Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι φάση ούτε κεραυνός να ήταν
    Ειλικρινά δε ξέρω να το εξηγήσω.., απλά έγινε....

  2. #17
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειλικρινά έχω ακούσει τόσα για βαρελότα πρώτη φορά good to know

  3. #18
    Εγγραφή
    19-03-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά δε ξέρω να το εξηγήσω.., απλά έγινε....
    Όσο περνάει η ώρα τόσο γίνεται πιο πιθανή η εξήγηση σου. Εδώ και 3+ ώρες η ταχύτητα είναι ψηλά χωρίς αποσυνδέσεις όπως πριν. Αύριο θα πάω να φυλάω το πάρκο μου φαίνεται.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-11-2015
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Kαι εγω τον Σ/Κ ειχα μεγαλη πτωση αλλα απο σημερα παλι ολα οκ

  5. #20
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Teo010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγω τον Σ/Κ ειχα μεγαλη πτωση αλλα απο σημερα παλι ολα οκ
    Ώχ έχω vdsl από kv wind μέσω καφάο του πΟΤΕ θα πάο να το φυλλάο γιατί ακόμα ρίχνουν μπομπάκια, ευτυχώς είναι σε κέντρικο δρόμο κι δέν έφαγε πολλά κανά δυο βρίκα σκασμένα

  6. #21
    Εγγραφή
    19-03-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Εδώ και 20 ώρες, ταχύτητα ψηλά και καμία αποσύνδεση.

  7. #22
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βαρελότα

  8. #23
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, στέλνω στο παρόν νήμα, καθότι το πρόβλημά μου αφορά το τίτλο του νήματος, οπότε δε χρειάζεται να ανοίξω νέο νήμα με το ίδιο πρόβλημα.
    Είμαι συνδρομητής στη Nova εδώ και 1,5 χρόνο. Έχω στη περιοχή του Πειραιά, VDSL100 απο τον εν λόγω παροχο. Όλο αυτό το διάστημα, δεν είχα με τη σύνδεσή μου κανένα απολύτως πρόβλημα. Τις τελευταίες 15 ημέρες, έχω αποσυνδέσεις, και αυξομειώσεις της ταχύτητας και μάζεμα πολλών λαθών τόσο στα CRC όσο και στα FEC errors. Η ταχύτητά μου συγχρονίζει ψηλά, και ήμουν ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, όμως πλέον έχω προβληματιστεί. Κάλεσα το τεχνικό τμήμα 3 φορές, ανέφερα το ζήτημά μου, και εχθές στο τρίτο μου τηλεφώνημα ήρθε σήμερα ο τεχνικός της Nova. Μέτρησε κάτω στο κατανεμητή, όπου είδα κι εγώ τη μέτρησή του, και συγχρόνιζα (κατανεμητή) 140000 download, και μηδέν λάθη για 5 συνεχόμενα λεπτά ελέγχου επάνω σ'αυτόν. Στο σπίτι, συγχρόνιζω στις κάτωθι τιμές, ενώ με τις αυξομειώσεις της ταχύτητας (οι οποίες μερικές φορές συνοδεύονται και με αποσυνδέσεις), οι τιμές μου πέφτουν στις εξής (2ο screenshot).
    Το πρόβλημα γίνεται εντονότερο, γιατί μένω χωρίς ασφάλεια στο σπίτι μου, καθότι επάνω στο ρουτερ έχω συναγερμό, κάτι που τους έχω αναφέρει τόσο τηλεφωνικά, όσο και το έχω δηλώσει στην αίτηση σύνδεσης όταν την είχα κάνει, οπότε ως προς αυτό είμαι καλυμμένος (ότι το έχω δηλώσει). Το πρόβλημα το εντοπίζω κυρίως σε συγκεκριμένες ώρες, 11 το πρωί, 11 το βράδυ και μετέπειτα τη νύχτα, αλλά χωρίς να είναι απόλυτο αυτό (με τις ώρες). Μετά τη μέτρηση στον κατανεμητή όπου ως ανέφερα παραπάνω δε βρήκε κάτι (μηδέν λάθη και 140000 download ταχύτητα σταθερή) , ο τεχνικός μου είπε ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τη κάθετη στη πολυκατοικία. Το ρουτερ τώρα, ΔΕΝ βρίσκεται στη κυρία πρίζα του σπιτιού, αλλά ΔΕΝ μπορεί να μετακινηθεί γιατί στο σημείο που βρίσκεται συνδέεται απευθείας ο συναγερμός, και η εγκατάσταση του συναγερμού δεν μπορεί να μετακινηθεί ώστε να πάει το ρουτερ σε άλλο δωμάτιο. Προσωπικά επειδή τεχνικός δικτύων δεν είμαι, αλλά είμαι τεχνικός σε άλλο τεχνικό τομέα με αντίληψη όμως σε ηλεκτρονικά θέματα, έχω τη πεποίθηση ότι δύσκολα να φταίει η κάθετη αν και είναι παλιά η πολυκατοικία, και κρίνω ότι οι αυξομειώσεις της ταχύτητας αφορούν το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ, ενδεχομένως να αφορά σε κάποιο πρόβλημα σε πλακέτα στο ΚΑΦΑΟ. Το να αλλάξω ολόκληρη κάθετη όπου επειδή παλαιότερα το έχω συζητήσει με τον ηλεκτρολόγο, είναι στη περίπτωσή μου ιδιαίτερα δύσκολο καθότι θα πρέπει να τραβήξει τη νέα κάθετη απο το μπαλκόνι προς τα κάτω (είμαι και σε όροφο ψηλά), είναι κοστοβόρο, αλλά και το οικονομικό να μην ήταν, το να ανοίξω μια τόσο μεγάλη δουλειά, ειλικρινά δε γνωρίζω εάν αξίζει το κόπο πόσο μάλιστα εάν ίσως η έγκριση για τη νέα κάθετη να πρέπει να περάσει και απο συνέλευση πολυκατοικίας. Άρα αυτό το σενάριο σχεδόν απορρίπτεται, το σενάριο αλλαγής θέσης του ρουτερ στη κύρια πρίζα του σπιτιού απορρίπτεται λόγω του συναγερμού, άρα δε ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. Να σημειωθεί, ότι επάνω στο ρουτερ έχω απευθείας συνδεδεμένο ένα σταθερό ασύρματο τηλέφωνο, άλλο τηλέφωνο στο σπίτι δεν υπάρχει, και γενικά δεν παρεμβαλλονται splitters πουθενά. Έκανα factory reset στο ρουτερ, ενώ και ενσύρματα μου δείχνει τις αυξομειώσεις. Καμία λύση; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2022-08-20-00-31-44-891_com.opera.browser.jpg  

    Screenshot_2022-08-19-11-17-11-580_com.opera.browser.jpg  

    Η ζωή μας πρέπει να έχει και λάθος αποφάσεις, για να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις σωστές.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να δοκιμάσεις να συνδέσεις το ρούτερ στην 1η πρίζα του σπιτιού με τα υπόλοιπα καλώδια "πίσω" από την πρίζα αποσυνδεδεμένα, δηλαδή να έρχεται μόνο το ζεύγος καλωδίων από τον κατανεμητή (https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf). Εκεί θα δεις αν χρειάζεσαι αλλαγή κάθετης καλωδίωσης. Αν στην 1η πρίζα παίζει σωστά, τότε τη γλίτωσες και με μια διπλή πρίζα θα μπορέσεις να γυρίσεις την τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Μια διευκρίνιση μόνο, ο συναγερμός παίζει με τηλέφωνο ή με ίντερνετ;

  10. #25
    Εγγραφή
    23-02-2019
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Modem:H 300s / Router:Mi4
    SNR / Attn
    21.2(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να δοκιμάσεις να συνδέσεις το ρούτερ στην 1η πρίζα του σπιτιού με τα υπόλοιπα καλώδια "πίσω" από την πρίζα αποσυνδεδεμένα, δηλαδή να έρχεται μόνο το ζεύγος καλωδίων από τον κατανεμητή (https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf). Εκεί θα δεις αν χρειάζεσαι αλλαγή κάθετης καλωδίωσης. Αν στην 1η πρίζα παίζει σωστά, τότε τη γλίτωσες και με μια διπλή πρίζα θα μπορέσεις να γυρίσεις την τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Μια διευκρίνιση μόνο, ο συναγερμός παίζει με τηλέφωνο ή με ίντερνετ;

    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντησή σου, στη κεντρική πρίζα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μηδενικά έως ελάχιστα λάθη, σταθερή ταχύτητα χωρίς αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα είναι στο δωμάτιο που υπάρχει το ρουτερ. Ως προς το ερώτημά σου, ο συναγερμός παίζει με ίντερνετ. Πριν 3-4 χρόνια είχα
    αλλάξει με ηλεκτρολόγο τη κεντρική πρίζα με διπλή. Παρατήρησα, το εξής: ότι στη διπλή (κεντρική) πρίζα, στη μία υποδοχή μαζεύει πολλά λάθη και έχει χαμηλότερο και αυξομειώσεις του συγχρονισμού η σύνδεση στο ρουτερ, και στην άλλη υποδοχή της διπλής πρίζας ΔΕΝ έχει λάθη, και είναι υψηλότερος ο συγχρονισμός. Άλλοτε πάλι, όταν κουνάω το βισμα του καλωδίου στην υποδοχή της διπλής πρίζας, αλλάζει ο συγχρονισμός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasileios87 : 28-08-22 στις 22:16.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα να βάλεις το ρούτερ στη 1η πρίζα του σπιτιού όπου παίζει καλά και να πάρεις ένα powerline για να συνδέσεις το συναγερμό. Προτιμότερο από το να απλώνεις καλώδια.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας