Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Lightbulb
    Αγαπητοί φίλοι καλημέρα

    Μιας και η διαδικασια τοποθετησης οπτικων ινων εχει αρχίσει σε αρκετα σημεια των μεγαλων πολεων θα βοηθούσε
    σημαντικά σε μας τους απλους χρήστες που δεν ειμαστε και σουπερ εμπειροι σε ολα αν κάποιος απο εσας τους εμπειρους
    που έχετε το 7530 (ας πουμε με την 7,25) και βαλατε οπτικη ινα FTTH με την COSMOTE να μας πειτε οσο γινεται αναλυτικα τη διαδικασια συνδεσης
    που κανατε στο 7530 και τι ρυθμισεις κανατε στο OS του 7530 ωστε να λειτουργησει αποτελεσματικα με την COSMOTE.
    Δλδ τι καλωδιο και που συνδεεται μεταξυ του κουτιου της οπτ. ινας και του 7530 κλπ . Αν δε υπάρξουν και φωτό των συνδεσεων ακομα
    καλυτερα για του απλους χρηστες. Πολλες φορες νιωθουμε ολοι μας οτι αυτο που εμεις γνωριζουμε καλα το ξερουν λιγο πολυ και ολοι οι αλλοι
    αλλα δεν ειναι ετσι δυστυχως ... εξαλλου γιαυτο υπαρχουν τα φορουμς...

    Καταλαβαινω οτι αυτό που σας ζητώ ίσως να ξενισει μερικους ΑΛΛΑ η βοήθεια προς τους πολλους απλους χρήστες του 7530
    ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

    Θα θέλαμε να ευχαριστησουμε θερμά προκαταβολικά όποιον εμπειρο χρήστη θελήσει καποια στιγμή
    που θα εχει χρονο και θεληση να το κανει πράξη.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Εχουν γραφεί, πολλές φορές, στο θέμα:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...FRITZ!Box-7530
    και στο θέμα:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-COSMOTE-Fiber
    Δεν νομίζω, ότι υπάρχει λόγος, να τα ξαναγράφουμε.
    Εξ άλλου, έχεις απαντήσει μόνος σου, στον εαυτό σου:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα πάλι
    Απο σημερα ευτυχής κατοχος και χρηστης του fritz box 7530 ...
    Αγοράστηκε απο COSMOTE μιας και κατεβασε την τιμη στα 139,9 ευρω με δωρεαν μεταφορικά (το στειλε απο ΓΕΡΜΑΝΟ ..!! φαινεται οτι εχουν την ιδια αποθηκη ή δεν ειχε στην αποθηκη της η COSMOTE)
    Λοιπόν ήρθε με την vs 7.13. Εγινε η εγκατάσταση ρευματος και καλωδιων και μπηκα στο wizard. Το μονο που μου ζήτησε ηταν το passwd να μπει στο router.
    Toυ εδωσα οκ να κανει τα τεστ που ηθελε .... ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΙΠΟΤΕ !!!! ουτε γλωσσα ουτε χωρα ουτε ADSL παροχο.
    ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΟΛΑ ΜΟΝΟ του .... COSMOTE kai GREECE

    Σε 5 λεπτα που κρατησε ολο αυτο ... το ιντερνετ ηταν διαθεσιμο (Για ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ ΘΕΣ/ΚΗ) με download 8.8 Mb/sec & upload 1.0 Mb/sec (ειπαμε η ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ εχει προβλημα στο δικτυο ... παιδι κατωτερου Θεου και εχω αναγκαστικα ADSL2+ 24)

    ΟΜΩΣ ... ενω στο τηλεφωνο μου εδινε σήμα κανονικο .... ΔΕΝ μπορουσα να τηλεφωνήσω ουτε να καλεσω το σταθερο μου απο το κινητό. Πριν καλεσω κλασσικα οπως εχει προταθει το 13788 ... λεω δεν κανω ενα update στην νεα vs 7.25 ...
    Και ωω του θαυματος μόλις τελειωσε η διαδικασια του update στην 7.25 ... η τηλεφωνία αποκατασταθηκε πλήρως ΑΜΕΣΑ.
    Aλλαξα πανευευκολα ονομα και passwd του router και passwd wifi .... απο το wizard

    Κινητο και tablet πηραν αμεσα το wifi και το TP-LINK AC1200 RE-350 extender συνδεθηκε γρηγορα μετα απο reset και διαδικασια ζεύξης
    Αυτα προς το παρόν...

    Καμμια ταλαιπωρια λοιπόν για μενα.... ευτυχως.

    Μελέτη τωρα της διαδικασιας που λετε ολοι για tweaks μπας και κερδισω κατι παραπανω απο τη γραμμη αλλα δεν το πιστευω γιατι ειπα παραπανω η περιοχη μου ειναι χαλια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 24-04-21 στις 10:41.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητε φίλε georgep138

    1) Τα δύο γενικα τοπικ που παραθετεις εχουν τον μεν πρωτο 152 σελ και το δευτερο 264 απιστευτα χρονοβορο για το συγκεκριμενο θεμα που εθεσα
    2) Ειναι αλλο πραγμα το γενικο τοπικ FTTH/COSMOTE οπου πιθανως καποιος να αναφερει κατι για το 7530 ....
    3) Ισως ολα τα ΑVM που ειναι διαθεσιμα να μην εχουν την ιδιες συμπεριφορες με τη συνδεση στο κουτι της οπτικης ινας (ΝΟΚΙΑ το λενε ..? )
    4) Αναφερεις οτι απαντησα στον εαυτο μου παραπάνω μονος μου... ομως αυτα που εγραψα αναφερονται σε συνδεση του 7530 σε μια κακη γραμμη ADSL2+ και οχι σε κουτι οπτικης ινας που μπορει να εχει αλλα προβληματα συνδεσης που δεν γνωριζω.

    Εκανα λοιπόν την συγκεκριμένη εκκληση στο τοπικ αυτο με βάση τις 4 παραπανω αιτιες ωστε να βοηθηθουμε ολοι οσοι εχουμε 7530 και οι μελλοντικοι αγοραστες στη συνδεση της οπτικης ινας αν καποιος εμπειρος χρηστης θελησει να συγκεκριμενοποιησει οδηγιες για το 7530 που πιθανως να ισχυουν πλεον
    για ολα τα τελευταια AVM λογω της νεας vs 7.25.

    Πάντως σέβομαι την υπόδειξη σου και σ ευχαριστω για τον χρονο σου .

    Γνωρίζοντας πολυ καλα τους κανονες των συγχρονων φορουμς (παλιος mod σε αλλο φορουμ) αναγνωρίζω οτι ειναι θέμα των mods να αποφασισουν αν επιθυμουν την συνέχιση αυτου του τοπικ και αν το θεωρουν χρησιμο. Σε αντιθετη περίπτωση δεν εχω καμμια αντίρρηση να το διαγραψουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    3. Όλα μα όλα τα Fritz έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και επιλογές για σύνδεση στο διαδίκτυο. Επίσης είναι ίδιες ανεξάρτητα την έκδοση του λογισμικού, όσο παλιά κι αν είναι.
    4. Είτε ADSL είτε VDSL, όλα είναι ίδια εκτός των χρησιμοποιούμενων VPI/VCI στην πρώτη περίπτωση και του VLAN ID στην δεύτερη.
    Τέλος στο FTTH είναι ίδιες οι ρυθμίσεις με το VDSL, με μόνη διαφορά ότι δεν χρησιμοποιείται η τηλεφωνική γραμμή στην θύρα DSL/TEL, αλλά ένα καλώδιο δικτύου στην LAN1 (από το ONT).
    Όλα τα παραπάνω έχουν αναφερθεί πολλάκις, όπως επίσης και οι οδηγίες της εταιρείας.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστουμε πολυ jkukos για τις πληροφορίες και ειδικα για τις οδηγιες της AVM .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας