Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 79
  1. #61
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Περιμένω και γω τώρα FTTH 200αρα απ' τη Vodafone, αφού ο ΟΤΕ μου τα χει κάνει πολλά και αποφάσισα να φύγω.
    Αυτή τη στιγμή τρέχω 100αρα με ένα VLAN 835 -> pppoe για το ίντερνετ, έχω το speedport συνδεμένο στο wan port για την τηλεφωνία, και δουλεύει άψογα χωρίς pppoe passthrough ούτε τίποτα.
    Η ερώτηση είναι μπορώ να αναπαράγω αυτό το setup με τη Vodafone ή θέλει υποχρεωτικά ξεχωριστό vlan δεμένο σε φυσικό interface όπου μπαίνει ο asterisk server (ή στην πιθανή περίπτωση μου το h300s).
    Αυτό θα ήταν αρκετά άβολο διότι την μπριζα της οπτικής και όλο τον εξοπλισμό τον έχω στο υπόγειο και στέλνω μόνο μια ethernet πάνω απ' την οποία παίρνει και το speedport, και δεν μπορώ να στείλω 2η. Μπορώ καπώς να "δέσω" το h300s στο vlan μέσω mac ή κάποιον άλλο τρόπο στο router os ή θα πρέπει να βγάλω πάλι το τρυπανι ? ????

  2. #62
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzatzikiweeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω και γω τώρα FTTH 200αρα απ' τη Vodafone, αφού ο ΟΤΕ μου τα χει κάνει πολλά και αποφάσισα να φύγω.
    Αυτή τη στιγμή τρέχω 100αρα με ένα VLAN 835 -> pppoe για το ίντερνετ, έχω το speedport συνδεμένο στο wan port για την τηλεφωνία, και δουλεύει άψογα χωρίς pppoe passthrough ούτε τίποτα.
    Η ερώτηση είναι μπορώ να αναπαράγω αυτό το setup με τη Vodafone ή θέλει υποχρεωτικά ξεχωριστό vlan δεμένο σε φυσικό interface όπου μπαίνει ο asterisk server (ή στην πιθανή περίπτωση μου το h300s).
    Αυτό θα ήταν αρκετά άβολο διότι την μπριζα της οπτικής και όλο τον εξοπλισμό τον έχω στο υπόγειο και στέλνω μόνο μια ethernet πάνω απ' την οποία παίρνει και το speedport, και δεν μπορώ να στείλω 2η. Μπορώ καπώς να "δέσω" το h300s στο vlan μέσω mac ή κάποιον άλλο τρόπο στο router os ή θα πρέπει να βγάλω πάλι το τρυπανι ? ????
    Και στην voda μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια συνδεσμολογία χωρίς passthrough.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #63
    Εγγραφή
    26-10-2019
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB2011iLS-IN
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δηλαδή για να καταλάβω μπορώ απλώς να δώσω ίντερνετ στο h300s και θα δουλεύει κομπλέ μόνο για την τηλεφωνία? Αν ναι, τέλεια!

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν δουλεύει η τηλεφωνία όπως στην Cosmote καθώς κάνει χρήση άλλου VLAN.
    Πρέπει να του δώσεις στη WAN θύρα το VLAN ID της τηλεφωνίας.

    Αν θυμάμαι καλά, έχει αναφερθεί ότι σε FTTH αν βάλεις μετά το ΟΝΤ ένα switch και σε αυτό συνδεθούν ο δικός σου router και το H300s, τότε θα δουλέψει αυτόματα χωρίς άλλη ρύθμιση.

  5. #65
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    το DHCP στο 837 αυτή τη στιγμή παίρνει ΙΡ ??

    γιατί ξαφνικά μου έχει κολλήσει στο searching, τι στην ευχή πάει στραβά;
    Αντιμετωπίζω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ο dhcp client κολλάει στο searching. Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Τρέχω την έκδοση 7.7 του RouterOs.

  6. #66
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν μπορούν να τρέχουν δύο dhcp στο ίδιο sub.
    Όταν βάζουμε τον εξοπλισμό του παρόχου πίσω από τον δικό μας θα πρέπει
    είτε να βάλουμε τον εξοπλισμό του παρόχου σε άλλο sub προσθέτοντας τους ανάλογους κανόνες ΝΑΤ στο ρούτερ
    είτε να απενεργοποιήσουμε ένα από τα δύο dhcp (ρούτερ ή παρόχου) ανάλογα με την συνδεσμολογία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #67
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούν να τρέχουν δύο dhcp στο ίδιο sub.
    Όταν βάζουμε τον εξοπλισμό του παρόχου πίσω από τον δικό μας θα πρέπει
    είτε να βάλουμε τον εξοπλισμό του παρόχου σε άλλο sub προσθέτοντας τους ανάλογους κανόνες ΝΑΤ στο ρούτερ
    είτε να απενεργοποιήσουμε ένα από τα δύο dhcp (ρούτερ ή παρόχου) ανάλογα με την συνδεσμολογία.
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν τρέχουν δύο dhcp.

    Δοκίμασα να λειτουργήσω την τηλεφωνία χωρίς το router του παρόχου αρχικά με βάση τον οδηγό
    https://www.adslgr.com/forum/threads...asPBX(FreePBX)
    άλλα έχω το πρόβλημα ότι ο dhcp client στο vlan inferface δεν μπορεί να πάρει ip από το 10.X.X.X της Vodafone.

    Αφού δεν τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο, τώρα προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το router του παρόχου πίσω από το mikrotik μόνο για την τηλεφωνία αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι ούτε έτσι.

    Στο router που παρόχου έχω κλείσει dhcp server και από τα connections που έχει, έχω αφήσει μόνο αυτό που λέγεται EthernetVoice για την WAN και είναι ένα VLAN 837 που τρέχει dhcp client και πιστεύω ότι παίρνει κάποια ip 10.X.X.X από την Vodafone.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να το συνδέσω με το mikrotik. Δοκίμασα να φτιάξω ένα bridge μεταξύ ether1 (WAN) και ether5 (όπου στο ether5 έχω συνδέσει το router του παρόχου) αλλά χαλάει την κλήση pppoe έτσι και δεν δουλεύει τίποτα.

    Μετά σκέφτηκα να φτιάξω κάποιο VLAN 837 στο mikrotik και να το έκανα bridge με την ether5 που είναι το router που παρόχου, αλλά ούτε και αυτό παίζει γιατί μάλλον δεν γίνεται να έχω δύο VLAN 837, ένα στο mikrotik και ένα στο router του παρόχου.

  8. #68
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν τρέχουν δύο dhcp.

    Δοκίμασα να λειτουργήσω την τηλεφωνία χωρίς το router του παρόχου αρχικά με βάση τον οδηγό
    https://www.adslgr.com/forum/threads...asPBX(FreePBX)
    άλλα έχω το πρόβλημα ότι ο dhcp client στο vlan inferface δεν μπορεί να πάρει ip από το 10.X.X.X της Vodafone.

    Αφού δεν τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο, τώρα προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το router του παρόχου πίσω από το mikrotik μόνο για την τηλεφωνία αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι ούτε έτσι.

    Στο router που παρόχου έχω κλείσει dhcp server και από τα connections που έχει, έχω αφήσει μόνο αυτό που λέγεται EthernetVoice για την WAN και είναι ένα VLAN 837 που τρέχει dhcp client και πιστεύω ότι παίρνει κάποια ip 10.X.X.X από την Vodafone.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να το συνδέσω με το mikrotik. Δοκίμασα να φτιάξω ένα bridge μεταξύ ether1 (WAN) και ether5 (όπου στο ether5 έχω συνδέσει το router του παρόχου) αλλά χαλάει την κλήση pppoe έτσι και δεν δουλεύει τίποτα.

    Μετά σκέφτηκα να φτιάξω κάποιο VLAN 837 στο mikrotik και να το έκανα bridge με την ether5 που είναι το router που παρόχου, αλλά ούτε και αυτό παίζει γιατί μάλλον δεν γίνεται να έχω δύο VLAN 837, ένα στο mikrotik και ένα στο router του παρόχου.
    Τα έχεις μπερδέψει αρκετά.
    Ας τα πάρουμε από την αρχή.
    Γράψε την συνδεσμολογία που έχεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #69
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν τρέχουν δύο dhcp.

    Δοκίμασα να λειτουργήσω την τηλεφωνία χωρίς το router του παρόχου αρχικά με βάση τον οδηγό
    https://www.adslgr.com/forum/threads...asPBX(FreePBX)
    άλλα έχω το πρόβλημα ότι ο dhcp client στο vlan inferface δεν μπορεί να πάρει ip από το 10.X.X.X της Vodafone.

    Αφού δεν τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο, τώρα προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το router του παρόχου πίσω από το mikrotik μόνο για την τηλεφωνία αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι ούτε έτσι.

    Στο router που παρόχου έχω κλείσει dhcp server και από τα connections που έχει, έχω αφήσει μόνο αυτό που λέγεται EthernetVoice για την WAN και είναι ένα VLAN 837 που τρέχει dhcp client και πιστεύω ότι παίρνει κάποια ip 10.X.X.X από την Vodafone.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να το συνδέσω με το mikrotik. Δοκίμασα να φτιάξω ένα bridge μεταξύ ether1 (WAN) και ether5 (όπου στο ether5 έχω συνδέσει το router του παρόχου) αλλά χαλάει την κλήση pppoe έτσι και δεν δουλεύει τίποτα.

    Μετά σκέφτηκα να φτιάξω κάποιο VLAN 837 στο mikrotik και να το έκανα bridge με την ether5 που είναι το router που παρόχου, αλλά ούτε και αυτό παίζει γιατί μάλλον δεν γίνεται να έχω δύο VLAN 837, ένα στο mikrotik και ένα στο router του παρόχου.
    αν εχεις router παροχου απλα κανεις bridge τις πορτες που συνδέονται αυτο και mikrotik με το ΟΝΤ -> δε κάνεις vlan
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  10. #70
    Εγγραφή
    01-05-2013
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχεις μπερδέψει αρκετά.
    Ας τα πάρουμε από την αρχή.
    Γράψε την συνδεσμολογία που έχεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις router παροχου απλα κανεις bridge τις πορτες που συνδέονται αυτο και mikrotik με το ΟΝΤ -> δε κάνεις vlan
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Επειδή έχω VDSL, για να μην γράφω στο νήμα FTTH, παραθέτω αναλυτικά τι έχω κάνει μέχρι στιγμής στο νήμα που είχε τις οδηγίες που ακολούθησα: https://www.adslgr.com/forum/threads...88#post7395188

  11. #71
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    ΤΙΡ: για όσους έχουν το Η300s μόνο για voip μπορούν στις ρυθμίσεις να θέσουν ως ntp server τον 10.204.112.21 ώστε να έχουν πάντα συγχρονισμένη την ώρα συστήματος...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  12. #72
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά και μένα εδώ και πολύ καιρό αν ενεργοποιήσω το 836 δεν παίρνω ΙΡ στο 837 και αντίθετα...

    αν πάρω ΙΡ στο 837 δε βλέπω το ngn.hol.gr

    σαν IΡ το κάνει resolve αλλά δεν έχω πρόσβαση, ειδικά από windοws-zoiper δεν μπορώ να κάνω Login Πλέον...

    και μία ακόμα ερώτηση: το vodafone powerstation Μπορώ να το δουλέψω όπως και το Η300 ?? νομίζω πως όχι....γιατί δεν μπορώ να κάνω ρυθμίσεις στο WAN.....
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  13. #73
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μερικές φορές όπως έχω γράψει μου κάνει reject το password της τηλεφωνίας. Μετά στρώνει μόνο του.

  14. #74
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μερικές φορές όπως έχω γράψει μου κάνει reject το password της τηλεφωνίας. Μετά στρώνει μόνο του.
    θα το ξανακοιταξω τοτε να δω μηπως φταίει καποιο firewall η κατι τετοιο
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  15. #75
    Εγγραφή
    29-04-2022
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,

    Συγνώμη που ρωτάω απλά θα ήθελα να μου πείτε τι configuration στο Mikrotik χρησιμοποιώ για να πάρω μόνο internet ( δεν με ενδιαφέρουν VoIP και IPTV) κατευθείαν από το ONT -> Mikrotik.

    Είναι ίδια διάδικασια και για COSMOTE?

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας