Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 81
  1. #1
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    Asus AC87u
    SNR / Attn
    12(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει κάποια εταιρεία στην Αθήνα που να προχωράει σε εγκατάσταση FTTH χωρίς υπογραφή διαχειριστή; Γνωρίζω ότι ο νόμος ξεκάθαρα λέει ότι γίνεται ενημέρωση του διαχειριστή και στην συνέχεια προχωρούν σε εγκατάσταση όμως στην δικιά μου περίπτωση η διαχειρίστρια αρνείται να υπογράψει ότι ενημερώθηκε ή ότι συμφωνεί για τις εργασίες, οπότε η αίτηση στην vodafone έμεινε σε limbo.

    Γνωρίζει κάποιος αν κάποια από τις εταιρείες όντως ακολουθεί την νομοθεσία;

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μα μια εχει αναλαβει την υποδομη της περιοχης σου. Άλλο που θα κανεις συνδεση αφου γινει πρωτα η υποδομη.

    Θεωρητικά μπορείς να συγκαλέσεις γενική συνέλευση με ψηφοφορία για το θεμα και να πάρεις τα πρακτικά που θα λενε οτι δεν ειπαν όλοι όχι.

    Υπάρχει και ενα σχετικο νημα νομιζω.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    Asus AC87u
    SNR / Attn
    12(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς τα έχω διαβάσει όλα αυτά αλλά δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Ο διαχειριστής αρνείται να υπογράψει ότι ενημερώθηκε. Η Vodafone μου ζητάει οπωσδήποτε υπογραφή ότι συμφωνεί ο διαχειριστής να προχωρήσει η εργασία, αλλιώς δεν κάνουν τίποτα, οπότε οι μόνες λύσεις που βλέπω είναι είτε εξώδικο είτε άλλη λύση (πχ. starlink)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η λυση βρισκεται στην πειθω. Συνηθως αυτοι οι αρνητικοι μαζευονται οταν τους μιλησει ενας δικηγορος. Μονο και μονο αν ακουσουν οτι θα πρεπει να πληρωσουν δικηγορο, τα πραγματα λυνονται.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Θα πρέπει να ανατρέξεις και στον κανονισμό της πολυκατοικίας, να δεις τι προβλέπει σε περίπτωση αδράνειας του διαχειριστή.

    Θα μπορούσε με Συνέλευση πχ να ορισθεί εκπρόσωπος της συνιδιοκτησίας για το θέμα αυτό συγκεκριμένα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βρες ενα δικηγορο να την παρει τηλεφωνο και να της τα εξηγησει ολα αυτα, στο τελος συνηθως πειθονται οταν δουν οτι δεν γινεται αλλιως.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    δες εδώ την νομοθεσία https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...30-3-2017.html

    και συγκεκριμένα στο άρθρο 8 παράγραφος 6. Λέει πως ο διαχειριστής πρέπει να έχει ομόφωνη απόφαση από τη γενική συνέλευση για να μην υπογράψει. Ουσιαστικά θα σε καθυστερήσει ένα μήνα, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς έστω και ένας να θέλει οπτική στο διαμέρισμα του. Επίσης να του εξηγήσεις πως η εταιρία που θα αναλάβει την εγκατάσταση αναλαμβάνει να αποκαταστήσει τις όποιες ζημιές δημιουργήσει.

    Και όντως κάνουν καλή δουλειά , δεν αφήνουν πίσω τους ούτε κόκκο σκόνης.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    Asus AC87u
    SNR / Attn
    12(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες εδώ την νομοθεσία https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...30-3-2017.html

    και συγκεκριμένα στο άρθρο 8 παράγραφος 6. Λέει πως ο διαχειριστής πρέπει να έχει ομόφωνη απόφαση από τη γενική συνέλευση για να μην υπογράψει. Ουσιαστικά θα σε καθυστερήσει ένα μήνα, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς έστω και ένας να θέλει οπτική στο διαμέρισμα του. Επίσης να του εξηγήσεις πως η εταιρία που θα αναλάβει την εγκατάσταση αναλαμβάνει να αποκαταστήσει τις όποιες ζημιές δημιουργήσει.

    Και όντως κάνουν καλή δουλειά , δεν αφήνουν πίσω τους ούτε κόκκο σκόνης.
    Δυστυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά και η απάντηση είναι ότι αφού ο νόμος λέει ότι δεν χρειάζεται συναίνεση από τον διαχειριστή ας προχωρήσει η εταιρεία να κάνει ότι είναι χωρίς την υπογραφή του.

    Τα ίδια ακριβώς είχαμε και με το φυσικό αέριο όπου μάλιστα είχε φέρει και την αστυνομία στο συνεργείο που έβαζε τον μετρητή στην οικοδομή.

    Ο προβληματισμός μου περισσότερο είναι ότι γιατί η εταιρεία από την στιγμή που έχει ενημερώσει τηλεφωνικά 2 φορές τον διαχειριστή σχετικά, αρνείται να προχωρήσει εάν δεν πάρει υπογραφή (και μάλιστα ζητάει και αντίγραφο ταυτότητας). Εναλλακτικά μάλιστα μου πρότειναν να γράψουν ότι είμαι εγώ διαχειριστής και να υπογράψω εγώ ώστε να προχωρήσουν (και μετά αν γίνει οτιδήποτε να τρέχουν εμένα).

    Κλασικά ελληνικά προβλήματα

  10. #10
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leokan23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά και η απάντηση είναι ότι αφού ο νόμος λέει ότι δεν χρειάζεται συναίνεση από τον διαχειριστή ας προχωρήσει η εταιρεία να κάνει ότι είναι χωρίς την υπογραφή του.

    Τα ίδια ακριβώς είχαμε και με το φυσικό αέριο όπου μάλιστα είχε φέρει και την αστυνομία στο συνεργείο που έβαζε τον μετρητή στην οικοδομή.

    Ο προβληματισμός μου περισσότερο είναι ότι γιατί η εταιρεία από την στιγμή που έχει ενημερώσει τηλεφωνικά 2 φορές τον διαχειριστή σχετικά, αρνείται να προχωρήσει εάν δεν πάρει υπογραφή (και μάλιστα ζητάει και αντίγραφο ταυτότητας). Εναλλακτικά μάλιστα μου πρότειναν να γράψουν ότι είμαι εγώ διαχειριστής και να υπογράψω εγώ ώστε να προχωρήσουν (και μετά αν γίνει οτιδήποτε να τρέχουν εμένα).

    Κλασικά ελληνικά προβλήματα

    Έχει απαντηθεί στο άλλο thread, ζητάνε την υπογραφή ώστε την ημέρα των εργασιών που θα κληθεί η αστυνομία να έχουν να δείξουν ότι υπάρχει συναίνεση του εκπροσώπου της συνιδιοκτησίας στις εργασίες στην οικοδομή.

    Οι τηλεφωνικές κλήσεις που λες είναι προφανές ότι δεν αποδεικνύουν τίποτα σχετικώς.

    Η δε πρόταση να υπογράψει κάποιος που δεν είναι διαχειριστής δεν είναι σωστή ούτε νόμιμη. Ακόμα κι αν στην πράξη προχωρήσει ο πάροχος τότε η ενέργεια αυτή (της υπογραφής δηλαδή των χαρτιών από μη εκπρόσωπο της πολυκατοικίας) μπορεί να ακυρωθεί δικαστικά διότι δεν έγινε από τον νόμιμο εκπρόσωπο της συνιδιοκτησίας. Η σκέψη ότι ο νόμος λέει ότι έστω και ένας να θέλει μπαίνουν οι οπτικές, δεν θα απασχολήσει το δικαστήριο εν προκειμένω που θα περιορισθεί στον αν αυτός που υπογράφει ως διαχειριστής έχει πράγματι την εξουσία αυτή. Το πόσοι ιδιοκτήτες χρειάζεται να θέλουν για να μπουν οπτικές ίνες που ορίζει ο ως άνω νόμος είναι διαφορετικό θέμα από το πώς εκπροσωπείται η πολυκατοικία, για το τελευταίο υπάρχουν άλλα νομοθετήματα και φυσικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Χρειάζεται καποιος επισημος τροπος για να αποδειξεις οτι το ζητησες. Ενα εξωδικο που να λέει οτι εαν παρελθουν 30 μερες τοτε θα υπογραψεις αντ αυτου την αίτηση συνδεσης, με λιγο τραβηγμένη την ερμηνεία του νόμου.
    Πρόσεξε, δεν θα πεις οτι εισαι ο διαχειριστής, αλλα οτι υπογραφεις α/α κατοπιν ενημερωσης.
    Θα εχεις και το εξώδικο ανα χείρας, και οταν σου φέρει την αστυνομία, θα δειξεις το εξώδικο που εχει επιδοθεί
    Ακομα και αν σου απαντήσει με εξώδικο οτι δεν το δέχεται, 1 θα πρέπει να το πληρώσει και 2 το δικαίωμα να προχωρησεις χωρις έγκριση προκύπτει εκ του νομου.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο πάροχος δεν θα προχωρήσει, δεν έχει κάποιο λόγο να μπλέκει με δικαστήρια, ο νόμος ναι λέει πως ακόμα και ενας να το ζητήσει μπαίνει, μπορείς να τον πας τον διαχειριστή δικαστικά ώστε να το υπογράψει υποθέτω.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεται καποιος επισημος τροπος για να αποδειξεις οτι το ζητησες. Ενα εξωδικο που να λέει οτι εαν παρελθουν 30 μερες τοτε θα υπογραψεις αντ αυτου την αίτηση συνδεσης, με λιγο τραβηγμένη την ερμηνεία του νόμου.
    Πρόσεξε, δεν θα πεις οτι εισαι ο διαχειριστής, αλλα οτι υπογραφεις α/α κατοπιν ενημερωσης.
    Θα εχεις και το εξώδικο ανα χείρας, και οταν σου φέρει την αστυνομία, θα δειξεις το εξώδικο που εχει επιδοθεί
    Ακομα και αν σου απαντήσει με εξώδικο οτι δεν το δέχεται, 1 θα πρέπει να το πληρώσει και 2 το δικαίωμα να προχωρησεις χωρις έγκριση προκύπτει εκ του νομου.
    Στο εξώδικο δεν μπορείς να γράψεις ότι θα υπογράψεις αντ' αυτού. Δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα χωρίς να έχει πρώτα ακολουθηθεί η νόμιμη διαδικασία γι' αυτό.

    Σωστά ο sdikr αναφέρει ότι και πάροχος δεν θα προχωρήσει με αυτό.

    Αλλά και αν προχωρήσει ο πάροχος, η ενέργεια εκπροσώπησης της πολυκατοικίας από μη έχοντα σχετική εξουσία είναι άκυρη.

    Μην μπλέκουμε τον νόμο για τις οπτικές ίνες εδώ (που ασχολείται με το πόσοι ιδιοκτήτες χρειάζεται να θέλουν για να προχωρήσει ο πάροχος). Ο νόμος αυτός δεν ασχολείται με το πώς εκπροσωπείται η συνιδιοκτησία (υπάρχουν άλλα νομοθετήματα και ο κανονισμός της πολυκατοικίας γι' αυτό). Είναι διαφορετικά αυτά τα θέματα.

    Η υπογραφή του διαχειριστή που ζητάνε οι πάροχοι δεν είναι γιατί την ζητά ο νόμος για τις οπτικές ίνες. Την ζητάνε για να είναι καλυμένοι οι ίδιοι και όταν κληθεί η αστυνομία την ημέρα των εργασιών να έχουν κάτι να δείξουν, παρά να βασανίζονται με το ποιος είναι διαχειριστής, αν έχει τηρηθεί η διαδικασία ενημέρωσης του διαχειριστή, αν αυτός αρνείται ή απουσιάζει , τι προβλέπει ο νόμος για τις οπτικές κλπ και στο τέλος να φεύγουν και να ξαναέρχονται να καθυστερούν ακόμα περισσότερο ή να μπλέκουν στις διαμάχες των ιδιοκτητών. Στο άλλο thread που αναφέρουμε ανωτέρω έχουν αναφερθεί ήδη όλα τα ανωτέρω θέματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος δεν θα προχωρήσει, δεν έχει κάποιο λόγο να μπλέκει με δικαστήρια, ο νόμος ναι λέει πως ακόμα και ενας να το ζητήσει μπαίνει, μπορείς να τον πας τον διαχειριστή δικαστικά ώστε να το υπογράψει υποθέτω.
    Πέρα από την λογοδοσία του διαχειριστή που προβλέπει ο Κανονισμός της πολυκατοικίας, ο τελευταίος συνήθως προβλέπει και τι γίνεται σε περίπτωση αδράνειάς του. Μπορεί π.χ. με νέα Συνέλευση να αποφασισθεί να εκπροσωπήσει άλλος την συνιδιοκτησία ενώπιον του παρόχου εν προκειμένω. Και φυσικά σε περίπτωση που δεν είναι εφικτό αυτό, οποιοσδήποτε έχει έννομο συμφέρον μπορεί να ζητήσει δικαστικώς ορισμό διαχειριστή εν προκειμένω (ξέρω τραβηγμένο). Δεν αναφέρω την περίπτωση του νομικού εξαναγκασμού του 'ιδιότροπου' διαχειριστή πχ με αγωγή σε καταδίκη δηλώσεως βουλήσεως γιατί αυτή και αν είναι τραβηγμένη και χρονοβόρα δικαστική λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike80 : 11-05-21 στις 15:49.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leokan23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα ίδια ακριβώς είχαμε και με το φυσικό αέριο όπου μάλιστα είχε φέρει και την αστυνομία στο συνεργείο που έβαζε τον μετρητή στην οικοδομή.
    Τότε τι έγινε; Τον έβαλε τον μετρητή η εταιρεία; Τι είπαν στην αστυνομία; Μήπως γίνει κάτι ανάλογο και για τις οπτικές (δεν είναι ίδια εγκατάσταση το καταλαβαίνω αλλά απλά λέω).

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Αφού λοιπόν αρνείται να υπογράψει, ζήτα να γίνει γενική συνέλευση, εξήγησε τους ακριβώς τι θα γίνει. Διάβασε τούς τον νόμο και ζήτα να υπογράψει κάποιος άλλος από τον διαχειριστή για αυτό το ζήτημα.

    Και επέμενε στο σημείο πως όσο και να χτυπιούνται έστω και ένας να θέλει οπτική ίνα θα γίνει!

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας