επέλαση των dropshipping e-shops που αγοράζουν από μεγαλοχονδρέμπορες στην Ισπανία οι οποίοι κάνουν ταυτόχρονα και λιανική μαζί με adwords στην Ελλάδα στα πιο ανταγωνιστικά keywords προκαλώντας "ζημιά" στους εγχώριους παίχτες ( καλά κάνουν, η αγορά είναι ανοιχτή εξάλλου και έτσι πρέπει να γίνεται ), το οποίο update κατηγοριοποιεί τα πάντα βάσει barcode ώστε να τα έχει βάσει του φτηνότερου, πραγματικά έχει γίνει ένα πολύ μικρό όπλο στη φαρέτρα ενός καταστήματος που κάνει σοβαρά τη δουλειά του όσον αφορά την εξάπλωση του brand του ( και κατ'επέκταση των πωλήσεων του κλπ )

    Σε άπειρες κατηγορίες υπάρχουν προϊόντα που κοστίζουν π.χ. 10€ χονδρική και τα βρίσκεις στο skroutz 13-14€. Μιλάω για προϊόντα που όση ποσότητα και αν πάρεις από τον ίδιο τον κατασκευαστή, δεν πέφτει κάτω από 10€ και μιλάω πάντα με βάση πραγματικά προϊόντα/παραδείγματα + το γεγονός πως η αγοραστική δύναμη του εκάστοτε e-shop που το πουλάει τόσο φθηνά δεν αγγίζει ούτε στο 1/10 αυτή ενός σοβαρού e-shop.

    Επίσης, δεν υπάρχει ποιοτικό κριτήριο σχετικά με την πραγματική διαθεσιμότητα του προϊόντος, καθώς αν ο έμπορος απλά ενημερώσει για το πότε περίπου θα είναι διαθέσιμο το προϊόν, καλύπτεται πλήρως. Δεν έχει καμία σημασία δηλαδή αν το προϊόν είναι διαθέσιμο σε 1 ή 30 μέρες, αρκεί να αναφέρεται ρητά. Αυτό είναι κάτι που φυσικά απασχολεί το skroutz καθώς είναι δική τους πλατφόρμα και κάνουν ό,τι θέλουν, έχει επίπτωση όμως στην αγορά.

    Ο καταναλωτής λοιπόν, που γενικά είναι ένα πλάσμα συνώνυμο του τζαμπατζή και του γκρινιάρη, δυστυχώς, θα πάει απευθείας στο φτηνότερο αδιαφορώντας για το οτιδήποτε άλλο. Για επιστροφές, για χρόνο παράδοσης, για επιλογές πληρωμής, για το design/περιεχόμενο του e-shop κλπ. Σκέφτεται εξαρχής και μέχρι τέλους την τσέπη του.

    Θα ξανακάνω το δικηγόρο του διαβόλου και θα πω καλά κάνει, καθώς δικά του λεφτά είναι, δεν του τα χάρισε κανείς - και αν του τα χάρισε, μαγκιά του και αυτό - και στο κάτω κάτω δική του επιλογή είναι. Απλά μετά απορεί αυτός ο άνθρωπος γιατί δεν βρίσκει αυτό που θέλει και πρέπει να ψάξει στο εξωτερικό, γιατί τον πιάνουν κώτσο η κυρά μαρία, ο κοκλώνης και ο κάθε κοκλώνης, που τον αναγκάζουν να κάνει κατάθεση σε τράπεζα στο τιμπουκτού για την προσφορά του iphone στα 200 ευρώ και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

    Είναι να γελάς λοιπόν με τον τυχοδιωκτισμό και από τις δύο πλευρές, του εμπόρου που μπορεί εύκολα να κάνει μια ΙΚΕ και να κανονιάσει ( γιατί όχι άλλωστε; το μεγάλο αφεντικό της μαφίας, το κράτος, έτσι δεν κάνει και αυτό; φόροι για τα πάντα και ανταποδοτικότητα ΠΟΥΘΕΝΑ... ), και του καταναλωτή που βρήκε τη σούπερ ντούπερ ευκαιρία και νομίζει ότι έπιασε τον πάπα από τα @@ αγοράζοντας κάτι που το 99% των ανθρώπων παίρνουν σε στάνταρ τιμή, ενώ αυτός είναι ο εκλεκτός του θεού που το βρήκε 80% κάτω....

    Καμία λύπηση για το κράτος που χάνει φόρους και πληρώνει για να βρίσκει απατεώνες εμπόρους, καμία λύπηση και για τους εξυπνάκηδες τζαμπατζήδες που κάνουν την αγορά χειρότερη, με την κάθε επιλογή τους. Είναι σαν τους ανθρώπους που κορνάρουν σαν υστερικοί όταν μπροστά τους ξεφορτώνει ένας υπάλληλος των 700€ το φορτηγό που κουβαλάει γάλατα/whatever για το σουπερ μάρκετ, ενώ αν πάει μετά από 5 λεπτά στο σούπερ μάρκετ και δεν βρει το γάλα που θέλει, θα γαμ@σταυρίζει....

    Αυτά.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κρατος οριζει τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα ηλεκτρονικο καταστημα. Ωστε ο αγοραστης με ενα scrol down να δει αν εχει "πιστοποιηση" .Οποτε το κρατος οφειλει να μου επιστρεψει τα χρηματα που εδωσα στον απατεωνα, και ας του παρει τα διπλα, δεν με αφορα (ή να μου πει το ονομα του και που μενει, αν δεν ειμαστε πολιτισμενη χωρα).
    Τωρα αν εγω ειμαι τοσο ηλιθιος και δεν ξερω τι εχει ορισει το κρατος σαν νομιμο "ηλεκτρονικο καταστημα", ειναι αλλο θεμα.
    Το κράτος οφείλει να σου επιστρέψει τα λεφτά που σου έφαγε ο απατεώνας;
    Να σαι καλά ρε φίλε με τα ανέκδοτα σου.

  12. #42
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κράτος οφείλει να σου επιστρέψει τα λεφτά που σου έφαγε ο απατεώνας;
    Να σαι καλά ρε φίλε με τα ανέκδοτα σου.
    Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με την συλληψη κλεφτη, οπου τα κλοπιμαια επιστρεφονται στους ιδιοκτητες.
    Αλλα δυστυχως μας εχουν καταντησει το αυτονοητο να μας φαινεται παραλογο.
    Η απάτη ΔΝΤ και τραπεζών:
    http://www.youtube.com/watch?v=bhJZN96hw5A

  13. #43
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με την συλληψη κλεφτη, οπου τα κλοπιμαια επιστρεφονται στους ιδιοκτητες.
    Αλλα δυστυχως μας εχουν καταντησει το αυτονοητο να μας φαινεται παραλογο.
    Έτσι ακριβώς.
    Δώσε μου δάνειο να ανοίξω επιχείρηση Όχι δεν σου δίνω δεν έχεις τις προδιαγραφές πάρε μπλοκ επιταγών και πήγαινε βρες μακάκες να τα φας από αυτούς.
    το κράτος Δεν έχει καμία ευθύνη ποτέ και πουθενά. ανακάλυψε Εσύ τον απατεώνα Πρόσεξε μη σε κλέψουν ασφάλισε το σπίτι σου όλα μόνος σου. το κράτος φτιάχνει νόμους που ο απατεώνας γίνεται μάγκας και ο νοικοκύρης είναι ο μακακας
    και όσους πιάνουν τα δικαστήρια θα γίνουν μετά από 30 χρόνια και όπως έλεγε και ο Χάρρυ Κλυνν όλα τα προβλήματά σας μετά από 30 χρόνια ή θα έχουν λυθεί η θα τα Έχετε ξεχάσει.
    σε ένα κράτος που δεν υπάρχει δικαιοσύνη δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
    Όλα θα πηγαίνουν προς το χειρότερο.
    δικαιοσύνη και τιμωρία χρειάζεται αυτός ο τόπος
    βαφτίσανε την ασυδοσία δημοκρατία και όλα καλά
    όλοι οι πεταμένοι οι άχρηστοι εγιναν επιχειρηματίες με τις ευλογίες του Κράτους Γιατί κάποιοι από το κράτος κονομάνε και από αυτούς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος m1john : 24-04-21 στις 14:32.
    VARAJOHN

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με την συλληψη κλεφτη, οπου τα κλοπιμαια επιστρεφονται στους ιδιοκτητες.
    Αλλα δυστυχως μας εχουν καταντησει το αυτονοητο να μας φαινεται παραλογο.
    Ναι Στην σύλληψη του κλέφτη θα σου επιστρέψει τα κλοπιμαία, εφόσον υπάρχουν, αν τα έχει φάει/εξαφανίσει ο κλέφτης, bad luck.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως, η λογική ότι λόγω βλακείας καταξιώνεται το δικαίωμα για εκμετάλλευση του ειναι η Ελλάδα διαχρονικά.
    Μπράβο μας.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας