Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Καλημέρα. Πήρα την απόφαση να αναβαθμίσω το laptop (LENOVO B5070 Windows 10)μου τοποθετώντας έναν ssd δίσκο πλέον του υπάρχοντος για το λειτουργικό σύστημα. Αγόρασα λοιπόν μια θήκη δίσκου που μπαίνει στη θέση του CDROM. Οι δοκιμές που θα αναφέρω αφορούν 2 θηκες, την Gimbird και την second hdd candy (με διακοπτάκι στην άκρη, δοκιμασμένο και στις δύο θέσεις). Τοποθέτησα τον ssd στη θέση του CD, μπήκα στο bios για να ξεκινήσει από τον ssd αλλά δεν τον έβρισκε. Κάνω εκκίνηση από τον παλιό μου δισκο, ανοίγει , πάω στο "υπολογιστής μου" και βλέπει κανονικά τον ssd. Ωραία λέω, θα τους βάλω αναποδα/αντιστροφα και όλα καλά. Κάνω εκκίνηση λοιπόν και ανοίγει πάρα πολύ γρήγορα από τον ssd, πάω στο "υπολογιστής μου" και ΠΟΥΘΕΝΑ ο άλλος σκληρός. Δοκίμασα μήπως τον βλέπει το BIOS αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Η λύση τελικά ήταν διαγράψω όλα τα δεδομένα του HDD δισκου (με εξωτερικό reader), διαγράφοντας επίσης και τους 3 διαφορετικούς τόμους που είχα δημιουργισει σε αυτόν και ίσως ήταν και η αιτία του προβλήματος.
    ΥΓ Εγκυκλοπαιδικα και μόνο , και πάλι δεν φαινόταν ο δίσκος στο bios menu ώστε να γίνει εκκίνηση από εκεί. Μικρό το κακό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας