Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    10-08-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας
    Σας παρακαλώ πολύ χρειάζομαι την βοήθειά σας
    Να σας ενημερώσω σχετικά με την τηλεφωνική υποδομή του γραφείου ότι έχω εγκαταστήσει οπτική ίνα με ένα τηλεφωνικό νούμερο και 2 κανάλια φωνής. Μετά από έρευνα αποφάσισα και προμηθεύτηκα το τηλεφωνικό κέντρο 6204 της Grandstream που πλαισιώνετε από 4 συσκευές 1630 και 2 συσκευές 2170. Επίσης έχει συνδεθεί και μια απομακρυσμένη 1610 στην οικία μου.
    Από τις θύρες phone1 & phone2 του speedport με rj11 συνδέονται στις αντίστοιχες 2 θύρες του κέντρου.
    Η όλη εγκατάσταση δουλεύει καλά εκτός από 2 θέματα:
    1) Όταν λαμβάνω μια κλήση πηγαίνει στο ανάλογο εσωτερικό που έχω ορίσει στο IVR σαν δύο εισερχόμενες. Μία που είναι η κανονική και μία που είναι κενή. Ανάβει το κουμπάκι και αν το πατήσω και είναι η κενή πρέπει να το κλείσω και να το ξαναπατήσω για να πάρω την κλήση. Εάν τώρα πάρω την κλήση , η κενή συνεχίζει και χτυπά μέχρι το χρονικό όριο που έχει οριστεί στο κέντρο. Το ίδιο συμβαίνει και αν προσπαθήσει άλλο εσωτερικό να πάρει την εισερχόμενη. Εάν τώρα το ένα κανάλι είναι κατειλημμένο τότε δεν εμφανίζετε αυτό το φαινόμενο.
    2) Το δεύτερο θέμα μου είναι το ηχογραφημένο μήνυμα που έχω βάλει στο IVR το οποίο φτιάχτηκε από εταιρεία παραγωγής τέτοιων μηνυμάτων και μου το είχε αποστείλει σε μορφή mp3 το οποίο και ανέβασα στο κέντρο χωρίς πρόβλημα. Εκεί παρατήρησα ότι το μετέτρεψε σε wav. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι αυτός που παίρνει τηλέφωνο μια στις δέκα θα το ακούσει παραμορφωμένο με αποτέλεσμα να μην μπορεί και να χρησιμοποιήσει το IVR .
    Προσπάθησα να σας μεταφέρω τα προβλήματα όσο καλύτερα μπορούσα μιας και δεν είμαι ειδήμων έχοντας κάποιες γενικές γνώσεις. Δυστυχώς και η εταιρεία που το προμηθεύτηκα – αν και μου έλυσε κάποια άλλα ζητούμενα – δεν μπόρεσε να δώσει λύση για αυτά τα θέματα.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου και σας είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε συμβουλή – άποψη – οδηγία μου δώσετε.
    Νίκος

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχετικά με το 1, από τη στιγμή που το έχεις συνδέσει με FXO, με τις 2 θύρες Phone 1 & Phone 2 του Speedport, είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει.
    Το Speedport δρομολογεί την εισερχόμενη ταυτόχρονα και στις 2 θύρες. Έτσι εκδηλώνονται ταυτόχρονα 2 κλήσεις στο τηλεφωνικό σου κέντρο. Από όσο γνωρίζω, το Speedport δεν έχει τη δυνατότητα να στείλει την πρώτη κλήση μόνο στο Phone1 και τη δεύτερη στο Phone2.
    Λύση εύκολη δεν υπάρχει. Μπορώ να σκεφτώ τα παρακάτω
    - Αλλαγή από Speedport σε Oxygen και χρήση του BRI interface, και επομένως να συνδεθεί ως ISDN στο τηλεφωνικό σου κέντρο, αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.
    - Να καταργήσεις τα Phone1 & Phone2 και αφού ζητήσεις τα SIP credentials να κάνεις το SIP registration στο τηλεφωνικό κέντρο και όχι στο Speedport. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως, η Cosmote ανανεώνει τους κωδικούς και ενεργοποιεί ξανά την τηλεφωνία στο Speedport με αποτέλεσμα να μη δουλεύει από τη μεριά του κέντρου. Δεν είναι συχνό, αλλά έχει συμβεί
    - Να πάρεις ένα MSN και να ορίσεις στο Speedport, κάθε αριθμός να χτυπάει μόνο σε μια θύρα Phone. Έτσι όμως χάνεις τη δυνατότητα να έχεις 2 ταυτόχρονες εισερχόμενες κλήσεις στον ίδιο αριθμό.

    Προσωπικά αυτά μπορώ να σκεφτώ!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα

    1) Το φαινόμενο του phantom call στην περίπτωση σου οφείλεται καθαρά στο πως το speedport κάνει διαχείριση των εισερχομένων κλήσεων προς τις αναλογικές θύρες τους. Προς το παρόν σε όσα speedport έχω μπει δεν έχω δει ρύθμιση για τον διαχωρισμό των θυρών. Αν έχω καταλάβει σωστά έχεις cosmote, αρά η ποιο εύκολη λύση είναι να ζητήσεις κωδικούς τηλεφωνίας έτσι ώστε να κάνεις sip trunk και να καταργήσεις τις αναλογικές συνδέσεις.

    2) Ζήτησε από την εταιρία να σου ξανά στείλει τα ηχητικά σε wav PCM 8000Hz 16bit Mono.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το να χτυπάει η αναλογική γραμμή με τέτοιο τρόπο σε κάποιο κέντρο συνήθως γίνεται γιατί δεν καταλαβαίνει το κέντρο οτι έχει κλείσει η άλλη πλευρά, θα κοιτούσα για επιλογές busy detect, cpc Κλπ.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να χτυπάει η αναλογική γραμμή με τέτοιο τρόπο σε κάποιο κέντρο συνήθως γίνεται γιατί δεν καταλαβαίνει το κέντρο οτι έχει κλείσει η άλλη πλευρά, θα κοιτούσα για επιλογές busy detect, cpc Κλπ.
    Εδώ είναι διαφορετική περίπτωση όμως. Εκδηλώνονται 2 κλήσεις ταυτόχρονα γιατί έτσι είναι από το Speedport. Ότι ίσως να κλείσει η δεύτερη αφού απαντήσεις την πρώτη με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, είναι αρκετά αμφιλεγόμενο στο PSTN.
    Επιπλέον σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει IVR, επομένως το κέντρο απαντάει και τις 2 κλήσεις και μετά τις δρομολογεί και τις 2 προς τους εσωτερικούς προορισμούς.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι διαφορετική περίπτωση όμως. Εκδηλώνονται 2 κλήσεις ταυτόχρονα γιατί έτσι είναι από το Speedport. Ότι ίσως να κλείσει η δεύτερη αφού απαντήσεις την πρώτη με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, είναι αρκετά αμφιλεγόμενο στο PSTN.
    Επιπλέον σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει IVR, επομένως το κέντρο απαντάει και τις 2 κλήσεις και μετά τις δρομολογεί και τις 2 προς τους εσωτερικούς προορισμούς.
    Μάλλον η μια είναι το t/i καθώς δεν μπορεί να έχει επιλογή ivr και απο τις δυο κλήσεις του speedport

  7. #7
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον η μια είναι το t/i καθώς δεν μπορεί να έχει επιλογή ivr και απο τις δυο κλήσεις του speedport
    Μάλλον κάτι χάνω! Δεν έχει το συγκεκριμένο κέντρο της δυνατότητα να διαχειριστεί 2 κλήσεις ταυτόχρονα στο IVR;
    Τι είναι το t/i;;;;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι χάνω! Δεν έχει το συγκεκριμένο κέντρο της δυνατότητα να διαχειριστεί 2 κλήσεις ταυτόχρονα στο IVR;
    Τι είναι το t/i;;;;
    Το timeout, invalid που έχουν τα ivr.

    Γίνεται μια κλήση, το speedport την στέλνει και στις δυο θύρες, το κέντρο απαντάει και τις δυο, μόνο στην μια υπάρχει ο πραγματικός καλών, που πληκτρολογεί το 1 πχ, η άλλη κλήση παραμένει στο ivr μέχρι να περάσει το χρονικό όριο που έχει ορισμένο και μετά την δρομολογεί στο timeout selection που μπορεί στην περίπτωση μας να είναι η ίδια συσκευή εσωτερικά.

    - - - Updated - - -

    Τα πολλαπλά ;;;; τι ακριβώς παίζουν; speedport και εδώ;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το timeout, invalid που έχουν τα ivr.

    Γίνεται μια κλήση, το speedport την στέλνει και στις δυο θύρες, το κέντρο απαντάει και τις δυο, μόνο στην μια υπάρχει ο πραγματικός καλών, που πληκτρολογεί το 1 πχ, η άλλη κλήση παραμένει στο ivr μέχρι να περάσει το χρονικό όριο που έχει ορισμένο και μετά την δρομολογεί στο timeout selection που μπορεί στην περίπτωση μας να είναι η ίδια συσκευή εσωτερικά.

    - - - Updated - - -

    Τα πολλαπλά ;;;; τι ακριβώς παίζουν; speedport και εδώ;
    OK, τώρα συμφωνώ σε όλα. Αυτό ακριβώς καταλαβαίνω κι εγώ ότι είναι το σενάριο!
    Ξέχνα τα πολλαπλά! Θα χαθούμε στη μετάφραση του γραπτού λόγου! Σημασία έχει ότι εννοούμε το ίδιο πράγμα!

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ότι λέει ο sdikr, μία είναι η κλήση απλά χτυπάει ταυτόχρονα και στις δύο πόρτες του speedport με αποτέλεσμα το grandstream να θεωρεί ότι έχει δύο εισερχόμενες κλήσεις.
    Δυστυχώς αυτό είναι πρόβλημα τον αναλογικών και όχι συγκεκριμένα του κέντρου. Από την στιγμή που στο speedport δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτό το σενάριο οι λύσεις είναι

    1) Απενεργοποιείς από το menu του speedport τις εισερχόμενες στην 2η αναλογική, αφήνεις ενεργή σαν εξερχόμενη. Αγοράζεις ένα αριθμό με 15€ το χρόνο από την modulus και κάνεις forward if busy σε αυτόν για να μην χάσεις το 2ο κανάλι.
    2) Ζητάς τα sip credentials για να μιλήσεις κατευθείαν με τον OTE και να φύγουν από τη μέση τα αναλογικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-08-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις.
    Όσο αφορά το πρώτο μου θέμα θα το ψάξω λίγο με τις ρυθμίσεις του κέντρου που αναφέρει ο sdikr παραπάνω γιατί αν και δεκτές οι υπόλοιπες επιλογές (κατάργηση 2ής γραμμής και αγορά νέου αριθμού, μετάβαση σε sip ) φοβάμαι όμως μήπως περιπλέξω τα πράγματα. Τα κρατώ όμως υπόψιν για πιθανή αναβάθμιση του γραφείου.
    Για το δεύτερο πρόβλημα μου με το ηχητικό μήνυμα έκανα τις απαραίτητες αλλαγές σε wav PCM 8000Hz 16bit Mono και τα ανέβασα στο κέντρο. Εδώ παρατήρησα στις δοκιμές που έκανα ότι εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα αλλά η συχνότητα είναι μικρότερη δηλαδή από μία στις δέκα να πήγε στις μία στις δεκαπέντε. Μπορεί και αν κάνω λάθος στην συχνότητα αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    Ίσως θα πρέπει να αλλάξω το σκεπτικό του χειρισμού των κλήσεων που είχα μέχρι στιγμής με το προηγούμενο καθεστώς (χωρίς τηλεφωνικό κέντρο, απλές συσκευές)
    Όταν δέχομαι την προβληματική κλήση απλά να κάνω reject όταν επιλέξω την «phantom call » όπως την ονομάζει ο kronos911 και μετά να παίρνω την κανονική κλήση. Ίσως το πιο προβληματικό για το γραφείο να είναι το δεύτερο θέμα από την άποψη ότι αν με παίρνει ο πελάτης και πέσει σε αυτό το πρόβλημα δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα χρειαστεί να ξανακαλέσει.
    Θα συνεχίσω τους πειραματισμούς στο επόμενο διάστημα και θα σας ενημερώσω.
    Σας ευχαριστώ όλους
    Νίκος

  12. #12
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ζητα κωδικους απο οτε, ξηλωσε τα αναλογικα και θα εισαι μια χαρα.

    Ολες οι λυσεις που σου προτειναν οι απο πανω ειναι μια χαρα.

    Ακόμη καλύτερα θα ειναι να βγαλεις το speedport και να βαλεις ενα μοντεμ του εμποριου ωστε σε ενδεχομενο reset να μην ξανανοιξει η τηλεφωνια απο εκει ή να μην παρει κωδικους.

    Απορω πως ο επαγγελματιας που το εγκατεστησε δεν σου εδωσε τις παραπανω λυσεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας