Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Επικοινώνησα με την τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ της περιοχής μου και ρώτησα αν φτάνει γραμμή internet στο νέο μου σπίτι.
    Με ενημέρωσαν πως φτάνει αλλά θα λαμβάνω μόλις 8mbps.
    Η ταχύτητα αυτή δεν μου αρκεί, επομένως σκέφτηκα την λύση των κεραιών αναμετάδοσης, τα δύο σημεία απέχουν μεταξύ τους 5,29km.
    Έχω ελέγξει μέσω airLink της Ubiquiti (μέσω γνωστού) ότι η συνδεσιμότητα είναι της τάξης των 305Mbps & -47dBm.
    Το σημείο απο το οποίο θα αναμεταδίδεται το internet (50άρα γραμμή) βρίσκεται σε ψηλότερο σημείο από το σημείο το οποίο θα λαμβάνει.
    Μου έχουν προτείνει τα Ubiquiti Powerbeam 5ac gen2.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    1.Επειδή οι συγκεκριμένες κεραίες έχουν υψηλό κόστος, περίπου 220€, μπορώ να τις αντικαταστήσω με κάτι άλλο πιο φθηνό.
    2. Δεν είμαι τεχνικός, θα μπορέσω να το πραγματοποιήσω τη σύνδεση μόνος μου, χωρίς βοήθεια επαγγελματία;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Έχεις δει το
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html
    ?

    Επίσης, έχεις δει τα προγράμματα unlimited 4G internet των παρόχων κινητής;
    πχ
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1195382
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 17-05-21 στις 22:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δει το
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html
    ?

    Επίσης, έχεις δει τα προγράμματα unlimited 4G internet των παρόχων κινητής;
    πχ
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1195382
    Έχει data cap, 100gb/μήνα.

    Το unlimited το είχα σκεφτεί αλλά κοστίζει 55€/μήνα, σε 4 μήνες θα έχω καλύψει το κόστος των κεραιών.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Δες και την LBE-m5-23. Θεωρώ ότι με βασικές γνώσεις δικτύων και ολα τα tutorials που κυκλοφορούν και βοήθεια και από εδώ θα μπορέσεις να στήσεις το link.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και την LBE-m5-23. Θεωρώ ότι με βασικές γνώσεις δικτύων και ολα τα tutorials που κυκλοφορούν και βοήθεια και από εδώ θα μπορέσεις να στήσεις το link.
    Θα έχω τα ίδια αποτελέσματα;
    Δεν θα ήθελα στην προσπάθεια να γλυτώσω χρήματα να μην έχω αποτέλεσμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    220€ για λινκ ειναι τριχες. Η εγκατάσταση και ρύθμιση απο επαγγελματια κανει περισσότερο

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    220€ για λινκ ειναι τριχες. Η εγκατάσταση και ρύθμιση απο επαγγελματια κανει περισσότερο
    Για την εγκατάσταση μου ζήτησαν 100-140€.
    Πιστεύεις ότι είναι εφικτό να το εγκαταστήσω μόνος μου;
    Θα μου άρεσε σαν ενασχόληση να προσπαθήσω να το στήσω μόνος μου.

    Μήπως έχεις να προτείνεις άλλον εξοπλισμό που να προσφέρει τα ίδια αποτελέσματα με μικρότερο κόστος.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Στο tool που χρησιμοποίησες εχει να βαλεις και τις κεραιες σαν εξοπλισμο για να δεις κατα προσέγγιση το αποτέλεσμα.

    Η απόσταση ειναι νορμαλ (η ζώνη φρεσνελ ειναι καθαρή?) πρεπει να δεις αν υπαρχει αστικός θόρυβος καθως επίσης και οπως εσυ ετσι και άλλοι μπορει να εχουν κανει παρόμοια λινκ.

    Αυτο το τελευταίο βέβαια έχει να κανει και με τις ελεύθερες συχνότητες που θα βρεις καθως και με το εύρος εκπομπής που εχουν οι άλλοι.

    Για παράδειγμα ακόμη και 10mhz εύρος ειναι αρκετό για να φέρεις τη γραμμή που θες.

    Σου κανει και το Litebeam 5ac αλλα και το lbe-m5 23.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 18-05-21 στις 10:08.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το unlimited το είχα σκεφτεί αλλά κοστίζει 55€/μήνα, σε 4 μήνες θα έχω καλύψει το κόστος των κεραιών.
    πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο αν σου εδινε διαθεσιμότητα vdsl50 ένα ~32€/μήνα στον ΟΤΕ θα το έδινες έτσι κι αλλιώς. (με ενσωματωμένο και χρόνο ομιλίας)

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο αν σου εδινε διαθεσιμότητα vdsl50 ένα ~32€/μήνα στον ΟΤΕ θα το έδινες έτσι κι αλλιώς. (με ενσωματωμένο και χρόνο ομιλίας)
    Ναι, 32€ θα έδινα.
    Επίσης στο forum κάπου διάβασα ότι το unlimited στα 55€ έχει κάποιο data cap, επομένως κρίνεται ασύμφορο.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    100tb....

  12. #12
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο tool που χρησιμοποίησες εχει να βαλεις και τις κεραιες σαν εξοπλισμο για να δεις κατα προσέγγιση το αποτέλεσμα.

    Η απόσταση ειναι νορμαλ (η ζώνη φρεσνελ ειναι καθαρή?) πρεπει να δεις αν υπαρχει αστικός θόρυβος καθως επίσης και οπως εσυ ετσι και άλλοι μπορει να εχουν κανει παρόμοια λινκ.

    Αυτο το τελευταίο βέβαια έχει να κανει και με τις ελεύθερες συχνότητες που θα βρεις καθως και με το εύρος εκπομπής που εχουν οι άλλοι.

    Για παράδειγμα ακόμη και 10mhz εύρος ειναι αρκετό για να φέρεις τη γραμμή που θες.

    Σου κανει και το Litebeam 5ac αλλα και το lbe-m5 23.
    Θα κοιτάξω μέσω του γνωστού να δω τι αποτελέσματα βγάζει το tool με τις κεραίες που πρότεινες.
    Να είμαι ειλικρινής, δεν ήξερα τι είναι η ζώνη fresnel.
    Λόγω γεωγραφίας και διαθεσιμότητας παρόχων στην περιοχή από την οποία θα στέλνω σήμα, νομίζω δεν θα υπάρχουν παρόμοια link, ή τουλάχιστον πολλά link.
    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, λιγότερο συλλογιστικός, να διαπιστώσω την ύπαρξη παρόμοιων link, π.χ. να ανέβω στην ταράτσα και να παρατηρήσω για άλλες παρόμοιες εγκαταστάσεις ή κάποιο εφαρμογή σε κινητό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100tb....
    Είναι αρκετά!!

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    έχε επίσης υπόψη σου ότι με το mobile internet έχεις σοβαρότατες πιθανότητες η ταχύτητα σου να είναι μεγαλύτερη απ' τη vdsl50, ιδίως αν η συσκευή είναι της προκοπής (4g+).

  14. #14
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ενας μπακαλιστικος τροπος ειναι με ενα κινητο android να ανεβεις στην ταρατσα και με το wifi analyzer να δεις τι πιανεισ στα 5ghz.

    Καλύτερος τροπος θα ηταν αν είχες τουλαχιστον ενα απ τα 2 Litebeam και με κατευθυνση το σημειο Α να δεις τι πιανεις και ποσο δυνατα.

    Σε γενικες γραμμές φανταζει δύσκολο να πετυχεις κι αλλο με την ιδια γωνια αλλα πιστεψε με εχει συμβει.

    Αν στο παραπανω προσθεσεις οτι ο καθενας κοιταζει να κανει τη δουλεια του και δεν τον ενδιαφερει τι πεταει στον αερα (μπορει να εχει απαιτησεις για 50αρη λινκ και να εχει ευρος εκπομπης 80mhz που είναι υπερβολικο ή ακομη και η εκπομπή να ειναι τεζα για 500μ λινκ.

    Είναι θεμα σεβασμου, επαγγελματισμού αλλα και των νόμιμων ορίων που υπάρχουν.

    Το βασικο που θα πρεπει να εχεις υπ οψιν σου ειναι να ειστε 2 ατομα με κινητα.

    Να μην κανετε ταυτοχρονα κινησεις.

    Να δωσετε τις απαραίτητες κλήσεις (ειπες υπάρχει υψομ διαφορα)

    Να ξεκινησετε τις ρυθμίσεις με ανεβασμενη ισχυ.

    Οταν βρειτε το μεγιστο να κατεβασετε ισχυ και να δειτε παλι τις γωνιες σκόπευσης.

    Να κανετε το ιδιο με 10mhz ευρος καναλιου.

    Στη συνεχεια εχει εσωτερικα επιλογη να δοκιμασετε την ταχυτητα του λινκ.

    Και τελος να κανεις speedtest απο το λαπτοπ που θα εχεις μαζι σου στη ταρατσα.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας μπακαλιστικος τροπος ειναι με ενα κινητο android να ανεβεις στην ταρατσα και με το wifi analyzer να δεις τι πιανεισ στα 5ghz.

    Καλύτερος τροπος θα ηταν αν είχες τουλαχιστον ενα απ τα 2 Litebeam και με κατευθυνση το σημειο Α να δεις τι πιανεις και ποσο δυνατα.

    Σε γενικες γραμμές φανταζει δύσκολο να πετυχεις κι αλλο με την ιδια γωνια αλλα πιστεψε με εχει συμβει.

    Αν στο παραπανω προσθεσεις οτι ο καθενας κοιταζει να κανει τη δουλεια του και δεν τον ενδιαφερει τι πεταει στον αερα (μπορει να εχει απαιτησεις για 50αρη λινκ και να εχει ευρος εκπομπης 80mhz που είναι υπερβολικο ή ακομη και η εκπομπή να ειναι τεζα για 500μ λινκ.

    Είναι θεμα σεβασμου, επαγγελματισμού αλλα και των νόμιμων ορίων που υπάρχουν.

    Το βασικο που θα πρεπει να εχεις υπ οψιν σου ειναι να ειστε 2 ατομα με κινητα.

    Να μην κανετε ταυτοχρονα κινησεις.

    Να δωσετε τις απαραίτητες κλήσεις (ειπες υπάρχει υψομ διαφορα)

    Να ξεκινησετε τις ρυθμίσεις με ανεβασμενη ισχυ.

    Οταν βρειτε το μεγιστο να κατεβασετε ισχυ και να δειτε παλι τις γωνιες σκόπευσης.

    Να κανετε το ιδιο με 10mhz ευρος καναλιου.

    Στη συνεχεια εχει εσωτερικα επιλογη να δοκιμασετε την ταχυτητα του λινκ.

    Και τελος να κανεις speedtest απο το λαπτοπ που θα εχεις μαζι σου στη ταρατσα.
    Θα ξεκινήσω με το κινητό, να δω τι πιάνει και στη συνέχεια θα ψάξω για μεταχειρισμένα litebeams ή powerbeams ανάλογα με τι αποτελέσματα θα μου δώσει και το airLink.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις κατευθυντήριες γραμμές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχε επίσης υπόψη σου ότι με το mobile internet έχεις σοβαρότατες πιθανότητες η ταχύτητα σου να είναι μεγαλύτερη απ' τη vdsl50, ιδίως αν η συσκευή είναι της προκοπής (4g+).
    Το γνωρίζω, απλά η περιοχή δεν έχει δυνατό 4g.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας