Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33

Θέμα: Wind CgNAT

  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 3 χρόνια Wind και ποτέ δεν είχα και μέσω messenger που ρώτησα ούτε καν αναφέρανε ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί. Το μόνο που είπαν είναι ότι είναι απενεργοποιημένο και τέλος
    Το ότι εσύ και πολλοί άλλοι δεν έχετε μπει ποτέ πίσω από SGNAT, δεν σημαίνει ότι δεν το εφαρμόζει η εταιρεία. Το ίδιο μπορούν να ισχυρισθούν και πελάτες άλλων παρόχων.
    Ειδικά για την Wind υπάρχει σχετικό θέμα από το 2014, που ήταν η πρώτη που το εφάρμοσε.

  2. #17
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    "Ίδιες" παροχές διαφορετική διαχείριση ανά πελάτη, τραγικό...
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  3. #18
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Όλοι οι πάροχοι το κάνουν εδώ και χρόνια. Όταν τους τελειώνουν οι διαθέσιμες public ΙΡ τσιμπάνε κάμποσους πελάτες στην τύχη και τους γυρνάνε σε private IP.
    Αν διαμαρτυρηθεί κάποιος τον ξαναγυρνάνε σε public. Οι περισσότεροι ούτε καν θα το πάρουν χαμπάρι....

  4. #19
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι πάροχοι το κάνουν εδώ και χρόνια.
    Προς το παρόν, στην Ελλάδα μόνο για Cosmote και Wind έχουν υπάρξει αναφορές απ' όσο ξέρω.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Γιατί δεν μπαίνει σε IPv6 έστω και πιλοτικά τι περιμένουν; Η Forthnet ήταν η πρώτη εταιρία αν δεν κάνω λάθος που πρότο ξεκίνησε πριν κάτι χρόνια;
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν μπαίνει σε IPv6 έστω και πιλοτικά τι περιμένουν; Η Forthnet ήταν η πρώτη εταιρία αν δεν κάνω λάθος που πρότο ξεκίνησε πριν κάτι χρόνια;
    Δεν ήταν η πρώτη, πρώτος ξεκίνησε ο ΟΤΕ

    Εδώ έχει κάποιες παραπάνω πληροφορίες
    Και εδώ

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Ναι...τα είχα διαβάσει μία φορά και έναν καιρό αλλά από το 11 δεν θυμόμουν καθόλου.

    Πότε προβλέπετε να έχουν οι πελάτες σας, έστω και πιλοτικά, native IPv6 υπηρεσίες;

    Το αργότερο μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2012.
    Ακόμα περιμένουμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 09-06-21 στις 12:16.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  8. #23
    Εγγραφή
    10-03-2014
    Περιοχή
    Αχαρνες
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Huawei DN8245V-52
    Path Level
    Interleaved
    Πώς μπορώ να δω αν είμαι σε CgNAT?

  9. #24
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η εξωτερική σου διεύθυνση ξεκινάει από 100 είσαι σε CGNAT

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από th3m1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς μπορώ να δω αν είμαι σε CgNAT?
    Ένας απλό τρόπος είναι να τσεκάρεις το τι Ip σου δίνει στο status το router, αν δεις κάτι που να ξεκινά απο 100.χ.χ.χ μάλλον είσαι, για επιβαιωση κάνεις και μια επίσκεψη στο whatismyip.com να δεις αν σου δίνει διαφορετική ip απο ότι βλέπεις στο status

  11. #26
    Εγγραφή
    10-03-2014
    Περιοχή
    Αχαρνες
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Huawei DN8245V-52
    Path Level
    Interleaved
    Το κοίταξα. H IP μου ξεκινά από 91.xxx.xxx.xxx και είναι η ίδια και στο status του router και στο whatsmyip.com. Άρα δεν είμαι σε CgNAT.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, παλιό το θέμα, εμένα τώρα μου συνέβη. Το γράφω μήπως το έχει κι άλλος φίλος στο μέλλον να βρει τι φταίει. Προσπαθούσα να συνδεθώ σε server με WHM και cPanel. Μου πέταγε συνεχώς μήνυμα "Your IP has changed. Please log in again." Κάποιες φορές συνδέθηκα και μετά από αλλαγή 1-2 σελίδες στο web interface του server με πέταγε έξω. Στο WhatismyIP έβλεπα να εναλλάσσονται περιοδικά 3 διαφορετικές public IPs, στο router μια IP του στυλ 10.254.xxx.xxx.

    Στη Wind ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί, τους περιέγραψα το παραπάνω χωρίς να τους πω για συναγερμό (αφού έχω μεν δεν είναι δικτυακός δε) μου είπαν αυτοί για cgnat και μετατροπή της private IP σε public. Μου είπαν πως θα το έφτιαχναν σε 1 ώρα. Δοκίμασα στη 1 και στις 2 ώρες με restart του router, τίποτα. Ξαναπήρα το επόμενο πρωί (σήμερα), μου το έφτιαξαν επί τόπου, μου είπαν να κάνω και restart. Όλα καλά τώρα.

    Να αναφέρω πως είναι νέα γραμμή 2-3 μηνών, δεν είχα διαπιστώσει θέμα στο παρελθόν και στον συγκεκριμένο server μπαίνω σχεδόν καθημερινά, συνήθως όμως όχι από αυτή τη σύνδεση. Στην άλλη σύνδεση Wind τριάμιση χρόνια τώρα δεν έχω τέτοιο θέμα.
    hnesne

  13. #28
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περιοχή
    NAFPLIO
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    zte 268
    γεια χαρα στην παρεα !
    τυχαια ψαχνοντας για την ipv6 και τι γινεται με την χωρα μας διαπιστωσα οτι η wind/nova ειναι πολυ πισω στην ενεργοποιηση του πρωτοκολου σε σχεση με cosmote/vodaphone
    η " 50αρα" γραμμη μου μετα βιας φερνει 30 κι εχω καταθεσει τα οπλα εδω και χρονια οποτε ψαχνω λυσεις απλα βελτιωσης του προβληματος της γραμμης
    δεν ξερω αν το ipv6 θα μου εδινε καποια 'ωθηση' αλλα στην αναζητηση επεσα και στον ορο CGNAT και διαπιστωσα οτι ειναι ενεργοποιημενο στην γραμμη μου
    η γραμμη μου απεχει περ 500μ απο το καφαο + οτι λιγο πριν ερθει μπαινει και σε αλλο κουτι που προσφατα εμαθα οτι ειναι διακλαδωτηρας
    το ερωτημα ειναι > να ασχοληθω να τους παρω τηλεφωνο για public ip ή δεν θα εχω καποια βελτιωση εστω και μικρη? πχ να βλεπω απροσκοπτα video σε youtube - netflix

    ευχαριστω για τον χρονο σας
    O Χειροτεροτεχνιτης . . . !

  14. #29
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν θα αλλάξει τίποτα από άποψη ταχύτητας. Βίντεο σε YouTube και Netflix βλέπεις πολύ άνετα ακόμα και με τα 30 που λες ότι έχεις τώρα. Επίσης, δεν υπάρχουν διακλαδωτήρες στο DSL.

  15. #30
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περιοχή
    NAFPLIO
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    zte 268
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα αλλάξει τίποτα από άποψη ταχύτητας. Βίντεο σε YouTube και Netflix βλέπεις πολύ άνετα ακόμα και με τα 30 που λες ότι έχεις τώρα. Επίσης, δεν υπάρχουν διακλαδωτήρες στο DSL.
    απογοητευση! το ρουτερ μου δειχνει 31.+DNL 5.4UPL αλλα στην πραξη ειναι περ. 24-26 (πχ κατεβαζω driver nvidia με 3,5)
    δεν εχω προβλημα παντα αλλα καποιες φορες στο youtube και πιο συχνα στο netflix το βιντεο/ταινια σταματαει για 5-10 δευτ ή 1-2 λεπτα! η ταινια για να συνεχισει μετα
    το νετφλιξ μαλιστα καποιες φορες μου βγαζει ερρορ για διακοπη συνδεσης

    ευχαριστω για την απαντηση
    O Χειροτεροτεχνιτης . . . !

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας