Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το GPT είναι καινούριο πρότυπο έχει κάποια θετικά πράγματα όπως περισσότερα απο 4 διαμερίσματα αλλα το MBR έχει μεγαλύτερη συμβατότητα. Και επειδή -καλά είναι τα windows- αλλά κάποιες φορές θα χρειαστείς και κάτι άλλο εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα MBR . Εχω πχ μια παλιότερη έκδοση του του Parted Magic σε στικάκι γιατί από μια έκδοση και μετά σταμάτησε να είναι free, οπότε αν έχω κάποιο πρόβλημα με τα windows μπαίνω από και διαγράφω partition φορμάρω τον δίσκο κλπ. Και οι παλιότερες εκδόσεις δεν υποστηρίζουν GTP
    Οι δίσκοι που έχουν εγκατεστημένο λειτουργικό πλέον είναι SSD άρα μικροί σε μέγεθος οπότε το GPT, ακόμη τουλάχιστον δεν έχει κάποια επιτακτική χρήση. Μπορείς και χωρίς αυτό, εκτός αν έχεις apple που εκεί πλέον είναι υποχρεωτικό.
    Τα Windows τώρα σίγουρα δεν υποστήριζαν τα XP GPT ενω τα 7 υποστήριζαν αλλά δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά. Ίσως πρίν το sevice pack να είχαν πρόβλημα.

    Συνοψίζοντας. Μη σε απασχολεί το GPT . Βάλε το δίσκο φόρμαρέ τον σε NTFS με MBR και θα λειτουργεί μια χαρά

  2. #17
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το GPT είναι καινούριο πρότυπο έχει κάποια θετικά πράγματα όπως περισσότερα απο 4 διαμερίσματα αλλα το MBR έχει μεγαλύτερη συμβατότητα. Και επειδή -καλά είναι τα windows- αλλά κάποιες φορές θα χρειαστείς και κάτι άλλο εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα MBR . Εχω πχ μια παλιότερη έκδοση του του Parted Magic σε στικάκι γιατί από μια έκδοση και μετά σταμάτησε να είναι free, οπότε αν έχω κάποιο πρόβλημα με τα windows μπαίνω από και διαγράφω partition φορμάρω τον δίσκο κλπ. Και οι παλιότερες εκδόσεις δεν υποστηρίζουν GTP
    Οι δίσκοι που έχουν εγκατεστημένο λειτουργικό πλέον είναι SSD άρα μικροί σε μέγεθος οπότε το GPT, ακόμη τουλάχιστον δεν έχει κάποια επιτακτική χρήση. Μπορείς και χωρίς αυτό, εκτός αν έχεις apple που εκεί πλέον είναι υποχρεωτικό.
    Τα Windows τώρα σίγουρα δεν υποστήριζαν τα XP GPT ενω τα 7 υποστήριζαν αλλά δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά. Ίσως πρίν το sevice pack να είχαν πρόβλημα.

    Συνοψίζοντας. Μη σε απασχολεί το GPT . Βάλε το δίσκο φόρμαρέ τον σε NTFS με MBR και θα λειτουργεί μια χαρά
    Στην διαχείριση δίσκων βλέπω πάντως την επιλογή μετατροπή σε GPT, άρα για το το βγάζει θα το υποστηρίζει ακόμα και στα "απλά" win7. Το ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι το MBR δεν υποστηρίζει δίσκους άνω των 2TB. Δεν θέλω να δώσω λεφτά και τελικά να έχω ένα δίσκο 2Χ2TB, γιατί θα μου είναι "άχρηστος" μετά.

    Edit:

    Θυμήθηκα ότι είχα και έναν παλιό 500άρι που δεν τον χρησιμοποιούσα εδώ και καιρό και έκανα κάποια "πειράματα" πάνω του, αφού έτσι και αλλιώς δεν με ένοιαζε να χάσω τα δεδομένα που είχα εκεί. Η μετατροπή του συγκεκριμένου σε GPT φαίνεται ότι έγινε κανονικά, αφού η διαχείριση με άφηνε να κάνω αρκετά partition των 50mb, οπότε κατά 99,99% δεν θα έχω και πρόβλημα με τον καινούργιο.

    Οπότε σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 04-05-21 στις 21:36.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας