Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Kαλησπέρα σας,

    Την περασμένη Πέμπτη με πήρε τηλ. ένα νούμερο της μορφής 2165ΧΧΧΧΧΧ (αν μου το επιτρέπει ο moderator του forum, μπορώ να δημοσιεύσω ολόκληρο το νούμερο) και μου είπαν ότι ήταν από το Τμήμα Ανανεώσεων της Vodafone για την σταθερή. Μου είπαν ότι το συμβόλαιο μου θα πάει από τα 37.55 στα 35.10 ευρώ το μήνα (100ρι double play) και με ρώτησαν αν συμφωνώ ή όχι με αυτό. Ενημερωτικά θα αναφέρω ότι το συμβόλαιο μου με την vodafone λήγει στις 17/6. Αφού λοιπόν συμφώνησα, ο τύπος μου είπε ότι θα μου έστελνε ένα ειδικό μήνυμα με έναν σύνδεσμο να ανοίξω, προφανώς έχει να κάνει με την ανανέωση , αφού με ρώταγε αν έχω smartphone συσκευή. Όλα καλά μέχρι εδώ.

    Έλα όμως που περάσαν 5 μέρες από τότε και το μήνυμα αυτό ακόμα δεν το έλαβα! Επειδή με τρώγαν υποψίες , είπα σήμερα να πάρω τηλ. την Vodafone στο 13840 και να ρωτήσω γιατί δεν έλαβα ακόμα αυτό το μήνυμα. Και για μεγάλη μου έκπληξη, μου είπαν ότι δεν βλέπουν την πρόταση του συναδέλφου τους οπότε μάλλον η προηγούμενη συμφωνία είναι άκυρη από μεριάς Vodafone! Ακόμη , δεν αναγνωρίζουν προφανώς την έκπτωση του συναδέλφου αυτου και είπαν ότι θα συνεχίσουν το συμβόλαιο με την παλιά τιμή , δλδ με τα 37.55 το μήνα (λέγοντας λόγω ανταγωνισμού ότι είναι καλή η τιμή) όταν την ίδια στιγμή νέοι πελάτες της 100ρας γραμμής θα πληρώνουν 29.90 ευρώ το μήνα!

    Λοιπόν μετά από αυτό 2 συμπεράσματα έβγαλα , και θα ήθελα να μου πείτε εσείς την άποψή σας αν σας έτυχε και σας κάτι παρόμοιο και το τί θα πρέπει να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις:

    1) 1-2 μήνες πριν την επίσημη ημερομηνία λήξης συμβολαίου φαίνεται ότι κάποιες εταιρείες που "συνεργάζονται" με έναν πάροχο παίρνουν τηλ. πελάτες σταθερής για ανανέωση. Οι συμφωνίες αυτές μπορεί να είναι είτε ανύπαρκτες στα μάτια του παρόχου είτε σκέτη απάτη.

    2) Αφού λοιπόν δεν είναι επίσημη η συμφωνία που έκανα , σκέφτομαι όταν με πάρει τηλ. η πραγματική Vodafone (από τα κεντρικά δλδ, στην κλήση που τους έκανα σήμερα , μου είπαν ότι θα με πάρουν σε 2 μέρες ) να ακυρώσω το συμβόλαιο αντί για ανανέωση. Είναι απαράδεκτο να συμφωνούμε για κάτι μέρες πριν και να μην το γνωρίζει ο ίδιος ο πάροχος.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι συχνό το φαινόμενο και όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο υπαρκτό και νόμιμο. Με τον ίδιο τρόπο κάναμε ανανέωση πέρυσι σε σύνδεση ADSL στο χωριό και με προσθήκη Vodafone TV, με τελική τιμή 5€ χαμηλότερη από την επίσημη του παρόχου.
    Απλά ο πάροχος δεν γνωρίζει το πακέτο που σου πρόσφερε η συνεργαζόμενη (χωρίς εισαγωγικά) εταιρεία, μέχρι να της έρθει το συμβόλαιο.
    Θα σου έρθει μήνυμα στο κινητό ή/και στο email (αν το είχες δηλώσει), με σύνδεσμο όπου στην ιστοσελίδα θα υπάρχει επιλογή αποδοχής της προσφοράς και τα σχετικά έγγραφα. Αν δεν την αποδεχθείς, απλά δεν προχωρά το αίτημα.

    Για να μάθεις γιατί καθυστερεί το θέμα, πάρε τηλέφωνο στο νούμερο της συνεργαζόμενης εταιρείας και μίλα με εκπρόσωπο.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι συχνό το φαινόμενο και όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο υπαρκτό και νόμιμο. Με τον ίδιο τρόπο κάναμε ανανέωση πέρυσι σε σύνδεση ADSL στο χωριό και με προσθήκη Vodafone TV, με τελική τιμή 5€ χαμηλότερη από την επίσημη του παρόχου.
    Απλά ο πάροχος δεν γνωρίζει το πακέτο που σου πρόσφερε η συνεργαζόμενη (χωρίς εισαγωγικά) εταιρεία, μέχρι να της έρθει το συμβόλαιο.
    Θα σου έρθει μήνυμα στο κινητό ή/και στο email (αν το είχες δηλώσει), με σύνδεσμο όπου στην ιστοσελίδα θα υπάρχει επιλογή αποδοχής της προσφοράς και τα σχετικά έγγραφα. Αν δεν την αποδεχθείς, απλά δεν προχωρά το αίτημα.

    Για να μάθεις γιατί καθυστερεί το θέμα, πάρε τηλέφωνο στο νούμερο της συνεργαζόμενης εταιρείας και μίλα με εκπρόσωπο.
    Οπότε λοιπόν δεν πρόκειται για απάτη (πάλι καλά), απλά ο πάροχος δεν ενημερώθηκε εγκαίρως για τις κινήσεις του εξωτερικού συνεργάτη του. Τώρα που θα με πάρουν τηλέφωνο από τα κεντρικά σε 2 μέρες τί θα τους πω? Οτι έχω κάνει ήδη συμφωνία από τις 6/5?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί δεν επικοινωνείς και την συνεργαζόμενη εταιρεία να δεις σε ποιο στάδιο είναι η υπόθεση;
    Ο πάροχος θα ενημερωθεί μόνον όταν συναινέσεις και προχωρήσει το σχετικό αίτημα. Είναι όπως η περίπτωση που σκοπεύεις να κλείσεις αεροπορικό εισιτήριο όχι απευθείας με την εταιρεία αλλά με τουριστικό γραφείο.
    Προς το παρόν δεν έχεις συμφωνήσει επίσημα σε κάτι, από την στιγμή που δεν σου έχει έρθει το μήνυμα με τον σύνδεσμο όπου θα αποδεχθείς την ανανέωση.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν επικοινωνείς και την συνεργαζόμενη εταιρεία να δεις σε ποιο στάδιο είναι η υπόθεση;
    Ο πάροχος θα ενημερωθεί μόνον όταν συναινέσεις και προχωρήσει το σχετικό αίτημα. Είναι όπως η περίπτωση που σκοπεύεις να κλείσεις αεροπορικό εισιτήριο όχι απευθείας με την εταιρεία αλλά με τουριστικό γραφείο.
    Προς το παρόν δεν έχεις συμφωνήσει επίσημα σε κάτι, από την στιγμή που δεν σου έχει έρθει το μήνυμα με τον σύνδεσμο όπου θα αποδεχθείς την ανανέωση.
    Δε νομίζω να βγάλω άκρη έτσι, το 2165χχχχχχ μου το βγάζει συνέχεια κατειλημμένο , ίσως δεν μπορείς να τους πάρεις πίσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Η βονταφον απο το κέντρο το νούμερο βγαίνει 21067…. Οταν το δεις να ξέρεις. Τωρα σε συνεργαζόμενη εταιρεία αφου δεν καταχωρήσει κατι σαν ανανέωση και η γραμμη δεν εχει ανανεωθεί, μπορείς να το δεις είτε να μείνεις εφόσον εισαι ευχαριστημένος απο τη γραμμη. Αλλιως βλέπεις κ άλλες επιλογές να αλλάξεις πάροχο. Αυτο θα σου δώσει και καλύτερη αντιπρόταση απο βονταφον οπως γίνεται συνήθως.
    Κανε ότι ειναι καλυτερο και οπως σε βολεύει.
    Ελεύθερος.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Μου στείλανε ένα sms σήμερα να αποδεχτώ συμβόλαιο στα 38.55 δλδ ίδια τιμή με πριν! Είναι σοβαροί? Περίμενα να λέει στα 36.10 όπως μου πε ο τύπος στο τηλ. την πρώτη φορά. (Το 1 ευρώ αφαιρείται μετά)

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εμπιστεύεστε τον κάθε @π@τεον@ όπου στο τηλέφωνο λέει ότι κι ο γάιδαρος πετάει κι ότι έχει τρεις κι θα μάς σώσει, για να πουλήσει συμβώλαια στη θέση σου θα απαιτούσα να μου στείλουν με email τα συμβόλαια κι δέν θα το σήκωνα από αριθμό μη voda support(μόνο από το 13840) ....

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν χρειάζεται τσουβάλιασμα, καθώς δεν είναι όλες οι συνεργαζόμενες εταιρείας λαμόγια. Οι περισσότεροι πάροχοι έχουν διάφορα κανάλια προώθησης/πώλησης πακέτων υπηρεσιών και ένα εξ αυτών είναι με συνεργαζόμενες εταιρείες. Το θέμα είναι να κινούνται στα πλαίσια των κανονισμών της ΕΕΤΤ.
    Πριν από χρόνια που ήρθα σε Cosmote, έκανα την διαδικασία με συνεργαζόμενη εταιρεία καθώς έδινε την καλύτερη προσφορά. Το ίδιο πριν από λίγα χρόνια στο χωριό με την Vodafone, παρόλο που αρκετοί είχαν κατηγορήσει της εταιρεία και την είχαν βάλει στη μαύρη λίστα.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Τελικά με πήρανε τηλέφωνο εκείνη την ημέρα , τους είπα για το μήνυμα που έλεγε την παλιά τιμή και μου παν ότι δεν ισχύει διότι δεν περιλαμβάνει την προσφορά και μετά μου επιβεβαίωσαν ότι πατώντας το "αποδέχομαι" θα ισχύει η νέα τιμή. Οπότε μάλλον λύθηκε το θέμα. Τώρα έμεινε να περιμένω τον λογαριασμό του Ιουνίου για να δω την αλλαγή, θα ενημερώσω τότε.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Ωραια. Τωρα σβήσε κ τη λέξη «απάτη» που γράφεις στον τίτλο για να μην νομίζει κανεις πως ισχύει. Κατηγορείς χωρίς πραγματική αιτία, ειναι λάθος.
    Ελεύθερος.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια. Τωρα σβήσε κ τη λέξη «απάτη» που γράφεις στον τίτλο για να μην νομίζει κανεις πως ισχύει. Κατηγορείς χωρίς πραγματική αιτία, ειναι λάθος.
    Aναφέρομαι για πιθανή απάτη και όχι για απάτη σκέτο , επίσης αν ενοχλεί τόσο πολύ η λέξη απάτη, θα αφαιρεθεί μόνο όταν επιβεβαιώσω την έκπτωση στον λογαριασμό μου, δηλαδή σε 1 περίπου μήνα (17/06) από τώρα. Αλλιώς, άλλα συμφωνούμε και άλλα ισχύουν.

    Eπίσης , δεν ξέρω κατά πόσο είμαι σε θέση να κάνω επεξεργασία τίτλους νημάτων οπότε πείτε το σε έναν moderator.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 20-05-21 στις 21:40.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aναφέρομαι για πιθανή απάτη και όχι για απάτη σκέτο , επίσης αν ενοχλεί τόσο πολύ η λέξη απάτη, θα αφαιρεθεί μόνο όταν επιβεβαιώσω την έκπτωση στον λογαριασμό μου, δηλαδή σε 1 περίπου μήνα (17/06) από τώρα. Αλλιώς, άλλα συμφωνούμε και άλλα ισχύουν.

    Eπίσης , δεν ξέρω κατά πόσο είμαι σε θέση να κάνω επεξεργασία τίτλους νημάτων οπότε πείτε το σε έναν moderator.
    Ο τίτλος είναι μια χαρά....ως πιθανή απάτη?
    Όλοι οι πράκτορες συμβολαίων τα μασάνε στην τηλεφωνική επικοινωνία η οποία είναι πάντα υποδεέστερη της προσωπικής φυσικής επικοινωνίας σε κατάστημα.
    Τα ... μου είπανε .. τα συμφωνήσαμε δια τηλεφώνου ... ααααα άλλα λέει ο λογαριασμός του μήνα ...είναι κοινότυπο εσκεμμένο ατύχημα προς άγρα πελατών που δεν προσέχουν.

    Επιστροφή λοιπόν στα κλασσικά, προς λήψη προσφοράς για μελλοντική ανανέωση:
    πρώτα φυσική επίσκεψη σε κατάστημα.
    Σε περίπτωση έκδοσης συμβολαίου προς υπογραφή, το παίρνουμε εκτυπωμένο και πάμε σπίτι να το διαβάσουμε με την ησυχία μας.
    Εαν δεν βρούμε παγίδες... τότε το υπογράφουμε και το καταθέτουμε στο κατάστημα.

    Μεγάλο παιχνίδι στην τιμή συμβολαίου με την νέα χρήση E-Bill, με την οποία οι εταιρείες πάνε να αυξήσουν κέρδη, μιας και ο εντύπως λογαριασμός έχει κόστος για αυτούς.

    Για πάρτε τώρα κομπιουτεράκια.
    30Ε χ 24 μήνες = 720 Ευρώ
    Βγάλε το ΦΠΑ

    Το ποσό είναι τεράστιο κέρδος, και ταΐζει προμήθεια σε αυτόν που το έκλεισε ως πράκτορας.
    Ο πράκτορας δια τηλεφώνου δεν δίνει καλύτερη τιμή για να μην μειωθεί η προμήθεια του, έτσι λοιπόν στο φυσικό κατάστημα θα έχετε ποιο πολλές ελπίδες για κάτι καλύτερο.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι προσφορές στα καταστήματα είναι μικρότερες από αυτές που παίρνουμε με τηλεφωνική επικοινωνία. Παραδείγματα και αναφορές, μυριάδες στο φόρουμ. Και να δεν με πιστεύεις, άνοιξε ένα θέμα με σχετική δημοσκόπηση για να το διαπιστώσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι προσφορές στα καταστήματα είναι μικρότερες από αυτές που παίρνουμε με τηλεφωνική επικοινωνία. Παραδείγματα και αναφορές, μυριάδες στο φόρουμ. Και να δεν με πιστεύεις, άνοιξε ένα θέμα με σχετική δημοσκόπηση για να το διαπιστώσεις.
    Το 90% του περιεχομένου του φόρουμ πρέπει να διαγράφει ως ξεπερασμένο.
    Τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας