Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Έκανα αίτηση για το πρόγραμμα Wind Fiber 100 Plus στις 13/01/2021.
    Ο COSMOTE, που είναι κάτοχος της γραμμής, έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία στις 13/04/2021.
    Σήμερα είναι 30/05/2021 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Μετά από ενάμιση μήνα περιμένω ακόμη τη Wind για να μου φέρει το καλώδιο στο σπίτι, να μου στείλει το modem κλπ.
    Παίρνω τηλέφωνο στο 2105100300, που είναι η υποστήριξη της Wind για το FTTH, και μου λένε ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη από τον COSMOTE ότι έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση στους κοινόχρηστους χώρους.

    Ερώτηση:
    Ποιός από τους δύο καραγκιόζηδες με κοροϊδεύει;
    α. WIND
    β. COSMOTE

    ΥΓ: Είμαι ένας απόλυτα ικανοποιημένος πελάτης Forthnet που δυστυχώς αναγκάζομαι να αλλάξω πάροχο γιατί δεν μπορούν να μου δώσουν πάνω από ADSL 30mbps.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πιθανοτατα κανενας απο τους δυο.
    Την κατασκευη την κανουν εργολαβοι, οι οποιοι και παραδιδουν το εργο.
    Αν υπαρχει καπου καποιο θεμα/βλαβη τυπικα το φτιαχνουν σε δευτερη φαση.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις, μπορει να ξεπερασεις και το 6μηνο.

    Αληθεια, στην πολυκατοικια δουλευει αλλη συνδεση ftth?

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανοτατα κανενας απο τους δυο.
    Την κατασκευη την κανουν εργολαβοι, οι οποιοι και παραδιδουν το εργο.
    Αν υπαρχει καπου καποιο θεμα/βλαβη τυπικα το φτιαχνουν σε δευτερη φαση.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις, μπορει να ξεπερασεις και το 6μηνο.

    Αληθεια, στην πολυκατοικια δουλευει αλλη συνδεση ftth?
    Και στον εργολάβο ρε παιδιά ποιος έχει αναθέσει το έργο ?πήγε μόνος του το πήρε και κάνει ότι θέλει? Πώς τρελαίνομαι όταν ακούω ότι δεν φταίει ποτέ κανένας ειλικρινά με ξεπερνάει.
    Εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε σένα με το ύφος μου φίλε μου.
    VARAJOHN

  4. #4
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    απλά έπρεπε να κάνεις την αίτηση είτε 12/1 είτε 14/1...και κυρίως με τον ιδιοκτήτη της ίνας σε αυτή την περίπτωση την cosmote
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτα ειναι σπεκουλες.
    Δεν εχει καμμια σημασια.
    Ο εργολαβος αναλαμβανει μια περιοχη και φτιαχνει συνδεσεις. Κανεις δεν ασχολειται ποιανου ειναι ο συνδρομητης σε αυτο το επιπεδο
    Εξαλλου ο σημερινος wind ειναι ο αυριανος cosmote και τουμπαλιν.

    Ο εργολαβος φτιαχνει το εργο οπως βολευει, βασει των διαθεσιμων συνεργειων. Εαν κατι δεν επαιξε καπου και το συνεργειο ειναι σε αλλη γειτονια, θα το φτιαξει σε δευτερη φαση/αλλο συνεργειο βασει διαθεσιμοτητας κλπ.
    Μην ξεχναμε οτι στα εργα αυτα που γινονται μαζικα, για να κρατιεται το κοστος σε λογικα πλαισια, τα συνεργεια εχουν προγραμμα.
    Εαν δεν το τηρησεις, τοτε ευκολα θα βρεθει ας πουμε το φορτηγο με τη πισσα να περιμενει καμμια μερα κατω απο το δεντρο, γιατι καποιος αλλος δεν τελειωσε τις συνδεσεις.

    Τυπικα οτι δεν εχει παιξει, θα το δουν στο τελος, το οτι καποιοι θα περιμενουν 4-5 μηνες ειναι μεσα στα πλαισια.
    Οτιδηποτε αλλο ειναι πολυ ακριβο.

  6. #6
    Απαντάω σε όλους:
    Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει άλλη σύνδεση οπτικής. Είμαι ο πρώτος που βάζει.
    Όταν έκανα την αίτηση μου είπαν στη Wind ότι θα χρειαστούν περίπου 2 μήνες για να ολοκληρωθεί.
    Στους 2 μήνες και κάτι πήρα το πρώτο τηλέφωνο στη Wind. Μου είπαν ότι ο COSMOTE "δεν μπορούσε να βρει στο τηλέφωνο" τον διαχειριστή και γι'αυτό καθυστερούν. Να σημειώσω ότι ο διαχειριστής είναι κανονικός άνθρωπος και ζει σε διαμέρισμα με φως, νερό, τηλέφωνο. Τους ξαναδίνω όνομα και τηλέφωνο του διαχειριστή, μη τυχόν και δεν τα είχαν γράψει καλά στην αίτηση και με καθησυχάζουν ότι όλα είναι άντερ κοντρόλ.

    Σε κανα δυο εβδομάδες, δηλαδή 3 μήνες ακριβώς από την αίτηση, με παίρνει στο κινητό μια ευγενέστατη κοπέλα μηχανικός από τον εργολάβο του COSMOTΕ. Κλείνουμε ραντεβού για την επόμενη μέρα, κάνει την αυτοψία, υπογράφουμε τα χαρτιά που πρέπει, το επόμενο πρωί ακούω να σκάβουν στο πεζοδρόμιο και σε λίγες ώρες ήρθε και το συνεργείο για την οπτική. Έγινε η εγκατάσταση αυθημερόν, έκαναν και τη μέτρηση και μου είπαν ότι όλα είναι έτοιμα. Ο εργολάβος του COSMOTE ήταν ΑΨΟΓΟΣ σε όλα, πραγματκός επαγγελματίας, και λυπάμαι πολύ που δεν θυμάμαι το όνομα της εταιρείας για να τους διαφημίζω!

    Μετά πέρασε άλλος ένας μήνας αναμονής και αρχίζω δειλά-δειλά τα τηλεφωνήματα με απόσταση μιας εβδομάδας το ενα από το άλλο...
    Πρώτο τηλέφωνο στη Wind, μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμα ενημερωθεί από τον COSMOTE ότι έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.
    Δεύτερο τηλέφωνο στη Wind, με βάζει σε ολιγόλεπτη αναμονή και επιστρέφει χαρούμενος που είχε βρει άκρη: "βλέπω στο σύστημα ότι συμπτωματικά έχει οριστεί επίσκεψη τεχνικού μας σήμερα!". Παρόλο που το ψέμα ήταν τόσο χοντρό, δεν είπα τίποτα γιατί είχα πια κουραστεί. Κλείσαμε φιλικά
    Τρίτο τηλέφωνο στη Wind, μου είπαν πάλι ότι δεν έχουν ακόμα ενημερωθεί από τον COSMOTE. Με άκουσε απελπισμένο η κοπέλα και μου λέει ότι "κανονικά ο κάτοχος της γραμμής έχει περιθώριο κάποιες μέρες (!!) για να ειδοποιήσει τον πάροχο" και ότι θα πρέπει να περιμένω "μέχρι αρχές Ιουνίου". Τη ρωτάω τι σημαίνει "αρχές" και αν είναι συγκεκριμένος ο αριθμός των ημερών αναμονής και δεν ήξερε να μου απαντήσει.

    @leasedline: Δεν έκανα την αίτηση στον COSMOTE, που είναι κάτοχος της γραμμής, γιατί α) διαχρονικά ο COSMOTE είναι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΛΗΤΗΣ από όλους και όλοι οι άλλοι είναι γατάκια μπροστά του και δεν θες να βρεθείς στη δυσάρεστη θέση να σε έχει στο χέρι ο COSMOTE και να μιλάς με την υποστήριξή του ατέλειωτες ώρες και β) γιατί είναι *αδικαιολόγητα* πιο ακριβός από όλους.
    Όσο για το 12/1...14/1 μάλλον έχεις δίκιο: είναι και μεταφυσικό το πρόβλημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για το πρωτο σταδιο, μεχρι να σκαψουν ειναι σαφες οτι δεν καταφεραν να ταυτισουν την αιτηση με τη διευθυνση, και εκει χαθηκε χρονος. Ευθυνη της wind.
    Περιπου 2 μηνες. Το εχω δει και σε cosmote edition.

    Δυστυχως μας λειπει πληροφορια για την συνεχεια, μετα το σκαψιμο
    Κανενας δεν εχει λογο να ΜΗΝ σου παραδωσει, ειδικα οταν η δουλεια εχει γινει.
    Ο εργολαβος εχει βαλει το κοστος, αφου εγκατεστησε και θελει να πληρωθει.
    Η cote θελει να αρχισει να παιρνει μισθωμα απο την wind
    και η wind απο σενα και απο το sfbb.
    Περα απο τα ψεματακια της τηλεφωνητριας που προσπαθησε να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα, και με δεδομενο οτι η διαβιβαση των ολοκληρωμενων κυκλωματων μεταξυ των παροχων ειναι μια καθημερινη διαδικασια το πιθανοτερο σεναριο παραμενει αυτο της βλαβης
    Ναι μεν ο τεχνικος του εργολαβου μετρησε και τα βρηκε ολα καλα, αλλα αυτο αφορουσε το κοματι της ινας που σε εξυπηρετει αποκλειστικα.
    Ο πρωτος, ανακαλυπτει και τα προβληματα της διαδρομης παρα πισω/
    Εαν ειχες το τηλεφωνο του εργολαβου και ρωταγες ευγενικα, θα σου ελεγε οτι δεν το εχει παραδοσει end2end. Αυτος ειναι και ο μονος που εχει την πληρη εικονα της καταστασης.
    Σε 3 περιπτωσεις μεγαλων καθυστερησεων, τα προβληματα ηταν παντα καπου στο δρομο.
    (και με την αιτηση στον παροχο που ειχε και το δικτυο ftth).
    Και εκει τις ιδιες απαντησεις απο το callcenter. Ουσιαστικα δεν ξερουν κατι εκτος απο το οτι δεν ειναι ετοιμο

    Εσυ συνεχισε να παιρνεις κανενα τηλεφωνο καθε βδομαδα. Δεν θα γινει γρηγοροτερα, απλα θα εισαι σιγουρος οτι το θεμα δεν εχει παραπεσει καπου, γιατι συμβαινουν και αυτα, οχι βεβαια με δολο.

    Υποψιν, οτι ο εργολαβος μπορει να μην εχει ιδεα πότε εκανες εσυ την αρχικη αίτηση, και να λειτουργει μεσα στα πλαίσια τυπικων χρονων του διμηνου

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.737
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkpapani Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί είναι *αδικαιολόγητα* πιο ακριβός από όλους.
    Δεν υπάρχει διαφορά τιμής στο FTTH. Αν συνυπολογίσεις το κουπόνι η τελική τιμή σε όλους τους παρόχους βγαίνει πάνω-κάτω η ίδια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας