Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2021
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Speedport Smart 3
    Έχω βάλει στα : trunk(PJSIP), outbound route και extensions τον αριθμό μου, που έχω κάνει και verify, ως CID αλλά πάλι φαίνεται private number όταν παίρνω τηλέφωνο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει στα : trunk(PJSIP), outbound route και extensions τον αριθμό μου, που έχω κάνει και verify, ως CID αλλά πάλι φαίνεται private number όταν παίρνω τηλέφωνο.
    Το έχεις δοκιμάσει με την εφαρμογή τους αν δουλεύει σωστά;

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2021
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Speedport Smart 3
    Ναι, δουλεύει κάθε φορά μέσω της εφαρμογής. Στο freepbx όμως ποτέ. Στο pjsip trunk έχω βάλει τον αριθμό(+30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) μου μόνο στο outbound callerid. Πρέπει να το βάλω και κάπου αλλού?

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Οι δοκιμές είναι σε κινητό cosmote?

    Με σταθερό έκανες δοκιμή?

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2021
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Speedport Smart 3
    Το έχω δοκιμάσει σε κινητά vodafone, wind, cosmote και σε σταθερά cosmote. Πάντα λέει private, απόρρητο, unknown.

    - - - Updated - - -

    Τώρα άλλαξα το "from user" στον αριθμό μου "0030XXXXXXXXXX" και όταν με πήρα στο κινητό μου έβγαλε ότι με παίρνει ένα άγνωστο νούμερο "697ΧΧΧΧΧΧΧ"

    - - - Updated - - -

    Επίσης το trunk endpoint του callingcredit γίνεται συνέχεια unavailable στο "pjsip list endpoints"

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δοκιμάσει σε κινητά vodafone, wind, cosmote και σε σταθερά cosmote. Πάντα λέει private, απόρρητο, unknown.

    - - - Updated - - -

    Τώρα άλλαξα το "from user" στον αριθμό μου "0030XXXXXXXXXX" και όταν με πήρα στο κινητό μου έβγαλε ότι με παίρνει ένα άγνωστο νούμερο "697ΧΧΧΧΧΧΧ"

    - - - Updated - - -

    Επίσης το trunk endpoint του callingcredit γίνεται συνέχεια unavailable στο "pjsip list endpoints"
    Καλημέρα.
    Στο δικό μου Issabel αν σε βοηθάει, σε trunk SIP, έχω μόνο τον αριθμό που θέλω στο Outbound CallerID, με μορφή +3069xxxx και
    +302xxxxxx, από ένα λογαριασμό Callingcredit, σε 3 διαφορετικά trunk με 3 διαφορετικούς αριθμούς και δουλεύει κανονικά*, χωρίς
    να έχω πουθενά αλλού την πληροφορία CID στο registration.



    *Τώρα τελευταία, από τους κλώνους της Betamax δεν παίζει πάντα και παντού το CID

  7. #7
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Τώρα τελευταία, από τους κλώνους της Betamax δεν παίζει πάντα και παντού το CID
    Αυτό ακριβώς ισχύει τους τελευταίους μήνες και μην ψάχνεις το πρόβλημα στην πλευρά σου. Παρουσιάζει μεγάλη αστάθεια και μπορεί σε μια κλήση στον ίδιο αριθμό να εμφανίσει το επιθυμητό CID και σε επόμενη κλήση μετά από μια ώρα να εμφανίσει απόκρυψη αριθμού. Κάποιοι πάροχοι βέβαια είναι πιο "ιδιότροποι" στην εμφάνιση CID όπως έχει γραφτεί πολλές φορές.

    Όσο για το registration που χάνει συχνά το trunk μπορεί να οφείλεται σε άλλες συσκευές που κάνουν registration με τον λογαριασμό σου ή ακόμα και σε διαφορετικούς betamax providers που χρησιμοποιείς.

    Σε εμένα προκαλούσε δυσλειτουργία ένας λογαριασμός στη DiscountVoIP που έχω και χρησιμοποιούσα σε δυο συσκευές με διαφορετική ΙΡ. Τίναζε συχνά στον αέρα το registration των trunks στο freePBX και της DiscountVoIP αλλά και της CallingCredit ταυτόχρονα.

    Πριν από το 2021 δεν είχα να αντιμετωπίσω τέτοια θέματα αφού η υπηρεσία δούλευε χωρίς προβλήματα. Η κατάσταση πλέον είναι πιο περίπλοκη δυστυχώς.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας