Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηθελα απο καιρο να κανω μια αναβαθμιση αλλα ολο το καθυστερουσα ειτε λογω δουλειας ειτε λογω χρηματων. Τωρα που λιγο εχει ομαλοποιηθει η κατασταση με την δουλεια και εχουν πεσει λιγο και οι τιμες, αποφασισα να φτιαξω ενα νεο μηχανημα.

    Ουσιαστικα δεν ειναι αναβαθμιση αλλα νεο πισι αφου θελω τα βασικα κομματια που αυτα ειναι που καθοριζουν αν μια συνθεση ειναι αναβαθμιση ή νεος υπολογιστης.

    Ωστοσο εχω αποφασιει ποια κομματια να παρω και απλα θελω την γνωμη σας αν ειναι καλες επιλογες ή μπορω να αλλαξω κατι για να γινει ακομα καλυτερο.

    M/B: Asrock X570 Steel Legend ή MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi Το διλημμα υπαρχει γιατι η μια εχει εξωτερικα την δυνατοτητα να γινει αναβαθμιση το bios για να αναγνωριστει ο επεξεργαστης ενω η αλλη δεν εχει. Μπορει βεβαια να εχει ενημερωμενο bios και να μην χρειαζεται αναβαθμιση και γι' αυτο καπου κολλαω.

    CPU: AMD Ryzen 5 5600X Τί αλλο? Νομιζω οτι ειναι ο καλυτερο αυτη τη στιγμη και για τα επομενα τουλαχιστον 5 χρονια. Αλλα μονο οποιος τον εχει μπορει να το πει αυτο. Κατα 99,9% ειναι η επιλογη μου εκτος κι αν υπαρχει κατι καλυτερο (που δεν νομιζω, ειδικα τωρα που εχει πεσει και η τιμη του).

    RAM: G.Skill RipJaws V 16GB DDR4-4000MHz (F4-4000C16D-16GVK) Ακριβουτσικες αλλα νομιζω η καλυτερη δυνατη λυση. Εδω χωραει αρκετη συζητηση οποτε εδω θελω τα φωτα σας. Και σε παρομοιες με χαμηλοτερη τιμη και σε καλυτερες με ιδια ή χαμηλοτερη τιμη.

    NVMe SSD: Samsung 980 Pro SSD 500GB M.2 NVMe Αν και η τιμη του δεν πεφτει τοσο οσο θα ηθελα, τον προτιμω γιατι ειναι καινουργιος και σιγουρα θα κανει την διαφορα σε σχεση με εναν σε PCIe3.

    Μπορει να ακουσω και κατι για την μητρικη αν μου κανει και σε αλλα πραγματα οταν ερθει η προταση.

    Τα υπολοιπα μενουν ιδια με της υπογραφης (CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White που ειναι καινουργιο, EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+ προς το παρον (οταν πεσουν οι τιμες στις 3060Ti θα την αλλαξω), EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) αφου δεν αλλαζω καρτα γραφικων, φτανει και φυσικα οι HDDs και οι οθονες. Πιθανον να κρατησω και τον Kingston για την χρηση που του κανω τωρα και ο Samsung θα μεινει με το "παλιο" αφου τα αλλαζω ολα και τα Windows 10 δεν νομιζω οτι θα δεχτουν να πανε σε αλλο ssd με ολα να αλλαζουν (εδω θελω τις γνωσεις σας οποιοι το εχουν κανει, μπορω δλδ να κρατησω τον παλιο και να εχω τα ιδια windows ή παντρευτηκε ο ssd με το αλλο πισι?).

    Ευχαριστω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μ/Β: ok.
    Φαντάζομαι ότι και οι δύο θα είναι επαρκείς, καμία τους δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
    Έχε υπόψιν ότι το usb bug δεν έχει φτιαχτεί (ακόμα?) 100% στα 550/570.
    Έχε επίσης υπόψιν ότι, ότι φοράει intel 211 lan (από τις διάφορες 550/570) έχει θεματάκια εκτός αν είναι πολύ πρόσφατο (>rev 3.0).
    Δες και τα b550, στα ίδια χρήματα θα βρεις πιο ποιοτικές υλοποιήσεις, και δεν έχουν και φουρφούρι (έχουν όμως περιορισμούς στο pci-e).
    Δες και -> https://linustechtips.com/topic/1137...ntly-amd-only/
    ---
    CPU: ok, μάλλον θα χρειαστείς +cooler, αυτό που συνοδεύει τους boxed είναι οριακά επαρκές (απολύτως ανεπαρκές σε ενδεχόμενο OC).
    Θεωρητικά ο 5600 είναι 65W, κατά το boost (δλδ συνέχεια αν έχεις ικανό cooler και δεν κάνει throttling) είναι 90-100W, PBO(OC) = >140W.
    Φημολογείται ότι θα(?) κυκλοφορήσει και non-x με ~250.
    Έχουν κυκλοφορήσει non-x 5800/5900 αλλά μέχρι στιγμής είναι OEM-only.
    Θα μπορούσες να πήγαινες σε intel για φτηνότερα, αλλά πολύ ρεύμα/ζέστη.
    Αν σε ενδιαφέρει το perf./watt οι zen 3 είναι μονόδρομος αυτήν την στιγμή.
    ---
    RAM: θα πήγαινα σε 3600 cl 16.
    Είναι το sweet spot στους zen 3, και θα γλυτώσεις -40%.
    Και οι 4000 μια χαρά είναι (όσο δεν σε πειράζει το κόστος...), αλλά δεν θα παίξουν όλοι οι ryzen με IF @ 2000 Mhz.
    1800 θα πάνε περίπου όλοι (άρα ram @3600 με IF 1:1).
    1900 οι μισοί με 0 λάθη.
    2000 λίγοι.
    Στα 2000 παίζεις με την τύχη σου και την σιλικόνη που θα πέσεις.
    Δεν έχει νόημα (IMHO).
    ---
    SSD: ok. Μην περιμένεις μεγάλη διαφορά τώρα,
    πιθανότατα θα έχει μεγάλη διαφορά με το direct storage σε λίγους μήνες.
    ---
    ΥΓ.
    Και εγώ μαζεύω κομμάτια αυτήν την εποχή,
    ίδια πάνω/κάτω σύνθεση με b550.
    Τον ryzen τον βρήκα tray στο ali με 300.
    edit: και 2 μέρες μετά τον κατεβάσαν στα 275.... &^#% την τύχη μου.
    lol
    Πάντως η διαθεσιμότητα των zen 3 δείχνει να βελτιώνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 11-05-21 στις 00:35.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την μητρικη παω σε 570 κυριως για το pcie4 για gpu και ssd. Ειναι future proof. Το usb bug ποιο ειναι? Εγω λεω για το bios που μπορει να ειναι παλια παρτιδα στην asrock και να μην εχει ενημερωμενο bios ενω η msi και να μην ειναι, μπορω να το κατεβασω και να το αναβαθμισω εξωτερικα.

    Για τον επεξεργαστη εχω την υδροψυξη που χρησιμοποιω τωρα που ειναι "υπερβολικη" για αυτο που εχω αλλα μαλλον ικανη για τον 5600x.

    Οι 3600 cl16 ηταν sweet spot για τους ryzen 3600. Για την νεα σειρα διαβαζω παντου οτι ειναι τα 4000. Σιγουρα ειναι λαχειο η αγορα cpu αλλα ακομα κι αν δεν παιζει σωστα, μπορω να τις κατεβασω οσο κι αν με ποναει αυτο. Ομως αν πεσω σε καλο κομματι, θα ειναι τελειο.

    Δεν ξερω τί ειναι το direct storage (σιγουρα κατι καλο ειναι αλλα μαλλον ξερεις κατι παραπανω και θα ηθελα μια συντομη περιγραφη).

    Απ' εξω δεν θελω να παιρνω τοσο ακριβα εξαρτηματα κυριως για την αμεσοτητα που θελω να εχω με τον πωλητη.

    Ομως βλεπω οτι δεν ειναι ολα τα μαγαζια "γνωστα" και εκει εχω τους ενδοιασμους μου. Γιατι συχνα πυκνα βλεπουμε μαγαζια φαντασματα και μετα να χτυπαει ο κοσμος τα κεφαλια τους στον τοιχο. Οποτε θελω και την γνωμη σου ή απο καποιον αλλο, δεν εχει σημασια, για τα μαγαζια που εμφανιζονται πρωτα στο skroutz. Γιατι καλες οι θετικες κριτικες αλλα δεν ειναι ολες αληθινες.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την μητρικη παω σε 570 κυριως για το pcie4 για gpu και ssd. Ειναι future proof.
    Απλώς ότι σε αυτά τα λεφτά, γενικά μιλώντας (δεν ξέρω τις συγκεκριμένες), οι υλοποιήσεις του 570 είναι μάλλον βασικές.
    Οι καλές υλοποιήσεις των x570 (όσον αφορά pcb/vrm) είναι κάτι σαν 300-350$ και βλέπουμε.
    Το 570 κοστίζει, όχι το chip, η υλοποίηση, είναι γεμάτα switches/repeaters για το pci-e 4.0.
    *Εγώ* αν θα έπαιρνα x570 θα πήγαινα σε asus strix x570-E.
    Πολλά τα λεφτά όμως...
    Στα 200-250 είναι οι καλές υλοποιήσεις του b550 (που γενικά είναι over-engineered πλέον, σε σχέση με τα b450 πχ).
    Αν δεν ψωνίζεις άμεσα αναμένονται και οι X570s.
    Το future proof είναι σχετικό.
    Σε 5 χρόνια μπορεί να ψωνίζουμε όλοι arm, και ddr-5/pci-e 5.0 θα είναι κοινός τόπος.
    To ΑΜ4 άντε να πάρει μέχρι warhol/zen 3+, αν-και-όταν βγει.
    Το θετικό είναι ότι σε 5-6 χρόνια λογικά θα μπορείς να ρίξεις πάνω έναν 5950 (ή τον αντίστοιχο zen 3+) με 100$ από e-bay και να έχεις 16c/32t.
    Αν τότε θα είναι καλή ιδέα ή αν θα είναι επαρκές, σήμερα δεν το ξέρουμε, λογικά μέχρι τότε θα είναι 8c τα mainstream laptops.
    Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω ενδεχόμενο κοίτα να βρεις mobo με καλά ρεύματα (αν δείς vrm χωρίς ψύκτρες στρίψε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το usb bug ποιο ειναι?
    Οι x570 (κυρίως), και οι b550 (λιγότερο) είχαν/έχουν ένα πρόβλημα που με ενεργό το pcie 4.0
    αν κούναγες πολλά data στο usb bus (κυρίως με vr περιφερειακά) αποσύνδεαν τις usb συσκευές.
    Μετά από μήνες, και αφού είχε βουίξει ο τόπος, το αναγνώρισε/εντόπισε η AMD και προσπαθούν να το φτιάξουν στα τελευταία bios
    (με όχι 100% επιτυχία μέχρι στιγμής απ'ότι φαίνεται).
    Κάνε μια αναζήτηση, είναι γνωστό/μεγάλο θέμα.
    Αν θα το φτιάξουν 100% με το bios μόνο ή θα χρειαστούν αλλαγές στην σιλικόνη (άρα νέα μητρική...) δεν το ξέρουμε ακόμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λεω για το bios που μπορει να ειναι παλια παρτιδα στην asrock και να μην εχει ενημερωμενο bios ενω η msi και να μην ειναι, μπορω να το κατεβασω και να το αναβαθμισω εξωτερικα.
    Όντως, μπορεί...
    Είτε ρωτάς τον πωλητή τι bios φοράει και αν υποστηρίζει ryzen 5xxx (μερικά γράφουν πάνω στο κουτί) και αναλόγως αγοράζεις ή όχι,
    ή τους λες να το αναβαθμίσουν αυτοί, ή βρίσκεις έναν zen 2 και το αναβαθμίζεις εσύ,
    ή παίρνεις μητρική που να flash-άρεται χωρίς την cpu (σαν την msi).
    Τι άλλο να κάνεις? Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.
    Δεν λύνεται στο forum αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 3600 cl16 ηταν sweet spot για τους ryzen 3600. Για την νεα σειρα διαβαζω παντου οτι ειναι τα 4000. Σιγουρα ειναι λαχειο η αγορα cpu αλλα ακομα κι αν δεν παιζει σωστα, μπορω να τις κατεβασω οσο κι αν με ποναει αυτο. Ομως αν πεσω σε καλο κομματι, θα ειναι τελειο.
    Εγώ θα επιμείνω ότι το sweet-spot value/speed/stability είναι @3600 cl 14-16 (μπορεί να κάνω και λάθος, δεν θα είναι η 1ή φορά, αλλά δεν κάνω....).
    4000 είναι best-case, ΙΜΗΟ και να παίξει στην συγκεκριμένη cpu απλώς δεν αξίζει η διαφορά του κόστους για κάτι σαν +2%, αλλά περί ορέξεως...
    Υπολόγισε ότι δεν θες απλώς να χρονίσεις την ram @4000 (που mobo και ram θα παίξουν ok),
    αλλά και να κρατήσεις το IF @ 1:1 (που δεν είσαι καθόλου σίγουρος ότι το IF θα πάει 2000).
    @4000 ελπίζουμε να είναι στους zen3+/XT αν-και-όταν τους δούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τί ειναι το direct storage (σιγουρα κατι καλο ειναι αλλα μαλλον ξερεις κατι παραπανω και θα ηθελα μια συντομη περιγραφη).
    https://devblogs.microsoft.com/direc...-coming-to-pc/
    https://www.guru3d.com/news-story/mi...-in-april.html
    και διάφορα άλλα που θα βρεις ψάχνοντας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' εξω δεν θελω να παιρνω τοσο ακριβα εξαρτηματα κυριως για την αμεσοτητα που θελω να εχω με τον πωλητη.
    Σύμφωνοι, και εγώ τα ίδια.
    Απ'την άλλη, όταν δεν βρίσκεις, ή σου λένε "έχουμε" και την επομένη "δεν έχουμε...",
    ή πας στο πλαίσιο με 329€ (όπου μέσα σε 2 μέρες: είχε->δεν είχε->κατόπιν παραγγελίας->είχε περιορισμένα->μόνο σε καταστήματα),
    ή βρίσκεις τον 5600 με 434€ (@ e-shop) και ο κινέζος ζητάει 275...
    Έχω και άλλα πράγματα να κάνω απ'το να ψάχνω τα e-shops ποιος (λέει ότι) έχει cpu σε λογική τιμή.
    Σημεία των καιρών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως βλεπω οτι δεν ειναι ολα τα μαγαζια "γνωστα" και εκει εχω τους ενδοιασμους μου. Γιατι συχνα πυκνα βλεπουμε μαγαζια φαντασματα και μετα να χτυπαει ο κοσμος τα κεφαλια τους στον τοιχο. Οποτε θελω και την γνωμη σου ή απο καποιον αλλο, δεν εχει σημασια, για τα μαγαζια που εμφανιζονται πρωτα στο skroutz. Γιατι καλες οι θετικες κριτικες αλλα δεν ειναι ολες αληθινες.
    Ψωνίζω από e-shop (τους έχω κοντά...), ή πλαίσιο (αν έχει τίποτα σε λογική τιμή), ή e-gate ή xpatit (δικτυακά).
    Δεν είχα σοβαρά προβλήματα.
    Δεν είναι οι φτηνότεροι αλλά βολεύομαι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.744
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε ενα μικρο hijack, οι intel 2.11 ειναι καιρο στη πιατσα, απο οτι φαινεται το rel 3.0 λυνει τα θεματα, αλλα πως μπορεις να ξερεις τι εχει βαλει ο κινεζος του aliexpress?
    Και αμα τον ρωτησεις θα ξερει?
    Ενωμεταξυ πρακτικα δεν υπαρχουν κουτακια mini pc για fw χωρις 2.11
    Φρικη. :P

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα μικρο hijack, οι intel 2.11 ειναι καιρο στη πιατσα, απο οτι φαινεται το rel 3.0 λυνει τα θεματα, αλλα πως μπορεις να ξερεις τι εχει βαλει ο κινεζος του aliexpress?
    Και αμα τον ρωτησεις θα ξερει?
    Ενωμεταξυ πρακτικα δεν υπαρχουν κουτακια mini pc για fw χωρις 2.11
    Φρικη. :P
    ^μήπως απαντάς σε λάθος θέμα?
    edit: άκυρο... τώρα κατάλαβα τι λες...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς ότι σε αυτά τα λεφτά, γενικά μιλώντας (δεν ξέρω τις συγκεκριμένες), οι υλοποιήσεις του 570 είναι μάλλον βασικές.
    Οι καλές υλοποιήσεις των x570 (όσον αφορά pcb/vrm) είναι κάτι σαν 300-350$ και βλέπουμε.
    Το 570 κοστίζει, όχι το chip, η υλοποίηση, είναι γεμάτα switches/repeaters για το pci-e 4.0.
    *Εγώ* αν θα έπαιρνα x570 θα πήγαινα σε asus strix x570-E.
    Πολλά τα λεφτά όμως...
    Στα 200-250 είναι οι καλές υλοποιήσεις του b550 (που γενικά είναι over-engineered πλέον, σε σχέση με τα b450 πχ).
    Αν δεν ψωνίζεις άμεσα αναμένονται και οι X570s.
    Το future proof είναι σχετικό.
    Σε 5 χρόνια μπορεί να ψωνίζουμε όλοι arm, και ddr-5/pci-e 5.0 θα είναι κοινός τόπος.
    To ΑΜ4 άντε να πάρει μέχρι warhol/zen 3+, αν-και-όταν βγει.
    Το θετικό είναι ότι σε 5-6 χρόνια λογικά θα μπορείς να ρίξεις πάνω έναν 5950 (ή τον αντίστοιχο zen 3+) με 100$ από e-bay και να έχεις 16c/32t.
    Αν τότε θα είναι καλή ιδέα ή αν θα είναι επαρκές, σήμερα δεν το ξέρουμε, λογικά μέχρι τότε θα είναι 8c τα mainstream laptops.
    Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω ενδεχόμενο κοίτα να βρεις mobo με καλά ρεύματα (αν δείς vrm χωρίς ψύκτρες στρίψε).
    Μου βγαζεις τις μητρικες ακυρες. Και κυριως το x570. Μπορει το b550 να σου αρεσει αλλα οχι οτι δεν ειναι καλο το x570!
    Σιγουρα μια ακριβοτερη μητρικη εχει παραπανω καλουδια και σιγουρα θα επαιρνα μια τετοια αλλα πρεπει λιγο να προσεχουμε τί λεμε. Οι ακριβοιτερες μητρικες δεν ειναι παντα καλυτερες. Απλα εχουν καποια πραγματα παραπανω, τα πουλανε ως "καλυτερα" και τις εχουν πιο ακριβα. Ακομα και αν τα vrm ειναι καλυτερα και ποιο ποιοτικα, παλι δεν θα επρεπε να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμή. Εχω σταματησει να πιστευω σε αυτο, απ' οταν μου καηκε μια μητρικη δυο φορες την οποια ειχα χρυσοπληρωσει. Μια χαρα ειναι και οι λιγο πιο "φτηνες" μητρικες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι x570 (κυρίως), και οι b550 (λιγότερο) είχαν/έχουν ένα πρόβλημα που με ενεργό το pcie 4.0
    αν κούναγες πολλά data στο usb bus (κυρίως με vr περιφερειακά) αποσύνδεαν τις usb συσκευές.
    Μετά από μήνες, και αφού είχε βουίξει ο τόπος, το αναγνώρισε/εντόπισε η AMD και προσπαθούν να το φτιάξουν στα τελευταία bios
    (με όχι 100% επιτυχία μέχρι στιγμής απ'ότι φαίνεται).
    Κάνε μια αναζήτηση, είναι γνωστό/μεγάλο θέμα.
    Αν θα το φτιάξουν 100% με το bios μόνο ή θα χρειαστούν αλλαγές στην σιλικόνη (άρα νέα μητρική...) δεν το ξέρουμε ακόμα.
    Δεν το εχω ακουσει. Θα το ειχα δει καπου, θα το ειχα διαβασει εστω στα πεταχτα. Αλλα δεν εχω ακουσει κατι. Αλλωστε ποσα δεδομενα να διακινηθουν μεσω usb?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, μπορεί...
    Είτε ρωτάς τον πωλητή τι bios φοράει και αν υποστηρίζει ryzen 5xxx (μερικά γράφουν πάνω στο κουτί) και αναλόγως αγοράζεις ή όχι,
    ή τους λες να το αναβαθμίσουν αυτοί, ή βρίσκεις έναν zen 2 και το αναβαθμίζεις εσύ,
    ή παίρνεις μητρική που να flash-άρεται χωρίς την cpu (σαν την msi).
    Τι άλλο να κάνεις? Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.
    Δεν λύνεται στο forum αυτό.
    Σιγουρα δεν λυνεται εδω αλλα καποιος θα πρεπει να μου δωσει εναν zen 2 για να το κανω αυτο. Ειναι και η ταλαιπωρια. Οσο για το μαγαζι, θα το κανουν, δεν εχω καποια αμφιβολια αλλα επειδη ειναι ταλαιπωρια, μπορει να ζητησουν πολλα και δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα το οτι θα ζητησουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επιμείνω ότι το sweet-spot value/speed/stability είναι @3600 cl 14-16 (μπορεί να κάνω και λάθος, δεν θα είναι η 1ή φορά, αλλά δεν κάνω....).
    4000 είναι best-case, ΙΜΗΟ και να παίξει στην συγκεκριμένη cpu απλώς δεν αξίζει η διαφορά του κόστους για κάτι σαν +2%, αλλά περί ορέξεως...
    Υπολόγισε ότι δεν θες απλώς να χρονίσεις την ram @4000 (που mobo και ram θα παίξουν ok),
    αλλά και να κρατήσεις το IF @ 1:1 (που δεν είσαι καθόλου σίγουρος ότι το IF θα πάει 2000).
    @4000 ελπίζουμε να είναι στους zen3+/XT αν-και-όταν τους δούμε.
    Εδω δειχνει οτι το sweet spot ειναι στα 3733. Αρα με νεο σχεδιασμο στους ryzen3 (4th gen, 4000 για laptop, 5000 για desktop), θα μπορει να παει παραπανω. Και το 2% ειναι παραπανω απο το 3600 αλλα ειναι 2,5 φορες γρηγοροτερο απο αυτο που εχω τωρα. Οποτε ο,τι και να παρω θα κανει την διαφορα αλλα γιατι να μην παω κατευθειαν στο καλυτερο? Εδω το γραφει κιολας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://devblogs.microsoft.com/direc...-coming-to-pc/
    https://www.guru3d.com/news-story/mi...-in-april.html
    και διάφορα άλλα που θα βρεις ψάχνοντας.
    Και παλι δεν μου το εξηγεις με λιγα λογια εστω σε τιτλους. Πώς λειτουργει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι, και εγώ τα ίδια.
    Απ'την άλλη, όταν δεν βρίσκεις, ή σου λένε "έχουμε" και την επομένη "δεν έχουμε...",
    ή πας στο πλαίσιο με 329€ (όπου μέσα σε 2 μέρες: είχε->δεν είχε->κατόπιν παραγγελίας->είχε περιορισμένα->μόνο σε καταστήματα),
    ή βρίσκεις τον 5600 με 434€ (@ e-shop) και ο κινέζος ζητάει 275...
    Έχω και άλλα πράγματα να κάνω απ'το να ψάχνω τα e-shops ποιος (λέει ότι) έχει cpu σε λογική τιμή.
    Σημεία των καιρών.

    Ψωνίζω από e-shop (τους έχω κοντά...), ή πλαίσιο (αν έχει τίποτα σε λογική τιμή), ή e-gate ή xpatit (δικτυακά).
    Δεν είχα σοβαρά προβλήματα.
    Δεν είναι οι φτηνότεροι αλλά βολεύομαι.
    Δεν θα παω σε κατι πιο ακριβο αν μπορω να το βρω φτηνο. Ετσι κι αλλιως η εγγυηση ειναι απο την εταιρεια, οχι απο το μαγαζι. Θα προτιμησω ομως ενα μαγαζι οταν ξερω οτι ειναι σωστο απο θεμα πολιτικης και αξιοπιστιας. Αν ειχα ενα καταστημα διπλα μου, θα πηγαινα εκει αλλα δεν εχω, ομως και λογω της καταστασης, θα μου τα εφερναν, δεν θα πηγαινα. Εγω λεω οταν βρισκεις και μαλιστα "φτηνα". Δεν θα παω στον πιο φτηνο γιατι μπορει να ειναι και απατεωνας και να την πατησω. Δεν την εχω πατησει ποτε γιατι το ψαχνω εξονυχιστικα αλλα ποτέ δεν ξερεις. Τα τελευταια μαγαζια τα απο φευγω τα τελευταια χρονια ειδικα το μεσαιο λογω ολως αυτων που ειχαν ακουστει μερικα χρονια πριν περι εκμεταλλευσης των εργαζομενων και κακου εργασιακου περιβαλλοντος. Ημον χρονια πελατης τους και τωρα δεν περναω ουτε απ' εξω.

    Επιπλεον αν κατι αλλαξει σε 5-6 χρονια, μαλλον θα αλλαξω πισι. Δεν θα περιμενω αλλα 5 χρονια για να αλλαξω. Οχι οτι ειναι κακος αυτος που εχω και σιγουρα μου φτανει για αυτα τα λιγα (αλλα βαρια) που κανω αλλα γιατι να μην τα κανω καλυτερα? Και θελω να κανω την μεταβαση σωστα και να μην παω κατευθειαν σε pcie5/ddr5 γιατι τοτε αυτος που εχω τωρα θα ειναι παλιατζουρα! Αλλωστε υπαρχει κι αλλος που περιμενει να παρει αυτο που εχω τωρα. Οποτε παιρνοντας εγω κατι καλυτερο, παιρνει καποιος αλλος κατι καλυτερο απο αυτο που εχει τωρα.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.956
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βγαζεις τις μητρικες ακυρες. Και κυριως το x570. Μπορει το b550 να σου αρεσει αλλα οχι οτι δεν ειναι καλο το x570!
    Σιγουρα μια ακριβοτερη μητρικη εχει παραπανω καλουδια και σιγουρα θα επαιρνα μια τετοια αλλα πρεπει λιγο να προσεχουμε τί λεμε. Οι ακριβοιτερες μητρικες δεν ειναι παντα καλυτερες. Απλα εχουν καποια πραγματα παραπανω, τα πουλανε ως "καλυτερα" και τις εχουν πιο ακριβα. Ακομα και αν τα vrm ειναι καλυτερα και ποιο ποιοτικα, παλι δεν θα επρεπε να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμή. Εχω σταματησει να πιστευω σε αυτο, απ' οταν μου καηκε μια μητρικη δυο φορες την οποια ειχα χρυσοπληρωσει. Μια χαρα ειναι και οι λιγο πιο "φτηνες" μητρικες.
    Δεν σου βγάζω τίποτα άκυρο, και μια χαρά είναι το 570.
    +pci-e, +usb 3, η επόμενη έκδοση θα είναι και passive.
    Απλώς σχετικά ακριβό.
    Αυτό που λέω είναι ότι οι συγκεκριμένες είναι entry-lvl υλοποιήσεις.
    Πράγμα το οποίο δεν είναι γνώμη, είναι απλώς γεγονός.
    Άμα αυτό είναι ok με σένα μια χαρά και μεγειές.
    Οι ακριβότερες/καλύτερες μητρικές (τυπικά) έχουν (ή, θα έπρεπε να έχουν) επιπλέον:
    καλύτερο pcb/vrms (προσωπικά το θεωρώ σημαντικό),
    ενδεχομένως καλύτερο tracing/topology στις rams (σημαντικό αναλόγως χρήσης),
    πιθανά καλύτερο ήχο (ψιλό-αδιάφορο για μένα...),
    led-άκια και φρού-φρού (απολύτως αδιάφορο για μένα).
    Και ναί, κάλλιστα μπορεί να χαλάσουν την 1ή μέρα.
    Και δεν μου "αρέσει" το b550, δεν έχω συμπάθειες στην σιλικόνη.
    Απλώς α) μου επαρκεί (καθότι μου φτάνει 1 gpu + 1 pci-e 4.0 nvme), και β) είναι εντός budget.
    Αν έχει ένα σημαντικό + το b550 είναι μόνο το ότι είναι passive.
    Θα συμφωνήσω εννοείται ότι όλα αυτά έχουν ακριβύνει δυσανάλογα.
    Στην προηγούμενη γενιά οι τιμές ήταν 50-150€ κάτω σε όλη την γκάμα μητρικών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εχω ακουσει. Θα το ειχα δει καπου, θα το ειχα διαβασει εστω στα πεταχτα. Αλλα δεν εχω ακουσει κατι. Αλλωστε ποσα δεδομενα να διακινηθουν μεσω usb?
    Εδώ -> https://www.reddit.com/r/Amd/comment..._motherboards/
    ένα σχετικό thread (~500 posts...).

    Εδώ -> https://www.reddit.com/r/Amd/comment...th_500_series/
    το thread που η ίδια η AMD αναγνωρίζει το πρόβλημα (~2000 posts).

    Παρακάτω απόσπασμα από το τελευταίο bios/agesa update της δικής μου μητρικής:
    Κώδικας:
    ROG STRIX B550-F GAMING BIOS 2201
    "- Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.2
    - Fix USB connectivity issue
    Καλό διάβασμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω δειχνει οτι το sweet spot ειναι στα 3733. Αρα με νεο σχεδιασμο στους ryzen3 (4th gen, 4000 για laptop, 5000 για desktop), θα μπορει να παει παραπανω. Και το 2% ειναι παραπανω απο το 3600 αλλα ειναι 2,5 φορες γρηγοροτερο απο αυτο που εχω τωρα. Οποτε ο,τι και να παρω θα κανει την διαφορα αλλα γιατι να μην παω κατευθειαν στο καλυτερο? Εδω το γραφει κιολας.
    Εκεί γράφει ότι το performance sweet-spot (min. lattency) = 3733
    και το sweet spot perf/$ = 3600.
    Και μιλάμε για το marketing material της AMD, ναι?

    Εδώ -> https://www.tomshardware.com/feature...5000-ram-guide
    και ένα (μέτριο) άρθρο που τα εξηγεί/μετράει καλύτερα.

    Αν σ'αρέσει να πας σε 4000, επίσης μια χαρά και μεγειά.
    Όχι ότι είναι το sweet spot όμως, ούτε ότι θα παίξουν όλες οι cpu @2000.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλι δεν μου το εξηγεις με λιγα λογια εστω σε τιτλους. Πώς λειτουργει?
    Με τις βελτιώσεις στο νέο API τα next-gen games σε συνδυασμό με nvme θα μπορούν να stream-άρουν assets απο το HD (ssd)
    σε ρυθμούς απλησίαστους με τις παλαιότερες μεθόδους λόγω των περιορισμών στο I/O.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας