Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αδέρφια τα φώτα σας..
    Καταρχήν επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο με το δίκτυο όπως είναι αυτή τη στιγμή..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 227619

    Και εξηγούμαι..
    Αυτή τη στιγμή έχω 2 τηλ. γραμμές. Μία της Wind και μία OTE.
    Έχω και δύο μόντεμ, και τα δύο σε bridge. Το μόντεμ της Wind συνδέεται με την πόρτα 2 του Sophos UTM και το μόντεμ του OTE με την πόρτα 4.
    Η πόρτα 1 του Firewall συνδέεται με την πόρτα 1 ενός managed switch το οποίο με τη σειρά του δίνει σε κάποιες συσκευές και στις πόρτες RJ45 που πηγαίνουν στις 2 κρεββατοκάμαρες, η πόρτες 1&2 στη μία κρεββατοκάμαρα (τη δική μου) και οι πόρτες 3&4 στην άλλη (παιδικό δωμάτιο). Οι πόρτα 1 του managed switch, καθώς και οι 2,3,4,5 περνάνε όλα τα VLAN, καθώς έχω 2-3, και στο γραφείο μου που βρίσκεται στην κρεββατοκάμαρά μου έχω άλλο managed switch (δεν το έβαλα στο σχέδιο αλλά συνδέεται με την RJ45-1 στο δωμάτιό μου).
    Όλα δουλεύουν κανονικά, κανένα πρόβλημα και υπάρχει load balancing ανάμεσα στις 2 γραμμές, όλα καλά με το υπάρχον setup, no problem..

    Είχα κάνει αίτηση για το speedbooster και μου είπαν θα ενεργοποιηθεί αύριο (έχω ήδη τον εξοπλισμό)
    Γνωρίζω πως το HA35 δεν μπορώ να το γυρίσω σε bridge, γιατί χάνω το bonding μεταξύ ADSL & 4G. Οπότε στη θέση του υπάρχοντος μόντεμ της cosmote θα μπει αυτό και θα αλλάξω το interface του firewall από PPPoE σε Ethernet και όλα εύκολα ως εδώ.. (διπλά NAT κλπ δεν με αποσχολούν, τα dyndns που έχω τα κάνω bind με τη WAN της Wind οπότε δεν με νοιάζει.. Οπότε όπως είπα μέχρι εδώ όλα καλά..)
    Το θέμα μου είναι το εξής:
    Αν βάλω το HA35 (χωροταξικά) εκεί που είναι το τωρινό μόντεμ του ΟΤΕ, το σήμα 4G που έχει δεν είναι καλό. Έχω πάρει και εξωτερική κεραία, αλλά δεν περιμένω ιδιαίτερη βελτίωση. Αντιθέτως, στο παιδικό δωμάτιο και συγκεκριμένα σε ένα ράφι το οποίο μάλιστα είναι κοντά στην πρίζα 4 του δωματίου (RJ45-4 στο σχήμα), το σήμα - συγκριτικά - σκοτώνει (ενδεικτικά κάνω speedtest στο σαλόνι και πιάνω 23, αν βάλω το κινητό στο ράφι που λέω και κάνω speedtest βαράει 65... άρα μεγάλη διαφορά.)
    Οπότε θα ήθελα ιδανικά να τοποθετήσω το HA35 σε αυτό το ράφι. Το πρόβλημα της τηλεφωνικής γραμμής μπορώ να το λύσω, καθώς αυτή τη στιγμή από την κεντρική πρίζα στο σαλόνι που έχει τη γραμμή της Wind υπάρχει σύνδεση για το παιδικό δωμάτιο. Οπότε αν συνδέσω τα ζεύγη που πηγαίνουν στο παιδικό με την πρίζα που έχει τη γραμμή ΟΤΕ, μπορώ να πάρω σήμα τηλεφωνικό για να βάλω το Huawei στο παιδικό.
    Το πρόβλημα είναι με το δίκτυο. Γιατί πρέπει από το Huawei να φύγει ένα καλώδιο δικτύου και να συνδεθεί με μια πόρτα του firewall.
    Μια λύση που έχω είναι η εξής: Στην πρίζα 4 του δωματίου αυτή τη στιγμή υπάρχει μια κάμερα συνδεμένη. Επειδή έχει και δυνατότητα ασύρματου, μπορώ να γυρίσω την κάμερα σε ασύρματο και να κουμπώσω το καλώδιο από το Huawei στην πόρτα 4 του παιδικού. Φυσικά στο σαλόνι θα βγάλω από το switch το καλώδιο που συνδέει το αντίστοιχο πριζάκι 4 και αντί για το switch θα το κουμπώσω πάνω στην πόρτα του firewall. Οπότε θα είμαι σαν να έχω μονοκόμματο καλώδιο από το huawei στο παιδικό μέχρι το firewall που είναι στο σαλόνι... problem solved...

    Έλα όμως που δεν θέλω να "αχρηστέψω" το πριζάκι που είναι στο παιδικό....
    Οπότε τι κάνω, οεο;..
    Τα φώτα σας ...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα παρεις ενα μικρο 5 port manged switch καιθα το βαλεις πισω απο το Ha35. Τα υπολοιπα τα ξερεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    No comments...Άμα κολλάει ο εγκέφαλος...

    Έχω ένα spare DGS-1100-05PD .. το δοκίμασα - στην αρχή δεν έπαιρνα με τίποτα IP, έφαγα 2 ώρες ... νόμιζα κάνω κάποια μα$#@ία... τελικά έφταιγε ο ιντζέκτορας... (το DGS-1100-05PD παίρνει ρεύμα μόνο μέσω POE)
    Το κούμπωσα απ' ευθείας στο main switch που είναι POE.. δούλεψε με τη μία... πέταξα τον ιντζέκτορα από το παράθυρο... όλα ΟΚ.

    Σε ευχαριστώ !

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας