Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-2021
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόσφατα μίλησα με εκπρόσωπο της Wind για ένα πακέτο "fiber" το οποίο αποδείχθηκε FTTC στην πορεία, με εγγύηση(!) ταχύτητας στα 50 Mbps.
    Βρίσκομαι στον Κολωνό, σε απόσταση κοντινή από το ΑΚ (~200μ) και τώρα έχω σύνδεση Forthnet ADSL (ολογράφως, τα 8 Mbps είναι θαύμα).
    Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με τη Forthnet, με διαβεβαίωσαν ότι παίρνω απευθείας από το ΑΚ, όμως σε σχετικό αρχείο που βρήκα εδώ βλέπω αντιστοίχιση της διεύθυνσης μου με καμπίνα. Τι συμβαίνει τελικά;

    Στο θέμα μας: ΟΤΕ και Wind προσφέρουν FTTC 50αρι ενώ η Forthnet όχι. Είναι δυνατόν αυτό ή πρόκειται για θέμα μάρκετινγκ;
    Αν ναι, και δεδομένης απόστασης ~80μ από την καμπίνα, τι απώλειες αναμένεται να έχει η γραμμή σε αυτό το πακέτο;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί να έχει επιλέξει η forthnet να μην αγοράζει χονδρική συνδέσεις vdsl απο την καμπίνα, δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση για αυτό.
    Οπότε αν πας με Forthnet θα συνεχίζεις να έχεις απο ΑΚ και θα συνεχίσεις να έχεις τα 8

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiantDwarf77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Καλησπέρα.
    Το πιθανότερο είναι ότι όλοι οι πάροχοι σου δίνουν VDSL από το A/K και όχι από καμπίνα..

    Η λίστα εκεί αναφέρει τα καφάο ADSL του OTE που είσαι συνδεδεμένος.
    Ακόμη δεν είναι έτοιμες οι καμπίνες στον Κολωνό.

    Ποιό είναι το νούμερο της καμπίνας που βρήκες.. (ο 1ος αριθμός) ?

    Υπάρχει θέμα που αναφέρουμε την πορεία των έργων στον Κολωνό εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B%CE%B9%CE%B1)
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αυτά που λες, πιθανότατα παίρνεις απευθείας από Α/Κ
    Για να δεις τι καλύτερο μπορεί να γίνει, ίσως να πήγαινες σε ΟΤΕ, ώστε να βελτιωθούν όσο γίνεται ατέλειες στο δίκτυο και αν έχεις θέμα να έρθει την επόμενη μέρα τεχνικός χωρίς πολλά πολλά..
    Με τους υπόλοιπους ίσως μπλέξεις..
    Προσωπικά είμαι στα 650-700 καλωδιακά μέτρα, από το Α/Κ μέχρι το ΚΑΦΑΟ (παλιό) καμία 100 και τα υπόλοιπα μέχρι το σπίτι
    Κλειδώνω στα μέγιστα, με max 72 mbps
    Πρόσφατα πήρε νερά το κουτί μετά το εσκαλιτ, είχαν οξειδωθεί πολύ τα καλώδια με συγχρονισμό από 55 στα 15 με χιλιάδες σφάλματα..
    Με ένα τηλέφωνο στη τεχνική υποστήριξη, σε λιγότερο από 24 ώρες ήρθε τεχνικός, τα άνοιξε όλα να δει, μου έδειξε το θέμα και έβαλε scotchlok ο ίδιος..
    Αν λοιπόν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω που ζητάει ο ΟΤΕ, με κλειστά μάτια για εμένα.., να έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο..

  5. #5
    Εγγραφή
    27-04-2021
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό είναι το νούμερο της καμπίνας που βρήκες.. (ο 1ος αριθμός) ?
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.
    Το νούμερο της καμπίνας είναι 446-406.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει θέμα που αναφέρουμε την πορεία των έργων στον Κολωνό εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B%CE%B9%CE%B1)
    Παρακολουθώ τα έργα αλλά αν δεν τελειώσουν από τις γύρω περιοχές δεν περιμένω να γίνει κάτι σε μας που είμαστε πιο κοντά στο Α/Κ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λοιπόν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω που ζητάει ο ΟΤΕ, με κλειστά μάτια για εμένα.., να έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο..
    Προσωπικά, μόλις τελειώσει το τρέχον συμβόλαιο μου, κλίνω προς ΟΤΕ για τους λόγους που αναφέρεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας