Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50633/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ
    Router
    Speedport Plus+ NetdumaR1
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα χθες συνδέθηκε η γραμμή μετά απο μετάβαση από την Forthnet με πολλαπλά προβλήματα...διακοπή ιντερνετ όταν χτύπαγε το σταθερό τηλέφωνο κτλ.
    Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω.



    Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνονται...επίσης είναι φυσιολογικό που η γραμμή "τερματίζει" πάνω απο τα 50 Mbps και πάνω από τα 5 Mbps για το upload??Γιατί είχα "συνηθίσει" από την Forthent στο έως τάδε ταχύτητα.

    Τέλος είδα ότι η γραμμή είναι Up για 6 ώρες και 9 λεπτά μόνο όπως βλέπετε χωρίς να έχω κάνει κάποια επανεκκίνηση στο ρούτερ...να έκανε κάποια αποσύνδεση???Η αλλάζει αυτόματα ip η Cosmote ανα κάποιες ώρες?Και μετά απο 40 λεπτά περίπου ποιο χαμηλό snr...βασικά από ότι είδα δεν μένει σταθερό το snr.

    Ρωτάω γιατί με άγχωσε λίγο αυτό γιατί έτσι ξεκίνησαν και τα προβλήματα με την Forthnet..ρίχνοντας το snr κάτω από 6...φούλ crc και fec errors και 30 αποσυνδέσεις στο 2 ωρο.

    Η γραμμή είναι σε fastpath και εμφανίστηκαν κάποια crc και fec errors.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Knomax : 28-04-21 στις 11:09.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    είναι απόλυτα φυσιολογικό οι πενηντάρες γραμμές τερματίζουν στα 55/5,5.
    το snr margin μπορεί να έχει μία μικρή αυξομείωση μέσα στη διάρκεια της μέρας αυτό Είναι φυσιολογικό. Τι είδους αυξομειώσεις μιλάμε πάνω από 2 κ 3 ?.
    το IP δεν αλλάζει εφόσον παραμένεις συγχρονισμενος Ή δεν κάνει αποσύνδεση το pppoe παραμένει το ίδιο.
    δύο crc errors μέσα σε ένα εξάωρο είναι οκαυ. τώρα μέτρηση στον κατανεμητή έχεις κάνει? Επίσης με τη συνδεσμολογία έχει σύνδεση το speedport στη γραμμή? μία τελευταία ερώτηση έχεις voip τηλεφωνία σωστά?.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50633/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ
    Router
    Speedport Plus+ NetdumaR1
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 16.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To snr το έχω δει να είναι από 10.1 και έως 8.5 με μέσο όρο στο 9.0-9.5

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    το IP δεν αλλάζει εφόσον παραμένεις συγχρονισμενος Ή δεν κάνει αποσύνδεση το pppoe παραμένει το ίδιο
    Αυτό με αγχώνει λίγο..μάλλον έκανε αποσύνδεση....μην αρχίσει πάλι τα ίδια όπως στην Forthnet.
    Μέτρηση στον κατανεμητή δεν έχω κάνει..αλλά να σημειώσω ότι είμαι και αρκετά μακριά από την καμπίνα....μάλλον οι ταχύτητες είναι ικανοποιητικές.

    Η συνδεσμολογία είναι η τυπική...από τον τοίχο κατευθείαν στο ρούτερ για να δουλεύει η voip τηλεφωνία.
    Για ιντερνετ κτλ...έχω συνδέσει ένα Ubiquiti Edgerouter x να κάνει σύνδεση pppoe και routing στις συσκευές....

    Και πάνω στο Ubiquiti Edgerouter x ένα Tplink με custom firmware Gargoyle σε Access Point mode για συνδέσεις wifi.
    Αυτά.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν δεν πέφτει κάτω από το 8 το snr που είναι και το Target του οτε και δεν παρατηρείς πτώσεις στην ταχύτητα και απότομο ανέβασμα crc είσαι εντάξει.

    τώρα για την ταχύτητα έχω δει σε αυτή την απόσταση γραμμές να πιάνουν 70 και 100 αλλά έχω δει και χειρότερα εξαρτάται από περιοχή από καλωδίωση κ.λπ
    μόνο με μία μέτρηση κατευθείαν στον κατανεμητή θα λυθούν όλες οι απορίες

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά
    Βάλε το ρούτερ απευθείας στη πρίζα χωρίς σπλιττερ φίλτρα κλπ
    Το τηλέφωνο στη phone 1 του ρούτερ
    Επίσης άλλαξε το fastpath σε interleaved και λογικά θα τερματίσει τη γραμμή..
    SnR εμένα παίζει από 11.5-14 μέσα στη μέρα στο down

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Knomax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα χθες συνδέθηκε η γραμμή μετά απο μετάβαση από την Forthnet με πολλαπλά προβλήματα...διακοπή ιντερνετ όταν χτύπαγε το σταθερό τηλέφωνο κτλ.
    Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω.



    Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνονται...επίσης είναι φυσιολογικό που η γραμμή "τερματίζει" πάνω απο τα 50 Mbps και πάνω από τα 5 Mbps για το upload??Γιατί είχα "συνηθίσει" από την Forthent στο έως τάδε ταχύτητα.

    Τέλος είδα ότι η γραμμή είναι Up για 6 ώρες και 9 λεπτά μόνο όπως βλέπετε χωρίς να έχω κάνει κάποια επανεκκίνηση στο ρούτερ...να έκανε κάποια αποσύνδεση???Η αλλάζει αυτόματα ip η Cosmote ανα κάποιες ώρες?Και μετά απο 40 λεπτά περίπου ποιο χαμηλό snr...βασικά από ότι είδα δεν μένει σταθερό το snr.

    Ρωτάω γιατί με άγχωσε λίγο αυτό γιατί έτσι ξεκίνησαν και τα προβλήματα με την Forthnet..ρίχνοντας το snr κάτω από 6...φούλ crc και fec errors και 30 αποσυνδέσεις στο 2 ωρο.

    Η γραμμή είναι σε fastpath και εμφανίστηκαν κάποια crc και fec errors.
    Λοιπόν καταρχάς είσαι μακριά απο την καμπίνα, για κάθε 14.5 db στο down attenuation είναι 1km απόστασης καλωδιακά απο την καμπίνα. Για αυτό έχει κατεβεί και το SNR, διότι είσαι μακριά και έχεις θόρυβο αλλιώς αν ήσουν πιο κοντά θα ήταν κάπως έτσιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (87).png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  83,5 KB 
ID: 227228

    Λοιπόν όντως η NOVA είναι αυτό που λέμε οτι πληρώνεις παίρνεις και εγώ είχα VDSL NOVA και μετά πήγα στον ΟΤΕ. ΑΛΛΑ.....καμιά φορά φταίει και η δική μας πλευρά. Τι χρονολογίας είναι το σπίτι που μένεις? Έχεις κοιτάξει ποτέ με τεχνικό δικτύων ή ηλεκτρολόγο τις πρίζες τηλεφωνίας να δείς αν έχουν θέμα? Πολλές φορές τα προβλήματα λύνονται με μια απλή επίσκεψη ηλεκτρολόγου (σωστά καταρτισμένου ηλεκτρολόγου αλλιώς βράστα). Για παράδειγμα αν υπάρχει θέμα στην γραμμή και το διορθώσεις, θα κατέβει στο Router η απόσταση (Attenuation) και θα ανέβει το SNR που σημαίνει καλή ποιότητα γραμμής.

    Για την επανεκκίνηση, εμένα κάθε 3 η ώρα το βράδυ, το Speedport της COSMOTE κάνει επανεκκίνηση επίτηδες. Δεν είναι βλάβη συνέβαινε και στο φοιτητικό μου σπίτι με adsl COSMOTE και στο Πατρικό με VDSL COSMOTE. Για καλό γίνεται, είτε περνάει κάποιο firmware είτε καθαρίζει την γραμμή. Το SNR και το Attenuation ανεβοκατεβαίνουν κατά 1-1μιση μονάδα φυσιολογικό είναι. Φυσιολογικό δεν θα ήταν να πέσει απότομα

    - - - Updated - - -

    Εδώ είναι το COSMOTE FIBER: https://www.adslgr.com/forum/threads...errerid=188074

    Οτι έχει σχέση με τα fiber πακέτα (VDSL, FTTH) είναι εκεί

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν καταρχάς είσαι μακριά απο την καμπίνα, για κάθε 14.5 db στο down attenuation είναι 1km απόστασης καλωδιακά απο την καμπίνα. Για αυτό έχει κατεβεί και το SNR, διότι είσαι μακριά και έχεις θόρυβο αλλιώς αν ήσουν πιο κοντά θα ήταν κάπως έτσιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (87).png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  83,5 KB 
ID: 227228

    Λοιπόν όντως η NOVA είναι αυτό που λέμε οτι πληρώνεις παίρνεις και εγώ είχα VDSL NOVA και μετά πήγα στον ΟΤΕ. ΑΛΛΑ.....καμιά φορά φταίει και η δική μας πλευρά. Τι χρονολογίας είναι το σπίτι που μένεις? Έχεις κοιτάξει ποτέ με τεχνικό δικτύων ή ηλεκτρολόγο τις πρίζες τηλεφωνίας να δείς αν έχουν θέμα? Πολλές φορές τα προβλήματα λύνονται με μια απλή επίσκεψη ηλεκτρολόγου (σωστά καταρτισμένου ηλεκτρολόγου αλλιώς βράστα). Για παράδειγμα αν υπάρχει θέμα στην γραμμή και το διορθώσεις, θα κατέβει στο Router η απόσταση (Attenuation) και θα ανέβει το SNR που σημαίνει καλή ποιότητα γραμμής.

    Για την επανεκκίνηση, εμένα κάθε 3 η ώρα το βράδυ, το Speedport της COSMOTE κάνει επανεκκίνηση επίτηδες. Δεν είναι βλάβη συνέβαινε και στο φοιτητικό μου σπίτι με adsl COSMOTE και στο Πατρικό με VDSL COSMOTE. Για καλό γίνεται, είτε περνάει κάποιο firmware είτε καθαρίζει την γραμμή. Το SNR και το Attenuation ανεβοκατεβαίνουν κατά 1-1μιση μονάδα φυσιολογικό είναι. Φυσιολογικό δεν θα ήταν να πέσει απότομα

    - - - Updated - - -

    Εδώ είναι το COSMOTE FIBER: https://www.adslgr.com/forum/threads...errerid=188074

    Οτι έχει σχέση με τα fiber πακέτα (VDSL, FTTH) είναι εκεί
    Αμα εμενα μου εκανε ρεσταρτ το ρουτερ μονο του καθε μερα ακομα και τα χαραματα θα ειχα παρει τον ΟΤΕ να τους ξεχεσω (με το μπαρδον), δεν ισχυει αυτο που λες. Αμα κανει ρεσταρτ το ρουτερ ετσι συνεχεια κατι δεν παει καλα.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα εμενα μου εκανε ρεσταρτ το ρουτερ μονο του καθε μερα ακομα και τα χαραματα θα ειχα παρει τον ΟΤΕ να τους ξεχεσω (με το μπαρδον), δεν ισχυει αυτο που λες. Αμα κανει ρεσταρτ το ρουτερ ετσι συνεχεια κατι δεν παει καλα.
    2 Speedport plus έχω, η γραμμή έχει ελεγχθεί και έχω φέρει 2 τεχνικούς, έναν του ΟΤΕ και έναν ηλεκτρολόγο, τα ίδια έχουν και εκείνοι στα σπίτια τους. Και σε μένα και στους άλλους 2 το κάνει γύρω στις 2 με 3 τα χαράματα

  9. #9
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Φυσιολογικό σίγουρα δεν είναι. Δεν περνάει f/w κάθε μέρα ούτε έχει κανένα νόημα αυτό το "καθαρίζει τη γραμμή". Δεν μαζεύει σκουπίδια. Το δικό μου δεν κάνει τέτοια πράγματα όπως και των υπολοίπων εδω μέσα. Κάποιος λόγος υπάρχει που στο κάνει.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογικό σίγουρα δεν είναι. Δεν περνάει f/w κάθε μέρα ούτε έχει κανένα νόημα αυτό το "καθαρίζει τη γραμμή". Δεν μαζεύει σκουπίδια. Το δικό μου δεν κάνει τέτοια πράγματα όπως και των υπολοίπων εδω μέσα. Κάποιος λόγος υπάρχει που στο κάνει.
    Σε συγκεκριμένη ώρα σχεδόν κάθε μέρα? Λίγο δύσκολο το βρίσκω

  11. #11
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συγκεκριμένη ώρα σχεδόν κάθε μέρα? Λίγο δύσκολο το βρίσκω
    Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Κάποια παρεμβολή γίνεται εκείνη την ώρα... Ανάβει ίσως κάποια λάμπα φθορισμού πλησίον του καλωδίου που έρχεται από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου;

  12. #12
    Εγγραφή
    24-05-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Καλησπερα στο φορουμ. Αναβαθμιση σε 50αρα την προηγουμενη εβδομαδα σε κοσμοτε. Συγχρονιζω στα 20. Στην 24αρα συγχρονιζα στα 11. Ανεβαζω στατιστικα απο ρουτερ διοτι δεν γνωριζω πολλα. Οποιαδηποτε πληροφορια/βοηθεια ευπροσδεκτη. Η καλωδιωση του σπιτιου ειναι καινουργια. Εχω καφαο και καμπινα ΟΤΕ στα 70μ αλλα πιστευω οτι δεν παιρνω απο τα συγκεκριμενα αλλα απο καποιο πολυ πιο μακρια. Δηλωσα βλαβη, αναμενω τεχνικο αλλα δεν ξερω τι ελπιδες υπαρχουνΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0083.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  107,1 KB 
ID: 227770.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Είσαι πολύ μακριά από την καμπίνα, μην περιμένεις παραπάνω

  14. #14
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot-2021-05-24-at-3-32-23-PM.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 227774

    χάλι μαύρο η εξυπηρέτηση της cosmote, δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot-2021-05-24-at-3-32-23-PM.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 227774

    χάλι μαύρο η εξυπηρέτηση της cosmote, δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...
    Έχεις ελέγξει εσωτερική εγκατάσταση;
    Απομόνωσες το ζεύγος από έξω;
    Μήπως έχεις κάποια παραλληλία και σε κόβει;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας