Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Το συμβόλαιο του σπιτιού που μένω έγινε το Νοέμβριο του'19 και λείγει το Νοέμβριου του '21. Πριν απο 8 μήνες περίπου μου έκανε μείωση του ενοικίου 50€, μετά απο δική μου παρότρυνση φυσικά, αλλά όταν μιλήσαμε
    πριν λίγες μέρες αφού τον πήρα τηλ για να βάλω σίτες, άρχισε να μου τα "μασάει" για το ενοίκιο, ότι δίνω λίγα κ κάτι τέτοια. Οταν έγινε η μείωση του ενοικίου κάναμε κ την απαραίτητη τροποποίηση στο taxis.

    Εχω τις εξής απορίες. Επειδή ο νοικιάρης μου είναι μεγάλος σε ηλικία κ δεν ασχολείται κ πολύ, όταν με το καλό λείξει το Νοέμβριο το συμβόλαιο, θα πρέπει να τον ενημερώσω ώστε να το ανανεώσουμε ή γίνεται αυτόματα κάτι τέτοιο?

    Αν μου πει ότι θέλει να μου κάνει αύξηση κ δεν το δεχτώ, συνεχίζει να ισχύει το τρέχων ποσό του ενοικίου για τον υπόλοιπο 1 χρόνο που υπολοίπεται για την 3ετία?

    Απο τη στιγμή που δεν ισχύει πλέον η ιδιοκατοίκηση, όταν περάσει η 3ετία κ σε περίπτωση που δεν τα βρίσκουμε με το ενοίκιο αλλά εγώ είμαι συνεπείς στις υποχρεώσεις μου, συνεχίζει να ισχύει
    το τρέχων ποσό του ενοικίου ή μπορεί να με βγάλει απο το σπίτι?

    Ευχαριστώ.


  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν λήξει το συμβόλαιο και στο ζητησει πρέπει να αποχωρησεις. Η σιωπηλή παράταση δεν δινει κατι περισσότερο εκτος απο την υποχρέωση να πληρωνεις το νοικι

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συμβόλαιο του σπιτιού που μένω έγινε το Νοέμβριο του'19 και λείγει το Νοέμβριου του '21. Πριν απο 8 μήνες περίπου μου έκανε μείωση του ενοικίου 50€, μετά απο δική μου παρότρυνση φυσικά, αλλά όταν μιλήσαμε πριν λίγες μέρες αφού τον πήρα τηλ για να βάλω σίτες, άρχισε να μου τα "μασάει" για το ενοίκιο, ότι δίνω λίγα κ κάτι τέτοια. Οταν έγινε η μείωση του ενοικίου κάναμε κ την απαραίτητη τροποποίηση στο taxis. Εχω τις εξής απορίες. Επειδή ο νοικιάρης μου είναι μεγάλος σε ηλικία κ δεν ασχολείται κ πολύ, όταν με το καλό λείξει το Νοέμβριο το συμβόλαιο, θα πρέπει να τον ενημερώσω ώστε να το ανανεώσουμε ή γίνεται αυτόματα κάτι τέτοιο? Αν μου πει ότι θέλει να μου κάνει αύξηση κ δεν το δεχτώ, συνεχίζει να ισχύει το τρέχων ποσό του ενοικίου για τον υπόλοιπο 1 χρόνο που υπολοίπεται για την 3ετία? Απο τη στιγμή που δεν ισχύει πλέον η ιδιοκατοίκηση, όταν περάσει η 3ετία κ σε περίπτωση που δεν τα βρίσκουμε με το ενοίκιο αλλά εγώ είμαι συνεπείς στις υποχρεώσεις μου, συνεχίζει να ισχύει το τρέχων ποσό του ενοικίου ή μπορεί να με βγάλει απο το σπίτι? Ευχαριστώ.
    άπαξ και λήξει το μισθωτηριο έχεις μόνο υποχρεώσεις και ελάχιστα δικαιώματα. Επειδή όμως δεν υπάρχει αυτόματη ανανέωση είναι προς το δικό σου συμφέρον να τον οχλήσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχει ανανεωση, αλλα ισχυει η σιωπηρη παραταση οσο πληρωνεται το ενοικιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    τυχόν δε παραμονή του μισθωτή μετά τη λήξη της μίσθωσης δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί ότι υποδηλώνει συμφωνία του εκμισθωτή. Αν δεν κάνω λάθος ο σωστός όρος είναι σιωπηρή αναμισθωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απλα σημαινει οτι εχει μετατραπει σε αοριστου χρονου. Οποιος απο τις δυο μεριες θελει ζηταει/αποχωρει χωρις αλλες υποχρεωσεις. Προφανως ισχυουν τα περι πληρωμης κοινοχρηστων, λογαριασμων, εγγυησεων κλπ. Επισης πλεον απαιτειται και σχετικη δηλωση στο gsis

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    σχετικο-ασχετο, ένα σύνηθες λάθος είναι που πολλοί νομίζουν ότι η ηλεκτρονική, πλέον, υποβολή+αποδοχή στη ΓΓΠΣ αποτελεί και μισθωτηριο. Απλώς αντικαθιστά τη παλαιά θεώρηση στη ΔΟΥ και ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ! Απαιτείται έγγραφο μισθωτήριο-συμφωνητικό για κάθε νέα μίσθωση ή τροποποίηση υφιστάμενης.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, αν και ο νομος αναγνωριζει ακομα και προφορικες συμφωνιες. Η σιωπηρη ανανεωση αναγνωριζει το προηγουμενο μισθωτηριο με οτι προβλεπει, εκτος απο τις ημερομηνιες ληξης.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και ο νομος αναγνωριζει ακομα και προφορικες συμφωνιες
    ναι, με βέβαια τόση αποδεικτική αξία όση έχει και ένας ισχυρισμός περί σύναψης προφορικού δανείου.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Tp-Link TD-W8961ND
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικο-ασχετο, ένα σύνηθες λάθος είναι που πολλοί νομίζουν ότι η ηλεκτρονική, πλέον, υποβολή+αποδοχή στη ΓΓΠΣ αποτελεί και μισθωτηριο. Απλώς αντικαθιστά τη παλαιά θεώρηση στη ΔΟΥ και ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ! Απαιτείται έγγραφο μισθωτήριο-συμφωνητικό για κάθε νέα μίσθωση ή τροποποίηση υφιστάμενης.
    Δηλαδή πέρα απο την ηλεκτρονική υποβολή, θα πρέπει να μιλήσω κ με το μεσίτη για να μας κάνει νέο μισθωτήριο?


  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικο-ασχετο, ένα σύνηθες λάθος είναι που πολλοί νομίζουν ότι η ηλεκτρονική, πλέον, υποβολή+αποδοχή στη ΓΓΠΣ αποτελεί και μισθωτηριο. Απλώς αντικαθιστά τη παλαιά θεώρηση στη ΔΟΥ και ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ! Απαιτείται έγγραφο μισθωτήριο-συμφωνητικό για κάθε νέα μίσθωση ή τροποποίηση υφιστάμενης.
    Στην περίπτωση λύσης συμβολαίου στο taxis ξέρουμε τί γίνεται στη περίπτωση Μή Αποδοχής από ένα από τα 2 μέρη? Έχει κάποια επίπτωση σε οτιδήποτε?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, με βέβαια τόση αποδεικτική αξία όση έχει και ένας ισχυρισμός περί σύναψης προφορικού δανείου.
    Σημασια εχει να πεφτει το παραδακι. Αλλο να μην υπαρχει τιποτε, αλλο απλα να ληξει.
    Γενικα ομως ειναι αποδεκτη σε δικαστηρια η σιωπηρη μετατροπη των ληγμενων σε αοριστου. Δεν ακυρωνεται ολο το συμβολαιο.
    Το καινουργιο ειναι οτι πλεον δηλωνεται στο gsis.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή πέρα απο την ηλεκτρονική υποβολή, θα πρέπει να μιλήσω κ με το μεσίτη για να μας κάνει νέο μισθωτήριο?
    Ειναι πολυ σπανιο ο μεσιτης να ασχολειται και με τις ανανεωσεις. Συνηθως αυτα γινονται απευθειας με τον ιδιοκτητη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση λύσης συμβολαίου στο taxis ξέρουμε τί γίνεται στη περίπτωση Μή Αποδοχής από ένα από τα 2 μέρη? Έχει κάποια επίπτωση σε οτιδήποτε?
    Δλδ τι? εχει φυγει και δεν θελει να το διακοψει?
    Εχεις εγγραφη λυση? εχει υπογραψει κατι? Του εχεις κανει εξωση? Γενικα αυτα ειναι ισχυρα αποδεικτικα, τα οποια και μπορεις να επικαλεστεις.

    Εαν μπορεις να το αποδειξεις, πρεπει να μιλησεις με την εφορια, στειλε mail στη γραμματεια και ζητα rdv

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα ομως ειναι αποδεκτη σε δικαστηρια η σιωπηρη μετατροπη των ληγμενων σε αοριστου. Δεν ακυρωνεται ολο το συμβολαιο.
    σε δικαστηριο ειναι που δεν γινεται συνήθως (πόσο μάλλον αυτόματα) αποδεκτή η μετατροπή του ληγμένου σε αορίστου, διότι για να φτασει μια υποθεση εκει σημαινει οτι και υπαρχει αντιδικία και κυριώς ικανή οικονομική διαφορά που να δικαιολογεί π.χ τη δικαστική προσφυγή. Στο μεταξυ μας-μιλητό ναι συμφωνώ κι εγω.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι απαραιτητο να παει σε δικαστηριο. Πχ μπορει να το παρουσιασει καπου ως αποδεικτικο κατοικιας.
    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.
    Αλλη περιπτωση ενα επαγγελματικο ακινητο, αλλο μια οικιακη μισθωση.
    Σιγουρα ενα υπογεγραμενο συμβολαιο σε ισχυ ειναι πιο ισχυρο απο ενα που εχει ληξει, και ποσο μαλλον απο ενα προφορικο.
    Απο κει και περα το αρθρο 611 του αστικοου κωδικα ερμηνευεται ως εξης

    Σύμφωνα με την διάταξη 611 του ΑΚ: «Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λογίζεται ότι ανανεώθηκε για αόριστο χρόνο, αν μετά την παρέλευση του χρόνου που συμφωνήθηκε ο μισθωτής εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί το μίσθιο και ο εκμισθωτής το γνωρίζει και δεν εναντιώνεται». Σκοπός της ρύθμισης αυτής είναι η ασφάλεια δικαίου, διότι αν δεν υπήρχε αυτή η ρύθμιση δεν θα υπήρχε συμβατική ρύθμιση των σχέσεων των μερών, σε περίπτωση λήξης της μίσθωσης και εξακολούθησης χρήσης του μισθίου από τον μισθωτή χωρίς την εναντίωση του εκμισθωτή.

    Οι προϋποθέσεις για την σιωπηρή αναμίσθωση είναι οι εξής: Απαιτείται καταρχήν έγκυρη μίσθωση ορισμένου χρόνου, λήξη της μίσθωσης ορισμένου χρόνου, εξακολούθηση της χρήσης του μισθίου από τον μισθωτή, γνώση του εκμισθωτή και μη εναντίωση του εκμισθωτή.

    Ως λήξη της μίσθωσης εννοείται η πάροδος του συμφωνημένου διαστήματος. Εάν επομένως η σύμβαση λήξει για οποιοδήποτε άλλο λόγο (π.χ. λόγω καταγγελίας) δεν εφαρμόζεται η συγκεκριμένη διάταξη. Επίσης πρέπει μετά τη λήξη ο μισθωτής να εξακολουθεί να κάνει χρήση του μισθίου για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όπως αυτό καθορίζεται από τις τρέχουσες συνθήκες, τις αρχές της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών.

    Για να υπάρξει σιωπηρή αναμίσθωση θα πρέπει ο εκμισθωτής να γνωρίζει τόσο για την λήξη της μισθωτικής σύμβασης όσο και για την συνέχιση χρήσης του μισθίου από το μισθωτή (ΑΠ 407/1992 ΝοΒ 41/875, ΑΠ 479/2001 ΕλλΔδν 43/437). Η προϋπόθεση αυτή συνδέεται αρρήκτως και με την μη εναντίωση του εκμισθωτή, καθώς όπως είναι ευνόητο, δεν νοείται χωρίς γνώση του. Επομένως δεν αρκεί απλή άγνοια του εκμισθωτή, έστω και αν αυτή οφείλεται σε βαριά αμέλεια αυτού.

    Εφόσον λοιπόν συντρέχουν σωρρευτικώς οι ανωτέρω προϋποθέσεις, επέρχεται σιωπηρή αναμίσθωση, η οποία έχει ως αποτέλεσμα την σιωπηρή ανανέωση της σύμβασης μίσθωσης για αόριστο χρόνο. Το κύριο λοιπόν αποτέλεσμα της εφαρμογής της διάταξης του ΑΚ 611, είναι η κατάρτιση νέας σύμβασης μίσθωσης, αορίστου χρόνου πλέον, η οποία διέπεται από τους ίδιους όρους, εκτός αν γίνει τροποποίηση αυτών από τα συμβαλλόμενα μέρη.

    (Πηγή: Παπαδάκης Χαράλαμπος, Αγωγές απόδοσης μισθίου, Τρίτη έκδοση, εκδ. Σάκκουλα, 2006)

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι απαραιτητο να παει σε δικαστηριο. Πχ μπορει να το παρουσιασει καπου ως αποδεικτικο κατοικιας.
    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.
    Αλλη περιπτωση ενα επαγγελματικο ακινητο, αλλο μια οικιακη μισθωση.
    Σιγουρα ενα υπογεγραμενο συμβολαιο σε ισχυ ειναι πιο ισχυρο απο ενα που εχει ληξει, και ποσο μαλλον απο ενα προφορικο.
    μαζί σου πλην όμως δεν ήμουν αυτός που αναφέρθηκε σε δικαστηρια. Στα ληγμένα (που για οποιαδήποτε αιτία φθανουν σε ακροατήριο) η επίκληση (συνήθως απ' τον εκμισθωτή) μετατροπής του σε αοριστου οχι απλά ειναι μαχητή αλλά κατ' εμε και σχετικά εύκολη αντιμετωπίσιμη. 'Οσο υπαρχει ενεργό συμβολαιο ο εκμισθωτής είναι, και καλώς κατ εμέ, υπερπροστατευμένος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 13-05-21 στις 15:35. Αιτία: προσθήκη

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας