Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ελέγξει μέσω airLink της Ubiquiti (μέσω γνωστού) ότι η συνδεσιμότητα είναι της τάξης των 305Mbps & -47dBm.
    Παραξενεύτηκα με τις τιμές που αναφέρεις και έκανα έλεγχο στο airLink. Ναι δίνει αυτές ΑΛΛΑ με χρήση παράνομης συνολικής ισχύος (EIRP).
    Η νόμιμη στην Ευρώπη για την μπάντα των 5GHz είναι 30dΒm, που μεταφράζονται σε 25dBi κέρδος της κεραίας (στάνταρτ για την Powerbeam AC Gen2), οπότε επιτρέπεται να ορίσεις ισχύ πομπού έως 5dBm.
    Με αυτά τα νόμιμα όρια και στην απόσταση που αναφέρεις, έχεις σήμα -67dBm. Και πάλι σε καλύπτει για την ζεύξη, με ταχύτητες ανάλογες του εύρους ζώνης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.

    Κατά τα άλλα με κάλυψαν όλοι οι προηγούμενοι φίλοι.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, 32€ θα έδινα.
    Επίσης στο forum κάπου διάβασα ότι το unlimited στα 55€ έχει κάποιο data cap, επομένως κρίνεται ασύμφορο.
    Ναι όντος εχει τα 100ΤΒ το μήνα...

    Η σταθερή σύνδεση πάει καλά 35αρι το μη να... δεν δίνεις άλλο ένα 20αρικο στο κινητό?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #18
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το γνωρίζω, απλά η περιοχή δεν έχει δυνατό 4g.
    τι εννοείς δυνατό?

  4. #19
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραξενεύτηκα με τις τιμές που αναφέρεις και έκανα έλεγχο στο airLink. Ναι δίνει αυτές ΑΛΛΑ με χρήση παράνομης συνολικής ισχύος (EIRP).
    Η νόμιμη στην Ευρώπη για την μπάντα των 5GHz είναι 30dΒm, που μεταφράζονται σε 25dBi κέρδος της κεραίας (στάνταρτ για την Powerbeam AC Gen2), οπότε επιτρέπεται να ορίσεις ισχύ πομπού έως 5dBm.
    Με αυτά τα νόμιμα όρια και στην απόσταση που αναφέρεις, έχεις σήμα -67dBm. Και πάλι σε καλύπτει για την ζεύξη, με ταχύτητες ανάλογες του εύρους ζώνης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.

    Κατά τα άλλα με κάλυψαν όλοι οι προηγούμενοι φίλοι.
    Δεν έχω γνώση πάνω στις κεραίες και στα νόμιμα όρια, γνωστός μου έδωσε τα παραπάνω αποτελέσματα.
    Θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο guide/handbook για να ενημερωθώ.

    Σε περίπτωση αναβάθμισης της γραμμής από 50αρα σε 100αρα πιστεύεις η σύζευξη θα ανταπεξέλθει και θα μπορώ να λαμβάνω το 80% της 100αρας;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντος εχει τα 100ΤΒ το μήνα...

    Η σταθερή σύνδεση πάει καλά 35αρι το μη να... δεν δίνεις άλλο ένα 20αρικο στο κινητό?
    Για να είμαι ειλικρινής την 50άρα δεν θα την πληρώνω, θα μου την παρέχουν, επομένως θα είναι η έσχατη λύση μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς δυνατό?
    Δεν έχει δυνατό σήμα, κατεβάζει μεταξύ 15 & 18mbps.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Σχετικα με τα επιτρεπομενα όρια.

    Οταν θα παραλάβεις τον εξοπλισμό και επιλέξεις Ελλαδα τα παντα θα γινουν μονα τους.

    Πρωτα παρε τον εξοπλισμό συντόνισε τον δες ποσο σου φέρνει και την σταθερότητα της συνδεσης και μετα απο λίγο καιρο κι εφόσον ολα ειναι οκ

    κανε την αναβάθμιση της 50αρας σε 100.

    Προσοχή όμως συνήθως υπάρχει μια παρεξήγηση στις ταχύτητες του λινκ με τις ταχύτητες που μπορει να σου φέρει.

    Χοντρικά ενα λινκ με ταχύτητες πχ 150mbps δεν θα σου φέρει ποτε την ονομαστικη του ταχύτητα αλλα περίπου το 50% αυτης.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δυνατό σήμα, κατεβάζει μεταξύ 15 & 18mbps.
    Όταν έχεις χρόνο ρίξε μια ματια στα νήματα της κινητής ευρυζωνικότητας, υπάρχουν λύσεις και για τέτοιες περιπτώσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τα επιτρεπομενα όρια.

    Οταν θα παραλάβεις τον εξοπλισμό και επιλέξεις Ελλαδα τα παντα θα γινουν μονα τους.

    Πρωτα παρε τον εξοπλισμό συντόνισε τον δες ποσο σου φέρνει και την σταθερότητα της συνδεσης και μετα απο λίγο καιρο κι εφόσον ολα ειναι οκ

    κανε την αναβάθμιση της 50αρας σε 100.

    Προσοχή όμως συνήθως υπάρχει μια παρεξήγηση στις ταχύτητες του λινκ με τις ταχύτητες που μπορει να σου φέρει.

    Χοντρικά ενα λινκ με ταχύτητες πχ 150mbps δεν θα σου φέρει ποτε την ονομαστικη του ταχύτητα αλλα περίπου το 50% αυτης.
    OK, ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχεις χρόνο ρίξε μια ματια στα νήματα της κινητής ευρυζωνικότητας, υπάρχουν λύσεις και για τέτοιες περιπτώσεις.
    Αν και είχα ρίξει μια γρήγορη ματιά, θα ξανακοιτάξω, ευχαριστώ!

  8. #23
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχε επίσης υπόψη σου ότι με το mobile internet έχεις σοβαρότατες πιθανότητες η ταχύτητα σου να είναι μεγαλύτερη απ' τη vdsl50, ιδίως αν η συσκευή είναι της προκοπής (4g+).
    Καλημέρα,

    Tους τελευταίους 4 μήνες είχαμε καλοκαίρι οπότε είχα βολευτεί με την ενσύρματη σύνδεση του ΟΤΕ (κλειδώνει στα 10Mbps), τώρα όμως χειμωνιάζει επομένως το ξανακοιτάω.
    Στην διαδικασία αυτή έτυχε να κοιτάξω την ασύρματη σύνδεση που έχω στο κινητό μου (Sony Xperia 5ii με ΟΤΕ σύνδεση) και διαπιστώνω ότι πλέον έχει αλλάξει η κατάσταση και πιάνω με 4g+ ( 212Mbps down & 8Mbps up), επομένως ενδιαφέρομαι για 4g+ router για να το συνδυάσω με Unlimited (δεν έχει cap) του ΟΤΕ στα 48,5€ (θα μοιραστώ το κόστος με γείτονα).

    Έχω διαβάσει καλά σχόλια για το TP-LINK Archer MR600 v2, τη στιγμή που μιλάμε τρέχει προσφορά από amazon.de στα 99€+8€ μεταφορικά όταν στην Ελλάδα έχει 149€ χωρίς μεταφορικά.
    Αξίζει, το έχει δοκιμάσει κανείς?
    Σκέφτομαι να το εγκαταστήσω στο μπαλκόνι, θα έχω παρόμοια αποτελέσματα με το κινητό μου?

  9. #24
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από binali13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Tους τελευταίους 4 μήνες είχαμε καλοκαίρι οπότε είχα βολευτεί με την ενσύρματη σύνδεση του ΟΤΕ (κλειδώνει στα 10Mbps), τώρα όμως χειμωνιάζει επομένως το ξανακοιτάω.
    Στην διαδικασία αυτή έτυχε να κοιτάξω την ασύρματη σύνδεση που έχω στο κινητό μου (Sony Xperia 5ii με ΟΤΕ σύνδεση) και διαπιστώνω ότι πλέον έχει αλλάξει η κατάσταση και πιάνω με 4g+ ( 212Mbps down & 8Mbps up), επομένως ενδιαφέρομαι για 4g+ router για να το συνδυάσω με Unlimited (δεν έχει cap) του ΟΤΕ στα 48,5€ (θα μοιραστώ το κόστος με γείτονα).

    Έχω διαβάσει καλά σχόλια για το TP-LINK Archer MR600 v2, τη στιγμή που μιλάμε τρέχει προσφορά από amazon.de στα 99€+8€ μεταφορικά όταν στην Ελλάδα έχει 149€ χωρίς μεταφορικά.
    Αξίζει, το έχει δοκιμάσει κανείς?
    Σκέφτομαι να το εγκαταστήσω στο μπαλκόνι, θα έχω παρόμοια αποτελέσματα με το κινητό μου?
    Γραψε καλυτερα στο Κινητή Ευρυζωνικότητα

  10. #25
    Εγγραφή
    17-05-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ, ήδη το κοιτάω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας