Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.743
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Στο πλαίσιο εκσυγχρονισμού του λογισμικού στον Δημόσιο Τομέα, η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (ΓΓΠΣΔΔ) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης ολοκλήρωσε τη διάθεση αδειών λογισμικού σε φορείς του Δημοσίου (Κεντρικής, Γενικής Κυβέρνησης κι Ανεξάρτητες Αρχές), υλοποιώντας το έργο «Προμήθεια αδειών λογισμικού μέσω εταιρικής σύμβασης (Enterprise Agreement)», το οποίο μετά από διαγωνισμό που διενέργησε η ΚτΠ ΑΕ ανέλαβε ο ΟΤΕ έναντι συνολικού τιμήματος 28,43 εκατομμυρίων ευρώ

    Από την αρχή του έτους διατέθηκαν 110.000 άδειες λογισμικού που αφορούν σε λογισμικό αυτοματισμού γραφείου (ενδεικτικά Office Std, Office Pro), λειτουργικών συστημάτων (Windows 10 Ent, Windows Server) και βάσεων δεδομένων, καλύπτοντας έτσι τις άμεσες ανάγκες του Ελληνικού Δημοσίου για τρία χρόνια. Ειδικότερα, διατέθηκαν άδειες λογισμικού σε Υπουργεία, 16 Ανεξάρτητες Αρχές και φορείς του Δημοσίου, 11 Περιφέρειες και 30 Δήμους της χώρας.

    Η διερεύνηση των αναγκών των φορέων του Δημοσίου πραγματοποιήθηκε με μέριμνα του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης Δημοσθένη Αναγνωστοπούλου, κατόπιν εντολής του Υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης Κυριάκου Πιερρακάκη.

    Η απόκτηση των αδειών δίνει στους φορείς του Δημοσίου νέες δυνατότητες ανάπτυξης εφαρμογών και χρήσης εργαλείων συνεργασίας (collaboration tools) για τον εκσυγχρονισμό του συστήματος Δημόσιας Διοίκησης και την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών. Για παράδειγμα, δόθηκε η δυνατότητα παροχής προηγμένων υπηρεσιών, όπως η εξ’ αποστάσεως εξυπηρέτηση του πολίτη από το gov.gr μέσω της υπηρεσίας myDeskLive για ψηφιακά ραντεβού με υπηρεσίες του Δημοσίου, όπως η ΑΑΔΕ, τα ΚΕΠ, ο ΟΑΕΔ, Πρεσβείες και Προξενεία της χώρας μας, μέσω της οποίας έχουν ήδη πραγματοποιηθεί περισσότερα από 70.000 ψηφιακά ραντεβού. Επιπλέον, αυξάνει σημαντικά την αξιοπιστία των πληροφοριακών συστημάτων του Δημοσίου, καθώς σταματά η εγκατάσταση και χρήση πειρατικού λογισμικού, πρακτική που ενέχει σοβαρούς κινδύνους.

    Υπενθυμίζεται ότι το Enterprise Agreement συνέβαλε καταλυτικά ώστε τον Απρίλιο του 2020 να αφαιρεθεί η χώρα από τη «Λίστα Παρακολούθησης 301» που τηρούν οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και περιλαμβάνει τις χώρες οι οποίες χρησιμοποιούν μη αδειοδοτημένο λογισμικό στο Δημόσιο.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε server θα μπορούσαν να βασιστούν πχ σε centos για να μειωθεί το κόστος (αν και δεν ξέρω με τι άδεια θα πρέπει να πάει το centos για να δουλεύει σε δημόσιους φορείς) αλλά φυσικά είναι λογικό να προτιμούν κάτι που θα έχει μαζί και κάποια υποστήριξη που θα έχουν αγοράσει.

    Σε client, πολύ καλά έκαναν, αν και δεν νομίζω να υπήρχαν και τόσα πειρατικά στο δημόσιο, ίσως απαρχαιωμένα (Win 7) κλπ.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε server θα μπορούσαν να βασιστούν πχ σε centos για να μειωθεί το κόστος (αν και δεν ξέρω με τι άδεια θα πρέπει να πάει το centos για να δουλεύει σε δημόσιους φορείς) αλλά φυσικά είναι λογικό να προτιμούν κάτι που θα έχει μαζί και κάποια υποστήριξη που θα έχουν αγοράσει.

    Σε client, πολύ καλά έκαναν, αν και δεν νομίζω να υπήρχαν και τόσα πειρατικά στο δημόσιο, ίσως απαρχαιωμένα (Win 7) κλπ.
    Να βασιστούν σε Centos; μάλλον δεν έχεις διαβάσει πως έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές και αρκετός κόσμος που έλεγε Centos και έπινε νερό τώρα δεν θέλει ούτε να τους ακούσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βασιστούν σε Centos; μάλλον δεν έχεις διαβάσει πως έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές και αρκετός κόσμος που έλεγε Centos και έπινε νερό τώρα δεν θέλει ούτε να τους ακούσει.
    Να μιλάς πιο ευγενικά παρακαλώ. Το τι έχω ή όχι διαβάσει δε σε αφορά. Και να παραθέτεις πηγές για να στηρίξεις αυτά που λες.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μιλάς πιο ευγενικά παρακαλώ. Το τι έχω ή όχι διαβάσει δε σε αφορά. Και να παραθέτεις πηγές για να στηρίξεις αυτά που λες.
    Να μιλάω πιο ευγενικά;
    Που ακριβώς δεν μίλησα ευγενικά; μπορείς να μου το υποδείξεις, μην μου πεις τίποτα για πληθυντικούς κλπ

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    https://arstechnica.com/gadgets/2020...-red-hat-beta/
    Να η πρώτη ανακοίνωση που είχε βγει. Κατά τα άλλα περιμένω να βγει κλασσικά ανακοίνωση-παράπονο για την μη υιοθέτηση άλλη μια φορά ανοιχτού λογισμικού π.χ. linux και libre office. Δεν λέω οτι έχουν κι άδικο οι υποστηρικτές της άποψης αυτής, αλλά εκτιμώ οτι είναι κάπως αργά και δύσκολο να αλλάξουν τα πράγματα και κυρίως η νοοτροπία μας γενικώς... Το θέμα δεν είναι βέβαια μόνο το οικονομικό αλλά και το πρακτικό της υπόθεσης.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας