Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Ήρθε η ώρα μου να αφήσω πίσω την vodafone και τα αξιοθρήνητα τερτίπια, υποχρεωτική λήψη SMS επιβεβαίωσης ενώ δεν έχεις πλέον κινητό για έχεις πρόσβαση το My Vodafone ώστε να δεις τους λογαριασμούς σου.
    ή το άλλο, προσφορά συμβολαίου από ADSL σε VDSL, και σε υποχρεώνουν να πληρώσεις 20Ε για την μετατροπή γραμμής.

    Αυτήν την στιγμή που γράφω ξεκίνησαν και οι δυο (μπλε & κόκκινοι) Limited offer Νέα συμβόλαια στα 26Ε.
    Έπειτα από την αλλαγή πολιτικής τον περασμένο μήνα Vodafone που μείωσε την περίοδο χάριτος σε απλήρωτο λογαριασμό σε 15 μέρες από 25, δεν έχω πλέον κανένα λόγο να τους θεωρώ ανώτερους.

    ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΨΗΤΟ..
    Είμαι έτοιμος να υπογράψω για το πακέτο WIND Fiber 50 Internet & Σταθερό
    Υπάρχει καμπίνα στα 10 μέτρα και ακολουθεί χαλκός (εντός πολυκατοικίας) για άλλα 40 μέτρα.

    Να προτείνω να μου δώσουν κάτι συγκεκριμένο ως απροβλημάτιστο Router?
    Έχουν όλα τα νέα Router 1000αρες LAN πόρτες ως HUB ?

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Ας σου δωσουν οτι μπουρδα θελουν αρκει να κραταει σταθερη την γραμμη. (το ZTE ειναι μια χαρα παντως).
    Πάρε και ενα τετοιο
    https://www.skroutz.gr/s/15898986/Tenda-AC10U.html

    και καθάρισες.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας σου δωσουν οτι μπουρδα θελουν αρκει να κραταει σταθερη την γραμμη. (το ZTE ειναι μια χαρα παντως).
    Μίλησα μαζί τους και τα μασάνε .... κάποιο ΖΤΕ δίνουμε ..

    Δεν υπάρχει πια και η 3COM, να ξεφύγουμε από τα Κινέζικα.
    Ίδωμεν ...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Μια χαρά είναι το ZTE.
    Ο απλός χρήστης δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, ο ποιο απαιτητικός μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν απλό modem μπροστά σε bridge mode με ότι χρειάζεται πίσω από αυτό.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι το ZTE.
    Ο απλός χρήστης δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, ο ποιο απαιτητικός μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν απλό modem μπροστά σε bridge mode με ότι χρειάζεται πίσω από αυτό.
    Αδελφέ η απάντηση σου δεν απάντηση σοβαρή.
    Με μια ματιά στα τεχνικά δεδομένα - προδιαγραφές, φαίνονται οι σημαντικές διαφορές.
    Τώρα εάν εσύ κάνεις κέφι εξοπλισμό του 2018 και όχι του 2020, δικό σου το πρόβλημα.


    Click στο εξοπλισμός.

    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot.../wind-fiber-50

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Αφού εσύ φίλε μου δίνεις σοβαρές απαντήσεις, απάντησέ μου σοβαρά ποια είναι η σημαντική διαφορά στα ρουτεράκια που δίνει η wind (ή και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος) η οποία θα δώσει άλλο αέρα στην 50άρα vdsl σε έναν απλό οικιακό χρήστη;
    Ή να στο πω διαφορετικά ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που έχει το καλύτερο από τα ρουτεράκια το οποίο θα σου λείψει αν σου δώσουν το χειρότερο;
    Πάντα μιλάμε για 50άρα έτσι...

  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού εσύ φίλε μου δίνεις σοβαρές απαντήσεις, απάντησέ μου σοβαρά ποια είναι η σημαντική διαφορά στα ρουτεράκια που δίνει η wind (ή και οποιοσδήποτε άλλος πάροχος) η οποία θα δώσει άλλο αέρα στην 50άρα vdsl σε έναν απλό οικιακό χρήστη;
    Ή να στο πω διαφορετικά ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που έχει το καλύτερο από τα ρουτεράκια το οποίο θα σου λείψει αν σου δώσουν το χειρότερο;
    Πάντα μιλάμε για 50άρα έτσι...
    Από το 2006 που έκανες εγγραφή στο φόρουμ, για γράψε μου μια σύνοψη για όσα έμαθες μέχρι σήμερα για τις τεχνολογίες των ρούτερ.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Μπορώ να σου δώσω τόμους από ακαδημαϊκά και όχι μόνο βιβλία για να διαβάσεις αναλυτικά από την αρχή του internet και των δικτύων στην Ελλάδα πίσω στην δεκαετία του 90.
    Αλλά ξέχασα εσύ τα ξέρεις όλα οπότε καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 2.9(dB)
    Παντως και εγω θα συμφωνησω οτι ειναι καλο ρουτερ το ΖΤΕ
    Μου το δωσανε τωρα με την αναβαθμιση που εκανα και κανει μια χαρα τη δουλεια του και νομιζω οτι αυτο ειναι το ζητουμενο για τον καθε απλό χρηστη
    ( Εννοω με αυτο όλους εκεινους τους χρηστες που δεν ψαχνονται για εξεζητημενα πραγματα και θελουν απλα ενα μηχανημα που να δουλευει αξιοπιστα και καλα.)
    Ενα προβλημα που ειχα με τη τηλεφωνια ξεπεραστηκε και στο ιντερνετ τα παει οχι απλα μια χαρα άλλα πετάει.
    Για τους χρηστες που ψαχνουν το κατι παραπανω σιγουρα υπαρχουν καλυτερες επιλογες (και πιο ακριβες ενοειται).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bmagi : 29-05-21 στις 21:12.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Άσχετα με το τι λένε τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά θα το πάμε με βάση προσωπικής εμπειρίας και χρήσης του εξοπλισμού. Το Zyxel που το δίνουν σε 200άρες και 200άρες FTTH είναι άπειρα σταθερό στο Internet και τηλέφωνο με πολλές ρυθμίσεις στο interface του. Gigabit Lan, Dual Band κλπ. Το μόνο κακό που έχει είναι ότι χάνει λίγο στον συγχρονισμό και δεν πιάνει την full ταχύτητα (200Mbps) παρόλο που έχουν κάνει και αναβάθμηση στο firmware για τον συγκεκριμένο λόγο.

    To ZTE ZXHN H268N όταν το είχα για την 100άρα έπιανε το max, αλλά 100άρες LAN και μόνο 2.4Ghz WiFi.

    Νομίζω πως το Η288Α είναι η καλύτερη επιλογή διότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Zyxel και θεωρητικά ίσως έχει καλύτερο συγχρονισμό αν και σε 50άρα δεν νομίζω πως θα έχει κάποιο θέμα ούτε με το ένα ούτε με το άλλο. Πάντως και τα 2 είναι future proof σε μελλοντικές αναβαθμίσεις της ταχύτητας.

    Αν δεν έχεις σταθερό για VoIP απλά βάζεις όποιο δικό σου aftermarket θέλεις με τους κωδικούς του Internet της Wind και τέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 29-05-21 στις 22:34.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Όπως είναι η σημερινή κατάσταση στην οργανωτική δομή Wind και Vodafone, δηλαδή ένα χάος.
    Που σε καλούν πράκτορες για νέο συμβόλαιο με μηδενική γνώση στα τεχνικά θέματα, το ζήτημα επιλογή εξοπλισμού ανήκει μόνο σε εμάς τους ελάχιστους ρομαντικούς.

    Το μόνο που λένε για να σε κουκουλώσουν είναι ότι θα λάβεις νέο εξοπλισμό, και άκρη δεν βγαίνει.
    Όπως και να έχει Thanks .. για την ανταλλαγή εμπειριών.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Ότι και να δίνουν καλύπτουν τις ανάγκες της σύνδεσης. Αν ο τελικός πελάτης έχει θέμα βάζει δικό του απλά και ωραία.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας