Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Smile
    Καλώς σας βρήκα!

    Αυτή την στιγμή έχω 2 συνδέσεις VDSL 200/20 μία με Cosmote και μία με Vodafone. Και οι δύο έχουν υλοποιηθεί σε bridge mode πάνω σε ένα επαγγελματικό firewall με το modem/router που δίνει ο πάροχος. Έχουν static IP και από μια 16αδα πρόσθετες static IPs η κάθε μια. Έχω δει ότι πλέον και η Cosmote και η Vodafone δίνουν 4G backup, με ένα 4G usb stick το οποίο συνδέεται πάνω στον εξοπλισμό τους.

    Η Cosmote μου έχει πεις πως προς το παρόν δεν υποστηρίζει τις 16 προόσθετες IPs στο fail-over (οπότε αυτή την στιγμή δεν μου χρησιμεύει σε κάτι), αλλά το παλεύουν να το υποστηρίζουν. Από την Vodafone ένας τεχνικός μου είπε ότι το 4G backup υποστηρίζει και την 16αδα των static IPs (θέλω να το διαστυρώσω πάντως μην κάνω όλο τον κόπο τζάμπα), οπότε λέω να κάνω μια πρώτη προσέγγιση στο θέμα 4G backup στην Vodafone και αφού μαζέψω εμπειρίες να δω μετά την Cosmote, με την ελπίδα μέχρι τότε να υποστηρίζουν και την 16αδα στο fail-over.

    Αυτό που έχω καταλάβει και από τους 2 παρόχους είναι ότι μιας και έχω υλοποίηση σε bridge mode, δεν θα παίξει το usb stick πάνω στον εξοπλισμό τους ως fail-over. Μου προτείνουν να κάνω την κλασική σύνδεση της VDSL στο modem/router τους αντί του bridge mode.

    Εγώ θέλω να διατηρήσω το bridge mode και να δω με ποιον άλλο τρόπο μπορεί να παίξει το fail-over, π.χ. με αγορά δικού εξοπλισμού. Μέχρι στιγμής σκέφτομαι την ακόλουθη λύση.

    Να αγοράσω ένα 4G modem/router και να βάλω σε αυτό την κάρτα της Vodafone και να ορίσω στο firewall ως fail-over σύνδεση το 4G modem/router. Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αν θα παίξει. Έχω μερικά θέματα που με προβληματίζουν:

    1) Την σύνδεση με 4G modem/router θα πρέπει να την ορίσω και αυτή σε bridge mode;
    2) Η 4G backup σύνδεση πως δένεται με την VDSL σύνδεση και τι σχέση /εξάρτηση έχουν μεταξύ τους;
    3) H 4G σύνδεση έχει credentials; Και αν ναι είναι τα ίδια με αυτά της VDSL σύνδεσης;
    4) Η SIM κάρτα της 4G σύνδεσης είναι δεμένη με το USB stick ή μπορώ όντως να την χρησιμοποιήσω και στο 4G modem/router;
    5) Λογικά αν η 4G σύνδεση παίρνει και την 16αδα πάνω της όταν βγαίνει off η VDSL, δεν θα πρέπει και οι συνδέσεις να είναι ενεργές ταυτόχρονα. Πως το καταφέρνει κανείς αυτό; Εννοώ να μην σηκώνεται η 4G σύδνεση παρά μόνο όταν "πέσει" η VDSL σύνδεση.
    6) Τι εξοπλισμό (4G modem/router) θα πρέπει να προμηθευτώ;

    Γενικά μάλλον αυτή είναι άσχημη περίοδος για μεγάλες επενδύσεις μιας και το 5G έρχεται, αλλά θα ήθελα να προχωρήσω μια λύση τώρα, έστω και αν μετά από 1-2 χρόνια χρειαστεί να αγοράσω ξανά εξοπλισμό, καθώς χρειάζομαι να έχω fail-over στις static IPs.

    Είμαι σε αρκετά πρώιμο στάδιο και προσπαθώ να δω ποιος είναι ο καλύτερος δρόμος, οπότε όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!

    Επίσης αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει το ποια σχέση / εξάρτηση έχουν μεταξύ τους η VDSL και η 4G σύνδεση θα με βοηθούσε πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pedimo : 03-05-21 στις 14:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γενικοτερα ξεχνα το. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να παιξουν static ip's πανω απο 4g. και μαλιστα περισσοτερες απο μια.

    Τετοιες υπηρεσιες παρχονται μονο για μισθωμενα, και εκ πειρας ειναι λιγο τραυματικες εμπειριες.
    Ποσο μαλλον οταν εισαι με δυο παροχους, θα πρεπει να το σχεδιασεις αλλιως.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικοτερα ξεχνα το. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να παιξουν static ip's πανω απο 4g. και μαλιστα περισσοτερες απο μια.

    Τετοιες υπηρεσιες παρχονται μονο για μισθωμενα, και εκ πειρας ειναι λιγο τραυματικες εμπειριες.
    Ποσο μαλλον οταν εισαι με δυο παροχους, θα πρεπει να το σχεδιασεις αλλιως.
    Κάτι έχω καταλάβει ότι δεν πολυθέλουν να το δώσουν. Έχω και μια PRI σύνδεση (30 κανάλια φωνής) μέσω οπτικής στην Vodafone και από ότι έχω καταλάβει ο υφιστάμενος εξοπλισμός της υποστηρίζει 4G backup. Την πρώτη φορά που ζήτησα γενικά αν υπάρχει κάποια λύση για εφεδρική πρόσβαση, ώστε να μην χάνουμε τα τηλέφωνα όταν υπάρχει διακοπή στην οπτική ίνα μου είπαν ότι δεν υπάρχει λύση για εφεδρεία... Το ξαναζήτησα τώρα πιο συγκεκριμένα για 4G fail-over και δεν μου απάντησαν ακόμη. Γενικά η οπτική της Vodafone είναι μονής όδευσης (δεν είναι πάνω σε δακτύλιο) και εξαιτίας αυτού του γεγονότος έχω 3-4 διακοπές των χρόνο και όλοι οι χρήστες μένουν κάθε φορά χωρίς τηλέφωνο για 1 μέρα κατά μέσο όρο... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου δίνουν 4G backup τουλάχιστον στην PRI. Επιπλέον χρήματα θα του δινω κάθε μήνα και τον περισσότερο καιρό θα τα δίνω τζάμπα, εκτός από αυτές τις 3-4 μέρες το χρόνο...

    Μέχρι τώρα έχω προσπαθήσει για τις υπηρεσίες που εξαρτώνται από static IPs, όπου γίνεται, να έχω εφεδρεία από τις static IPs του δεύτερου παρόχου. Οι 2 συνδέσεις είναι πάνω σε διαφορετικές οπτικές ίνες, καθώς ο κάθε πάροχος έχει τις δικές του (η οπτική της Cosmote είναι ευτυχώς σε δακτύλιο). Το έχω καταφέρει στα VPNs και στoυς email Servers. Σε κάποιες υπηρεσίες όμως δεν έχω ακόμη κάποια εφεδρεία (π.χ. Skype for Business on premise) όπου όταν πέσει η σύνδεση δεν έχω εφεδρεία.

    Όταν λες τραυματικές εμπερίες τι εννοείς (πάντα αν μπορείς να τις μοιραστείς μαζί μας);

    Σε δύο παρόχους είμαι για να έχω εφεδρεία στην πρόσβαση στο διαδίκτυο καθώς οι συνδέσεις υλοποιούνται σε ξεχωριστές οπτικές ίνες και για να έχω εφεδρεία μέσω εναλλακτικών Static IPs.

    Αν πούμε ότι είναι να ενεργοποιήσω το 4G backup που μου το δίνουν και οι 2 πάροχοι, έστω και χωρίς την υποστήριξη για τις static IPs και το κάνω για τον 1 από τους 2 παρόχους (μου το δίνουν και οι 2), λέω να το κάνω με την Cosmote. Αυτό όμως θα μου δώσει απλά πρόσβαση στο διαδίκτυο σε περίπτωση που πέσουν και οι 2 οπτικές (έχει γίνει και αυτό 1 φορά στο παρελθόν).

    Αλλά για τις static IPs την 16αδα δηλαδή, τι άλλο σχεδιασμό μπορώ να κάνω πέρα από το 4G fail-over;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pedimo : 03-05-21 στις 17:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η φωνη σε pri ειναι business υπηρεσια και παρεχεται backup, αν και οπου το εχω δει ειναι μεσω μικροκυματικου αλλα οχι 4g.
    Τα 200/20 ειναι best effort κυκλωματα και γενικα δεν παρεχεται κανενος ειδους backup.
    Στο ιδιο σημειο μου κανει εξαιρετικη εντυπωση να παρεχονται απο διαφορετικα dslam, ποσο μαλλον να ειναι και σε δακτυλιους..
    (Εξαλλου ειναι γνωστο οτι τα vdsl dslams στις καμπινες δεν διαθετουν καν μπαταριες, οποτε τι να λεμε)

    Ποιες ειναι οι δυο οπτικες? Ειπες οτι εχεις 2 vdsl και ενα primary ISDN.

    Εαν χρειαζεσαι ντε και καλα static, τοτε δεν θα πρεπει να παρεχονται πανω απο vdsl, ή αν δεν γινεται αλλιως, τοτε θα πρεπει να υπαρχει redundancy σε επιπεδο εφαρμογης, οπως ευκολα γινεται πχ στο email, και λιγο δυσκολοτερα σε vpn

    Οι τραυματικες εμπειριες ειναι οτι οταν παιρνεις backup λυση πακετο, συνηθως η δοκιμη της backup λυσης ειναι δυσκολη, με αποτελεσμα να μην δοκιμαζεται επαρκως, και οταν την χρειαστεις, δεν παιζει.
    Για παραδειγμα, θα πας να τραβηξεις μπριζες/ινες απο τον εξοπλισμο για να δεις αν θα παρει μπρος το backup? Τι ωρα θα το κανεις αυτο?
    Θα εισαι εκει? Ωραια τα dr testing σεναρια, αλλα πρεπει να εχεις και κοσμο να τα κανει ολα αυτα, και σιγουρα δεν παιζεις με οικιακα κυκλωματα xdsl.

    Ειδικα τωρα για skype business on prem, ναι μεν θεωρειται mainstream μεχρι το 2024, αλλα ουσιαστικα η ms το εχει εγκαταλειψει για τα ματια του teams.
    Ως συνηθως δυσκολες εποχες για πριγκιπες.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωνη σε pri ειναι business υπηρεσια και παρεχεται backup, αν και οπου το εχω δει ειναι μεσω μικροκυματικου αλλα οχι 4g.
    Στο παρελθόν μου είχαν προτείνει μικρομυματική ως κύρια λύση πρόσβασης από την Wind που δεν έχει οπτικες στην περιοχή. Ως backup δεν έχει προταθεί καμία λύση μέχρι τώρα. Γενικά η λύση της μικροκυματικής κάθε άλλο παρά με ενθουσιάζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 200/20 ειναι best effort κυκλωματα και γενικα δεν παρεχεται κανενος ειδους backup.
    Μην το λες:
    https://www.vodafone.gr/files/149070...os-March21.pdf
    Αναφέρεται ως εφεδρικό "Εφεδρικό Μέσο Πρόσβασης 4G/LTE"
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...et_backup.html
    Και οι δυο μου το δίνουν, αλλά μόνο για την πρόσβαση στο Internet. Στην Vodafone ίσως παίζει και η 16αδα (έτσι ανέφερε ένα τεχνικός, αλλά θέλω να το διασταυρώσω πρώτα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ιδιο σημειο μου κανει εξαιρετικη εντυπωση να παρεχονται απο διαφορετικα dslam, ποσο μαλλον να ειναι και σε δακτυλιους..
    (Εξαλλου ειναι γνωστο οτι τα vdsl dslams στις καμπινες δεν διαθετουν καν μπαταριες, οποτε τι να λεμε)

    Ποιες ειναι οι δυο οπτικες? Ειπες οτι εχεις 2 vdsl και ενα primary ISDN.
    Η Cosmote προσπαθεί παντού να κάνει υλοποίηση σε δακτυλίους στο δίκτυο των πτικών ινών της. Την συγκεκριμένη υλοποίηση την είχε κάνει ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, όταν είχε γεμίσει με ONU την επικράτεια. Τότε κάναμε την εισαγωγή της πρώτης οπτικής ίνας, μαζί με την ONU και στην συνέχεια προστέθηκε και ένα DSLAM στην ONU (το χρησιμοποιούμε μόνο εμείς). Το DSLAM αυτό το έχουμε πάνω σε δικό μας κεντρικό UPS. Η ONU κάποτε είχε μπαταρίες και έπαιρνε από εκεί το DSLAM, αλλά δεν τις άλλαζαν ποτέ...

    Τώρα υπάρχει και δεύτερο DSLAM ακριβώς απέξω, πρόσθετη προσθήκη λόγω vectoring. Λίγο νωρίτερα είχαμε κάνει και την δεύτερη εισαγωγή οπτικής ίνας της Vodafone για να παίξει πάνω σε αυτή η PRI. Οι υποδομές αυτές δεν είναι εύκολη υπόθεση στην περιοχή μας και κατέστησαν δυνατές μετά από μεγάλο αγώνα και διαρκές "κυνήγι"...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν χρειαζεσαι ντε και καλα static, τοτε δεν θα πρεπει να παρεχονται πανω απο vdsl, ή αν δεν γινεται αλλιως, τοτε θα πρεπει να υπαρχει redundancy σε επιπεδο εφαρμογης, οπως ευκολα γινεται πχ στο email, και λιγο δυσκολοτερα σε vpn
    Ναι, σωστά, αυτά τα έχουμε κάνει ήδη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τραυματικες εμπειριες ειναι οτι οταν παιρνεις backup λυση πακετο, συνηθως η δοκιμη της backup λυσης ειναι δυσκολη, με αποτελεσμα να μην δοκιμαζεται επαρκως, και οταν την χρειαστεις, δεν παιζει.
    Για παραδειγμα, θα πας να τραβηξεις μπριζες/ινες απο τον εξοπλισμο για να δεις αν θα παρει μπρος το backup? Τι ωρα θα το κανεις αυτο?
    Θα εισαι εκει? Ωραια τα dr testing σεναρια, αλλα πρεπει να εχεις και κοσμο να τα κανει ολα αυτα, και σιγουρα δεν παιζεις με οικιακα κυκλωματα xdsl.
    Ναι σωστά, επειδή έχουμε ήδη 2 προσβάσεις και στα περισότερα έχουμε αυτόματο fail-over στον άλλο πάροχο, έχουμε μια σχετική άνεση να κάνουμε δοκιμές, χωρίς να καταρεύσουν όλα. Και δεν είμαι και μόνος μου, έχω βοήθεια!

    Δεν είναι οικιακές συνδέσεις, business συνδέσεις είναι. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά στην περίπτωσή μας το εγγυημμένο bandwdth που δίνει ένα μισθωμένο κύκλωμα και είναι ουσιαστικά η μόνη σημαντική διαφορά σε σχέση με ένα xDSL κύκλωμα δεν είναι αρκετό για εμάς για να αιτιολογήσει την διαφορά στην τιμή. Μιας και έχουμε ήδη οπτικές και από τους 2 παρόχους μου έχουν κατ' επανάληψη προτείνει ένα μισθωμένο κύκλωμα. Προτιμώ όμως να περιμένω την FTTH xDSL λύση, όταν δωθεί ως εμπορικό πακέτο στην περιοχή μας, με δεδομένο ότι ήδη έχουμε οπτικές ίνες και από τους 2 μέσα στις εγκατστάσεις μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα τωρα για skype business on prem, ναι μεν θεωρειται mainstream μεχρι το 2024, αλλα ουσιαστικα η ms το εχει εγκαταλειψει για τα ματια του teams.
    Ως συνηθως δυσκολες εποχες για πριγκιπες.
    Το extended support λήγει στις 14/10/2025. Teams δεν υπάρχει περίπτωση να... Έχουμε χρόνο μέχρι τότε να βρούμε κάποια άλλη on premise λύση. Ήδη βλέπουμε κάποιες ενδιαφέρουσες λύσεις, αλλά δεν είναι τώρα η ώρα για αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pedimo : 03-05-21 στις 19:00.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    [QUOTE=pedimo;7028153]Στο παρελθόν μου είχαν προτείνει μικρομυματική ως κύρια λύση πρόσβασης από την Wind που δεν έχει οπτικες στην περιοχή. Ως backup δεν έχει προταθεί καμία λύση μέχρι τώρα. Γενικά η λύση της μικροκυματικής κάθε άλλο παρά με ενθουσιάζει.


    Μην το λες:
    https://www.vodafone.gr/files/149070...os-March21.pdf
    Αναφέρεται ως εφεδρικό "Εφεδρικό Μέσο Πρόσβασης 4G/LTE"
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...et_backup.html
    Και οι δυο μου το δίνουν, αλλά μόνο για την πρόσβαση στο Internet. Στην Vodafone ίσως παίζει και η 16αδα (έτσι ανέφερε ένα τεχνικός, αλλά θέλω να το διασταυρώσω πρώτα).
    [quote]

    Αυτες ειναι λυσεις soho, με ενα απλο 4g πανω στο router (αν εχει σημα) και προσφερουν απλη προσβαση στο internet. (αν υπαρχει 4g οταν το χρειαστεις, μιας και συχνα οταν ειναι κεντρικο τοθεμα αυτα πασχουν μαζι.)
    Δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να σου περασουν τις static απο εκει.

    Η Cosmote προσπαθεί παντού να κάνει υλοποίηση σε δακτυλίους στο δίκτυο των πτικών ινών της. Την συγκεκριμένη υλοποίηση την είχε κάνει ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, όταν είχε γεμίσει με ONU την επικράτεια. Τότε κάναμε την εισαγωγή της πρώτης οπτικής ίνας, μαζί με την ONU και στην συνέχεια προστέθηκε και ένα DSLAM στην ONU (το χρησιμοποιούμε μόνο εμείς). Το DSLAM αυτό το έχουμε πάνω σε δικό μας κεντρικό UPS. Η ONU κάποτε είχε μπαταρίες και έπαιρνε από εκεί το DSLAM, αλλά δεν τις άλλαζαν ποτέ...

    Τώρα υπάρχει και δεύτερο DSLAM ακριβώς απέξω, πρόσθετη προσθήκη λόγω vectoring. Λίγο νωρίτερα είχαμε κάνει και την δεύτερη εισαγωγή οπτικής ίνας της Vodafone για να παίξει πάνω σε αυτή η PRI. Οι υποδομές αυτές δεν είναι εύκολη υπόθεση στην περιοχή μας και κατέστησαν δυνατές μετά από μεγάλο αγώνα και διαρκές "κυνήγι"...
    Εχουν περασει σχεδον 20 χρονια απο τοτε, ο οποιος εξοπλισμος ειναι ηδη eol αν δεν εχει αντικατασταθει.
    Θεωρητικα ολοι με δακτυλιους παιζουν, ομως στη πραξη μαθαινεις οτι κοπηκαν και οι δυο οταν δεν εχεις service. Ξαναλεω, εισαι σε home/smb υπηρεσια, θεωρησε οτι δεν υπαρχουν αυτα. (εκτος απο την primary, που οπως λες τι χανεις για μερες)
    Οσο για το dslam που ειναι απεξω για το vectoring, αμα ειναι χωρις μπαταριες (που ειναι) αστα βραστα.

    Δεν είναι οικιακές συνδέσεις, business συνδέσεις είναι. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά στην περίπτωσή μας το εγγυημμένο bandwdth που δίνει ένα μισθωμένο κύκλωμα και είναι ουσιαστικά η μόνη σημαντική διαφορά σε σχέση με ένα xDSL κύκλωμα δεν είναι αρκετό για εμάς για να αιτιολογήσει την διαφορά στην τιμή. Μιας και έχουμε ήδη οπτικές και από τους 2 παρόχους μου έχουν κατ' επανάληψη προτείνει ένα μισθωμένο κύκλωμα. Προτιμώ όμως να περιμένω την FTTH xDSL λύση, όταν δωθεί ως εμπορικό πακέτο στην περιοχή μας, με δεδομένο ότι ήδη έχουμε οπτικές ίνες και από τους 2 μέσα στις εγκατστάσεις μας.
    Εχουν παρομοια χαρακτηριστικα με τις οικιακες αυτες οι "bussines" συνδεσεις, Δεν ειναι μονο το εγγυημενο bw (που θα επρεπε να ειναι) αλλα και οι χρονοι αποκαταστασης σε περιπτωση βλαβης.
    Εαν δοθει ftth στη περιοχη θα ερθει απο αλλες ινες, αυτες που εχετε εκει δεν ειναι gpon. Πιθανοτατα θα ξανασκαψουν. Θα συνεχισει να ειναι best effort με ratio φυσικα.

    Βασικα το προβλημα σου ειναι οτι ενα ατυχες σκαψιμο ειναι αρκετο για να κοψει ολα. Βαλε και το ρευμα, και εχεις μια ομορφη μερα.

    Ο αερας ειναι μια καλη εναλλακτικη λυση. Θα ειναι εκει οταν την χρειαστεις. Ειτε απο καποιον wisp, ειτε με starling.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτες ειναι λυσεις soho, με ενα απλο 4g πανω στο router (αν εχει σημα) και προσφερουν απλη προσβαση στο internet. (αν υπαρχει 4g οταν το χρειαστεις, μιας και συχνα οταν ειναι κεντρικο τοθεμα αυτα πασχουν μαζι.)
    Δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να σου περασουν τις static απο εκει.
    Ναι, αυτή την στιγμή έτσι είναι όπως τα λες. Και ναι, κάποιες φορές θα πάσχουν ταυτόχρονα όταν θα είναι καντρικό το πρόβλημα. Δεν βλέπω όμως και κάποια άλλη λύση να είναι διαθέσιμη για αυτή την περίπτωση. Στο κεντρικό πρόβλημα του ενός παρόχου στηριζόμαστε στην εφεδρεία του δεύτερου παρόχου. Όσον αφορά την υποστήριξη των static IPs στο 4G backup η Cosmote τουλάχιστον λέει (και εγγράφως μάλιστα) ότι το παλεύει να την δώσει. Αν θα γίνει τελικά δεν το ξέρω. Οπότε είμαστε σε αυτό που που λένε ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν περασει σχεδον 20 χρονια απο τοτε, ο οποιος εξοπλισμος ειναι ηδη eol αν δεν εχει αντικατασταθει.
    Θεωρητικα ολοι με δακτυλιους παιζουν, ομως στη πραξη μαθαινεις οτι κοπηκαν και οι δυο οταν δεν εχεις service. Ξαναλεω, εισαι σε home/smb υπηρεσια, θεωρησε οτι δεν υπαρχουν αυτα. (εκτος απο την primary, που οπως λες τι χανεις για μερες)
    Οσο για το dslam που ειναι απεξω για το vectoring, αμα ειναι χωρις μπαταριες (που ειναι) αστα βραστα.
    Σωστά, ο εξοπλισμός της ONU έχει πρακτικά πλέον αντικατασταθεί από το DSLAM. Το DSLAM εκτός (vectoring) το έχουμε χάσει μια φορά από διακοπή ρεύματος μέχρι τώρα. Εϊναι προφανές ότι δεν θα είναι η τελευταία. Εκεί στηριζόμαστε στο DSLAM εντός της ONU που είναι πάνω στο δικό μας κεντρικό UPS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν παρομοια χαρακτηριστικα με τις οικιακες αυτες οι "bussines" συνδεσεις, Δεν ειναι μονο το εγγυημενο bw (που θα επρεπε να ειναι) αλλα και οι χρονοι αποκαταστασης σε περιπτωση βλαβης.
    Ευτυχώς οι χρόνοι αποκατάτασης σε περίπτωση βλάβης είναι πάντα εξαιρετικοί (την ίδια ή το πολύ την επομενη εργάσιμη). Θα ήμασταν το λιγότερο άδικοι αν είχαμε παράπονο. Γενικά όμως έχεις δίκιο, αυτό δεν ισχύει για τους περσσότερους πελάτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν δοθει ftth στη περιοχη θα ερθει απο αλλες ινες, αυτες που εχετε εκει δεν ειναι gpon. Πιθανοτατα θα ξανασκαψουν. Θα συνεχισει να ειναι best effort με ratio φυσικα.
    Εδώ χρειάζομαι λίγο βοήθεια για να καταλάβω πως ακριβώς γίνεται η FTTH υλοποίηση:
    1) Θα χρειαστεί δηλαδή να υλοποιηθεί σε όλη την περιοχή ένα παράλληλο δίκτυο οπτικών ινών οι οποίες θα είναι "gpon";
    2) Δεν αρκεί ένα από τα πολλά ζεύγη της εισαγωγής της οπτικής (της Cosmote ή της Vodafone) που έχουμε ήδη στις εγκαταστάσεις μας και είναι ανενεργά σε αναμονή να χρησιμοποιηθούν για τον σκοπό αυτό;
    3) Εναλλακτικά δεν μπορεί απλά να συνδεθεί ένας πρόσθετος εξοπλισμός στον υφιστάμενο (π.χ. πάνω στο υφιστάμενο οπτικό switch) για να γίνει η υλοποίση;

    Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα του FTTH και δεν γνωρίζω πως υλοποιείται και πάνω σε ποιες υποδομές "πατάει".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα το προβλημα σου ειναι οτι ενα ατυχες σκαψιμο ειναι αρκετο για να κοψει ολα. Βαλε και το ρευμα, και εχεις μια ομορφη μερα.
    Ναι, έτσι είναι. Με την Cosmote όμως πρέπει να πω ότι από τότε που έβαλαν τις οπτικές σε δακτύλιο, οι διακοπές ήταν πολύ μετρημένες και συγκεκριμένες. Θυμάμαι 2-3 διακοπές στα 17 χρόνια που έχουν μεσολαβήσει. Πριν από αυτό είχαμε 2-3 διακόπες κάθε χρόνο...
    Για τις διακποπές ρεύματος μόνο με το DSLAM εκτός (vectoring) είχαμε 1 διακοπή μέχρι τώρα. Πριν από αυτό υπήρχε πάντα κάποια μπαταρία από πίσω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αερας ειναι μια καλη εναλλακτικη λυση. Θα ειναι εκει οταν την χρειαστεις. Ειτε απο καποιον wisp, ειτε με starling.
    Να σου πω, το έχω σκεφτεί και εγώ ως λύση στο παρελθόν, αλλά δεν το είχα ψάξει ιδιιαίτερα. Ο κύριος λόγος είναι ότι και πάλι δεν θα είχα τις στατικές IPs, παρά μόνο πρόσβαση στο διαδίκτυο. Και πάλι όμως συνεχίζω να την βλέπω ως μια ενδιαφέρουσα λύση. Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες από υφιστάμενες υλοποιήσεις; Οι χρόνοι απόκρισης πως είναι; Από τιμές ξεφεύγουν πολύ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pedimo : 05-05-21 στις 23:19.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pedimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αυτή την στιγμή έτσι είναι όπως τα λες. Και ναι, κάποιες φορές θα πάσχουν ταυτόχρονα όταν θα είναι καντρικό το πρόβλημα. Δεν βλέπω όμως και κάποια άλλη λύση να είναι διαθέσιμη για αυτή την περίπτωση. Στο κεντρικό πρόβλημα του ενός παρόχου στηριζόμαστε στην εφεδρεία του δεύτερου παρόχου. Όσον αφορά την υποστήριξη των static IPs στο 4G backup η Cosmote τουλάχιστον λέει (και εγγράφως μάλιστα) ότι το παλεύει να την δώσει. Αν θα γίνει τελικά δεν το ξέρω. Οπότε είμαστε σε αυτό που που λένε ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .
    To 4g ειναι απλα ενα τριτου επιπεδου backup.


    Σωστά, ο εξοπλισμός της ONU έχει πρακτικά πλέον αντικατασταθεί από το DSLAM. Το DSLAM εκτός (vectoring) το έχουμε χάσει μια φορά από διακοπή ρεύματος μέχρι τώρα. Εϊναι προφανές ότι δεν θα είναι η τελευταία. Εκεί στηριζόμαστε στο DSLAM εντός της ONU που είναι πάνω στο δικό μας κεντρικό UPS.
    Εαν τα κυκλωματα ειναι vdsl 200ρια τι παιρνεις απο την μεσα onu? Αν πεσει το εξωτερικο dslam θα χασεις και τους δυο παροχους vdsl.

    Εδώ χρειάζομαι λίγο βοήθεια για να καταλάβω πως ακριβώς γίνεται η FTTH υλοποίηση:
    1) Θα χρειαστεί δηλαδή να υλοποιηθεί σε όλη την περιοχή ένα παράλληλο δίκτυο οπτικών ινών οι οποίες θα είναι "gpon";
    2) Δεν αρκεί ένα από τα πολλά ζεύγη της εισαγωγής της οπτικής (της Cosmote ή της Vodafone) που έχουμε ήδη στις εγκαταστάσεις μας και είναι ανενεργά σε αναμονή να χρησιμοποιηθούν για τον σκοπό αυτό;
    3) Εναλλακτικά δεν μπορεί απλά να συνδεθεί ένας πρόσθετος εξοπλισμός στον υφιστάμενο (π.χ. πάνω στο υφιστάμενο οπτικό switch) για να γίνει η υλοποίση;

    Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα του FTTH και δεν γνωρίζω πως υλοποιείται και πάνω σε ποιες υποδομές "πατάει".
    Για αρχη να σου πω οτι το gpon υλοποιειται με μια ινα με δυο διαφορετικα wavelengths. Οποτε δεν υπαρχουν ζευγη.
    Το receive ειναι broadcast για ολους τους συνδρομητες, και διαχωριζεται απο το ont, ενω το upload γινεται με polling.
    Κοινως αν απο την αλλη μερια δεν υπαρξει ο αντιστοιχος gpon εξοπλισμος, δεν θα γινει μονο για σενα.
    Τα soho πακετα παρεχονται παντα σε ολοκληρες περιοχες. Δεν μπορει να γινει τιποτε αλλο, με λογικο κοστος.

    Ναι, έτσι είναι. Με την Cosmote όμως πρέπει να πω ότι από τότε που έβαλαν τις οπτικές σε δακτύλιο, οι διακοπές ήταν πολύ μετρημένες και συγκεκριμένες. Θυμάμαι 2-3 διακοπές στα 17 χρόνια που έχουν μεσολαβήσει. Πριν από αυτό είχαμε 2-3 διακόπες κάθε χρόνο...
    Για τις διακποπές ρεύματος μόνο με το DSLAM εκτός (vectoring) είχαμε 1 διακοπή μέχρι τώρα. Πριν από αυτό υπήρχε πάντα κάποια μπαταρία από πίσω...
    Υπηρεσιες χωρις alternative power, με protection ειναι σαν γαιδαρος με σαμαρι ιππασιας.

    Να σου πω, το έχω σκεφτεί και εγώ ως λύση στο παρελθόν, αλλά δεν το είχα ψάξει ιδιιαίτερα. Ο κύριος λόγος είναι ότι και πάλι δεν θα είχα τις στατικές IPs, παρά μόνο πρόσβαση στο διαδίκτυο. Και πάλι όμως συνεχίζω να την βλέπω ως μια ενδιαφέρουσα λύση. Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες από υφιστάμενες υλοποιήσεις; Οι χρόνοι απόκρισης πως είναι; Από τιμές ξεφεύγουν πολύ;
    Θα παρεις στατικες ip's απο wisp, απλα θα πρεπει να τις αξιοποιησεις καταλληλα. Προφανως δεν θα κινηθεις σε οικιακο πακετο.
    Οι χρονοι ειναι καλοι, απλα εχει ενα μονιμο 25-30msec delay λογω του wireless interleave.
    Το θεμα ειναι να εχεις καλυψη εκει που εισαι. Καποιοι μπορουν να σου δωσουν και backup στη τηλεφωνια, 2 σε 1.
    Κεφαλια δεν παιρνουν παντως.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 4g ειναι απλα ενα τριτου επιπεδου backup.
    Το καλύτερο backup είναι το διαθέσιμο backup! Και από ότι φαίνεται το 4G είναι για εμάς το μόνο διαθέσιμο backup...
    Κατά τα άλλα γιατί είναι "τρίτου επιπέδου"; Και όταν έρθει σε λίγο το 5G και αυτό "τρίτου επιπέδου" θα είναι; Και τα άλλα δύο επίπεδα ποια είναι;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρεις στατικες ip's απο wisp, απλα θα πρεπει να τις αξιοποιησεις καταλληλα. Προφανως δεν θα κινηθεις σε οικιακο πακετο.
    Οι χρονοι ειναι καλοι, απλα εχει ενα μονιμο 25-30msec delay λογω του wireless interleave.
    Το θεμα ειναι να εχεις καλυψη εκει που εισαι. Καποιοι μπορουν να σου δωσουν και backup στη τηλεφωνια, 2 σε 1.
    Κεφαλια δεν παιρνουν παντως.
    Λίγο που το έψαξα δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος wisp στην περιοχή μας ακόμη... Τα κακά της επαρχίας... Οι τιμές πάντως είναι όντως λογικές.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και ασφαλης υπολογιστης ο σβηστος υπολογιστης.

    Απλα δεν γινεται να εχουμε υπερβολικες απαιτησεις απο το 4g.

    Οσο για το 5g, αυτο θα λυσει τα θεματα χωρητικοτητας, qos, latency και ειναι μια νεα υποδομη πανω στην οποια θα χτιστουν πραγματα και υπηρεσιες ΟΜΩΣ δεν θα σου λυσει το προβλημα σου οπως το εχεις σχεδιασει, μιας και ειναι προβλημα routing τελικα.
    Ακομα και σε πληρες ipv6 deployment, πρεπει να γινουν και αλλα πραγματα για να γινει αυτο που φανταζεσαι (δλδ backup με static ip's)

    Η μονη ρεαλιστικη λυση ειναι χρησιμοποιηθει καποιος cloud/data center host με μερικες static ip και ενα vpn απο τις εγκαταστασεις σας προς τα εκει
    Ο εξω κοσμος θα ξερει παντα αυτες τις ip's και αυτες θα γινονται forward οπου πρεπει.
    Οποτε η συνεχεια ειναι απλη.
    Το vpn θα αποκαταστησει απλα την συνδεση.
    Σε ποιο εξελιγμενα πραγματα, η χρηση sdwan σε αυτο το σεναριο, θα αξιοποιησει ολες τις γραμμες μαζι, εξασφαλιζοντας και seamless failover και load balancing.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pedimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο backup είναι το διαθέσιμο backup! Και από ότι φαίνεται το 4G είναι για εμάς το μόνο διαθέσιμο backup...
    μια χαρά είναι, ενίοτε το χρησιμοποιώ (4g+) και ως κύρια σύνδεση (στην επαρχία).

  12. #12
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρά είναι, ενίοτε το χρησιμοποιώ (4g+) και ως κύρια σύνδεση (στην επαρχία).
    Ναι, άλλη πραγματικότητα στην επαρχία... Θα παραγγείλω πρώτα το 4G backup στον ένα πάροχο και αν πάει καλά θα πάρω και στον δεύτερο! Ελπίζω κάποια στιγμή να υποστηρίξουν και τις στατικές IPs της κύριας σύνδεσης όταν αυτή μεταπίπτει στην backup σύνδεση...

    Άντε με το καλό να έρθει και στα μέρη μας το 5G.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    προτίμησε συσκευή της προκοπής, τουλάχιστον/minimum cat.6 (4g+)

  14. #14
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προτίμησε συσκευή της προκοπής, τουλάχιστον/minimum cat.6 (4g+)
    Έχω παραγγείλει ένα Fritz!Box 6890 και περιμένω να το παραλάβω. Από ότι διαβάζω είναι πολύ καλή συσκευή. Δεν έχω προηγούμενες εμπειρίες από Fritz!Box αλλά φαίνεται όλοι να λένε τα καλύτερα για αυτά! Δεν ήθελα να πάω σε εξωτερικό USB stick, ήθελα μια λύση δυο σε ένα ώστε να είναι απροβλημάτιστη.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    καλές κριτικές έχω διαβάσει κι εγώ για το συγκεκριμένο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας