Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν θέλω να φτιάξω DIY smart αυτόματο πότισμα για τον κήπο μου. DIY θα είναι και ο controller που θα είναι βασισμένος είτε σε raspberry pi είτε σε esp8266/esp32.

    Έχω τα περισσότερα parts που θέλω για το σύστημα, αλλά έχω κολλήσει σε μια λεπτομέρεια.
    Θέλω, αν είναι εφικτό, να βάλω κάποιον αισθητήρα ροής νερού πριν από τις ηλεκτροβάνες ώστε να μπορώ να ανιχνεύσω πιθανή διαρροή του συστήματος.

    Υπάρχει τέτοιο πράγμα στην ελληνική (ηλεκτρονική ή μη) αγορά; Λέγεται όντως "αισθητήρας ροής νερού"; Πού το βρίσκω;

    Βρήκα σε video αυτό αλλά όταν το έψαξα κάνει πάνω από 400USD!!! (και μόνο σε ξένα e-shop το βρίσκω)

    Υπάρχει και φθηνότερη λύση; Τόσα χρήματα είναι αδύνατο να τα δώσω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κάτι τέτοιο; Προστατεύει όπως το σκέφτεσαι μόνο από δυσλειτουργία της ηλεκτροβάνας και πάντα μόνο για ενημέρωση.
    https://grobotronics.com/liquid-flow...-threaded.html

    Λογικά αν πας σε μαγαζί του είδους θα έχουν να σου προτείνουν κάμποσα. Αυτό που θα πρέπει να τους ξεκαθαρίζεις είναι ότι δεν σε νοιάζει η ακρίβεια απλά να ξέρεις αν υπάρχει ροή.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αντέχουν αυτά στο να είναι μονίμως υπό πίεση δικτύου της κεντρικής παροχής;

    Μισή ίντσα διατομή είναι μάλλον μικρό. Χρειάζομαι είτε 3/4 είτε 1 ίντσα.

    Προστατεύει όπως το σκέφτεσαι μόνο από δυσλειτουργία της ηλεκτροβάνας και πάντα μόνο για ενημέρωση.
    Το σύστημα θα είναι drip irrigation, οπότε αν έχει διαρροή μια γραμμή μετά την ηλεκτροβάνα θα γίνει αντιληπτό από την αυξημένη κατανάλωση. Θα κλείσει την βάνα και θα στείλει σχετική ειδοποίηση σε κινητό/εμαιλ κλπ.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντέχουν αυτά στο να είναι μονίμως υπό πίεση δικτύου της κεντρικής παροχής;

    Μισή ίντσα διατομή είναι μάλλον μικρό. Χρειάζομαι είτε 3/4 είτε 1 ίντσα.



    Το σύστημα θα είναι drip irrigation, οπότε αν έχει διαρροή μια γραμμή μετά την ηλεκτροβάνα θα γίνει αντιληπτό από την αυξημένη κατανάλωση. Θα κλείσει την βάνα και θα στείλει σχετική ειδοποίηση σε κινητό/εμαιλ κλπ.
    Εχω καμποσα τετοια πανω απο 5 χρονια στα 2.5 bar, χωρις θεματα.
    Βαλτο και μετρα παλμους, αλλα βαλε και κανενα ανιχνευτη διαρροης με φλοτερ στο δαπεδο (εχουν για συναγερμους) ωστε να καταλαβεις την πλυμμυρα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για κήπο το θέλει οπότε οι ανιχνευτές διαρροής πατώματος δεν του κάνουν. Αν μπορεί να βάλει αισθητήρες υγρασίας χώματος σε επιλεγμένα σημεία ίσως μπορεί να λειτουργήσουν διπλά, και να ξέρεις αν θέλει πότισμα και να μπορέσεις να ανιχνεύσεις διαρροή σε γραμμή.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κήπο το θέλει οπότε οι ανιχνευτές διαρροής πατώματος δεν του κάνουν. Αν μπορεί να βάλει αισθητήρες υγρασίας χώματος σε επιλεγμένα σημεία ίσως μπορεί να λειτουργήσουν διπλά, και να ξέρεις αν θέλει πότισμα και να μπορέσεις να ανιχνεύσεις διαρροή σε γραμμή.
    Συνηθως το προβλημα ειναι σε μπαλκονι, που θα ξεχειλισουν τιποτε γλαστρες. Σε κηπο λιγο νερο παραπανω δεν βλαπτει. Εξαλλου η πιθανοτητα να κολλησει το pi απο κανενα spike και να μεινουν ολα ανοικτα ειναι το συνηθες.

    Οι αισθητηρες υγρασιας δεν ειναι και το πιο φτηνο πραγμα επισης.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καμποσα τετοια πανω απο 5 χρονια στα 2.5 bar, χωρις θεματα.

    Ε εντάξει τότε. Μάλλον μου κάνουν τότε. Και μιας θέλω μεγαλύτερης διαμέτρου ενδέχεται να βάλω κάποιο σαν κι αυτό.

    Ανιχνευτής διαρροής είναι άχρηστος. Το πότισμα γίνεται σε κήπο με χώμα, δέντρα και τριανταφυλλιές.


    Αλλά και πάλι ενδεχομένως τσάμπα να βάλω τον flow sensor. Όπως είπα το πότισμα θα είναι με σταλάκτες (drip). Ο αισθητήρας έχει ελάχιστη ροή ανίχνευσης το 1 λίτρο ανά λεπτό. Αυτό σημαίνει ότι οι σταλάκτες στο σύνολο τους θα πρέπει να δίνουν τουλάχιστον 60 λίτρα ανά ώρα. Αλλά από πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, οι σταλάκτες που χρειάζομαι μάλλον δεν φτάνουν τόσα λίτρα την ώρα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα βαλεις μικροτερο flow counter. Μια ιντσα ειναι νερο, οχι αστεια.
    Εαν η παροχη σου ειναι τοσο μικρη, θα πρεπει να βαλεις συστολη, να μετρησεις και μετα ξανα. Υποψιν οτι θες και φιλτρο πριν απο αυτα, γιατι οι φτερωτες μπλοκαρουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Μα και το sensor της μισής ίντσας λέει ότι έχει ελάχιστη μετρήσιμη ροή το 1 λίτρο ανά λεπτό.

    Τα φίλτρα υποτίθεται ότι μπαίνουν μετά τις βάνες και μετά τον μειωτή πίεσης. Αν το βάλω πριν τότε δεν ξέρω αν θα αντέξει στην πίεση δικτύου. Προς γκρεμός και πίσω ρέμα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φίλτρα υποτίθεται ότι μπαίνουν μετά τις βάνες και μετά τον μειωτή πίεσης. Αν το βάλω πριν τότε δεν ξέρω αν θα αντέξει στην πίεση δικτύου. Προς γκρεμός και πίσω ρέμα.
    Νομίζω ότι αυτό είναι λάθος, ειδικά αν το νερό δεν είναι και πολύ καθαρό. Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να βάλεις φίλτρο πριν τις ηλεκτροβάνες και τον μειωτή (μετά από απλή χειροκίνητη βάνα) για να τα προστατέψεις και αυτά από ιζήματα κλπ.

    Btw, Σε τι δίκτυο είσαι συνδεμένος και ανησυχείς τόσο για την πίεση; Πόση πίεση έχει;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπροστα θα βαλεις ενα φιλτρο "γραμμης" (οχι για adsl) :P
    https://www.skroutz.gr/s/23837482/%C...l?from=catspan

    Οσο για τη μετρηση, θα πας μετα τις βανες με κατι τετοιο
    https://www.aliexpress.com/item/3266...archweb201603_

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αυτό είναι λάθος, ειδικά αν το νερό δεν είναι και πολύ καθαρό. Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να βάλεις φίλτρο πριν τις ηλεκτροβάνες και τον μειωτή (μετά από απλή χειροκίνητη βάνα) για να τα προστατέψεις και αυτά από ιζήματα κλπ.

    Btw, Σε τι δίκτυο είσαι συνδεμένος και ανησυχείς τόσο για την πίεση; Πόση πίεση έχει;
    Εννοώ το δίκτυο ύδρευσης. Δεν έχω μετρήσει την πίεση. Ξέρω εμπειρικά ότι είναι σχετικά μεγάλη. Στον κήπο δεν μπορώ να ανοίξω πλήρως την βρύση για πότισμα χωρίς να φεύγει το λάστιχο.
    Πάντως ότι video και οδηγίες έχω δει online (αμερικάνικα συνήθως) όλα δείχνουν ότι αμέσως μετά την ηλεκτροβάνα μπαίνει backlow valve(βαλβίδα αντεπιστροφής?), μειωτής πίεσης, φίλτρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπροστα θα βαλεις ενα φιλτρο "γραμμης" (οχι για adsl) :P
    https://www.skroutz.gr/s/23837482/%C...l?from=catspan
    Cool! Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό και ότι λέγεται έτσι!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τη μετρηση, θα πας μετα τις βανες με κατι τετοιο
    https://www.aliexpress.com/item/3266...archweb201603_
    Ήθελα να το βάλω πριν τις ηλεκτροβάνες για να ανιχνεύσω και την περίπτωση δυσλειτουργίας ή σπασίματος της ηλεκτροβάνας.
    Βέβαια μπορώ να το σκεφτώ κι αλλιώς: Υπό κανονικές συνθήκες το αισθητήρας δεν θα δείχνει μια τιμή (καθώς η ροή θα είναι λιγότερη από 1 L/min), οπότε αν ξαφνικά δω τιμή τότε αυτό σημαίνει διαρροή.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κοιτα, οι ηλεκτροβανες δεν σπανε, ειναι απιθανο, ειδικοτερα αν μπροστα βαλεις και μειωτηρα οποτε η πιεση θα ειναι κατω απο 3-4 bar.
    Αμα ειναι να μετρας ροη, τοτε να μετρας σωστα. Το να μη μετρας και να περιμενεις να μετρησεις στο σφαλμα ειναι λαθος προσεγγιση

    Αμα δεν κλεισει, τοτε θα μετρας ροη στην εξοδο της.
    Και σε μια αλλη προσεγγιση, μια φτηνη web cam που να δειχνει το αποτελεσμα του ποτισματος ειναι απιστευτα πιο πρακτικη λυση.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, οι ηλεκτροβανες δεν σπανε, ειναι απιθανο, ειδικοτερα αν μπροστα βαλεις και μειωτηρα οποτε η πιεση θα ειναι κατω απο 3-4 bar.
    Δεκτόν.
    Οπότε μάλλον καλύτερη προσέγγιση φίλτρο+μειωτήρα μπροστά. Οπότε μπορώ να έχω όσες ηλεκτροβάνες θέλω έπειτα χωρίς φίλτρα/μειωτήρα ανά βάνα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα ειναι να μετρας ροη, τοτε να μετρας σωστα. Το να μη μετρας και να περιμενεις να μετρησεις στο σφαλμα ειναι λαθος προσεγγιση
    OK, αλλά ο σκοπός μου ήταν να ανιχνεύσω το σφάλμα, όχι να μετρήσω την ροή αυτή καθ' αυτή. Αλλά όταν βλέπω ότι η γραμμή μου δεν θα καταναλώνει 1L/min τότε είναι δυσκολάκι να μετρηθεί.
    Ο αισθητήρας που πρότεινες για να μετράει την μικρή ροή είναι 1/4 inch (~Φ6) και εγώ σκέφτομαι την κεντρική γραμμή να την κάνω με Φ18 ή Φ16.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας