Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-05-2021
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καταρχάς η συνδεσμολογία μου είναι η ακόλουθη:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  router-plc.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  46,7 KB 
ID: 227577

    Επειδή με το Vodafone H 300S είχα πρόβλημα συγχρονισμού, ήρθε τεχνικός voda, μέτρησε και καταλήξαμε σε αντικατάσταση ρουτερ. Με το καινούργιο που μου έστειλαν, υπάρχει ασυμβατότητα με το powerline και οι ταχύτητες που παίρνω με ό,τι συνδέεται στο powerline είναι τραγικές ~ 5mbps

    Με τις δοκιμές που έκανα κατέληξα στα εξής:

    1) Vodafone H300s (συγχρονίζει ~65 mbps) ---> κανένα πρόβλημα με το powerline full speed

    2) ZTE ZXHN H168N (συγχρονίζει ~ 91mbps) ---> κανένα πρόβλημα με το powerline full speed

    3) ZTE ZXHN Η267Α (συγχρονίζει ~97mbps) ----> σέρνεται το powerline. Χρειάζεται να ενεργοποιήσω την "κρυφή" επιλογή "lower PLC-to-VDSL" στο powerline για να πάρω καλές ταχύτητες στο powerline

    Το πρόβλημα είναι ότι με αυτή την τελευταία επιλογή χάνω το MIMO στο powerline και πέφτει το data link.

    Προς το παρόν σκέφτομαι να αγοράσω ένα switch να παρεμβάλω μεταξύ ρούτερ και powerline μήπως και αλλάξει κάτι.

    Το ερώτημά μου είναι; Με ποια λογική μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ ρουτερ και powerline? Οποιαδήποτε πληροφορία με βοηθήσει να κατανοήσω το πρόβλημα, ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gdp77 : 16-05-21 στις 14:54.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως τα powerline παρουσιάζουν πρόβλημα με το να χάνεται ο συγχρονισμός στο vdsl (κάτι που είχες).

    Κάτι που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να χωρίσεις όσο γίνεται το router και το Plc κατα προτίμηση σε διαφορετικές πριζες, μερικές φορές παίζει ρόλο ακόμα και η φορά που θα βάλεις την πριζα.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι παρόμοια τεχνολογία σε ιδιες συχνοτητες σε καλώδια που βρίσκονται κοντα.
    Γενικοτερα τα powerline ειναι λυση αναγκης.
    Και οχι, το switch δεν θα κανει τίποτε.
    Το προβλημα πιθανότατα γίνεται μεσα στο τοιχο οπου το καλωδιο του οτε τρεχει παράλληλα με το ρευμα για αρκετά μετρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-05-2021
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συνήθως τα powerline παρουσιάζουν πρόβλημα με το να χάνεται ο συγχρονισμός στο vdsl (κάτι που είχες).

    Κάτι που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να χωρίσεις όσο γίνεται το router και το Plc κατα προτίμηση σε διαφορετικές πριζες, μερικές φορές παίζει ρόλο ακόμα και η φορά που θα βάλεις την πριζα.


    Όχι. Για καιρό το παλιό μου ρούτερ έπαιζε στα ~ 85mbps. Θεωρούσα ότι ήταν λόγω απόσταση από το κουτί της VDSL. Ίσως και να έφταιγε το powerline, αλλά δεν είχε πάει το μυαλό μου.

    Ξαφνικά (μετά από 1-2 χρόνια) πέφτει ο συγχρονισμός στα ~65, γι΄αυτό και ήρθε τεχνικός να δούμε τι έγινε...

    Μάλλον κάτι στράβωσε με το ρούτερ. Αν ήταν παρεμβολή με το powerline θα είχα εξ αρχής πρόβλημα συγχρονισμού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι παρόμοια τεχνολογία σε ιδιες συχνοτητες σε καλώδια που βρίσκονται κοντα.
    Γενικοτερα τα powerline ειναι λυση αναγκης.
    Και οχι, το switch δεν θα κανει τίποτε.
    Το προβλημα πιθανότατα γίνεται μεσα στο τοιχο οπου το καλωδιο του οτε τρεχει παράλληλα με το ρευμα για αρκετά μετρα.
    Δεν διαφωνώ με αυτό που γράφεις... Αν όμως υπήρχε τέτοιο θέμα, ΓΙΑΤΙ παρουσιάζεται μόνο με ένα ρουτερ και όχι με όλα?

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdp77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Για καιρό το παλιό μου ρούτερ έπαιζε στα ~ 85mbps. Θεωρούσα ότι ήταν λόγω απόσταση από το κουτί της VDSL. Ίσως και να έφταιγε το powerline, αλλά δεν είχε πάει το μυαλό μου.

    Ξαφνικά (μετά από 1-2 χρόνια) πέφτει ο συγχρονισμός στα ~65, γι΄αυτό και ήρθε τεχνικός να δούμε τι έγινε...

    Μάλλον κάτι στράβωσε με το ρούτερ. Αν ήταν παρεμβολή με το powerline θα είχα εξ αρχής πρόβλημα συγχρονισμού.
    Οι συχνότητες που γίνονται χρήση για τον συγχρονισμό vdsl αλλάζουν δεν μένουν πάντα ίδιες, όποτε όχι δεν ισχύει το οτι θα είχες απο την αρχή πρόβλημα συγχρονισμού,

  6. #6
    Εγγραφή
    16-05-2021
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δηλαδή οι συχνότητες αλλάζουν ανάλογα με τον συγχρονισμό που πετυχαίνει το ρουτερ?

    Γι' αυτό π.χ. έχω πρόβλημα με το Η267Α που συγχρονίζει 97mbps και όχι με το Η168Ν που πετυχαίνει ~91mbps συγχρονισμό;

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    κάνε έναν έλεγχο μήπως υπάρχει κανένα new firmware για powerlines & Router

    επίσης χρησιμοποιείς καλώδια ίδιου τύπου ? πχ να είναι όλα κατηγορίας Cat5e
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Η πιθανοτητα το καλωδιο ρευματος να επηρεαζει το αλλο ειναι μια στο εκατομμυριο....... και αν υπαρχει. Ο λογος που δε πρεπει να περνανε μαζι ειναι καθαρα λογος ασφαλειας και οχι interference.
    Άλλα Ντάλλα....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας