Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Καλημέρα σε όλους.

    Πελάτης Cosmote εδώ. Τα τελευταία 4 χρόνια έχω VDSL στην περιοχή του παπάγου. Αρχικά 50/5 (που τερματιζε καθώς είμαι <80μ από την καμπίνα) και εδώ και 1.5 χρόνο την έκανα 100ρα χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι χτες το μεσημέρι.

    Χτες το μεσημέρι απλα´έπεσε η σύνδεση (χωρίς καμμία αλλαγή απο μεριάς μου) και δεν ξανασηκώθηκε ποτέ. Το router den βλέπει καν DSL στο ζεύγος (no link/no carrier) για να προσπαθήσει να συγχρονίσει.

    Άλλαξα καλώδια, router, resets, splitters, άλλαξα συνδεσμολογίες...ττίποτα. Στην περιοχή δεν γίνονται έργα, ούτε στην πολυκατοικία έγινε κάτι.

    Απλά σταμάτησε να λειτουργεί.

    Το δήλωσα σαν βλάβη στον ote. Ούτε αυτοί ήξεραν για κάποιο θέμα στην περιοχή. Κάνανε έλεγχο της γραμμής χωρις μάλλον να βλέπουν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατι με ρώτούσαν αν βλέπω κάποια αλλαγή και μου είπαν ότι θα πρέπει να έρθει τεχνικός εδώ (χωρίς να μου πουν αν είδαν κάτι και τι).

    Σημειώνω ότι τα άλλα διαμερίσματα δεν έχουν κανένα θέμα.

    Καμμια ιδέα τι μπορεί να έχει συμβεί?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν και δεν φταιει αυτο, splitter γιατι εχεις ακομη?

    Επι της ουσιας, καποιο καλωδιο αποσυνδεθηκε. Μπορει να περασε τεχνικος στη καμπινα και κατι να εκανε κατα λαθος.
    Θα σου στειλουν τεχνικο να τα δει αυτα. Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο σε αυτη τη φαση.
    Συμβαινουν αυτα καμμια φορα.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επίσης μπορεί να έχει συμβεί κάτι από τη μεριά σου από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα δεν το ξέρουμε πρέπει να κάνεις μέτρηση εκεί.
    αλλά βέβαια δήλωσε το βλάβη να έρθει οτε Να μετρήσει Πιθανόν να Έγινε κάποια γκάφα από τη μεριά τους συμβαίνουν αυτά κανείς δεν είναι τέλειος και λάθη γίνονται

  4. #4
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Σε αντίστοιχο δικό μου πρόβλημα είχε χαλάσει ένα splitter στην καμπίνα και ήθελε αλλαγή. Αυτό μου είπε ο τεχνικός που ήρθε μετά από το σπίτι να ελέγξει ότι συγχρονίζει η γραμμή. Οπότε μπορεί από την δικιά σου πλευρά να είσαι ok. Απλά έκανε 2 μέρες να έρθει ο τεχνικός

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας