Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    πΟΤΕ
    Παίδες, λόγο καταστάσεων αναγκαστηκαμε να κατοικήσουμε "τέκνα και παππούδες" στο ίδιο σπίτι. Είπα και εγώ να ενοικιασω vps και να το κάνω openVPN (για κάποιο λόγο μου δίνει καλύτερο ms σε games από μόνο κοσμοτε) ταχύτητες ούτε που καταλάβενεις διάφορα μιας που έχω 4G + adsl, αλλά σχεδόν ελάχιστες...
    Τρέχω λοιπών στο παλιό μου PC Ubuntu server και έχω καταφέρει να φέρω το VPN στη δεύτερη pcie θύρα και να αλλάζω το default getaway σε 192.168.100.2 για να πάρει ένα άλλο PC. (μου κάνει DNS leak άμα τρέχει Private Internet Access ή το δικό μου self hosted. ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ) Ευπρόσδεκτοι να βοηθήσετε ΕΔΩ

    Σκεφτόμουν λοιπών να το κάνω να κουμπώνει access point (unify ac 5G) και να περνούν οι γονείς και η υπόλοιπη οικογένεια... Έλα όμως που το μόνο που ξέρω από Linux είναι apt-get update && apt-get upgrade.....

    Ρωτάω εγώ τώρα.. μιας που τα tutorial που έχω βρει μέχρι την 50ή σελίδα της αναζήτησης είναι του 1821 και εγώ δεν σκαμπαζω, υπάρχει τίποτα open source ή "δωρεάν" σε οποιοδήποτε περιβάλλων να περνει cosmote από την μια rj45 και να μου βγάζει VPN έτοιμο να κουμπουσει access point στην άλλη?

    Θα προτιμούσα να μάθω από το να γίνω script-kiddie
    Ιδέες και tutorial δεκτά!

    Την βοήθεια σας χριστιανοί!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος copati : 17-05-21 στις 15:23.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς τον. Αρχικά, δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα και αν θέλεις διευκρίνισέ τα λιγάκι:
    1) θελεις όλοι να βγαίνουν από το VPN ή ένα μέρος των χρηστών?
    2) τί εννοείς "έχω καταφέρει να φέρω το VPN στη δεύτερη pcie θύρα και να αλλάζω το default getaway σε 192.168.100.2 για να πάρει ένα άλλο PC". Μήπως σημαίνει ότι η μία κάρτα δικτύου βλέπει π.χ. στο 192.168.1.0 δίκτυο (δίκτυο ρούτερ ίντερνετ) ενώ η 2η στο 192.168.100.0 δίκτυο? και θα ήθελες να τρέξεις απλά έναν DHCP server στην 2η κάρτα δικτύου για να εξυπηρετεί τους χρήστες του AP?
    3) Μπορείς να γράψεις πoιο ακριβώς μοντέλο router έχεις μπας και μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε κάποιο feature (βλ. VLAN/802.1q)?

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    τρέξε openvpn server στο ubuntu, clients τις συσκευές που έχεις κάνε forward όλη την κίνηση από το ένα nick στο άλλο (tap to eth0), nat Masquerade και τελείωσες. Όπως και να έχει την κίνηση από το router σου και "έξω" δεν την κανονίζεις εσύ, μέχρι τον router σου μπορείς να κάνεις ότι θες μετά είναι δουλειά του isp σου.
    Απορία:
    τι ακριβώς φοβάσαι από το dns-leak??? μην και τυχόν μάθουν οι άλλοι ποιες σελίδες αιτήθηκες? Αν πάλι σε νοιάζει θα χρειαστείς να στήσεις τον openvpn sever σε μια μηχανή σε cloud και κάνεις forward εκεί όλη την κίνηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pap : 17-05-21 στις 23:37.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αν δε στησεις DOH server οτιδηποτε και να κανεις θα εχεις dns leak. Δε το γλυτωνεις αλλα και δε θα επρεπε να σε απασχολει κιολας. Εν δυναμει, ολοι μας μπορει να εχουμε dns leak.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όσον αφορά το DNS leaks, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να προβληματίζει. Όσα dns leak test sites δοκίμασα, μου έβγαζαν ότι υπάρχει πρόβλημα. Στην πραγματικότητα μου έδειχναν τους DNS servers που έχω ρυθμίσει στο pfSense router μου (είναι διαφορετικοί από του ISP μου). Αν έδειχναν πχ τους DNS servers του ISP μου τότε ναι, θα είχα πρόβλημα. Γενικότερα όμως καλύτερα είναι να ρυθμίσεις DNS over HTTPS (ή κάτι αντίστοιχο) όπως είπε και ο macro.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    To dns leak δεν αφορα το safety, αλλα καθαρα το privacy. Οσοι μπορουν να εχουν dns over https ή tls εχει καλως. Αν εισαι με αυτα που σου δινουν οι providers, απλα δε ψαχνεσαι αλλο και τελειωσε το θεμα.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    To dns leak δεν αφορα το safety, αλλα καθαρα το privacy. Οσοι μπορουν να εχουν dns over https ή tls εχει καλως. Αν εισαι με αυτα που σου δινουν οι providers, απλα δε ψαχνεσαι αλλο και τελειωσε το θεμα.
    Συμφωνούμε!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας