Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα,

    χρειαζομαι βοηθεια διοτι εχω διαβασει τα υπολοιπα θεματα λιγο γρηγορα και δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι πολλες απαντησεις ειναι απο πριν απο χρονια και επισης αφορουν παλαιοτερες εκδοσεις λογισμικου.
    Θελω και γνωμη αν ειναι εφικτο αλλα και τις απαραιτητες ρυθμισεις που θα χρειαστει να κανω.

    εχω 100αρα και το Η300s router με εκδοση v1.0.10.07T3.

    Ειμαι μεσα με superuser και εχω αλλαξει καποιες ρυθμισεις που εχω δει εδω και σε αλλο site.

    Εχω κλειστο το 5g δεν το χρησιμοποιω.

    Ωρες ωρες πεφτει η ταχυτητα ή κανει αποσυνδεσεις ή μου κοβει το gaming με αποσυνδεση ή τρελo ping και packet loss

    Gaming αυτη την περιοδο σε Warzone και εχω κανει και Portforwarding οπως βρηκα απο τη μαμα εταιρεια τις πορτες, αλλα εχω ping και δεν πεφτει ή ανεβαινει (γνωριζω οτι δεν θα εχουμε ms Οπως στο εξωτερικο λογω αποστασεων απο τους servers ουτε ειναι εφικτα πολυ χαμηλα ms)

    Στο pc εχω σταθερο IP και σταθερο DNS (1.1.1.1) αλλα σεταρισμενο απο το pc και οχι μεσα απο το router.

    Παραθετω φωτογραφιες απο το menu και οτι μπορειτε να μου πειτε να αλλαξω/ρυθμισω ωστε να γινει καλυτερη η γραμμη διοτι δεν μπορω να παω σε fritz αυτη την περιοδο.

    Μετα απο επικοινωνια με την εταιρεια μου εστειλαν και το zte zxhn h267a. Αξιζει να το βαλω και να το χρησιμοποιησω ? η να μεινω με το h300 και να αλλαξω καποιες ρυθμισεις επιπλεον ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-05-27 QoS (Ποιότητα συντήρησης).png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  26,3 KB 
ID: 227853Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-05-27 Απεικόνιση Θυρών.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  72,4 KB 
ID: 227854Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-05-27 Κατάσταση LAN.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  23,2 KB 
ID: 227855Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-05-27 Κατάσταση xDSL.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  34,6 KB 
ID: 227856Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-05-27 Λειτουργικό σύστημα χρήστη (DOS).png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  58,7 KB 
ID: 227857
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος s3lin1 : 28-05-21 στις 11:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s3lin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gaming αυτη την περιοδο σε Warzone ...............γνωριζω οτι δεν θα εχουμε ms Οπως στο εξωτερικο λογω αποστασεων απο τους servers ουτε ειναι εφικτα πολυ χαμηλα ms


    Αυτό που αναφέρεις είναι ένα θέμα που αγγίζει πολλούς.
    Η επίλυση δεν είναι ξεκάθαρη υπόθεση, μιας και είναι επιλογή της Vodafone το διεθνές κανάλι που θα μισθώσει ώστε να περνάει η διεθνή κίνηση.
    Σε αυτό το μύθο λένε ότι η Cosmote, πάντα μισθώνει και περνάει από τα ταχύτερα ενδιάμεσα κανάλια.

    Με ADSL έχω 70ms για Gaming με Γερμανία, εσύ πόσα έχεις?

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    το γνωριζω πως πηγαινει περιπου. το θεμα μου ειναι περισσοτερο με ποιο ρουτερ να χρησιμοποιησω γιατι παιζει και αυτο καποιο ρολο στην ποιοτητα γραμμης και τη σταθεροτητα.

    παιζω με 60-100 ms

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s3lin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το γνωριζω πως πηγαινει περιπου. το θεμα μου ειναι περισσοτερο με ποιο ρουτερ να χρησιμοποιησω γιατι παιζει και αυτο καποιο ρολο στην ποιοτητα γραμμης και τη σταθεροτητα.

    παιζω με 60-100 ms
    Θα σου πω μια μεγάλη αλήθεια.
    Έτρεξα το τεστ στο My vodafone, έχω ADSL (αλλά αυτό είναι άσχετο στο παράδειγμα μας) και μου έδωσε 16ms καθυστέρηση.
    Η ποιότητα του τεχνικού εξοπλισμού και οι όποιες ρυθμίσεις από πλευρά παροχέα, ενδέχεται να βελτιώσουν αυτό το ρημάδι το 16ms.

    Το συνολικό ταξίδι μέχρι το Game server (στην περίπτωση μου) είναι 70ms, αφαιρούμε τα 16ms (κύκλωμα Vodafone), και μένουν άλλα 54ms (Διεθνές κύκλωμα).

    Συμπέρασμα: ξοδεύουμε ένα κάρο λεφτά εμείς οι Έλληνες για νέα τεχνολογία συνδέσεων, που απλά θα μειώσουν τα 16ms.

  5. #5
    Καλησπέρα σου νομίζω ότι τα κατέχεις τα πράγματα ... θα βοηθήσεις, αν μπορείς να με δια φωτίσεις ποιο Ruter απο την Vodafone να πάρω..???Είχα OTE 50αρα πήγα σε Vodafone100αρα γραμμή ... (Ελπίζω να μην το μετανιώσω ......)

    Βλέπων ταινίες απο Netflix. και συχνά στριμάροντας (Stremio & κλπ..) και παίζω και κανα παιχνίδι ......Έχω τη δυνατότητα επιλογής... (οτι θέλω διαλέγω απο τα Routers που διαθέτει η Vodafone ...απο οτι βλέπω εδώ -> ... https://www.vodafone.gr/ypostirixi/s...miseis-router/ )

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς δεν διαλέγεις, θα σου δώσουν είτε H300s είτε Η267Ν, κυρίως δίνουν το πρώτο στις 100mbps

  7. #7
    Εγώ Έχω τη δυνατότητα επιλογής... Ποιο να διαλέξω ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν διαλέγεις, θα σου δώσουν είτε H300s είτε Η267Ν, κυρίως δίνουν το πρώτο στις 100mbps
    Εγώ Έχω τη δυνατότητα επιλογής... Ποιο να διαλέξω ....

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς, το Η267Α (με Α, όχι Ν), με την προϋπόθεση ότι θα σε ενεργοποιήσουν σε VDSL 17a προφίλ και όχι 35Β.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας