Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Στις συνδέσεις με VoIP τηλεφωνία, υποχρεωτικά η Cosmote σε βάζει σε Fast Path;

    Ο αρχικός δείκτης του SNR Margin πόσο είναι στην Cosmote;

    Σε μια παλιά γραμμή που αναβίωσα (ξαναπήρα τον αριθμό μετά από 5 χρόνια) πέρσι τον Φεβρουάριο, η οποία είχε ADSL από το 2006 μέχρι το 2015, ενώ συγχρόνιζε στα 9000+ kbps, ξαφνικά από το φθινόπωρο έπεσε κάτω από τα 2000 kbps ο συγχρονισμός.

    Χθες άλλαξα το καλώδιο (παλιό τριάντα ετών, εκτεθειμένο στο εξωτερικό περιβάλλον) από το σπίτι μέχρι το καπάκι του ΟΤΕ και ανέβηκε ο συγχρονισμός μέχρι τα 3000 kbps και εξαλείφθηκαν τα CRC errors. Διαπίστωσα όμως ότι με έχουν σε Fast Path και το SNR Margin είναι στα 14 dB.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στις adsl αν θυμάμαι καλά πάντα ήταν fastpath, το snr του ΟΤΕ ήταν 9 στις απλές γραμμές και 14 σε γραμμές με TV

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Στις ADSL με VoIP ήταν Fast Path;

    Δεν έχω πρόγραμμα με TV, επομένως θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί θυμάμαι ότι πάντα ήταν στα 9 dB να μου το ρίξουν και να με βάλουν σε Interleaved mode, γιατί έτσι θα κερδίσω αρκετά σε συγχρονισμό.

    Το χωριό έχει καμπίνες, αλλά δυστυχώς όχι ακόμα στην γειτονιά που βρίσκεται το σπίτι.

    Μπορώ να τους πείσω να αλλάξουν και το δικό τους καλώδιο από το καπάκι του ΟΤΕ μέχρι την ζεύξη που υπογειώνεται; Είναι δύο μέτρα καλώδιο δικό τους εκτεθείμενο στις εξωτερικές συνθήκες και το είχαν βάλει το 1999 όταν και υπογειοποίησαν τις γραμμές.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις ADSL με VoIP ήταν Fast Path;

    Δεν έχω πρόγραμμα με TV, επομένως θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί θυμάμαι ότι πάντα ήταν στα 9 dB να μου το ρίξουν και να με βάλουν σε Interleaved mode, γιατί έτσι θα κερδίσω αρκετά σε συγχρονισμό.

    Το χωριό έχει καμπίνες, αλλά δυστυχώς όχι ακόμα στην γειτονιά που βρίσκεται το σπίτι.

    Μπορώ να τους πείσω να αλλάξουν και το δικό τους καλώδιο από το καπάκι του ΟΤΕ μέχρι την ζεύξη που υπογειώνεται; Είναι δύο μέτρα καλώδιο δικό τους εκτεθείμενο στις εξωτερικές συνθήκες και το είχαν βάλει το 1999 όταν και υπογειοποίησαν τις γραμμές.
    Νομίζω πως ναι, πάντα ήταν fast path
    Οπότε και λογικά δεν θα σε βάλουν σε interleaved αλλά κανονικά πρέπει να σου δώσουν το 9db
    Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να τους ζητήσεις να αλλάξουν το καλώδιο

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Με γυρίσαν σε Interleaved, αλλά ο συγχρονισμός ήταν χαμηλός. Το δήλωσα βλάβη και σήμερα το διόρθωσαν. Κάποιος στο ΚΑΦΑΟ είχε βάλει χέρι και δεν ήταν καλά κουμπωμένο στην ρεγκλέτα το δικό μου το ζεύγος.

    9 MBPS πάλι ο συγχρονισμός με SNR στα 9 dB και καθόλου CRC errors.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας