Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Το Σαββατο το απογευμα ο υπολογιστης μου αρχισε να κολλαει και να ανταποκρινεται σε εντολες πολυ αργα, μετα ειχα καποιες μπλε οθονες καθως του εκανα ελεγχο για ιους, μετα δεν ανοιγε καθολου κσι μου λεγε δεν υπαρχει λειτουργικο συστημα.

    Ο ssd M2 που εχω ειναι ο δισκος συστηματος. Αλλαξα θυρα μιας και εχω δυο θυρες Μ2 στην μητρικη, τιποτα. Αποσυνδεσα ολους τους αλλους σκληρους που ειχα και τωρα δεν βλεπει να υπαρχει boot media. Τον βλεπει το bios με το brand του και τον βγαζει με το brand του στα boot options αλλα ως εκει.
    Ολες οι αλλες επιλογες δειχνουν σαν να μην υπαρχει, ακομα και τα windows δεν το βλεπουν για να κανω ξανα install.

    Εχετε καμμια ιδεα? Major frustration, οταν σκεπτομαι ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις που ειχα συν καποια αρχεια που δεν θα ηθελα να χασω, συν οτι επεσε μες τις γιορτες και το service θα ειναι ανοικτο την Τεταρτη, γιατι εγω δεν βρισκω λυση. Και ποσες ημερες θα κανει.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath

  3. #3
    Ηταν καινουριος μεσα στην εγγυηση. Ετσι στα καλα καθουμενα. Ολα τα κανω απο τον υπολογιστη πλεον, βλεπω ταινιες, διαβαζω βιβλια, επικοινωνω με κοσμο κλπ. Μαυρες ημερες και να δω ποτε θα ξεμπερδεψω.

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω κυνηγησει και ποτε εγγυηση. Εαν τον επιστρεψω και ως εκ θαυματος τον κανουν να δουλεψει και εχω το lastpass δεν θελω να ειναι τα δεδομενα διαθεσιμα στον οποιονδηποτε.

    - - - Updated - - -

    Ενταξει εχουν pin τα windows

    - - - Updated - - -

    Αν με προστατευει, ξερω γω.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Σαββατο το απογευμα ο υπολογιστης μου αρχισε να κολλαει και να ανταποκρινεται σε εντολες πολυ αργα, μετα ειχα καποιες μπλε οθονες καθως του εκανα ελεγχο για ιους, μετα δεν ανοιγε καθολου κσι μου λεγε δεν υπαρχει λειτουργικο συστημα.
    Μέχρι εδώ δεν ξέρεις τι έχει γίνει.
    Μπορεί να έχουν χαλάσει μόνο τα windows, μπορεί ο δίσκος, μπορεί και η μητρική (πιο σπάνιο).
    Αν ο δίσκος έχει όντως χαλάσει απλώς πας για καινούργιον.
    Αν έχει όντως χαλάσει, γράψε μάρκα/μοντέλο (για την στατιστική του πράγματος...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ssd M2 που εχω ειναι ο δισκος συστηματος. Αλλαξα θυρα μιας και εχω δυο θυρες Μ2 στην μητρικη, τιποτα. Αποσυνδεσα ολους τους αλλους σκληρους που ειχα και τωρα δεν βλεπει να υπαρχει boot media. Τον βλεπει το bios με το brand του και τον βγαζει με το brand του στα boot options αλλα ως εκει.
    Ολες οι αλλες επιλογες δειχνουν σαν να μην υπαρχει, ακομα και τα windows δεν το βλεπουν για να κανω ξανα install.
    Για το ότι δεν boot-άρει, αν είχες και άλλους δίσκους πάνω όταν έκανες το setup στα windows,
    ενδέχεται ο loader να είναι σε κάποιον απο τους άλλους δίσκους.
    Και ρίξε μια ματιά στα docs του MB, σε κάποιες μητρικές, όταν χρησιμοποιείς m.2
    κάποιοιες θύρες sata είναι εκτός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε καμμια ιδεα? Major frustration, οταν σκεπτομαι ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις που ειχα συν καποια αρχεια που δεν θα ηθελα να χασω, συν οτι επεσε μες τις γιορτες και το service θα ειναι ανοικτο την Τεταρτη, γιατι εγω δεν βρισκω λυση. Και ποσες ημερες θα κανει.
    Βάλε τους "άλλους" δίσκους πάνω, στις ίδιες θέσεις που ήταν αρχικά.
    Βλέπει τον δίσκο?
    Έχει επιλογή στο uefi να boot-άρει τα windows απο κάποιον από αυτούς?
    Αν έχει τέτοια επιλογή, ξεκινάει να φορτώνει τα windows?
    Μια ιδέα θα ήταν να ξεκινήσεις με ένα boot-cd και να κοιτάξεις τι γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν καινουριος μεσα στην εγγυηση. Ετσι στα καλα καθουμενα. Ολα τα κανω απο τον υπολογιστη πλεον, βλεπω ταινιες, διαβαζω βιβλια, επικοινωνω με κοσμο κλπ. Μαυρες ημερες και να δω ποτε θα ξεμπερδεψω.
    Έτσι στα καλά καθούμενα χαλάνε οι ssd.
    Αλλά εσύ που είσαι οργανωμένος, έχεις ένα πρόσφατο backup, ε?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    έχω δει κάποια brands SSD Να χαλάνε στο πρώτο τρίμηνο της ζωής τους. αλλά έχω δει και πάνω από 7χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα γενικά αν υπάρχουν σημαντικά αρχεία τακτικό backup ανεξαρτήτως ή και κάποιο raid 1


    τώρα για την εγγύηση αντικατάσταση θα πάει

    Λίγο χλωμό να πάρεις τα αρχεία σου πίσω

    - - - Updated - - -

    παλιά με τους μηχανικούς δίσκους είχαμε συνήθως κάποια σημάδια πρώτου γίνει το κακό αλλά πλέον Σήμερα δουλεύει αύριο όχι

  6. #6
    Οταν προσπαθουσα να κανω boot ενω ειχα πολλαπλους δισκους, μου εβγαζε οτι δεν βρισκει λειτουργικο συστημα. Οταν αφαιρεσα τα παντα εκτος απο τον M2 μου ελεγε βαλε boot media, δεν τον βλεπουν. Το bios το βλεπει οτι ειναι καρφωμενος στην αντιστοιχη θυρα της μητρικης.
    https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-...4-p-PER.331563
    Αυτος ειναι.

    Backup δεν ειχα, δεν ειχα χωρο και το ανεβαλλα. Ειναι μερικα αρχεια που θα ηθελα να κρατησω. Τωρα τον ειχα σχεδον γεματο με προγραμματα οπως το android studio, visual studio 2019, κανα δυο παιχνιδια και ενα καρο αλλα. Ολα μπορω να τα κατεβασω και να τα σεταρω παλι, αλλα θα μου παρει καποιες ημερες.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν προσπαθουσα να κανω boot ενω ειχα πολλαπλους δισκους, μου εβγαζε οτι δεν βρισκει λειτουργικο συστημα.
    Είπαμε, αυτό θέλει διερεύνηση. Μπορεί απλώς να έχει χάσει τον loader (σύνηθες).
    Μια ιδέα θα ήταν να τρέξεις το win setup και να αποπειραθείς repair.
    Αν δει/καταλάβει αυτά που χρειάζεται το script μπορεί να στο φτιάξει.
    Πρίν απο αυτό καλά θα ήταν να ξεκινήσεις με ένα live και να δεις τι γίνεται με τα partitions και την φυσική κατάσταση του δίσκου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bios το βλεπει οτι ειναι καρφωμενος στην αντιστοιχη θυρα της μητρικης
    Αυτό είναι καλό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν αφαιρεσα τα παντα εκτος απο τον M2 μου ελεγε βαλε boot media, δεν τον βλεπουν.
    Όπως έγραφα παραπάνω, αν όταν έκανες το setup είχες και άλλους δίσκους πάνω,
    μπορεί ο loader των windows και το recovery partition να είναι σε κάποιον απο τους άλλους δίσκους.
    Εφόσον δεν ξέρεις ποιά partitions έχεις σε ποιούς δίσκους πάς ψάχνοντας.
    Επίσης θέλει διερεύνηση.
    Για να ξεκινήσεις να ψάχνεις, βάλε πάνω τους δίσκους όπως ήταν αρχικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup δεν ειχα, δεν ειχα χωρο και το ανεβαλλα.
    Ένας εξ. HD 2TB θάχει 50-60€?
    Τώρα θα παιδευτείς, και κινδυνεύεις να χάσεις και data.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα τον ειχα σχεδον γεματο με προγραμματα οπως το android studio, visual studio 2019, κανα δυο παιχνιδια και ενα καρο αλλα.
    Δεν τους αρέσει να είναι σχεδόν γεμάτοι.
    Ούτε στο file system, ούτε στον controller του ssd.
    Λάβε το υπόψιν την επόμενη φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 03-05-21 στις 13:24. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Ναι εχω δοκιμασει repair , δεν τον βλεπει. Εχω δοκιμασει να κανω install παλι τα windows, δεν το βλεπει. Εχω δοκιμασει diskpart και list drives απο command prompt, τιποτα. Το μονο σημειο που μπορω να τον "δω" ειναι απο το bios οτι βρισκεται πανω στη μητρικη. Φανταζομαι θα διαβαζει το firmware του ή κατι. Οταν λεω γεματος, ειχε καμμια 300 gb ελευθερα απο το 1 TB.
    Αλλα 700 Gb προγραμματα και ρυθμισεις, browsers , addons στους browser antivirus, antimalware, office 365 και χιλια δυο .... το σκεφτομαι και πονοκεφαλιαζω. Και πεσαμε σε Πασχα- εργατικη πρωτομαγια - και δεν ξερω ποσο θα μου παρει να εχω το συστημα στα "χερια μου", ωστε να αρχισω να στηνω.
    Δεν ξερω εαν μου διαφευγει κατι, δεν μπορω να τον δω πουθενα.

    - - - Updated - - -

    Αυτα ολα τα δοκιμασα και με ολους τους δισκους, και με χωρις τους δισκους. Το να αφαιρεσω τους δισκους ηταν η τελικη ενεργεια, γιατι ειναι και 5 στον αριθμο μαζι με το dvd

    - - - Updated - - -

    Θα τον παω στο service, μονο και μονο για να τους πω να αναλαβουν ολες τις διαδικασιες, οπως το σκεφτομαι. Μονο και μονο να ξεσυνδεsω τον M2, να βαζω τον καινουριο M2, αν οντως φταιει ο σκληρος και οχι προβλημα της μητρικης ( λιγο απιθανο μου φαινεται δοκιμασα και τις δυο υποδοχες της που ειχε για M2).

  9. #9
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και για μένα 99,99999% είναι ο M2 εφόσον φαίνεται στο bios και έχεις κάνει όλα τα παραπάνω αλλά τίποτα

  10. #10
    Ειδα και την εγγυηση, 5 χρονια wow , κατι μηνες το χω τρομαρα του.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για μένα ένας ssd 256gb για το λειτουργικό και τα βασικά προγράμματα είναι υπεραρκετός παιχνίδια αρχεία οτιδήποτε άλλο σε ξεχωριστό

    - - - Updated - - -

    Επίσης δεν θα γέμιζα ποτέ πάνω από το 60% της χωρητικότητας του

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω δοκιμασει repair , δεν τον βλεπει. Εχω δοκιμασει να κανω install παλι τα windows, δεν το βλεπει. Εχω δοκιμασει diskpart και list drives απο command prompt, τιποτα. Το μονο σημειο που μπορω να τον "δω" ειναι απο το bios οτι βρισκεται πανω στη μητρικη. Φανταζομαι θα διαβαζει το firmware του ή κατι. Οταν λεω γεματος, ειχε καμμια 300 gb ελευθερα απο το 1 TB.
    Αλλα 700 Gb προγραμματα και ρυθμισεις, browsers , addons στους browser antivirus, antimalware, office 365 και χιλια δυο .... το σκεφτομαι και πονοκεφαλιαζω. Και πεσαμε σε Πασχα- εργατικη πρωτομαγια - και δεν ξερω ποσο θα μου παρει να εχω το συστημα στα "χερια μου", ωστε να αρχισω να στηνω.
    Δεν ξερω εαν μου διαφευγει κατι, δεν μπορω να τον δω πουθενα.
    Έτσι όπως τα περιγράφεις ενδέχεται όντως να είναι ο δίσκος.
    Αν έχεις 2ό μηχάνημα διαθέσιμο θα μπορούσες να τον βάλεις πάνω να δεις τί γίνεται.
    Αν όχι, καινούργιος δίσκος κ' στήνεις απ'την αρχή.
    Καλή υπομονή βασικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Δεν εχω, τωρα γραφω απο του αδερφου μου. Δεν εχω υπολογιστη με θυρα Μ2. Κανα 50 ρικο στο service που φανταζομαι ισως να εχουν και τα μεσα να το τεσταρουν και μετα ποσο χρονο θα κανουν να με εξυπηρετησουν απο το e-shop που το αγορασα. Ελπιζω να ειναι κυριοι.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξέρω τώρα θα σε γελάσω δεν μου έχει τύχει να ασχοληθώ με το support και service του e-shop αλλά υποθέτω πώς θα είναι εντάξει

  15. #15
    Οχι σε service τοπικο θα το παω, δεν στελνω ολο το pc στο eshop. Ειμαι επαρχια. Το support ποσο χρονο θα κανει να ανταποκριθει, να στειλω το ελλατωματικο μοντελο, να παρω το καινουριο, να το παρω απο το τοπικο service και να αρχισω να στηνω. Αν ολα πανε καλα με την εγγυηση.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας