Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dialplan είναι λίγο σούπα. Διαβάζοντας το, φαίνεται ότι έχει μεταβλητές που δεν ορίζονται κατά την διάρκεια της κλήσης.
    Το μόνο που βγάζει νόημα είναι να να υπάρχει στο gui ρύθμιση που να βγάζει το isdn σε κάποιο από τα αναλογικά.
    Πιστεύω αν ορίσεις εκεί κάτι μάλλον θα σου αλλάξει το dialplan. Μπορείς να ανεβάσεις Print screen με τις σελίδες από όπου κάνεις config την τηλεφωνία να δούμε τι options υπάρχουν.
    Υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο GUI, όπου του λες που θα πηγαίνουν οι εισερχόμενες του ISDN interface. Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκεί μέσα, χωρίς επιτυχία. Έχω ανεβάσει screenshots από όλες τις επιλογές του μενού της τηλεφωνίας, https://drive.google.com/drive/folde...sMxDTJG0atj2PW
    Το μενού External ISDN Line 1 δεν υπάρχει στο GUI, έχω κρατήσει το link του από όσο φόραγε το firmware της Vodafone. Παρομοίως και τα μενού για τα Local Voice Extension . Τελείως ακατανόητη η επιλογή του ΟΤΕ να τα ξηλώσει από το GUI ακόμα και ως admin, και να τα αφήσει κρυφά μέσα στο firmware.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το PDF που βρήκα στην cosmote είδα ότι όταν έχεις την bri σε TE mode θέλει crossover καλώδιο (σελίδα 28).
    Έχω το manual από ένα άλλο Oxygen, το οποίο περιγράφει τα πάντα, ακόμα και τις επιλογές που δεν φαίνονται χωρίς admin. Το έχω ανεβάσει στο google drive link με τα screenshots! Το manual από τον ΟΤΕ δεν τις αναφέρει καν.
    Το γνωρίζω για το crossover καλώδιο, έχω φτιάξει τέτοιο από την πρώτη στιγμή Πάντως έχεις φοβερό μάτι που πέτυχες τέτοια λεπτομέρεια, σου βγάζω το καπέλο!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εσυ θα μπορούσες να το προσέξεις αυτό....
    Οι λεπτομέρειες που βλέπει ο kronos είναι απίστευτες και πραγματικά μπορεί να δώσουν λύση αρκετές φορές!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντάξει είναι standard αυτό αλλιώς δεν δουλεύει, τώρα αν ο dima χρησιμοποιεί κανονικό δεν ξέρω τι γίνεται.
    Από την άλλη η κλήση φτάνει στον asterisk οπότε καλωδιακά πρέπει να είναι οκ.
    Έχω φτιάξει το crossover καλώδιο (βλέπε απάντηση παραπάνω στo μήνυμα στον krono


    Πραγματικά αν καταφέρετε και το κάνω να δουλέψει σας στήνω άγαλμα!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ok για να δούμε ένα sip debug (ναι το έχει στην έκδοση 1,4).

    Ρύθμισε τον κύριο putty να τα ρίχνει όλα σε ένα τοπικό αρχείο.

    Στήσε το εργαλείο όπως το κάνεις, μπες cli και δώσε sip set debug κάνε την εισερχόμενη κλήση και μετά δώσε sip set debug off βγες από putty και ανέβασε το txt.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Στο external isdn line 1 έχεις δηλώσει τίποτα;

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok για να δούμε ένα sip debug (ναι το έχει στην έκδοση 1,4).

    Ρύθμισε τον κύριο putty να τα ρίχνει όλα σε ένα τοπικό αρχείο.

    Στήσε το εργαλείο όπως το κάνεις, μπες cli και δώσε sip set debug κάνε την εισερχόμενη κλήση και μετά δώσε sip set debug off βγες από putty και ανέβασε το txt.
    Ακολούθησα τις οδηγίες και έκανα δυο εισερχόμενες χωρίς απόκρυψη προς το MSN. Δυστυχώς δεν βγάζει περισσότερες πληροφορίες με το sip set debug, αλλά παρ' όλα αυτά ανεβάζω το αρχείο. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ότι στο log της κλήσης που φτάνει στον Asterisk, δεν φαίνεται πουθενά ο αριθμός από τον οποίο καλώ το MSN. Τα ίδια γίνονται και αν καλέσω το κεφαλικό.

    putty.txt

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο external isdn line 1 έχεις δηλώσει τίποτα;
    Μετά το reset που έκανα, όχι. Στο https://drive.google.com/drive/folde...sMxDTJG0atj2PW στο screenshot 11.Hidden menu - External ISDN Line 1.png , φαίνεται ακριβώς τι έχω αυτή την στιγμή στο External ISDN Line 1

    Και να βάλω κάτι εκεί όμως, τα αποτελέσματα δυστυχώς είναι τα ίδια :/

    - - - Updated - - -

    Επίσης προσπαθώ να πάρω κανονικό shell access σύμφωνα με τον οδηγό https://www.adslgr.com/content/conte...7%CF%82-Tellas που είναι βέβαια για το απλό modem/router Oxygen που έδινε η Tellas.

    Όταν πάω να τρέξω την εντολή ./fmac -v -p foucHorn0of2 SETTINGS_BACKUP.img μου σκάει με το σφάλμα:

    Version or magic mismatch!
    Found version 60 and magic daef


    Μήπως το foucHorn0of2 είναι κάποιος κωδικός και έχει αλλάξει στο Oxygen μου; Αν έχει κανείς ιδέα για αυτό, ίσως να βοηθήσει να βγάλουμε πιο εύκολα άκρη.

    Τις δοκιμές για το shell τις έκανα με πλήρως ενημερωμένο CentOS 7 με OpenSSL 1.0.2k-21.el7_9

  5. #20
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολούθησα τις οδηγίες και έκανα δυο εισερχόμενες χωρίς απόκρυψη προς το MSN. Δυστυχώς δεν βγάζει περισσότερες πληροφορίες με το sip set debug, αλλά παρ' όλα αυτά ανεβάζω το αρχείο. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ότι στο log της κλήσης που φτάνει στον Asterisk, δεν φαίνεται πουθενά ο αριθμός από τον οποίο καλώ το MSN. Τα ίδια γίνονται και αν καλέσω το κεφαλικό.

    putty.txt
    Όντος δεν δείχνει τα sip messages που στέλνει.
    Δοκίμασε λίγο να κάνεις το παρακάτω από το asterisk cli
    Κώδικας:
    !ls –l /

  6. #21
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντος δεν δείχνει τα sip messages που στέλνει.
    Δοκίμασε λίγο να κάνεις το παρακάτω από το asterisk cli
    Κώδικας:
    !ls –l /
    Το !ls –l / ήταν το πρώτο που δοκίμασα μόλις άνοιξα το SSH. Δυστυχώς δεν παίζει. Ούτε σκέτο ! . Ρίξε αν μπορείς μια ματιά στο παρακάτω (copy-paste από το προηγούμενό μου μήνυμα) μπας και έχεις καμιά ιδέα:

    Επίσης προσπαθώ να πάρω κανονικό shell access σύμφωνα με τον οδηγό https://www.adslgr.com/content/conte...7%CF%82-Tellas που είναι βέβαια για το απλό modem/router Oxygen που έδινε η Tellas.

    Όταν πάω να τρέξω την εντολή ./fmac -v -p foucHorn0of2 SETTINGS_BACKUP.img μου σκάει με το σφάλμα:

    Version or magic mismatch!
    Found version 60 and magic daef

    Μήπως το foucHorn0of2 είναι κάποιος κωδικός και έχει αλλάξει στο Oxygen μου; Αν έχει κανείς ιδέα για αυτό, ίσως να βοηθήσει να βγάλουμε πιο εύκολα άκρη.

    Τις δοκιμές για το shell τις έκανα με πλήρως ενημερωμένο CentOS 7 με OpenSSL 1.0.2k-21.el7_9

  7. #22
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το foucHorn0of2 είναι κάποιος κωδικός
    Ναι

  8. #23
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ ακόμα και ως admin έχει εξαφανίσει από το GUI τις επιλογές για Local Extensions (να φτιάξεις δηλαδή SIP Extension και να διαχειριστείς τα extension για τις αναλογικές θύρες) καθώς και για External ISDN Lines, αλλά είχα κρατήσει τα link από όταν φόραγε το firmware της Vodafone, οπότε έχω ακόμα πρόσβαση σε αυτές τις ρυθμίσεις.
    Σε παρακαλώ πάρα πολύ, να μου πείς, αυτά τα link,
    θα με εξυπηρετήσεις πολύ.
    Σ΄ευχαριστώ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας