Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Γεια σας σε όλα τα μέλη. Ονομάζομαι Χριστίνα και δημιούργησα πρόσφατα μια αγγελία ως babysitter σε δύο ιστοσελίδες αγγελιών. Εχθές δέχτηκα τρία τηλεφωνήματα από αγνώστους τα οποία προσωπικά με τρόμαξαν. Στο πρώτο ο "Γιώργος" το έπαιξε γονέας που θέλει να του προσέξω το παιδί του και ζητώντας μου να φοράω που κοντές φούστες στην δουλειά. Στη δεύτερη κλήση με ενόχλησε ένας άλλος, ο οποίος ύστερα από δική μου μη αποδοχή των όσων είπε, τερματίστηκε η κλήση αφού εγώ το έκλεισα. Και την τρίτη φορά το πράγμα αγριεψε καθώς ο επιτήδειος με ύφος τραγικά ωραίο (γιατί όλες/οι το καταλαβαίνουμε αυτό) ήθελε να μου εκμαιεύσει πληροφορίες για το όνομα, ηλικία κλπ. Εγώ αρνήθηκα να του απαντήσω λέγοντας ότι στην αγγελία αναγράφονται κάποια από αυτά τα στοιχεία. Το έκλεισε, μη μπορώντας να με ξεγελάσει. Φως φανάρι για μαφίες και εμπορία λευκής σαρκός..
    Ξέρω το πρώτο νούμερο, τα άλλα δύο με απόκρυψη.
    Προσοχή σε όλες. Καμία μόνη!!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Για αρχη, απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου απορριπτεις τις κλησεις με αποκρυψη.
    Απο εκει και περα,απλα προσοχη....

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη, απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου απορριπτεις τις κλησεις με αποκρυψη.
    Απο εκει και περα,απλα προσοχη....
    Δεν χρειάζεται να γίνει από το τηλέφωνο, το προσφέρουν και οι πάροχοι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να γίνει από το τηλέφωνο, το προσφέρουν και οι πάροχοι.
    Ο ΟΤΕ το χρεώνει ακόμη;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ το χρεώνει ακόμη;
    Δεν ξέρω. Εγώ είμαι σε Vodafone σταθερή τώρα και δεν πληρώνω τίποτα. Ούτε σε κινητό Cosmote What's Up. Αλλά το άρθρο είναι από το 2013, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε, ας απαντήσει κάποιος που χρησιμοποιεί τώρα την συγκεκριμένη υπηρεσία στον ΟΤΕ.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλύτερα να βάλεις το email σου στην αγγελία και μετά εφόσον υπάρξει μια πρώτη επικοινωνία από το email να τους δώσεις τον τηλεφωνικό σου αριθμό. Εκτός κι αν μιλάμε για ιστοσελίδες που η αναγραφή αριθμού είναι υποχρεωτική.

    Εγώ π.χ ήθελα να σηκώσω κάτι αγγελίες μεταχειρισμένων αντικειμένων και συσκευών προς πώληση. Αλλά επειδή οι περισσότερες γνωστές ιστοσελίδες απαιτούσαν να δώσεις κινητό το οποίο δεν θέλω να δώσω γιατί ενοχλούμαι εύκολα, τελικά βρήκα μια σελίδα που επικοινωνείς με προσωπικό μήνυμα από εκεί και δεν χρειάζεται να φαίνεται το τηλέφωνό σου.

    Τώρα σε αυτά με τις αγγελίες εργασίας. Πολλά και διάφορα έχω δει, αρκετά βρωμάνε από χιλιόμετρα. Π.χ έχω διαβάσει περίεργες αγγελίες γυναικών δήθεν για ιδιαίτερα, π.χ αγγελία δήθεν "όμορφης φοιτήτριας" που έψαχνε άτομο για ιδιαίτερα για να έχει μεροκάματο για να μην αναγκαστεί να μείνει στους δρόμους (και καλά). Από ότι κατάλαβα, ο καθένας σηκώνει αγγελία για ότι θέλει και απαιτεί οτι βίτσιο θέλει, άμεσα ή και έμμεσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.666
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι περιμένεις δηλαδή; Είτε θα ταυτοποιηθείς (πχ μέσω τηλεφώνου) και θα υπάρχει στοιχειώδης έλεγχος, είτε θα μείνεις ανώνυμος και θα υποστείς τους κάθε καρυδιάς καρύδια ανώνυμους.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι περιμένεις δηλαδή; Είτε θα ταυτοποιηθείς (πχ μέσω τηλεφώνου) και θα υπάρχει στοιχειώδης έλεγχος, είτε θα μείνεις ανώνυμος και θα υποστείς τους κάθε καρυδιάς καρύδια ανώνυμους.
    Δεν έχω πρόβλημα να ταυτοποιηθώ μέσω τηλεφώνου, που εξάλλου το έχω κάνει αυτό και στην σελίδα που σηκώνω αγγελίες μου, αλλά δεν επιθυμώ τηλεφωνική επικοινωνία με κανέναν απευθείας από την σελίδα και να φαίνεται το νούμερό μου δημόσια, πρώτα θα μου στείλει κάποιος μήνυμα μέσω της σελίδας αυτής και μετά θα του δώσω τον αριθμό μου αν θέλει να αγοράσει κάτι ή για άλλες λεπτομέρειες, αυτό προς το παρών μόνο μια σελίδα μου έχει δώσει τέτοια δυνατότητα και υπάρχει και άλλη μια. Τώρα απατεώνες και κάθε καρυδιάς καρύδι συναντάς άνετα σε όλες τις σελίδες, θα έχουν βάλει ψεύτικα κινητά ή ακόμα και αληθινά κινητά να είναι, θα πιάσουν κότσο δεκάδες άτομα μέχρι να βρεθεί κάποιος να τους κάνει μήνυση η οποία μετά τα δικαστήρια θα τελεσιδικήσει των αγίων ανήμερα, και τελικά οφελημένος μακροπρόθεσμα βγαίνει ο απατεώνας.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ το χρεώνει ακόμη;
    Νομίζω ότι το χρεώνει, ακόμη..

    Οπότε εάν έχει την ευκολία η συσκευή είναι καλό!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας