Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η προστασια του εκμισθωτη στην ελλαδα ειναι τουλαχιστον αστεια γενικοτερα ομως.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Οσον αφορά την 3ετία τι ισχύει? Εμένα που το συμβόλαιο μου λήγει το Νοέμβριο του '21, αν ο εκμισθωτής μου ζητήσει να μου κάνει αύξηση κ δεν το δεχτώ, συνεχίζει να ισχύει
    το τρέχων ποσό του ενοικίου για άλλο ένα έτος? Το συμβόλαιο έγινε το Νοέμβριο του '19.


  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν το συμβολαιο προβλεπει αυξηση, τοτε ισχυει οτι προβλεπει. Αν δεν προβλεπει, τοτε ισχυει μεχρι τον 11/21 το ενοικιο που εχει συμφωνηθει.
    Αλλα επειδη μιλαμε για λιγους μηνες, και ο νοεμβριος ειναι κοντα, εξαρταται απο το αν θες να μεινεις και μετα η οχι.
    Μπορεις πχ να το ανανεωσεις τωρα για αλλα τρια χρονια με μια κλειστη τιμη.
    Αν και δεν εχω καμμια μαγικη σφαιρα, η εκτιμηση ειναι οτι γενικως τα ενοικια θα ανεβουν, καθοτι ειναι πολλα χρονια συμπιεσμενα.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Αν αυτό που ρωτάς είναι το εαν μπορείς με το έτσι θέλω να κάτσεις στο σπίτι μέχρι τον Νοέμβριο του '22 με μειωμένο ενοίκιο ενώ το συμβόλαιό σου έληξε ένα χρόνο πριν, ενδέχεται να μπορείς. Αυτό θα είναι νόμιμο, και τέρμα ανήθικο, ειδικά προς άτομο μεγάλης ηλικίας όπως αναφέρεις που σου έκανε μείωση ενοικίου μέχρι τον Νοέμβρη του '21.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dante80 : 15-05-21 στις 05:53.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτό που ρωτάς είναι το εαν μπορείς με το έτσι θέλω να κάτσεις στο σπίτι μέχρι τον Νοέμβριο του '22 με μειωμένο ενοίκιο ενώ το συμβόλαιό σου έληξε ένα χρόνο πριν, ενδέχεται να μπορείς. Αυτό θα είναι νόμιμο, και τέρμα ανήθικο, ειδικά προς άτομο μεγάλης ηλικίας όπως αναφέρεις που σου έκανε μείωση ενοικίου μέχρι τον Νοέμβρη του '21.
    Το αν είναι ανήθικο ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις όποτε άστο. Υπάρχουν πράγματα στο σπίτι που θα έπρεπε να είχε φτιάξει εδώ κ πάρα πολλά χρόνια κ δεν τα φτιάχνει, οπότε τα περί ανήθικου άστα καλύτερα γιατι τα
    λεφτά που ζητάει για το σπίτι δεν ανταποκρίνονται σε καμία περίπτωση στην πραγματικότητα. Βρίσκουν κ κάνουν όλοι οι ιδιοκτήτες επειδή υπάρχει έλλειψη κ επειδή το συγκεκριμένο που νοικιάζω, τυχαίνει να
    βρίσκεται σε μια καλή περιοχή. Επίσης, μιας κ το ανέφερες το ηθικό κομμάτι, ενώ θα μπορούσα να του πληρώνω το 60% λόγω αναστολής της δουλειάς μου (εδώ κ ένα χρόνο κ κάτι βρίσκομαι σε αναστολή), δεν το εκμεταλλεύτηκα
    αλλά προτίμησα να κάνουμε ένα διακανονισμό, ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν κ οι δύο πλευρές ικανοποιημένοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kruder : 15-05-21 στις 22:20.


  6. #21
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είναι ανήθικο ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις όποτε άστο. Υπάρχουν πράγματα στο σπίτι που θα έπρεπε να είχε φτιάξει εδώ κ πάρα πολλά χρόνια κ δεν τα φτιάχνει, οπότε τα περί ανήθικου άστα καλύτερα γιατι τα
    λεφτά που ζητάει για το σπίτι δεν ανταποκρίνονται σε καμία περίπτωση στην πραγματικότητα. Βρίσκουν κ κάνουν όλοι οι ιδιοκτήτες επειδή υπάρχει έλλειψη κ επειδή το συγκεκριμένο που νοικιάζω, τυχαίνει να βρίσκεται σε μια καλή περιοχή. Επίσης, μιας κ το ανέφερες το ηθικό κομμάτι, ενώ θα μπορούσα να του πληρώνω το 60% λόγω αναστολής της δουλειάς μου (εδώ κ ένα χρόνο κ κάτι βρίσκομαι σε αναστολή), δεν το εκμεταλλεύτηκα
    αλλά προτίμησα να κάνουμε ένα διακανονισμό, ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν κ οι δύο πλευρές ικανοποιημένοι.
    Αρα καλά το κατάλαβα πως πας να του μπαστακωθείς όλη την τριετία και ας είχες κάνει διετές συμβόλαιο..
    Καλή τύχη.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα καλά το κατάλαβα πως πας να του μπαστακωθείς όλη την τριετία και ας είχες κάνει διετές συμβόλαιο..
    Καλή τύχη.
    Όλα τέλεια τα καταλαβαινεις εσύ ρε, τσάκαλος είσαι Εχει κ άλλο εξυπνάκια η μάνα σου σαν κ εσένα??


  8. #23
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τέλεια τα καταλαβαινεις εσύ ρε, τσάκαλος είσαι Εχει κ άλλο εξυπνάκια η μάνα σου σαν κ εσένα??
    Άλλον έναν! Καλή τύχη εύχομαι και πάλι.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είναι ανήθικο ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις όποτε άστο. Υπάρχουν πράγματα στο σπίτι που θα έπρεπε να είχε φτιάξει εδώ κ πάρα πολλά χρόνια κ δεν τα φτιάχνει, οπότε τα περί ανήθικου άστα καλύτερα γιατι τα
    λεφτά που ζητάει για το σπίτι δεν ανταποκρίνονται σε καμία περίπτωση στην πραγματικότητα. Βρίσκουν κ κάνουν όλοι οι ιδιοκτήτες επειδή υπάρχει έλλειψη κ επειδή το συγκεκριμένο που νοικιάζω, τυχαίνει να
    βρίσκεται σε μια καλή περιοχή. Επίσης, μιας κ το ανέφερες το ηθικό κομμάτι, ενώ θα μπορούσα να του πληρώνω το 60% λόγω αναστολής της δουλειάς μου (εδώ κ ένα χρόνο κ κάτι βρίσκομαι σε αναστολή), δεν το εκμεταλλεύτηκα
    αλλά προτίμησα να κάνουμε ένα διακανονισμό, ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν κ οι δύο πλευρές ικανοποιημένοι.
    Δικαιολογίες :
    1. Μπορεις να τα φτιάξεις εσυ και να του τα χρεώσεις μέσω του ενοικίου με συνεννόηση.
    2. Μπορείς απλά να σηκωθείς να φύγεις αν δε σου αρέσει.
    3. Αυτό με το που κρινεις αν η τιμή ανταποκρίνεται ή όχι στην αξία του σπιτιού, μάλλον για δικαιολογία ακούγεται.

    Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ με τον dante80. Και είμαι νοικάρης.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #25
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πάντως το ότι μπορούσε να πληρώνει το 60% λόγω αναστολής και δεν το έκανε δεν μου μοιάζει με δικαιολογία αλλά με ισχυρό επιχείρημα.

  11. #26
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικαιολογίες :
    1. Μπορεις να τα φτιάξεις εσυ και να του τα χρεώσεις μέσω του ενοικίου με συνεννόηση.
    2. Μπορείς απλά να σηκωθείς να φύγεις αν δε σου αρέσει.
    3. Αυτό με το που κρινεις αν η τιμή ανταποκρίνεται ή όχι στην αξία του σπιτιού, μάλλον για δικαιολογία ακούγεται.

    Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ με τον dante80. Και είμαι νοικάρης.
    Προφανώς κ είσαι νοικάρης όπως κ ο dante80 γι'αυτό κ έχετε τέτοιες απόψεις. Είναι δυνατόν να μου λες ότι μπορώ να κάνω τις επισκευές κ να του τις χρεώσω στο ενοίκιο? Λες να μην το έχω προτείνει δλδ?
    Εσύ τι πιστεύεις, ότι θα το δεχόταν κ δεν θα το είχα κάνει ΗΔΗ? Το να σηκωθώ να φύγω ναι, πολύ ευχαρίστως αν μου περρίσευε 1.500. Ούτε προφανώς ξέρεις σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκομαι, γι'αυτό
    τα περί δικαιολογιών, αλλού.

    Τα σπίτια σας δεν είναι μόνο για να εισπράτετε τα ενοίκια, έχετε κ υποχρεώσεις έσεις οι νοικάρηδες.


  12. #27
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ξερει κανεις που μπορω να βρω μια ακρη με ενα προβλημα φιλοξενουμενου?

    εχω εναν φιλο ο οποιος παρολο που εδινε επι 11 χρονια ενοικιο ο ιδιοκτητης ολο και το ανεβαλλε να κανουν συμβολαιο το αποτελεσμα ειναι πως απο οτι καταλαβα του ειπε πως εχει 2 μηνες προθεσμια να φυγει απο το σπιτι ενω ξερει πολυ καλα οτι εχει παιδι


    περα απο το να του ριξει μια σφαλιαρα στην εφορια για τα μαυρα ενοικια που επερνε θελει τουλαχιστον να τον πιεσει για να του δωσει ενα 6 μηνο για να βρει ενα σπιτι να φυγει

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα σπίτια σας δεν είναι μόνο για να εισπράτετε τα ενοίκια, έχετε κ υποχρεώσεις έσεις οι νοικάρηδες.
    Νοικάρης είναι αυτός που νοικιάζει όπως εσυ και όχι ο ιδιοκτήτης

  14. #29
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερει κανεις που μπορω να βρω μια ακρη με ενα προβλημα φιλοξενουμενου?

    εχω εναν φιλο ο οποιος παρολο που εδινε επι 11 χρονια ενοικιο ο ιδιοκτητης ολο και το ανεβαλλε να κανουν συμβολαιο το αποτελεσμα ειναι πως απο οτι καταλαβα του ειπε πως εχει 2 μηνες προθεσμια να φυγει απο το σπιτι ενω ξερει πολυ καλα οτι εχει παιδι


    περα απο το να του ριξει μια σφαλιαρα στην εφορια για τα μαυρα ενοικια που επερνε θελει τουλαχιστον να τον πιεσει για να του δωσει ενα 6 μηνο για να βρει ενα σπιτι να φυγει
    Νομίζω πρέπει να μιλήσει με δικηγόρο. Ας πάρει ένα τηλέφωνο και τον Σύλλογο/Ένωση ενοικιαστών μήπως μπορεί να τον κατευθύνει.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  15. #30
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς κ είσαι νοικάρης όπως κ ο dante80 γι'αυτό κ έχετε τέτοιες απόψεις.
    Λάθος.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας