Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    πΟΤΕ
    Καλησπέρα ομάδα

    Το νέο ρούτερ Huawei του πΟΤΕ που δίνει λίγο ψεύτικο 4G για ισοπέδωσει το ακόμα πιο ψεύτικο έως 24 σε όλες τις συσκευές μου κάνει DNS leak σύμφωνα με το dnsleak.com στο VPN μου από την PIA η στο δικό μου openVnp server

    Για τα δικά μου PC μπορώ να βάλω extension στο browser και να βοηθηθεί η κατάσταση αλλά προσπαθώ να κάνω ένα VM router, για να έχει και όλη η λιγότερο υπολογιστική οικογένεια προστασία Η ιδέα που έχω ΕΔΩ

    Η P.I.A. λέει πως δεν θα έπρεπε και περιμένω απάντηση...

    Στο ρούτερ έχω cloudflare 1.1.1.1 και το fallback σε dsl και 4G αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει...

    Έχω βάλει static στο κεντρικό PC και ότι άλλο μου έχει βγάλει μια πρόχειρη αναζήτηση με cmd κλπ... Τα έχω δοκιμάσει όλα... Τι μπορεί να γίνετε? Στο κινητό μου στο ίδιο wifi κανένα leak μέσω τη εφαρμογή της PIA (VPN), αν και έχω Firefox focus
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος copati : 17-05-21 στις 15:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    To DNS leak φαντάζομαι δεν το προκαλεί ο ρούτερ. Τα clients έχουν την ευθύνη για το DNS leak. Είτε το OS είτε το VPN software είτε η συμβατότητα μεταξύ τους. Βέβαια αν κατευθύνεις όλα τα clients σε κάποιο gateway όπως ο Ubuntu server ίσως μπορείς να πιάσεις το πρόβλημα εκεί συνολικά και να μην σε απασχολούν πια οι ρυθμίσεις VPN ανά client. Τα λέμε λοιπόν στο άλλο thread.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας