Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλήσπερα,

    Προσπαθώ να συνδέσω τις γραμμές απο το modem της nova h288a (2fxs) σε voip gateway με δυο fxo. Το πρόβλημα μου είναι ότι το h288a δίνει επιλογή να χτυπάνε και τα δύο fxs ταυτόχρονα κατι που κάνει το gateway να βλέπει δύο κλήσεις, με συνέπεια να στείλει μετα στο freepbx δυο πανομοιότυπες κλήσεις που μόλις βέβαια απαντηθεί η μία η αλλη κλείνει αυτόματα. Αυτό όμως θα έχει σαν αποτέλεσμα να φαίνονται αναπάντητες κλήσεις στο σύστημα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό; εχω σκεφτεί μιας και έχω δυο νούμερα να ρυθμίσω ενα νούμερο να χτυπάει σε κάθε fxs αντι να χτυπάνε και οι δυο μαζί σε κάθε κλήση. Και να βάλω στο κύριο μου νούμερο προώθηση κλήσης οταν είναι απασχολημένο και να το στέλνω στο άλλο μου νούμερο.
    Υπάρχει κάποια καλύτερη ιδεα; Γιατί θα ήθελα να βάλω προώθηση όταν είναι απασχολημένο σε άλλο νούμερο από κάποιον voip provider ώστε να έχω παραπάνω από τα δυο καναλια της nova με αυτόν τον τρόπο. Η λύση θα ήταν δυο προωθήσεις απο κυριο σε δευτερεύον και αν είναι και αυτο απασχολημένο τότε προώθηση στο νούμερο του voip provider.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν δεν γινεται να αναβαθμισεις σε sip trunk, τοτε Isdn. Τα fxs/fxo ανηκουν στο μουσειο, ακριβως για τους λογους που περιγραφεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δυστυχώς έχω συμβόλαιο, και ρήτρα για πολυ καιρό ακομα. Να πείσω την nova να μου αποδέσμευσει τον αριθμό χωρίς να μου κόψει το ίντερνετ είναι αδύνατο πιστεύω. Επίσης δεν υπάρχει κάποια λύση με παρόμοιο κόστος σε όποια αλλη εναλλακτική και να πάω θα τριπλασιάσω το κόστος μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ η nova δεν μπορει απλα να σου αλλαξει τον εξοπλισμο σε κατι που να δινει isdn bri?
    Εαν οχι, η μονη αλλη λυση ειναι εκτροπη σε voip παροχο με sip trunk, και χρηση των fxs μονο για εξερχομενη

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχει το nova mylink που δίνει bri η sip. Αλλά απευθύνετε σε μεγάλες εταιρίες νομίζω. Περισσότερα δεν γνωρίζω δεν δίνει κάποια παραπάνω πληροφορία η nova. Κωδικούς voip πάντως δεν μου έδωσαν και ας έχω επαγγελματικό πακέτο.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κανε ενα τηλεφωνο και ρωτα, δεν χανεις τιποτε. H nova σε επαγγελματικα δινει και sip trunk. Κωδικους ετσι απλα δεν θα σου δωσουν

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας