Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδες, χρονια πολλα, Χριστος ανεστη.
    Χθες καποια στιγμη ειχαμε διακοπη ρευματος στο σπιτι (Αργυρουπολη ειμαι) που κρατησε λιγα λεπτα και προφανως κοπηκε και το ρευμα στην καμπινα απο οπου παιρνω vdsl γιατι διακοπηκε η συνδεση παροτι λογω ups δεν εσβησε το router. Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εσβησε γιατι τσεκαρα και του router τα logs (AVM 7530) αλλα και του NAS που ειναι πανω στο ιδιο UPS και δεν ειχε καμια διακοπη.
    Το θεμα ειναι οτι μετα απο λιγα λεπτα που επανηλθε το ιντερνετ το attainable επεσε πολυ χαμηλα, απο 120+ στα 100 περιπου και φυσικα αναλογα επεσε και το current σε οσο ειναι το attainable καθε φορα( παιζει μεταξυ 99 και 105).
    Λειτουργουσα επι 2-3 μηνες σε vdsl 100 χωρις προβληματα μιας και εχω φτιαξει την καλωδιωση εσωτερικα στο σπιτι και πριν λιγους μηνες που ειχα θεμα (ηταν το router που αλλαξα τελικα) ειχε ερθει τεχνικος της Voda και ειχε ελεγξει και το attainable κατω και πανω ηταν το ιδιο σχεδον με ελαχιστες απωλειες. Εσωτερικα οπως ειπα εφτιαξα οτι ηταν να φτιαξω (απομονωσα τα καλωδια που ανεβαινουν πανω σε ξεχωριστη πριζα απο αυτα που πανε στα αλλα δωματια αρα δεν υπαρχει θορυβος).
    Θα παρω σημερα το απογευμα το support γιατι πρεπει να κανω restart το ρουτερ πρωτα (και κατα πασα πιθανοτητα θα μου ζητησουν να βαλω πανω παλι το H300) και αυτο δεν μπορει να γινει τωρα που δουλευουμε.
    Μεχρι τοτε εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι εκτος απο καποιου ειδους throttling απο Voda?
    Αναρωτιεμαι κυριως αν υπαρχει περιπτωση να παιχτηκε κατι στο καφαο μιας και ολα ξεκινησαν μετα τη διακοπη ρευματος που οπως ειπα επιασε και το καφαο.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αληθώς ο Κύριος Χρόνια πολλά

    να κάνω και εγώ μία ερώτηση από περιέργεια Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επανεκκίνηση το modem η να το βγάλεις από την dsl για λίγο και να το ξαναβάλεις
    αυτό που περιγράφεις συμβαίνει μερικές φορές και σε μένα όταν πέφτει το ρεύμα στο Α/Κ για πολλή ώρα αλλά με ένα restart φτιάχνει

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθώς ο Κύριος Χρόνια πολλά

    να κάνω και εγώ μία ερώτηση από περιέργεια Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επανεκκίνηση το modem η να το βγάλεις από την dsl για λίγο και να το ξαναβάλεις
    αυτό που περιγράφεις συμβαίνει μερικές φορές και σε μένα όταν πέφτει το ρεύμα στο Α/Κ για πολλή ώρα αλλά με ένα restart φτιάχνει
    Τα δοκιμασα και τα 2. Μαλιστα μολις τωρα το εβγαλα απο το δικτυο και το ξαναβαλα και κανει τα ιδια. Attainable 100 , current 99. Τωρα θα παρω στο support να δω τι θα πουνε

    - - - Updated - - -

    Και φυσικα ο "τεχνικος" μου απαντησε οτι απο τη στιγμη που η ταχυτητα ειναι στα 100 περιπου κι οχι παρακατω δεν υπαρχει προβλημα. Το οτι ξαφνικα επεσε το attainable κατα πανω απο 20Mb και πανω απο 10 το current γι'αυτον δε σημαινει οτι καπου υπαρχει καποιο θεμα. Δεν ξερω τι περιμενα για να ειμαι ειλικρινης.
    Θα δοκιμασω μετα να βαλω ξανα το H300 πανω αντι του Fritz να δω τι θα κανει.
    Το SNR παντως ενω πριν ηταν στα 13 στο down εχει παει τωρα στο 9 και παρ'αυτα η ταχυτητα ειναι πιο χαμηλη. Αν ηταν στο 13 οπως πριν η ταχυτητα θα ηταν στο 70-80.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας