Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Angry
    Καλησπέρα σε όλους. Για μια ακόμη φορά είμαι πολύ τσαντισμένος με του πάροχους στην Ελλάδα. Μόλις σήμερα μπήκε καινούρια γραμμή εταιρική VDSL 200ρα με σταθερή ip και μου έδωσαν ενα modem Nokia f-010g-b και ενα ρούτερ zte h267a. Το καλώδιο τηλεφώνου πάει κατευθείαν στο μόντεμ και απο εκεί βγαίνει σε ethernet και την εξωτερική ip και πάει στο ρούτερ. Μίλησα λοιπόν με τους τεχνικούς και μου λένε οτι για να κάνω bridge το router πρέπει να πληρώνω ενα pool με 4 ip ωστε να συνδέεται το VOIP και το internet με το router μου. Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει το VOIP καθόλου και ούτε θέλω να χρησιμοποιήσω το ρούτερ του παρόχου. Θέλω να βάλω πάνω στο modem το δικό μου router (udm pro). Οπότε για σετάρω το δικό μου ρούτερ πρέπει να βάλω την στατική ip την οποία την έχω, το subnet mask που νομίζω πως έχω μια ιδέα και το gateway και δεν χρειάζεται καμία εξτρα ip αν δεν κάνω λάθος! Πήρα και πάλι στην εξυπηρέτηση για να ζητήσω το gateway και δεν μου το έδωσαν ότι και να τους έλεγα μου έλεγαν οτι έτσι είναι οι διαδικασίες και οτι δεν γίνεται τεχνικά αλλιώς και κάτι τέτοια. Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο να μπορώ να βρώ μόνος μου το gateway και το subnet ωστε να σετάρω το router μου και να κάνω την δουλειά μου η κάποιον άλλο τρόπο ωστε να μπορώ να βγάλω την εξωετική ip στο δικό μου router?

    Δέν είμαι ειδικός οπότε διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ξέχασες να αναφέρεις παροχο!

  3. #3
    Sorry έχεις δίκιο πάροχος Vodafone!

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αν είσαι σε Vodafone όπως γράφει το προφίλ, δοκίμασε να συνδεθείς ως root με αυτόν τον κωδικό και λογικά θα σε αφήσει να κάνεις bridge στο VLAN του Internet. Το VoIP είναι σε άλλο VLAN και νομίζω παίρνει «εσωτερική» IP, οπότε βλακείες σου είπαν ότι πρέπει να βγαίνει στο Internet.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου δεν σε ενδιαφέρει η φωνη, τι ασχολείσαι με το zte.? Βαλε το ρουτερ σου στο nokia και παιξε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 25-05-21 στις 06:11.

  6. #6
    Δεν συνδέεται το router μου απο μόνο του. Και προσπαθό να του βάλω τα στοιχεία (στατική ip, subnet και gateway) που μου ζητάει αλλά δεν τα ξέρω και δεν μου τα δίνουν!! Εκτός απο την ip φυσικά.

    - - - Updated - - -

    Είσαι φοβερός φίλε κατάφερα να μπώ και έκανα bridge. Όμως το ρούτερ μου ακόμα πιάνει την εσωτερική ip. Μήπως πρέπει να διαγράψω τα υπόλοιπα προφίλ?

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisathina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνδέεται το router μου απο μόνο του. Και προσπαθό να του βάλω τα στοιχεία (στατική ip, subnet και gateway) που μου ζητάει αλλά δεν τα ξέρω και δεν μου τα δίνουν!! Εκτός απο την ip φυσικά.

    - - - Updated - - -

    Είσαι φοβερός φίλε κατάφερα να μπώ και έκανα bridge. Όμως το ρούτερ μου ακόμα πιάνει την εσωτερική ip. Μήπως πρέπει να διαγράψω τα υπόλοιπα προφίλ?
    Άν δεν έχεις θέμα μίν τα πηράξεις, κάνε τώρα κι ένα backup για καλό κι για κακό γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα το χρηαστείς

  8. #8
    Εννοείται πως έγινε το backup. Ακόμη δεν κατάφερα όμως να το φτιάξω. Το ρούτερ ακόμη βγάζει την εσωτερική ip στο δικό μου ρούτερ. Απο ότι παρατηρώ κανένα απο τα προφίλ δεν συνχρονίζουν και αυτό μάλλον γιατί το ρούτερ του παρόχου έιναι συνδεδεμένο στο μόντεμ του παρόχου μέσω της Wan θύρας.

    - - - Updated - - -

    Επιτέλους μετά απο μια μέρα ψάξιμο το έφτιαξα!!
    Η λύση για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα είναι να μην χρησιμοποιήσει καθόλου το ZTE router και να συνδέσει το δικό του router κατευθείαν στο Nokia Modem που δίνει η vodafone.

    Μετά απλά πήγα στο δικό μου router και επέλεξα σύνδεση PPPoE έβαλα τα credentials που για εμένα που έχω σύνδεση onenet είναι
    username: guest@onenetdata.gr
    pass: guest

    και τέλος επέλεξα vlan id 835 και συνδέθηκε.

    επίσης βρήκα αυτόν τον πολύ βοηθητικό οδηγό στο φόρουμ για όποιον χρειαστεί.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lucasff7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου είπαν το δεύτερο και είμαι Καισαριανή.

    - - - Updated - - -

    Τα κατάφερα και έφτιαξα και έναν οδηγό για βοήθεια σε άλλους.
    Ευχαριστώ.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο την αρχη ευκολο ηταν, και εχει αναφερθει αρκετες φορες. Τωρα σου μενει να φτιαξεις και τη φωνη, το οποιο για vf ειναι αλλη πίστα.

  10. #10
    Βρήκα κωδικούς για φωνή! Υπάρχει περίπτωση να το καταλάβουν οτι συνδέεται το VOIP απο δικό μου router?

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, αλλά δεν νομίζω να ασχοληθούν. Απλώς δεν θα σου παρέχουν υποστήριξη αν κάτι δεν δουλεύει σωστά.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το ξερουν οτο ο κωδικός βρισκεται, δεν τους ενδιαφέρει, φτανει να μην χρειαστεί να το υποστηρίξουν.

    Και ο οτε το ιδιο κανει οταν στους δινει, σε ενα setup απειρως ευκολοτερο, χωρις αλλα vlans.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας