Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Exclamation
    Πρώτα από όλα χαιρετισμούς σε όλους, δεν συμμετέχω όσο παλιότερα, περνάνε και τα χρόνια, αλλά μπαίνω συχνα πυκνά ;-)

    Δεν το έχω συναντήσει ποτέ τόσα χρόνια που έχω ίντερνετ, ίσως είναι νέα μόδα ή απλά ήμουν τυχερός. Το στόρι: Εδώ και περίπου 8 μήνες, είχα φύγει από ΟΤΕ και είμαι στην Wind με 100άρα. Έπιανε 100 ακριβώς! Κάποιες φορές είχε κάποιες αποσυνδέσεις και από 100 πήγαινε 94 πχ και μετά από λίγες μέρες πάλι 100. Από την Μ.Πέμπτη ξαφνικά έγιναν κάποια disconnects και η γραμμή έπεσε στα 30! Μιλάω με Wind, βλάβη, θα έρθει τεχνικός του οτε. Ήρθε σήμερα (ήμουν εκτός σπιτιού) και λέει τους ανέφεραν πως υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στην περιοχή και πλέον σηκώνει...μέχρι 30! Και πως αν θέλω να έχω μια έκπτωση από 100άρα να γίνω 30άρης! Χαμός, φωνές, και θα στείλουν έναν τεχνικό τους τις επόμενες μέρες. Το έχετε συναντήσει ξανά; Αργυρούπολη, Αθήνα

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα, για αρχή ανέβασε στατιστικά γραμμής να έχουμε μια ιδέα..

  3. #3
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Προκειται για τη γνωστη ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ που δινει ο ΟΤΕ σε περιπτωσεις που διαπιστωθει προβλημα στο ζευγος ή στην καρτα που σε εξυπηρετει και δεν μπορει να κανει αμεσα ενεργειες για την αποκατασταση. (δεν υπαρχει ελευθερο ζευγος ή καρτα στην καμπινα). Σε αλλο thread με 100αρα nova θυμαμαι οτι μετα απο μηνες, σε εργασιες συντηρησης του ΟΤΕ διορθωθηκε το ζητημα χωρις να ανοιξει βλαβη ο πελατης

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και πολύ πιθανόν εάν ο πελάτης ήταν Cosmote να κοιτούσαν καλύτερα το πρόβλημα για να το λύσουν..

    Εάν χρειάζεται π.χ πολλά σκαψίματα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειται για τη γνωστη ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ που δινει ο ΟΤΕ σε περιπτωσεις που διαπιστωθει προβλημα στο ζευγος ή στην καρτα που σε εξυπηρετει και δεν μπορει να κανει αμεσα ενεργειες για την αποκατασταση. (δεν υπαρχει ελευθερο ζευγος ή καρτα στην καμπινα). Σε αλλο thread με 100αρα nova θυμαμαι οτι μετα απο μηνες, σε εργασιες συντηρησης του ΟΤΕ διορθωθηκε το ζητημα χωρις να ανοιξει βλαβη ο πελατης
    Πολύ χρήσιμο, αυτό όντως βγάζει νόημα. Πάντως σε επίπεδο Cosmote που τσέκαρα μέσα από το Site τους, δίνουν για την διεύθυνση μου μέχρι 200άρι ως δυνατότητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, για αρχή ανέβασε στατιστικά γραμμής να έχουμε μια ιδέα..
    Στατιστικά ίσως δεν έχει νόημα αφού τώρα συγχρονίζει με 31 ενώ πριν με 100 (δεν έχω κρατήσει φωτογραφίες) - Πάντως η τώρα εικόνα είναι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_185.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  93,8 KB 
ID: 227487

    Άρα καταλαβαίνω πως η λύση είναι η επιστροφή στον ΟΤΕ; Ώστε δια μαγείας να λυθούν τα θέματα; Και να πω σε Wind, γραπτά πως εφόσον το πακέτο που με φέρατε, δεν μπορείτε να το εξυπηρετήσετε, απαιτώ διακοπή συμβολαίου (βέβαια θα περιμένω και τον τεχνικό που είπαν θα στείλουν μήπως και). Ένα ακόμα θέμα είναι πως το πακέτο που ήρθα δίνει και απεριόριστες κλήσεις + 10GB στην σύζυγο οπότε αν διακόψω, θα χαθεί και αυτό...
    Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις παίδες!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε κι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν δέν λυθεί το πρόβλημα σου...
    Εύχομαι να είναι προσωρινή η βλάβη....

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπωσδήποτε καταγγελία στην ΕΕΤΤ για να τους κοπεί και λίγο ο βήχας. Αν το πρόβλημα υπήρχε θα φαίνονταν από την αρχή.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lanc3lot Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαιτώ διακοπή συμβολαίου (
    Υπαρχει διαδικασια μετρησης ταχυτητας μεσω ethernet που μπορει να ζητησεις απ τη Wind. Αν δεν ειναι μεσα σε καποια προβλεπομενα ορια σου δινουν την δυνατοτητα να φυγεις ατελως. Ζητα τους να γινει η διαδικασια για Net Neutrality. Ελπιζω να βοηθησα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας