Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    100 mbps fiber (WIND) αποσυνδέσεις κάθε 3 ημέρες νταν 5:47-5:50.
    Πριν κάνα 2μηνο (το πρόβλημα το έχω απο τότε που γύρισα απο ΟΤΕ σε WIND με ίδιας ταχύτητα γραμμή κοντά στο 5μηνο) πήρα τηλέφωνο καθώς δουλεύω διαδικτυακά πλεον και βραδυνές ώρες να αναφέρω το πρόβλημα και να βρούμε κάποια λύση. Η απάντηση του "τεχνικού" ήταν πως είναι νορμάλ να έχω αποσυνδέσεις. Με την σειρά μου είπα πως κατ'εμέ δεν είναι καθόλου νορμάλ να τις τρώω κάθε 3 ημέρες και σε συγκεκριμένες ώρες με το ρολόι και δεν θα ήταν τόσο μεγάλο ζήτημα εαν δεν με επηρέαζε και με την δουλειά μου. Άκρη δεν βγαίνει και το κλείνουμε.
    Για κανα μήνα κανένα πρόβλημα. Όλα καλά λες και έφτιαξε ως δια μαγείας.

    Απο τις 10/05 μέχρι και χθες 19/05 κάθε 3 ημέρες πάλι το ίδιο βιολί , την ίδια ώρα.

    Τηλέφωνο ξανά σήμερα στην τεχνική υποστήριξη λοιπόν.

    -Ναι γειά σας το πρόβλημα είναι αυτο και αυτό (και με logs) , όλες οι ενδείξεις στο router σβήνουν (εκτός του power) και κάνει Χ λεπτά να επανέλθει.
    -Ναι ... βλέπουμε πως η γραμμή σας δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
    -Ναι... αυτό το βλέπω και εγω κάνοντας Login στην ip του router Και κοιτάζοντας τα stats της γραμμής. Πιθανολογώ οτι ίσως το πρόβλημα να είναι στο router αλλα δεν μπορώ να βάλω δικό μου (ή της επιλογής μου) για να ξεκινήσω έστω μια διαδικασία trial and error , καθώς για κάποιο λόγο κωδικούς για να συνδεθεί router που δεν είναι ΔΙΚΟ σας δεν δίνετε.
    -Ναι, συγγνώμη αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Πρέπει τσεκάρετε την γραμμή σας για κάμποσο καιρό.
    - Το τσεκάρω ήδη πολυ καιρό , είναι 4η φορά που σας λέω οτι έχω πρόβλημα.
    - Αφου δεν είναι η γραμμή, αλλα ούτε και το ρούτερ καθώς είναι καινούριο 4-5 μηνών αποκλείεται να έχει πρόβλημα.
    - Έχεις ακουστά το DOA? (δεν ήξερε τι είναι οπότε χρειάστηκε να της δώσω και παράδειγμα )
    - Το router πάντως δεν έχει πρόβλημα , είναι καινούριο και τεχνικός δεν μπορεί να έρθει να επιβεβαιώσει οτι έχετε πρόβλημα αυτές τις ώρες.
    - Οπότε τι μου λες? Τι να κάνω?
    - Μιλήστε με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

    Με το που κλείνω την γραμμή για να πάρω το άλλο τμήμα , ΤΣΟΥΠ μηνυματάρα στο κινητό απο την "τεχνική" ομάδα : Ενημερώνουμε οτι το θέμα στην γραμμή 210XXXXXXX με κωδικό INCXXXXXXXXXXX έχει επιλυθεί.

    Μιλάω και με την εξυπηρέτηση πελατών , μου λένε οτι περίμενα να μου πουν... πως δεν είναι αρμόδιοι για "τεχνικά" θέματα και δεν μπορούν αυτοί να κάνουν κάτι. Να μιλήσω με τους τεχνικούς και αν δεν βρω άκρη με αυτούς με το τμήμα συμβολαίων... και στην τελική αφου μου δημιουργεί πρόβλημα με την δουλειά γιατί δεν μπαίνω στο site τους να αγοράσω ενα (πατσαβούρικο) router της wind? Με παίζουν μπάλα κανονικά.

    Μπορεί κάποιος ήρεμος άνθρωπος να μου πει τι θα έκανε στην θέση μου? Και αν όλη αυτη η στιχομυθία του φαίνεται φυσιολογική?

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Ψυχολογική υποστήριξη δεν παρέχω, ως επαγγελματίας ηλεκτρολόγος - ηλεκτρονικός + δίκτυα, θα πω ότι έπρεπε να εισηγηθείς αίτημα τεχνικού ελέγχου από τεχνικό WIND στον χώρο σου.
    Η πιστοποίηση καλής λειτουργίας γίνετε με ηλεκτρικές μετρήσεις, όπου εκεί τα λόγια περιττεύουν.


    Το θέμα σου αγγίζει την πλειοψηφία πελατών WIND, ακόμα και εμένα, στο θέμα αντικατάσταση εξοπλισμού για οποιοδήποτε τεχνικό λόγο εξοπλισμού.
    Την καλύτερη συμπεριφορά είχε η CYTA η οποία εξαγοράστηκε και εξαφανίστηκε, μου άλλαξε Router που κάηκε μια πόρτα από πτώση κεραυνού.
    Σε όμοια περίπτωση η WIND το χρέωσε, ο κεραυνός έπεσε σε πολυκατοικία 50 διαμερίσματα, δεν ξέρω πως συμπεριφέρθηκε Vodafone και ΟΤΕ (2011).

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Mα η απαντηση ηταν πως δεν στελνει τεχνικο γιατι δεν μπορει να ερθει καποιος την ωρα που λεω πως γινονται οι αποσυνδεσεις. πιαστο αυγο και κουρευτο. Με ΟΤΕ τεχνικά 3 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έφυγα γιατί μου την έδινε που ήταν γαιδούρια όποτε θέλησα να επικοινωνήσω μαζί τους...

    stats atm

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 10999/110092 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 60641/311059 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/32.5 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0/2.7 dB
    Output Power(Up/Down) -12.1/11.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/8
    Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
    INP(Up/Down) 4/4 symbols
    Profile 35b
    Showtime Start 16 h 59 min 15 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 63/141
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GB1925 : 20-05-21 στις 22:49.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GB1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα η απαντηση ηταν πως δεν στελνει τεχνικο γιατι δεν μπορει να ερθει καποιος την ωρα που λεω πως γινονται οι αποσυνδεσεις. πιαστο αυγο και κουρευτο. Με ΟΤΕ τεχνικά 3 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έφυγα γιατί μου την έδινε που ήταν γαιδούρια όποτε θέλησα να επικοινωνήσω μαζί τους...
    Όταν ο χρήστης κάνει τον ειδήμονα στα τεχνικά θέματα, οι εταιρίες βρίσκουν πάτημα για μακροσκελούς διαλόγους.
    Κανε τον χαζό, δήλωσε βλάβη, άσε τους να ψάξουν αυτοί την αιτία.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Οι ώρες που αναφέρεις είναι τα ξημερώματα; Διότι αν ναι, τότε είναι restart που γίνεται από την Wind. Γίνεται και σε εμένα κάθε 3-4 μέρες πρωινές ώρες και γίνεται και σε γνωστό φίλο από Θεσσαλονίκη τις ίδιες μέρες και ώρες. Στην αρχή το τεχνικό τμήμα του L1 δεν ήξεραν τίποτα και το είχα δηλώσει βλάβη και στο L2 μου είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα και ότι γίνεται από αυτούς για να υπάρχει πάντα ο max συγχρονισμός στην γραμμή.

    Κάτι 1 μήνα+ uptime το έχουμε ξεχάσει εδώ και πολύ καιρό..
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-22, 21:46
  2. Επαναλαμβανόμενες αποσυνδέσεις
    Από Panosbant στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-21, 18:10
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-21, 13:15
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-21, 20:12
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-21, 20:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας