Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα σε ολους
    Εχω μπερδευτει με οσα εχω διαβάσει και δεν βγαζω ακρη. Οπως καταλαβαίνεται άσχετος με το θέμα!
    Θελω να βαλω ηλιακο στο σπίτι. Ποια ειναι τα δεδομένα:
    Δυοροφη κατοικία. υπαρχει ηδη μπόιλερ που λειτουργει και με το καλοριφέρ.
    τα ερωτηματα:
    1) Να καταργήσω το μπόιλερ και να αφήσω μονο ηλιακο 3πλης ή να βαλω τριωδη βανα και να τα εχω και τα δυο;
    2) μαρκες που να κοιτάξω; Εχω δει nobel, Helio teck. κατι που βάλατε και ειναι αξιόπιστο και αποδοτικο;
    3)Κάποια μάρκα που να αποφύγω;
    4) Μου πρότειναν πλαστικούς σωλήνες σύνδεσης. Είναι καλύτεροι ή χειρότεροι από του χαλκού;
    5) η άποψη σας για ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ εξαναγκασμένης ροής; Αξίζει το κοπο και τα λεφτα του;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βαλε ενα απλο ηλιακο με ρευμα.
    ξεχνα και τα μποιλερ, και τα τριπλης και τις ηλεκτροβανες. Ανηκουν σε μια αλλη εποχη (φτηνου πετρελαιου)
    Επιλεκτικο, οσο μεγαλυτερο, τοσο καλυτερα.
    Οσο για τους πλαστικους σωληνες, ναι, αλλα μαζι με θερμοστατικη βανα στην εξοδο του ηλιακου (που ουτως η αλλως ειναι απαραιτητη για να μην ζοριζεις την εγκατασταση, μπαταριες κλπ)
    Και βεβαια το καλοκαιρι θα πρεπει να τον σκεπαζεις.

    Ολες οι αλλες λυσεις μπορει να ειναι απο εξαιρετικες εως επιζημιες, αλλα χρειαζεται προσεκτικη μελετη, απο καποιον που ξερει, για να μην πεταξεις λεφτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πας για επιλεκτικό και μην λυπηθείς τα λίτρα. Οι εποχές για σύνδεση σε μπόιλερ, έχουν περάσει.

    Έχω πολύ καλή εμπειρία με Calpak -ο 1ος κράτησε 20 χρόνια με μηδέν συντήρηση, γιάλινο δοχείο βλέπεις, χωρίς σκουριές κλπ-. Τον άλλαξα πριν 4 χρόνια με τη Eco2 σειρά της Calpak. Πάλι γιάλινο δοχείο, με συλλέκτη που ζεσταίνει νερό και με συννεφιά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Δεν συμφερει η συνδεση με μποιλερ οταν εχεις φυσικο αεριο;;; γιατι λετε οχι...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα εχεις φυσικο αεριο και στο φτιαχνει ο λεβητας, τοτε ναι.
    Ολα τα αλλα ειναι ειδικες λυσεις για να γινουν σωστα χρειαζονται και αυτοματισμους
    Μποιλερ χυμα συνδεδεμενα στο δικτυο του καλοριφερ, οχι, δια ροπαλου

  6. #6
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα εχεις φυσικο αεριο και στο φτιαχνει ο λεβητας, τοτε ναι.
    Ολα τα αλλα ειναι ειδικες λυσεις για να γινουν σωστα χρειαζονται και αυτοματισμους
    Μποιλερ χυμα συνδεδεμενα στο δικτυο του καλοριφερ, οχι, δια ροπαλου
    Για το μπόιλερ εννοω οτι ήδη εχω θερμοσίφωνα ρευματος και καλοριφερ. Το οποίο το χειμώνα ουτως ή άλλος ανάβει και ζεστενετε το νερό. Γι αυτο και ελεγα για ηλεκροβανα ωστε να μπορω να εχω επιλογή ητε απο ηλιακο ητε απο το μπόιλερ.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το μπόιλερ εννοω οτι ήδη εχω θερμοσίφωνα ρευματος και καλοριφερ. Το οποίο το χειμώνα ουτως ή άλλος ανάβει και ζεστενετε το νερό. Γι αυτο και ελεγα για ηλεκροβανα ωστε να μπορω να εχω επιλογή ητε απο ηλιακο ητε απο το μπόιλερ.
    Κακιστα κακως..
    Δεν υπαρχουν ουτως η αλλως στην ενεργια. Πετας λεφτα με το τσουβαλι
    ΔΕΝ γινεται να βαζουμε boiler στο κυκλωμα του καλοριφερ ανεξελεγκτο. Ειναι περιβαντολογικο εγκλημα

    Ο ηλιακος, με λιγο συμπληρωμα με ρευμα, τις λιγες μερες που δεν εχει ηλιο (κατα προτιμηση νυχτερινο το μεσημερι, μετα το τελος της ηλιακης μερας, και οχι νωρις το πρωι) ειναι η οικονομικοτερη και αποδοτικοτερη λυση.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δεν ξέρω από που προκύπτει το περιβαλλοντικό έγκλημα για το μπόιλερ πετρελαίου εμένα πάντως η εμπειρία μου από την χρήση του για 20 χρόνια περίπου είναι θετική.
    Είχα συνδεμένο ένα μπόιλερ 150 λίτρων σαν ξεχωριστό κύκλωμα στον λέβητα χωρίς ηλεκτροβάνα και είχα και άλλα 3 κυκλώματα με ξεχωριστούς θερμοστάτες και ηλεκτροβάνες σε 3 ορόφους μεζονέτας.

    Τον χειμώνα όποτε άνοιγε κάποια ζώνη ζέστανε και το μποιλερ και επίσης είχα και θερμοστάτη μέσα στο μποιλερ που άναβε τον καυστήρα το καλοκαίρι ή όποτε είχε ζέστη και δεν άναβε κάποιος όροφος.
    Για τον χειμώνα δεν ξέρω πόση επιβάρυνση είχα αλλά το καλοκαίρι (από μέσα Απριλίου έως μέσα Οκτωβρίου περίπου) έκαιγα περίπου 100λίτρα για τετραμελή οικογένεια (χωρίς ηλιακό) έχοντας 24H ζεστό νερό και χωρίς να νοιάζομαι για το αν θα τελειώσει και θα με αφήσει στα κρύα. 100 λίτρα το εξάμηνο σημαίνει περίπου 16€ τον μήνα με ακριβό πετρέλαιο. Τα πρώτα χρόνια που το πετρέλαιο έκανε 30-40 λεπτά το λίτρο ήταν σχεδόν τζάμπα και δεν θα έκανες και ποτέ απόσβεση για την αγορά ηλιακού.

    Το άλλαξα όταν έφτασε το φυσικό αέριο στην περιοχή το οποίο είναι σαφώς πολύ φθηνότερο αλλά δεν έχει την άνεση (=σταθερή θερμοκρασία) που είχα με το μπόιλερ.

    Στο θέμα του φίλου εγώ θα πρότεινα -αφού έχει ήδη το μποιλερ- αυτή τη λύση. Όταν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός παίρνει από τον ηλιακό και όταν τελειώσει από εκεί παίρνει από το μπόιλερ. Μειονέκτημα: Όλο το ζεστό νερό χρήσης περνάει μέσα από τον ηλιακό και όταν τελειώσει το ζεστό νερό εκεί θα αργήσει λίγο περισσότερο να ζεσταθεί.
    Επίσης απο τη στιγμή πού έχει ήδη ρεύμα στο μπόιλερ δεν θα χρειαστεί ούτε αντίσταση στον ηλιακό (ρεύμα στην σκεπή, ηλεκτρολόγο κλπ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jacobgr : 04-05-21 στις 12:32.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω από που προκύπτει το περιβαλλοντικό έγκλημα για το μπόιλερ πετρελαίου εμένα πάντως η εμπειρία μου από την χρήση του για 20 χρόνια περίπου είναι θετική.
    Είχα συνδεμένο ένα μπόιλερ 150 λίτρων σαν ξεχωριστό κύκλωμα στον λέβητα χωρίς ηλεκτροβάνα και είχα και άλλα 3 κυκλώματα με ξεχωριστούς θερμοστάτες και ηλεκτροβάνες σε 3 ορόφους μεζονέτας.

    Τον χειμώνα όποτε άνοιγε κάποια ζώνη ζέστανε και το μποιλερ και επίσης είχα και θερμοστάτη μέσα στο μποιλερ που άναβε τον καυστήρα το καλοκαίρι ή όποτε είχε ζέστη και δεν άναβε κάποιος όροφος.
    Για τον χειμώνα δεν ξέρω πόση επιβάρυνση είχα αλλά το καλοκαίρι (από μέσα Απριλίου έως μέσα Οκτωβρίου περίπου) έκαιγα περίπου 100λίτρα για τετραμελή οικογένεια (χωρίς ηλιακό) έχοντας 24H ζεστό νερό και χωρίς να νοιάζομαι για το αν θα τελειώσει και θα με αφήσει στα κρύα. 100 λίτρα το εξάμηνο σημαίνει περίπου 16€ τον μήνα με ακριβό πετρέλαιο. Τα πρώτα χρόνια που το πετρέλαιο έκανε 30-40 λεπτά το λίτρο ήταν σχεδόν τζάμπα και δεν θα έκανες και ποτέ απόσβεση για την αγορά ηλιακού.

    Το άλλαξα όταν έφτασε το φυσικό αέριο στην περιοχή το οποίο είναι σαφώς πολύ φθηνότερο αλλά δεν έχει την άνεση (=σταθερή θερμοκρασία) που είχα με το μπόιλερ.

    Στο θέμα του φίλου εγώ θα πρότεινα -αφού έχει ήδη το μποιλερ- αυτή τη λύση. Όταν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός παίρνει από τον ηλιακό και όταν τελειώσει από εκεί παίρνει από το μπόιλερ. Μειονέκτημα: Όλο το ζεστό νερό χρήσης περνάει μέσα από τον ηλιακό και όταν τελειώσει το ζεστό νερό εκεί θα αργήσει λίγο περισσότερο να ζεσταθεί.
    Επίσης απο τη στιγμή πού έχει ήδη ρεύμα στο μπόιλερ δεν θα χρειαστεί ούτε αντίσταση στον ηλιακό (ρεύμα στην σκεπή, ηλεκτρολόγο κλπ)
    καπως ετσι το σκεπτομουνα κι εγω. Να μεινει με 3οδη βανα το μποιλερ που υπαρχει για το χειμωνα που ουτως η αλλως αναβει το καλοριφερ και οταν ειναι εκτος σεζον απο Μαιο μεχρι οκτωβριο σχεδον για φετος, Δεκεμβριο πέρυσι, να ενεργοποιηται ο ηλιακος. το μποιλερ εχει ξεχωριστη γραμμη και καταναλωνει για τους μηνες που δεν θελουμε θερμανση γυρω στα 150λιτρα για 2 σπιτια με δυο παραληλα μποιλερ εδω και καμια 30ετια.
    Μια και η λυση που εχεις δωσει το link τα solarbank που πρωτεινει ο Χασκος τι λενε; Εχει υποψη σου;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δυστυχως μετα απο δεκαετιες κακιστης πρακτικης που οφειλεται κυριως στην ελλειψη πληροφορησης, αλλα και την αρπαχτη των εγκαταστατων, στο τελος θεωρουμε το κακο νορμαλ και το αποδεχομαστε
    Στην Ελλαδα ενα μοντερνο ηλιακο αποδιδει απλετο ζεστο νερο ακομα και το χειμωνα. Το διμηνο Νοεμβριου-Δεκεμβριου ειναι το δυσκολο, αλλα ολο τον αλλο καιρο τα καταφερνει, φτανει να το βοηθαμε και μεις λιγο με τη χρηση.
    Ακομα και με ελαχιστο ηλιο το χειμωνα, το καζανι θα εχει μεσα νερο στους 20-25 βαθμους, αντι για τους 10 του δικτυου που θα εχει το οποιο boiler. Για να φτασει τους 45 θελει 30% λιγοτερη ενεργεια.
    Αν αυτο το παρουμε με ρευμα, θα αξιοποιησουμε το 100% της ηλεκτρικης αντιστασης.
    Αν πουμε να το φτιαξουμε με πετρελαιο, μονο του χωρις θερμανση, τοτε. α. Θα ζεστανουμε το καζανι του λεβητα (και την εγκατασταση μεχρι το boiler/ηλιακο) τουλαχιστον στους 60 βαθμους, και με τους τυπικους αυτοματισμους στους 75.
    Αυτα ειναι γυρω στα 100-120 λιτρα νερο, οσο δλδ και το καζανι του boiler ηλιακου.
    Στο τελος, αφου ζεσταθει το νερο στο boiler, αυτο θα μεινει να κρυωσει στο περιβαλλον. Δλδ φτιαξαμε 240 λιτρα ζεστο νερο και πεταξαμε τα μισα. Βαθμος αποδοσης 50%.
    Ενας καλος λεβητας πετρελαιου, σωστα ρυθμισμενος εχει βαθμο αποδοσης 85%. Χασαμε αλλο ενα 15% απο εκει. Το νερο μεχρι να φτασει στο boiler εχει απωλειες στη διαδρομη. 10% στην καλυτερη περιπτωση. Και βεβαια ζεσταναμε και τα μαντεμια, καμιναδες, τα οποια μετα θα μεινουν να κρυωσουν στο υπογειο
    Αυτο ειναι αλλο ενα 10%. Κανοντας τη σουμα, προκυπτει ενα καταπληκτικο 15%, και με κακορυθμισμενες εγκαταστασεις, ακομα λιγοτερο. (θα κλεισει το συστημα οταν φτασει η θα συνεχισει να κυκλοφορει το νερο μεταξυ λεβητα και boiler, βαζοντας απωλειες).
    1 λιτρο πετρελαιο αποδιδει 10 Kwh, μετα τις απωλειες θα μας μεινει 1,5kwh
    Τα 120 λιτρα νερο απο τους 20 στους 45 θελουν 3,5 Kwh ενεργειας. 2.3 Λιτρα πετρελαιο δλδ 2.3 ευρω συγκρινομενο με 42 λεπτα ρευμα. (με 0,18 την kwh). Με νυχτερινο πεφτει αρκετα πιο κατω,

    Το χειμωνα, με το λεβητα αναμενο, το πραγμα βελτιωνεται λιγο, αλλα αν δεν υπαρχει αυτοματισμος ωστε να μην κρυωνει το boiler καθως κρυωνει η εγκατασταση
    και να μην γυρνανε τα νερα γυρω γυρω ασκοπα (απωλειες δικτυου) και παλι χαλια ειναι.
    Δεν συζηταμε καν τη περιπτωση να εχει το καζανι του ηλιακου νερακι στους 30, και να το κρυωνουμε στα σωματα, περιμενοντας ποτε θα φτασει τους 45..

    Γενικοπτερα τα ανεξελεγκτα boiler συνδεδεμενα σε καλοριφερ ειναι καταβοθρες ενεργειας. Και για να το κανουμε σωστα θελει αυτοματισμο με διαφορικο θερμοστατη

    Αντιθετα ο ηλιακος με συμπληρωμα με ρευμα, με το θερμοστατη ρυθμισμενο στους 48, και να αναβει με νυχτερινο καθε μερα τις 15-17 με χρονοδιακοπτη ειναι η φτηνοτερη δυνατη επιλογη.
    Οσο για το καλωδιο στη ταρατσα, αστεια πραγματα. Οπως θα πας τις σωληνες θα πας και αυτο. Και εκει που ηταν ο παλιος θερμοσιφωνας και συνδεονται οι σωληνες, υπαρχει και ρευμα.

    Εαν μιλαμε για καυση, η μονη αποδεκτη λυση ειναι ο λεβητας αεριου που φτιαχνει το ζεστο νερο δυναμικα στο μπαλκονι μολις ανοιξουμε τη βρυση.
    Ολα τα αλλα απλα ΔΕΝ, για λογους κοστους και πολυπλοκοτητας. (οσο μιαλμε για οικιακη χρηση)

    Ηλιακοι θερμοσιφωνες τριπλης ενεργειας θα επρεπε να απαγορευονται δια νομου

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    ολα αυτα που αναφερεις ειναι πολυ σωστά. Στη περίπτωση μου ομως δεν αναφερομαι σε εγκατασταση απο την αρχη με μποιλερ και ηλιακο. Αυτο που κοιταω ειναι αν μπορει να δουλέψει σε συνεργασια το μποιλερ που ηδη υπαρχει με εγκατασταση νεου ηλιακου. οσο για το παγωμα του νερού λογο κυκλοφορητη του καυστηρα, εχει λυθει ηδη εδω και χρονια κλείνοντας την παροχη, οποτε ναι μεν δουλευει μεχρι να κρυώσει το κύκλωμα αλλα δεν κρυωνει τα νερα της σερπαντίνας του μπόιλερ. Πατεντα ισως αλλα αυτο σκεφτηκα και απο οτι ειδα λειτουργει. και με τους αυτοματισμους πλεον με wifi δεν ειναι κατι δυσκολο. Δεν εχω ασχοληθει ακομα με αυτο.

    Δεν το συζητάω καν για ηλιακο 3πλης απο οτι ειδα εχει μεγαλες απώλειες. Θα το εβλεπα μονο σε βεβιασμενης κυκλοφοριας και με καζανι που να ειναι κοντα στο καυστηρα.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    1. Αυτο που κανεις ανοιγοκλεινοντας την παροχη με το χερι, κανονικα το κανει ενας διαφορικος θερμοστατης. Με το χερι, σε βαθος χρονου ενα 20-30% αστοχια την εχεις στο τσεπακι. Η ροη θα πρεπει να σταματαει οποτε το νερο του κυκλωματος ειναι λιγοτερο θερμο απο το boiler κατα 8 βαθμους. Δυσκολο αυτο να γινεται με ακριβεια με το χερι. Σε οποια αλλη περιπτωση ξοδευεις ενεργια ασκοπα.

    2.Βεβιασμενης με καζανι κοντα στο καυστηρα γινεται μεν, αλλα εχει αυξημενο κοστος και πολυπλοκοτητα που σε μικρες εγκαταστασεις ειναι μαλλον overkill
    3.To υπαρχον boiler εχει ενα σημαντικο μειονεκτημα. Ξεκιναει το νερο παντα απο τη θερμοκρασια του νερου.
    Αντιθετα το καζανι του ηλιακου ολο και κατι θα εχει παρει παραπανω απο τον ηλιο. Αυτο και μονο το κανει συνολικα πιο συμφερουσα λυση, και να συμπληρωνεις απλα με ρευμα νυχτερινο, οποτε χρειαζεται.
    Ουτε τριοδους, ουτε συνδεσεις, ουτε κατι να ρυθμιζεις/ανοιγοκλεινεις.
    Set it and forget it.
    βαλε και κανα sonoff να βλεπεις τη θερμοκρασια του καζανιου να μην ανοιγεις τη βρυση, και μια θερμοστατικη αναμικτικη στην εξοδο ωστε να πολλαπλασιασεις τα λιτρα του, και δεν θα ξανασχοληθεις ποτε ξανα.
    Το boiler του καλοριφερ γινεται εξαιρετικη ψησταρια/γλαστρα.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι; Για τους Sonne τι γνώμη έχετε? Είναι να αλλάξω τον τωρινό ηλιακό τριπλής (Sonne 200lt) μέσω του εξοικονομώ. Ο υπάρχον είναι στα τελευταία του (boiler glass), τον έχω 15 χρονιά με μηδενική συντήρηση πρακτικά (μια φορά καθαρισμός αλλά έχει διαβρωθεί το boiler, λογικό μια που έβραζε ιούλιο - αύγουστο με κλειστό το σπίτι και χωρίς σκέπασμα) οπότε θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος).

    Βλέπω στο site ότι έχουν συλλέκτες phaethon και atlas. Η διαφορά τους πέραν της πλευρικής μόνωσης που λένε ότι έχει ο phaethon ποια είναι? οτι είναι υπερεπιλεκτικοί?

    Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω οτι ο Sonne Phaethon 200lt/3,4m glass παίζει στα 850$, ενώ ο ίδιος σε χάλκινο στα 1400.

    Η διαφορά στην τιμή αξίζει? Τι κερδίζω σε χάλκινο που να αξίζει το επιπλέον κόστος? Εννοείτο 'ότι πλέον οι συλλέκτες θα καλύπτονται Ιούνιο-Σεπτέμβριο είτε μερικά είτε ολικά.

    Μέχρι και όριο τα 1500 (νομίζω τόσα δικαιολογεί το εξοικονομώ) τι επιλογές υπάρχουν στα 200lt τριπλής ενέργειας? Βέβαια σκέφτομαι και να καταργήσω την τριπλής, τώρα που σας διάβασα ακόμη περισσότερο, και να βάλω διπλής με ρεύμα μιας που λόγω εγκατάστασης κλιματιστικών το πετρέλαιο θα δουλεύει πολύ λίγο και μόνο σε πολύ βαριά κρύα).

    Sorry για το σεντόνι...

    Επίσης οι calpak mark 4 και maltezos τί λενε?

  14. #14
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54000/1100
    ISP
    Ote Vdsl-wholebuy
    Router
    speedport plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αυτο που κανεις ανοιγοκλεινοντας την παροχη με το χερι, κανονικα το κανει ενας διαφορικος θερμοστατης. Με το χερι, σε βαθος χρονου ενα 20-30% αστοχια την εχεις στο τσεπακι. Η ροη θα πρεπει να σταματαει οποτε το νερο του κυκλωματος ειναι λιγοτερο θερμο απο το boiler κατα 8 βαθμους. Δυσκολο αυτο να γινεται με ακριβεια με το χερι. Σε οποια αλλη περιπτωση ξοδευεις ενεργια ασκοπα.

    2.Βεβιασμενης με καζανι κοντα στο καυστηρα γινεται μεν, αλλα εχει αυξημενο κοστος και πολυπλοκοτητα που σε μικρες εγκαταστασεις ειναι μαλλον overkill
    3.To υπαρχον boiler εχει ενα σημαντικο μειονεκτημα. Ξεκιναει το νερο παντα απο τη θερμοκρασια του νερου.
    Αντιθετα το καζανι του ηλιακου ολο και κατι θα εχει παρει παραπανω απο τον ηλιο. Αυτο και μονο το κανει συνολικα πιο συμφερουσα λυση, και να συμπληρωνεις απλα με ρευμα νυχτερινο, οποτε χρειαζεται.
    Ουτε τριοδους, ουτε συνδεσεις, ουτε κατι να ρυθμιζεις/ανοιγοκλεινεις.
    Set it and forget it.
    βαλε και κανα sonoff να βλεπεις τη θερμοκρασια του καζανιου να μην ανοιγεις τη βρυση, και μια θερμοστατικη αναμικτικη στην εξοδο ωστε να πολλαπλασιασεις τα λιτρα του, και δεν θα ξανασχοληθεις ποτε ξανα.
    Το boiler του καλοριφερ γινεται εξαιρετικη ψησταρια/γλαστρα.
    ωραιο μου ακουγετε. τελικα καταλήξα σε nobel 3πλο μια και αναβει το καλοριφερ και ειναι διπλα ο καυστηρας. Και α καταργησω το μποιλερ του παταριου.

    Για πες μου λιγο αυτο με το sonof που ελεγες. μοντελο, που συνδεετε κλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jaguar13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι; Για τους Sonne τι γνώμη έχετε? Είναι να αλλάξω τον τωρινό ηλιακό τριπλής (Sonne 200lt) μέσω του εξοικονομώ. Ο υπάρχον είναι στα τελευταία του (boiler glass), τον έχω 15 χρονιά με μηδενική συντήρηση πρακτικά (μια φορά καθαρισμός αλλά έχει διαβρωθεί το boiler, λογικό μια που έβραζε ιούλιο - αύγουστο με κλειστό το σπίτι και χωρίς σκέπασμα) οπότε θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος).

    Βλέπω στο site ότι έχουν συλλέκτες phaethon και atlas. Η διαφορά τους πέραν της πλευρικής μόνωσης που λένε ότι έχει ο phaethon ποια είναι? οτι είναι υπερεπιλεκτικοί?

    Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω οτι ο Sonne Phaethon 200lt/3,4m glass παίζει στα 850$, ενώ ο ίδιος σε χάλκινο στα 1400.

    Η διαφορά στην τιμή αξίζει? Τι κερδίζω σε χάλκινο που να αξίζει το επιπλέον κόστος? Εννοείτο 'ότι πλέον οι συλλέκτες θα καλύπτονται Ιούνιο-Σεπτέμβριο είτε μερικά είτε ολικά.

    Μέχρι και όριο τα 1500 (νομίζω τόσα δικαιολογεί το εξοικονομώ) τι επιλογές υπάρχουν στα 200lt τριπλής ενέργειας? Βέβαια σκέφτομαι και να καταργήσω την τριπλής, τώρα που σας διάβασα ακόμη περισσότερο, και να βάλω διπλής με ρεύμα μιας που λόγω εγκατάστασης κλιματιστικών το πετρέλαιο θα δουλεύει πολύ λίγο και μόνο σε πολύ βαριά κρύα).

    Sorry για το σεντόνι...

    Επίσης οι calpak mark 4 και maltezos τί λενε?
    Χαλκος, η Rolce Royce των ηλιακων και της υδραυλικης γενικοτερα.
    Πρακτικα τα καζανια απο χαλκο ειναι αθανατα, και εχουν το καλυτερο συντελεστη θερμικης μεταδοσης. Ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοι.
    Απο κει και περα, υπαρχει solarmark, αλλα ολοι αυτοι που ανεφερες ειναι καλοι.
    Συνηθως απο την υπερθερμανση υποφερουν οι συνδεσεις, και οι μονωσεις στα τζαμια. Στο καζανι εχουμε υπερβολικη αποθεση αλατων πανω απο τους 60, αλλα αυτο δεν το αποφευγεις στα ηλιακα.

    Στην εξοδο πρεπει να βαλεις και κατι τετοιο
    https://www.skroutz.gr/s/25643218/WA...l?from=catspan

    Προστατευει την εγκατασταση αλλα και τους χρηστες απο εγκαυματα το καλοκαιρι και αυξανει και τα λιτρα το χειμωνα.
    Το να αντεχει σε 110 βαθμους ειναι απαραιτητο, αλλιως υπαρχουν και φτηνοτερες επιλογες (ακομα και κινεζικες)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο μου ακουγετε. τελικα καταλήξα σε nobel 3πλο μια και αναβει το καλοριφερ και ειναι διπλα ο καυστηρας. Και α καταργησω το μποιλερ του παταριου.

    Για πες μου λιγο αυτο με το sonof που ελεγες. μοντελο, που συνδεετε κλπ
    Εφοσον επιμενεις σε τριπλης, τοτε χρειαζεσαι οπωσδηποτε βανα και διαφορικο θερμοστατη.
    Ο ηλιος ειναι λυχναρι και ο λεβητας προβολεας.
    Επισης θες και καποιο αυτοματισμο το πρωι γενικα να αποφευγεται η χρηση του λεβητα, αλλιως οταν βγει ο ηλιος δεν θα τον χρειαζεσαι.

    Σε απλο διαφορικο, εχει μεχρι και ο κινεζος
    https://www.aliexpress.com/item/1005...4%2316062%2393

    Sonoff για να βλεπεις, εδω
    https://www.aliexpress.com/item/3291...archweb201603_

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας